تحصیل در ترکیه

دانشجویان بین المللی در ترکیه در حین تحصیل اجازه کار دارند، ضمن این که دانشگاه های ترکیه با دادن فرصت به دانشجویان بین المللی برای کار به عنوان محقق در این دانشگاه ها یا به عنوان کارمند در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور، چالش پیدا کردن شغل پس از تحصیل را از پیش روی آنان بر می دارند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • 400 رشته دانشگاهی در دانشگاه های ترکیه، به زبان انگلیسی تدریس می شود.
 • در جدیدترین نسخه رتبه بندی سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفت.
 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بین 100 تا 4 هزار یورو در هر سال تحصیلی
 • فارغ التحصیلان خارجی ، تا یک سال پس از فارغ التحصیلی، می توانند برای دریافت اجازه کار درخواست دهند.
 • برنامه های بورسیه تحصیلی دولت ترکیه برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان، در تمامی دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا امکان پذیر است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، امروزه به یکی از روش های مهاجرتی محبوب به ویژه برای علاقه مندان ایرانی، تبدیل شده است که از دلایل آن می تواند نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی این کشور به کشورمان باشد.

   از آنجا که متقاضیان مهاجرت، قطعا سوالات زیادی در این مورد در ذهن دارند، مطالعه مقاله پیش رو را به این علاقه مندان پیشنهاد می کنیم؛ زیرا در این مقاله قصد داریم به سوالاتی مانند مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟ انواع ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک مورد نیاز آن کدامند؟ دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه چگونه است؟ دانشگاه های برتر ترکیه کدامند؟ شهریه دانشگاه های خصوصی و دولتی و برتر ترکیه چقدر است؟ هزینه زندگی دانشجویی در این کشور به چه صورت است؟، پاسخ دهیم.

   در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی ترکیه

   ترکیه مقصدی مناسب، برای دانشجویانی است که قصد دارند تلفیق فرهنگی جدیدی از غرب و شرق را تجربه کنند. این کشور، دارای شهرت علمی است که از رقابت دانشگاه های جدید و قدیمی آن، برای آموزش دانشجویان بین المللی به دست آمده است.

   دانشجویان بین المللی در ترکیه در حین تحصیل اجازه کار دارند، ضمن این که دانشگاه های ترکیه با دادن فرصت به دانشجویان بین المللی برای کار به عنوان محقق در این دانشگاه ها یا به عنوان کارمند در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور، چالش پیدا کردن شغل پس از تحصیل را از پیش روی آنان بر می دارند.

   برخی از برجسته ترین دانشگاه های دولتی ترکیه که از دانشجویان بین المللی به عنوان نیروی کار استفاده می کنند، دانشگاه بغازیچی استانبول وهمچنین دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا هستند. از میان دانشگاه های خصوصی نیز دانشگاه کوچ و سابانجی در استانبول و دانشگاه بیلکنت در آنکارا این امکان را فراهم کرده اند.

مزایای تحصیل در ترکیه

   از سال تحصیلی 2016-2015، تعداد دانشجویان بین المللی که ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند، افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر، حدود 650 هزار دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشان دهنده اهمیت روزافزون این کشور، به عنوان مقصدی برای تحصیلات عالی است.

   فرصت تحصیلات نسبتاً ارزان و با کیفیت خوب، بورسیه های تحصیلی، شامل کمک هزینه ماهیانه، پوشش هزینه های خوابگاه و شهریه، بیمه درمانی و هزینه های سفر، عوامل ایجاد انگیزه های تحصیل در ترکیه، برای دانشجویان بین المللی هستند.

   بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می شوند. بیشتر این موسسات آموزشی، نسبتاً تازه تاسیس هستند. تا سال 1970 تنها هشت موسسه آموزشی دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) در سال 1984 تأسیس شده است.

   یکی از تازه تاسیس ترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) است که اولین دانشجویان خود را در سال تحصیلی 2013-2012 پذیرش کرد و هدف این دانشگاه، پذیرش بیش از نیمی از دانشجویان خود، از خارج از ترکیه است. همچنین در این کشور، 400 رشته دانشگاهی وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می شود.

   دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه از توافق نامه بولونیا پیروی می کنند که این توافق نامه، دوره های تحصیلات تکمیلی را در سراسر اروپا استاندارد سازی می کند. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه اراسموس که از تبادلات بین المللی دانشجویان پشتیبانی می کند، مشارکت دارند. در جدیدترین نسخه رتبه بندی سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفت.

   مدارس در ترکیه، معمولاً از مدل برنامه درسی آمریکا، انگلستان یا فرانسه پیروی می کنند و آموزش در مدارس نیز، مطابق با استاندارد های بین المللی است. مراحل پذیرش و ثبت نام از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است. اگرچه شهریه ها در این کشور بالاست؛ اما مدارس استانداردهای بالایی را برای یادگیری ارائه می دهند، تعداد دانش آموزان در کلاس کم است، معمولا کلاس های فوق برنامه نیز برگزار می شود و امکانات شبانه روزی در برخی از مدارس وجود دارد.

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

   ویزای دانشجویی ترکیه مجوز ورود به ترکیه، برای اهداف تحصیلی مانند کارآموزی، شرکت در دوره های آموزشی، ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه است.

   دانشجویان قبرس شمالی، دانشجویان بین المللی که قبلاً تحصیلات متوسطه خود را در ترکیه گذرانده اند و می خواهند دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد را در ترکیه به پایان برسانند، دانشجویانی که والدین آن ها با ویزای کار و اجازه اقامت در ترکیه هستند و دارندگان بلو کارت (Blue Card)، برای تحصیل در ترکیه، نیازی به ویزای تحصیلی ندارند اما بقیه متقاضیان تحصیل در ترکیه برای تحصیل در این کشور، باید ویزا بگیرند.

   متقاضیان باید درخواست ویزای تحصیلی خود را در سفارت ترکیه یا کنسولگری واقع در کشور محل اقامت خود، ارائه دهند. توجه داشته باشید که سفارت ترکیه تنها مرجع مسئول و واجد شرایط برای رسیدگی به درخواست ویزا و تصمیم گیری در مورد پرونده هاست.

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

متقاضیان بر حسب شرایط خود، امکان انتخاب از بین ویزاهای تحصیلی زیر را دارند:

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ویزای کارآموزی
 • ویزای کارآموزی اراسموس (ERASMUS)
 • ویزای کارآموزی AIESEC
 • ویزای دوره زبان ترکی
 • ویزا با هدف شرکت در دوره های آموزشی
 • ویزا با هدف تحصیل
 • ویزا با هدف تحصیل در قبرس شمالی

[/gem_list][/gem_textbox]

   خواه متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه باشید یا خواه برای شرکت در یک دوره آموزشی یا برای گذراندن دوره کارآموزی، قصد درخواست ویزای تحصیلی را داشته باشید، قبل از ادامه بقیه مراحل درخواست، حتماً باید ابتدا، نامه پذیرش از موسسه مورد نظر را داشته باشید.

   پس از دریافت نامه پذیرش، باید فرم آنلاین را تکمیل کنید و منتظر تعیین زمان مصاحبه باشید. در روز مصاحبه لازم است، در سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور محل اقامت خود حاضر شوید، به سوالات پاسخ دهید و مدارک مورد نیاز را تحویل دهید. رسیدگی به درخواست ویزای ترکیه به کشوری که از آن درخواست می کنید، بستگی دارد و مدت زمان آن بین سه تا 15 روز کاری است.

   پس از ورود به ترکیه با ویزای دانشجویی، باید در نزدیک ترین اداره پلیس محلی ترکیه ثبت نام کنید. پس از آن باید در اداره مهاجرت استان، برای دریافت اجازه اقامت دانشجویی، درخواست دهید. پس از دریافت اجازه اقامت دانشجویی، می توانید در ترکیه زندگی کنید، حساب بانکی باز کنید و کارهای بیشتری انجام دهید. به خاطر داشته باشید شش هفته قبل از انقضای اجازه اقامت خود، باید برای تمدید آن اقدام نمایید.

   مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی ترکیه به شرح زیر است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانشجویی ترکیه
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • چهار قطعه عکس
 • بلیط پرواز رزرو شده
 • بیمه مسافرتی
 • نامه پذیرش که نشان می دهد، توسط  موسسه ای آموزشی در ترکیه پذیرفته شده اید. در این نامه باید مدت اقامت شما مشخص شود.
 • کارنامه و مدرک تحصیلی
 • نامه تمکن مالی
 • نامه بورسیه تحصیلی، در صورت داشتن بورسیه
 • نامه حمایت مالی، در صورتی که والدین یا شخص دیگری از اقامت و تحصیل شما در ترکیه حمایت مالی می کنند.
 • اثبات محل اقامت، مانند مدارک رزرو خوابگاه یا اجاره نامه منزل

[/gem_list][/gem_textbox]

   دریافت اجازه کار پس از تحصیل در ترکیه:

   فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه های ترکیه، تا یک سال پس از فارغ التحصیلی، فرصت دارند برای دریافت اجازه کار درخواست دهند. این امکان معمولا برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد  و دکترا میسر خواهد بود.

10 دانشگاه برتر کشور ترکیه

   10 دانشگاه ترکیه، در رتبه بندی جهانی دانشگاه های برترQS در سال 2019 قرار گرفته اند که اکثر این دانشگاه های برتر، در آنکارا یا استانبول، 2 شهر بزرگ ترکیه، واقع شده اند ولی دانشگاه اژه در ازمیر هم در بین دانشگاه های برتر این رتبه بندی دیده می شود. در آنکارا، دانشگاه  آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه حاجی تپه وجود دارند و در استانبول، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول هستند.

   در پایان این نکته را یادآور می شویم که موفقیت و رسیدن به هدف در مسیر مهاجرت، فرآیندی تخصصی و نسبتا پیچیده است که فقط با داشتن دانش و اطلاع کافی از قوانین مهاجرتی امکان پذیر خواهد بود.

   از این رو، پیمودن این مسیر در کنار وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند در تمامی شرایط، متقاضی را به بهترین مسیر هدایت نمایند، بسیار با اهمیت است. موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای، که به قوانین مهاجرتی به طور کامل تسلط دارند، می توانند مطمئن ترین همراه متقاضیان تا رسیدن به موفقیت در مهاجرت باشند.

   ما با همکاری موسسات معتبر دارای مجوز تا آخر سفر مهاجرت تحصیلی شما، در کنارتان خواهیم بود.

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی ترکیه

برنامه های بورسیه تحصیلی دولت ترکیه برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان، در تمامی دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا امکان پذیر است.

برخی از ویژگی های اصلی برنامه های بورسیه دولت ترکیه در زیر ذکر شده است:

اسکان رایگان: اسکان دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ترکیه، تحت پوشش بورسیه قرار می گیرد. به این صورت که دانشجویان، بدون پرداخت هزینه، می توانند در خوابگاه های دانشگاه مورد نظر، سکونت داشته باشند.

تحصیل رایگان: در این مورد، دانشجویان، شهریه پرداخت نمی کنند و تحصیلشان کاملاً رایگان است.

هزینه های درمانی: دانشجویان، تحت پوشش بیمه سلامت عمومی قرار می گیرند و جهت خدمات درمانی، هزینه ای پرداخت نمی کنند.

هزینه های سفر: برنامه بورسیه تحصیلی ترکیه، هزینه سفر دانشجویان خارجی را نیز تأمین می کند. دانشجویان در طول تحصیل 2 بلیط رایگان دریافت می کنند. یکی برای ورود آن ها به کشور و دیگری برای خروج آن ها از کشور پس از اتمام تحصیل. در صورتی که دانشجویان، بلیط خود را خریداری کرده باشند، کل مبلغ به آن ها پس داده می شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه نیز عبارتند از:

مدرک تحصیلی

مدرک زبان انگلیسی مثل آیلتس (اختیاری)

توصیه نامه

انگیزه نامه

رزومه

برای داوطلبان مقطع دکترا داشتن پروپوزال

آخرین کارنامه

نامه سابقه کاری (اختیاری)

علوم کامپیوتر

مهندسی عمران

روابط بین الملل

روانشناسی

مهندسی برق

معماری

MBA

علوم بهداشتی

آموزش

فیزیوتراپی

دانشگاه های دولتی در ترکیه، به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا و آمریکا، بسیار مقرون به صرفه هستند. دانشجویان بین المللی معمولاً بین 100 تا 4 هزار یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند. رشته هایی مانند پزشکی یا مهندسی می توانند گران تر باشند.

قاعدتا دانشگاه های خصوصی ترکیه، میزان شهریه بالاتری از دانشگاه های دولتی دارند. اگرچه می توانید دوره هایی را با شهریه معقول و منطقی پیدا کنید، اما شهریه برخی از دوره ها، بیش از 20 هزار یورو در سال است.

بعضی از دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه، دوره هایی با شهریه کمتر، به دانشجویان بین المللی اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا ارائه می دهند که جهت دریافت اطلاعات باید به وب سایت دانشگاه ها مراجعه کرد.

دانشگاه کانکایا: 5 هزار و 410 یورو در سال برای دوره کارشناسی

دانشگاه کوچ: برای دوره های کارشناسی، از 16 هزار و 390 یورو در سال شروع می شود.

دانشگاه حاجت تپه: بین 520 یورو تا 5 هزار و 240 یورو در سال

دانشگاه سابانجی: 15 هزار و 325 یورو برای دوره کارشناسی و بین 6 هزار و 200 یورو تا 14 هزار و 550 یورو برای دوره های کارشناسی ارشد.

دانشگاه بیلکنت: 11 هزار و 400 یورو در سال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.