کار در ترکیه

ترکیه به دلیل شرایط اقتصادی، تعادل میان کار و زندگی، پایین بودن هزینه های زندگی، برخورداری از سطح بالای زندگی، شاخص توسعه انسانی بالا، نزدیکی به ایران، تاریخ و فرهنگ غنی و تنوع غذایی این کشور گزینه ای مطلوب برای کار و زندگی محسوب می شود.

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • حداقل حقوق در ترکیه، هزار و 980 لیر ترکیه است.
 • نرخ بیکاری در ترکیه، 13.4 درصد است.
 • ساعات کاری در هفته در ترکیه، حدود 45 ساعت است.
 • پردرآمدترین شغل در ترکیه، جراح متخصص پیوند قلب با میانگین درآمد 35 هزار لیر ترکیه است.
 • اخذ تابعیت ترکیه بعد از پنج سال زندگی مستمر در ترکیه با حداکثر شش ماه وقفه امکان پذیر است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای کاری

   مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور، متقاضیان و علاقه مندان زیادی دارد. برای مهاجرت به ترکیه می توان به چند روش اقدام کرد که یکی از این روش ها، اخذ ویزای کار این کشور است. افرادی که مایل به اخذ اقامت ترکیه از طریق ویزای کار این کشور هستند، مطمئناً باید جوانب بسیار زیادی را مورد بررسی قرار دهند و در این راستا سوال هایی برای آن ها پیش می آید. سوال هایی از این قبیل: چگونه می توان از طریق اخذ ویزای کار ترکیه به این کشور مهاجرت کرد؟ انواع ویزای کار ترکیه کدامند؟ مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه کدامند؟ آیا می توان از این طریق تابعیت ترکیه را گرفت؟ و … ما در این مقاله ویزای کار ترکیه را مورد بررسی قرار داده و پاسخگوی سوال های بالا خواهیم بود.

در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری ترکیه

   ترکیه به دلیل شرایط اقتصادی، تعادل میان کار و زندگی، پایین بودن هزینه های زندگی، برخورداری از سطح بالای زندگی، شاخص توسعه انسانی بالا، نزدیکی به ایران، تاریخ و فرهنگ غنی و تنوع غذایی این کشور گزینه ای مطلوب برای کار و زندگی محسوب می شود. البته باید توجه داشت که نرخ بیکاری در ترکیه نسبتاً بالاست و این امر ممکن است یافتن شغل مناسب را کمی سخت کند.

   با دریافت ویزای کاری ترکیه، اقامت و حتی دریافت تابعیت این کشور در دسترس خواهد بود. برای کار در ترکیه باید هم ویزا و هم مجوز کار گرفت و اخذ ویزای کار، به تنهایی به اشتغال در ترکیه منجر نخواهد شد. اتباع کشورهای خارجی به استثنا اتباع جمهوری قبرس شمالی، برای کار در ترکیه به ویزا و مجوز کار نیاز دارند.

   روند درخواست ویزای کار ترکیه با روند درخواست ویزاهای دیگر این کشور، کمی متفاوت است. این تفاوت در این نکته نهفته است که جهت اخذ این ویزا، دو طرف یعنی کارفرما و کارمند، با هم اقدام می کنند. توجه داشته باشید که شما قبل از درخواست برای ویزا، باید یک پیشنهاد یا قرارداد کاری دریافت کرده باشید.

   با در نظر گرفتن حوزه شغلی خود، فرم آنلاین ویزای کار ترکیه را تکمیل کنید. هنگام تکمیل فرم درخواست آنلاین، باید یکی از انواع استخدام ذکر شده در زیر را انتخاب کنید:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مشاغل خاص
 • سخنرانان یا دانشگاهیان معین
 • ورزشکاران معین
 • هنرمندان معین

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کارگران منطقه آزاد معین
 • روزنامه نگاران معین
 • مونتاژ کار و تعمیرکار

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

نرخ تورم 11.77 درصد
میزان مالیات شرکت ها 22 درصد
میزان مالیات بر درآمد اشخاص 35 درصد
نرخ سود بانکی 8.25 درصد
نرخ بیکاری 13.4 درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای شرکت ها 22.5 درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای کارمندان 15 درصد
سن بازنشستگی زنان 58 سال
سن بازنشستگی مردان 60 سال
حداقل دستمزد ماهانه 1.980 لیر ترکیه

[/gem_table]

   تسلط مردم ترکیه به زبان انگلیسی پایین است و کمتر از نیمی از مردم این کشور قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند. هرچند در شهرهای بزرگ ترکیه مانند آنکارا و استانبول کاربرد زبان انگلیسی قابل توجه است، اما به طور کلی آشنایی با زبان ترکی برای کار و زندگی در این کشور اهمیت زیادی دارد. با وجودی که هیج آزمون زبان استانداردی برای ورود به ترکیه اعلام نشده است، اما آشنایی با این زبان می تواند باعث پیشرفت و بهبود چشم انداز شغلی شما شود.

   ساعات کاری در ترکیه حدود 45 ساعت در هفته است؛ هرچند که ساعت کاری استاندارد و مشخصی در ترکیه وجود ندارد. مرخصی سالانه کارمندان در ترکیه، حدود 14 روز است که می تواند با توجه به ساعات کاری تغییر کند.

   توجه داشته باشید در صورتی که پنج سال به طور مستمر در ترکیه کار کنید، به زبان ترکی تسلط داشته باشید و از نظر سلامت جسمانی و مسائل امنیتی مشکلی برای این کشور ایجاد نکنید، می توانید برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

انواع ویزای کاری ترکیه

   به عنوان یک قاعده کلی، افرادی که تبعه ترکیه نیستند برای کار در این کشور، خواه به صورت مستقل، خواه غیر مستقل، باید مجوز کار بگیرند. قوانین و مقررات مربوط به ورود افراد خارجی به بازار کار ترکیه تابع قوانین جدید حوزه نیروی کار بین المللی (قانون شماره 6735) هستند که از جولای 2016 اجرایی شد. وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه، مسئول پردازش درخواست، اعطا، تمدید، محدود سازی یا لغو مجوز کار هستند.

   مجوز کار محدود: وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه، بعد از بررسی چندین فاکتور اقتصادی و جمعیت شناسی بازار کار این کشور، برای یک دوره زمانی مشخص و محدود به متقاضیان کار، مجوز کار اعطا می کند. دارنده مجوز کار مجاز است که در موقعیت شغلی مشخص، در یک مکان جغرافیایی مشخص، برای کارفرمای معین و در چارچوب زمانی خاص مشغول به کار شود.

 

   براساس قانون، ویزای محدود ترکیه حداکثر یک سال اعتبار دارد. در پایان اعتبار یک ساله می توان آن را برای اشتغال در همان موقعیت شغلی و برای همان کارفرما به مدت 2 سال تمدید کرد. بعد از پایان این دوره 2 ساله، می توان مجوز کار را 3 سال دیگر برای کار در همان موقعیت شغلی تمدید کرد.

   مجوز کار نامحدود: متقاضی کار در ترکیه می تواند به مدت نامحدود در این کشور مشغول به کار شود در صورتی که واجد شرایط زیر باشد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • به مدت هشت سال به طور قانونی و مستمر و بدون وقفه در این کشور اقامت داشته باشد (با مجوز اقامت طولانی مدت معتبر).
 • در مجموع هشت سال به طور قانونی در ترکیه مشغول به کار بوده باشد (با مجوز کار معتبر).

[/gem_list][/gem_textbox]

   مجوز کار نامحدود بدون توجه به شرایط بازار کار به فرد متقاضی اعطا می شود. علاوه بر این، این نوع مجوز کار به عملیات، حرفه، شهر یا منطقه جغرافیایی خاصی محدود نیست.

   مجوز کار مستقل: مجوز کار مستقل برای افرادی مناسب است که قصد دارند به طور مستقل در ترکیه کار کنند. در صورتی که این افراد، دست کم پنج سال به طور قانونی و بدون وقفه در این کشور اقامت داشته باشند، این مجوز کار به آن ها برای یک دوره زمانی مشخص اعطا می شود. ضمناً، بر مبنای قانون جدید، مدیران سهامدار شرکت های سهامی خاص و شرکت های با مسئولیت محدود، باید مجوز کار بگیرند.

   کارت فیروزه ای: کارت فیروزه ای به عنوان ویزای کار نامحدود به افراد خارجی جویای کار اعطا می شود. این کارت، به توصیه شورای نیروی کار بین المللی ترکیه و با در نظر گرفتن عواملی مانند سطح تحصیلات، سوابق کاری، مشارکت در حوزه های علمی و فناوری و تأثیر کار و فعالیت و سرمایه گذاری آن ها بر اقتصاد و اشتغال در ترکیه،  به افراد متقاضی کار، اعطا می شود.

   به همسر و فرزندان دارنده کارت فیروزه ای مدرکی داده می شود که نشان دهنده وابستگی خانوادگی آن ها به دارنده این کارت است و آن ها می توانند از آن به عنوان مجوز اقامت در ترکیه استفاده کنند.

   کارت فیروزه ای در ابتدا برای یک دوره سه ساله صادر می شود. فرم درخواست برای تمدید این دوره باید 180 روز قبل از اتمام اعتبار کارت فیروزه ای تکمیل و ارسال شود. بعد از آن کارت فیروزه ای برای دوره زمانی نامحدودی تمدید می شود.

   مجوز کار ویژه: این نوع ویزای کاری ترکیه مخصوص گروه های خاصی است و بدون توجه به محدودیت و بازه زمانی خاص اعطا می شود. برخی از افرادی که این ویزا به آن ها اعطا می شود، عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • افراد خارجی با سطح مهارتی بالا با توجه به سطح تحصیلات و سوابق کاری آن ها
 • سرمایه گذاران خارجی با توجه به مشارکت آن ها در حوزه فناوری و علمی و اثر گذاری آن ها بر اقتصاد و وضعیت اشتغال ترکیه
 • اتباع جمهوری قبرس شمالی

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • خارجی هایی که با اتباع ترکیه ازدواج کرده اند.
 • اتباع کشورهای اتحادیه اروپا
 • خارجی هایی که اجداد ترکیه ای دارند.
 • تامین کنندگان خدمات فرامرزی
 • افراد پناهجو

[/gem_list][/gem_textbox]

چگونه می توان برای ویزای کار ترکیه اقدام کرد؟

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم آنلاین را در سیستم پیش نیاز تکمیل کنید. در این درخواست آنلاین باید به سوال هایی در مورد اطلاعات شخصی و هدف شما از سفر به ترکیه پاسخ دهید.
 • در روز مصاحبه برای ویزای کار ترکیه در سفارت و کنسول گری این کشور یا مراکز درخواست ویزا، حضور یابید. همه مدارک لازم را همراه خود داشته باشید. در این مصاحبه کوتاه، افسر مهاجرت از شما در مورد پیشنهاد کار و سوابق شغلی شما سوال می پرسد.
 • بعد از مصاحبه، باید به کارفرمای خود در ترکیه اطلاع دهید. کارفرمای شما باید بعد از مصاحبه شما در سفارت، مدارک مورد نیاز را به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ارائه دهد.
 • برای دریافت اجازه کار ترکیه درخواست بدهید: ویزای کار ترکیه بدون دریافت مجوز کار، ارزشی ندارد. در حالی که درخواست ویزای کار ترکیه باید توسط متقاضی کار ارائه شود، ارسال درخواست برای مجوز کار باید توسط کارفرما انجام شود.

[/gem_list][/gem_textbox]

نحوه درخواست مجوز کار ترکیه

   ظرف 10 روز پس از مصاحبه ویزای کار در سفارت یا کنسولگری ترکیه، کارفرمای شما در ترکیه باید یک درخواست آنلاین را در وب سایت وزارت کار و تامین اجتماعی (MLSS) ترکیه  تکمیل کند.

   پس از تکمیل فرم درخواست، کارفرما باید مدارک مورد نیاز را از طریق پست یا مراجعه حضوری به سفارت تحویل دهد. این کار حتماً در بازه زمانی 10 روز پس از مصاحبه شما و حداکثر شش روز کاری پس از درخواست آنلاین انجام شود.

   مدارک مورد نیاز برای مجوز کار ترکیه

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • نامه درخواست اجازه کار
 • فرم درخواست پرسنل خارجی
 • روزنامه ثبت تجاری ترکیه که جزئیات سهامداران فعلی و ساختار مالی  را شرح دهد.
 • ترازنامه و صورت سود و زیان سال های اخیر که توسط اداره مالیات یا یک حسابدار رسمی معتبر تایید شده است.
 • وکالت محضری به شخصی که از طرف شرکت یا سازمان، به او اختیار استخدام نیروی کار خارجی داده شده است.

[/gem_list][/gem_textbox]

   مدت زمان لازم برای پردازش درخواست ویزای کار ترکیه، حدود 30 روز کاری است. بعد از دریافت ویزای کار، شما باید ظرف حداکثر 180 روز به ترکیه وارد شوید. شما حداکثر یک ماه بعد از ورود به این کشور فرصت دارید که در سیستم ثبت آدرس در ترکیه ثبت نام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری ترکیه

   برای درخواست ویزای ترکیه، ارائه مدارک زیر در روز مصاحبه لازم است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار ترکیه
 • پاسپورت معتبر با اعتبار دست کم شش ماه پس از ورود به ترکیه
 • 2  قطعه عکس بیومتریک که در شش ماه اخیر گرفته شده است.
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه پیشنهاد یا قرارداد کار: در این نامه باید موقعیت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان قرارداد کار تعیین شده باشد.
 • ترجمه رسمی و تایید شده دانش نامه یا گواهی فارغ التحصیلی موقت
 • گواهی معادل سازی دانش نامه یا گواهی موقت فارغ التحصیلی: این سند باید مطابق با مقررات ترکیه در مورد معادل سازی مدرک تحصیلی از موسسات آموزش عالی خارجی تهیه شود.
 • بیمه خدمات درمانی
 • مدارک اسکان در ترکیه شامل قرارداد اجاره یا خرید ملک در ترکیه
 • اثبات داشتن منابع مالی کافی: مقامات ترکیه از شما می خواهند که مدارکی مبنی بر داشتن دست کم  50 یورو برای هزینه روزانه مدت اقامت تان در این کشور ارائه دهید.
 • ارائه گواهی رزرو بلیط پرواز رفت و برگشت

[/gem_list][/gem_textbox]

   مراجعه به یک وکیل مهاجرت جهت مشاوره برای آغاز فرآیند مهاجرت، می تواند به افزایش شانس موفقیت شما و البته کاهش ریسک ریجکتی کمک کند. آنچه موسسه حقوقی «همراه» را به عنوان یک موسسه مهاجرتی برجسته می کند، برخورداری از کادری متخصص از وکلا و کارشناسان متخصص حوزه مهاجرت است. هدف موسسه حقوقی «همراه»، تحقق رویای شماست

   با توجه به پرونده و ملیت شما، سفارت ترکیه ممکن است از شما بخواهد که مدارک دیگری نیز ارائه دهید. مطمئن شوید که همه آن ها را به موقع تحویل می دهید.

سوالات متداول در مورد کار در ترکیه
 • جراح متخصص قلب
 • قاضی دادگاه عالی
 • وکیل
 • سرپرست تولید دارویی
 • مدیران ارشد اجرایی
 • زیست شناس مولکولی و سلولی
 • ارتودنتیست
 • مشاور سرمایه گذاری
 • مدیر پروژه
 • مدیر تولید
 • گردشگری
 • رزرو هتل و آپارتمان
 • محیط زیست
 • ساخت و ساز
 • فناوری اطلاعات
 • صنایع خودروسازی
 • شرکت های تعمیراتی و خدماتی
 • خدمات مالی

حداقل حقوق در ترکیه هزار و 980 لیر ترکیه در هر ماه و حداکثر حقوق 35 هزار لیر ترکیه در ماه است. میانگین حقوق ماهانه حدود 7 هزار و 830 لیر ترکیه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.