تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه چقدر است؟ کم خطر ترین راه سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟ آیا با خرید خانه و املاک در ترکیه می شود اقامت گرفت؟ تاسیس شرکت در ترکیه چقدر سرمایه می خواهد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • اخذ تابعیت مستقیم ترکیه از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر است.
 • با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار می توان تابعیت ترکیه را کسب کرد و سرمایه گذار تا سه سال مجاز به فروش ملک نخواهد بود.
 • ترکیه تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد.
 • ترکیه رتبه ۳۳ «سهولت شروع یک تجارت» در جهان را دارد.
 • بعد از اخذ تابعیت ترکیه می توان برای مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای سرمایه گذار E-2 ( تحت پیمان E-2 آمریکا که به اتباع کشورهای امضا کننده از جمله ترکیه اجازه اقامت می دهد) اقدام کرد.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

   مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، در سال های اخیر برای صاحبان مشاغل خارجی که قصد سرمایه گذاری و توسعه تجارت خارجی خود را دارند، به موضوعی قابل توجه تبدیل شده است. توجه ناشی از عوامل زیادی مانند موقعیت جغرافیایی استراتژیک، اقتصاد قدرتمند، نیروی کار ماهر و جوان، بازار داخلی و منطقه ای بزرگ، جمعیت جوان و پویا، سرمایه گذاری آزاد، سیاست های حمایتی دولت برای سرمایه گذاران، تنوع اقتصادی و زیرساخت های مناسب است.

   در این نوشتار، ابتدا وضعیت اقتصادی و شرایط سرمایه گذاری خارجی در ترکیه را بررسی می کنیم. سپس توضیحاتی اجمالی در مورد مزایای سرمایه گذاری در این کشور ارائه می دهیم و در پایان در مورد گزینه های مختلف سرمایه گذاری در ترکیه می پردازیم. امیدواریم با خواندن این مقاله، جواب همه سوال های خود در این مورد را بیابید.

در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

تجارت و سرمایه گذاری در ترکیه

   از آنجا که سرمایه گذاری در یک کشور خارجی همواره با ریسک های زیادی همراه است و امکان دارد سرمایه و حتی دیگر اهداف شما، مانند اخذ اقامت و تابعیت از این طریق، به خطر بیفتد، لازم است که قبل از هرگونه اقدامی، جوانب مختلفی بررسی و ارزیابی شوند. یکی از این موضوع های مهمی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد، وضعیت اقتصادی و شرایط سرمایه گذاری در کشور مورد نظر است. به همین دلیل و برای آشنایی شما با شرایط اقتصادی ترکیه، ما در اینجا بخشی از واقعیت های مربوط به اقتصاد ترکیه توضیحاتی ارائه می کنیم.

   ترکیه در سال ۲۰۱۹ از نظر شاخص توسعه انسانی  Human Development Index  در رده ۵۴ جهان و از نظر شاخص رفاه در سال ۲۰۲۰، در میان ۱۶۹ کشور جهان، در رتبه ۹۴ قرار گرفت.

سرانه تولید ناخالص داخلی – برابری قدرت خرید – ترکیه در سال ۲۰۱۹، ۲۷ هزار و ۸۷۵ دلار بود که از این نظر در میان ۱۸۷ کشور، رتبه ۵۳ را کسب کرد.

 • شاخص فساد اداری: طبق آمار منتشرشده در سال ۲۰۱۹، ترکیه در میان ۱۸۰ کشور جهان از لحاظ کم ترین نرخ فساد اداری، در رده ۹۱ قرار گرفت.
 • ترکیه از نظر رقابتی بودن اقتصاد در سال ۲۰۱۹ در میان ۱۴۰ کشور جهان در رده ۶۱ قرار گرفت.
 • نرخ تورم در ترکیه در سال ۲۰۲۰،  به میزان ۱۲ درصد گزارش و پیش بینی شده که در سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۱،  به حدود ۱۰ درصد برسد.
 • نرخ بیکاری در ترکیه طبق آمار بانک جهانی در سپتامبر سال ۲۰۲۰، ۱۲.۷ درصد اعلام شده که نسبت به نرخ بیکاری در سپتامبر سال ۲۰۱۸،  ۱.۱ درصد کاهش داشته است.
 • میزان مالیات بر درآمد شرکت ها در ترکیه که فاکتور بسیار مهمی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی به حساب می آید، ۲۲ درصد تعیین شده و میزان مالیات بر درآمد اشخاص نیز ۳۵ درصد است.
 • نرخ بهره بانکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰، ۱۵ درصد اعلام شده است.
 • ترکیه در زمینه «سهولت شروع یک تجارت» طبق رتبه بندی سالانه بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، در بین ۱۹۰ کشور جهان، در رده ۳۳ قرار گرفت که نسبت به سال قبل ۱۰ پله صعود داشته است.

   اقتصاد ترکیه، طبق تعریف صندوق بین المللی پول، یک اقتصاد بازارِ در حال ظهور است که در میان کشورهای پیشرفته جهان قرار گرفته و در حال تبدیل شدن به کشوری صنعتی است. ترکیه با تولید ناخالص داخلی ۷۵۴.۴۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹، یکی از ۲۰ اقتصاد برتر جهان بود.

   این کشور از تولید کنندگان برتر محصولات کشاورزی، منسوجات، وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات حمل و نقل، مصالح و مواد ساختمانی، لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی در جهان محسوب می شود.

بخش های مهم صنعت ترکیه بدین شرح هستند:

 • بخش کشاورزی ۶.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود ۱۸ درصد نیروی کار در این بخش مشغول به فعالیت هستند. گندم محصول عمده این بخش است. ترکیه سومین صادرکننده تنباکو و بزرگ ترین تولید کننده فندق در جهان به شمار می آید (تقریبا ۷۰ درصد از تولید جهانی).
 • مهم ترین فعالیت صنعتی ترکیه، تولید است که ۲۷.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و ۲۶.۱ درصد نیروی کار را در استخدام خود دارد. دولت ترکیه اولویت ویژه ای برای پروژه های بزرگ زیربنایی به ویژه در بخش حمل و نقل از طریق مدل مالی پروژه ساخت -بهره برداری- انتقال (BOT) قائل است.
 • درآمدهای حاصل از بخش خدمات در سال ۲۰۱۹، ۵۵.۹ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل دادند؛ در حالی که ۵۵.۹ درصد از نیروی کار در این بخش اشتغال دارند. گردشگری تقریبا ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و منبع اصلی تامین ارز برای کشور است. با این حال، در حالی که بیماری همه گیر COVID-19 منجر به محدودیت سفر در سراسر جهان، تعطیلی مرزها و کاهش کلی تقاضا شده، درآمد گردشگری ترکیه در سال ۲۰۲۰، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

   استانبول، مقر اصلی کارآفرینان خارجی است که در سال های اخیر به دلیل موقعیت استراتژیک، زیرساخت های مناسب و نیروی کار ماهر، نیمی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی را به این کشور جذب کرده است. آنکارا، ازمیر و بورسا دیگر شهرهای بزرگ ترکیه، گزینه های بعدی سرمایه گذاران خارجی هستند.

   امروزه سرمایه گذاران خارجی گزینه های متنوع زیادی برای سرمایه گذاری در ترکیه دارند که برخی از آن ها عبارتند از: کشاورزی، مواد غذایی، صنعتی و املاک.

ترکیه عضو گروه ۲۰ کشور صنعتی است که متشکل از مهم ترین کشورهای صنعتی و قدرت‌های اقتصادی در حال ظهور است. کشورهای عضو این گروه، ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی و ۷۵ درصد تجارت جهانی و دو سوم جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

 • پردازش سریع درخواست تابعیت و اعطای پاسپورت ظرف ۶۰ روز از زمان ارسال درخواست
 • سرمایه گذاری در املاک بدون نیاز به کمک مالی به نهادهای موجود در ترکیه
 • بازگشت بالقوه سرمایه گذاری از طریق  اجاره و فروش مجدد ملک بعد از سه سال
 • امکان اخذ ویزا برای همه اعضای خانواده شامل همسر، فرزندان زیر ۱۸ سال و فرزندان معلول با هر سنی
 • عدم نیاز به اقامت در ترکیه، قبل یا بعد از اعطای تابعیت
 • سفر به ۱۲۵ کشور جهان بدون نیاز به ویزا
 • امکان مهاجرت سریع به آمریکا و ایجاد کسب و کار خود تحت ویزای سرمایه گذار E-2 (تحت پیمان E-2 آمریکا که به اتباع کشورهای امضا کننده از جمله ترکیه اجازه اقامت می دهد)
 • امکان مهاجرت سریع به انگلیس و ایجاد تجارت خود به عنوان تاجر ترکیه ای (تحت قرارداد آنکارا)
 • محیط امن به عنوان عامل اصلی حضور بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر و ۶۰ هزار شرکت بین المللی در ترکیه
 • مجاز بودن تابعیت مضاعف
 • اعتبار مادام العمر و قابلیت انتقال آن به فرزندان
 • سطح بالای زندگی و در عین حال مقرون به صرفه

انواع سرمایه گذاری در ترکیه

   ترکیه همانند دیگر کشورهای جهان در جهت توسعه اقتصادی از طریق تزریق نقدینگی به پروژه های مهم به واسطه سرمایه گذاری خارجی استقبال می کند. دولت این کشور براساس تغییرات اخیر در قانون اعطای تابعیت، به افرادی که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند، بدون اعمال حداقل زمان لازم برای اقامت، تابعیت اعطا می کند. حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری نیز در سال ۲۰۱۸ از یک میلیون دلار به ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافت.

   انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از:

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید املاک

   از بسیاری جهات، خرید ملک ایمن ترین روش سرمایه گذاری است و با توجه به افزایش حضور گردشگران در این کشور، بازار املاک به طور قابل توجهی توسعه یافته است.

سرمایه گذاران می توانند با خرید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار، طی سه تا شش ماه، تابعیت ترکیه را کسب کنند. خواه هدف فرد از خرید ملک استفاده به عنوان محل سکونت باشد، خواه سرمایه گذاری مطمئن در این کشور، طیف گسترده ای از آپارتمان های مدرن و ویلاهای لوکس ساحلی وجود دارد که همگی با قیمت های بسیار رقابتی ارائه می شوند.

   کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند، می توانند از درآمد اجاره بهره مند شوند و بعد از سه سال امکان فروش آن را خواهند داشت. برای سرمایه گذاری در زمینه خرید ملک هیچ محدودیتی وجود ندارد و افراد سرمایه گذار می توانند چندین ملک را خریداری کنند.

سرمایه گذاری مالی در ترکیه

   یکی از گزینه های سرمایه گذاری جهت اخذ تابعیت ترکیه، سرمایه گذاری مالی در این کشور است. یکی از روش های سرمایه گذاری مالی، سپرده کردن ۵۰۰ هزار دلار آمریکا یا معادل آن لیر ترکیه در بانک های این کشور است که سپرده گذار تا سه سال حق برداشت آن را نخواهد داشت. روش دیگر خرید اوراق قرضه دولتی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار یا معادل آن لیر ترکیه است. خریدار این اوراق تا سه سال حق فروش آن را نخواهد داشت. این کار تحت نظارت وزارت خزانه داری و مالی این کشور انجام می شود.

   دیگر روش سرمایه گذاری مالی، خرید املاک یا سهام صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر به ارزش ۵۰۰ هزار دلار یا معادل آن لیر ترکیه است که بازهم مشمول ممنوعیت فروش تا سه سال است. این روند تحت نظارت شورای بازار سرمایه صورت می گیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق تاسیس شرکت

   طبق مقررات وضع شده در سال ۲۰۱۸، وزارت کار و خدمات اجتماعی برای کاهش بیکاری در این کشور در ازای تاسیس یک شرکت و ایجاد ۵۰ فرصت شغلی جدید برای اتباع ترکیه ای به سرمایه گذاران خارجی، تابعیت اعطا می کند. اقدامات ترکیه در جهت عضویت در اتحادیه اروپا باعث ایجاد انگیزه برای تصویب مقررات و استانداردهای تجاری اروپا شده است که باعث آسان‌تر شدن فرآیند ایجاد کسب و کارهای جدید در این کشور می شود.

   قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه بر اساس اصل برابری استوار است و حقوق و تعهدات سرمایه گذاران بین المللی مشابه سرمایه گذاران خارجی است. شرایط ایجاد مشاغل و انتقال سهام همانند شرایطی است که برای سرمایه گذاران محلی اعمال می شود و می توانند هر نوع شرکت مجاز در قانون تجارت ترکیه (TCC) را تاسیس کنند.

   روند ثبت شرکت پس از تاسیس کسب و کار مورد نظر (شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت های سهامی، شرکت های مختلط، شرکت های جمعی یا مشارکت های تجاری)، بیش از یک هفته زمان نمی برد.

   سرمایه گذار خارجی باید سرمایه ابتدایی لازم برای ایجاد شرکت را در اختیار داشته باشد. به عنوان مثال، سرمایه لازم برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود دست کم ۱۰ هزار لیر است، در حالی که برای تاسیس شرکت سهامی باید دست کم ۵۰ هزار لیر سرمایه داشت.

   در پایان به شما توصیه می کنیم که برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری حتما با یک وکیل مهاجرت مسلط و متخصص در این زمینه مشورت کنید و با آگاهی کامل در این مسیر گام بردارید. موسسه حقوقی «همراه» این آمادگی را دارد که با ارائه خدمات مشاوره ای و اجرایی به شما در انتخاب بهترین و مطمئن ترین راه سرمایه گذاری منجر به اقامت کمک کند.

Related Posts

Leave a comment