مهاجرت به ترکیه

ترکیه، چهاردهمین کشور مهاجرپذیر جهان در سال 2019، به دلیل موقعیت جغرافیایی اش که این کشور را پل دو قاره آسیا و اروپا کرده، مورد توجه بوده است.

[gem_fullwidth background_style=”cover” background_position_vertical=”center” video_background_acpect_ratio=””]
Immigration to Turkey

مهاجرت به ترکیه و بررسی شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور

ترکیه، چهاردهمین کشور مهاجرپذیر جهان در سال 2019، به دلیل موقعیت جغرافیایی اش که این کشور را پل دو قاره آسیا و اروپا کرده، مورد توجه بوده است.
[/gem_fullwidth]
[gem_divider margin_bottom=”1″]
مهاجرت به «ترکیه»، روش های اخذ ویزا و اقامت این کشور، موضوعی است که به ویژه در سال های اخیر برای بسیاری از علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت اهمیتی دوچندان یافته است. به همین دلیل سوال های متعددی اعم از انواع روش های مهاجرت به ترکیه، شرایط اخذ اقامت و تابعیت این کشور، میزان سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه، ذهن متقاضیان مهاجرت به این کشور را درگیر می کند.
مجموعه مقالات تهیه شده در مورد مهاجرت به ترکیه و شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور توسط کارشناسان موسسه مهاجرتی – حقوقی «همراه»، این فرصت را در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا به پاسخ کلیه سوال های خود در این مورد دست پیدا کنند. این مقاله ها با هدف نشان دادن بهترین مسیرهای مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت ترکیه، براساس جدیدترین منابع معتبر و تغییرات قانونی توسط کارشناسان موسسه حقوقی – مهاجرتی «همراه» تهیه شده اند.
ترکیه، چهاردهمین کشور مهاجرپذیر جهان در سال 2019، به دلیل موقعیت جغرافیایی اش که این کشور را پل دو قاره آسیا و اروپا کرده، مورد توجه بوده است. 2 عامل جذاب برای مهاجرت به ترکیه را می توان وجود دانشگاه های معتبر و فرصت های فوق العاده سرمایه گذاری در این کشور دانست.
علاقه مندان و متقاضیان به مهاجرت به ترکیه، علاوه بر مطالعه این مقاله ها می توانند پاسخ دقیق سوال های خود در مورد مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزا و اقامت در این کشور را از طریق  ثبت آن ها در بخش «سوال از شما؛ پاسخ از ما» در سایت یا تماس تلفنی با کارشناسان موسسه، در کوتاه ترین زمان ممکن، دریافت کنند.
در مجموعه مقاله هایی که در مورد مهاجرت به ترکیه و شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور تهیه شده، ما به سوال های زیر پاسخ می دهیم:

ترکیه کجاست؟

راه های مهاجرت به ترکیه کدامند؟

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد چیست؟

هزینه مهاجرت به ترکیه چقدر است؟

انواع ویزای ترکیه کدامند؟

برای دریافت هر کدام از انواع ویزای ترکیه به چه مدارکی نیاز است؟

آیا امکان اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد؟

شرایط اخذ تابعیت ترکیه چیست؟

هزینه زندگی و اقامت در ترکیه چقدر است؟

برای متقاضیان و علاقه مندان مهاجرت، دانستن این نکته ضروری است که انجام پروسه مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت، کاری تخصصی و نسبتا پیچیده است که به آشنایی گسترده با قوانین و مقررات مهاجرتی نیاز دارد. به همین خاطر، مشورت با وکلای متخصص در این زمینه که براساس بررسی شرایط و مدارک متقاضیان مهاجرت، راهنمایی های لازم را ارائه کنند، ضروری است. امتیاز مهم موسسه حقوقی- مهاجرتی «همراه» در اختیار داشتن وکلای متخصص و مشرف به قوانین و مقررات مهاجرتی و مسائل موثر در زمینه مهاجرت، در ایران و کشورهای مقصد است.

نگاه اجمالی به ترکیه
[gem_divider margin_bottom=”1″]

«ترکیه»، کشوری واقع در دو قاره آسیا و اروپا که نامش از سال 1369 میلادی در اسناد تاریخی آمده است، در میان 6 کشور آسیایی و دو کشور اروپایی قرار گرفته است. منتهی شدن این کشور از 3 طرف به دریا، سبب شده تا این کشور از موقعیت جغرافیایی مناسبی برخوردار باشد. بزرگ ترین و مهم ترین شهر ترکیه، استانبول است که در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. اما پایتخت ترکیه، آنکارا است.

بین 70 تا 80 درصد جمعیت ترکیه را شهروندان تُرک تشکیل می دهند. بزرگ ترین اقلیت این کشور نیز کُردها هستند. این کشور کوهستانی و پر باران، از جمله مقاصد گردشگری محبوب جهان است. نرخ بیکاری در این کشور نسبتا بالا بوده  و وضعیت اشتغال در آن نامساعد است.

ساختار سیاسی ترکیه تا پیش از همه پرسی 2017، جمهوری پارلمانی بود. این کشور دارای 81 استان، از زمان همه پرسی مذکور براساس سیستم ریاست جمهوری اداره می شود.

در حالی که سازمان ملل جمعیت مهاجر این کشور را 4 میلیون یکصد هزار نفر برآورد کرده است، اداره آمار ترکیه شمار مهاجران را 5 میلیون و 100 هزار نفر اعلام کرد که عمده آنان پناهجویان سوری هستند. توجه به این نکته لازم است که تنها یک میلیون و 70 هزار نفر از مهاجران به ترکیه از روش های قانونی وارد این کشور شده اند.

6

ششمین کشور پربازدید جهان

24

جایگاه جهانی پاسپورت ترکیه

37

سی و هفتمین کشور جهان از نظر مساحت

17

هفدهمین کشور جهان از نظر جمعیت

جمعیت

84 میلیون و 356 هزار و 463 نفر

بزرگ ترین شهر های ترکیه

استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، غازی عینتاب، آنتالیا، قونیه و قیصریه

مساحت

783356 کیلومتر مربع

زبان رسمی

ترکی استانبولی

پایتخت

آنکارا

مذهب رسمی

اسلام

سایر مذاهب

مسیحیت

مهم ترین منابع درآمد

گردشگری، کشاورزی، صنایع، خدمات ملی و بانکی

واحد پول

لیره

تولید ناخالص داخلی در سال های 2019: 754 میلیارد دلار

جمعیت مهاجر ترکیه

بیش از 4 میلیون

انواع ویزای ترکیه

اخذ ویزای ترکیه، چندان دشوار نیست. مهاجرت به ترکیه، از طریق ویزاهای مختلفی امکان پذیر است که عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • ویزای رسمی ترکیه
 • ویزای تحصیلی ترکیه
 • ویزای کاری ترکیه
 • ویزای درمانی ترکیه
 • ویزای توریستی ترکیه

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • ویزای سرمایه گذاری ترکیه
 • ویزای ترانزیت ترکیه
 • ویزای ترکیه از طریق تولد
 • ویزای ترکیه از طریق ازدواج

[/gem_list][/gem_textbox]

توجه داشته باشید، ویزای توریستی ترکیه فقط به صورت آنلاین صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ترکیه

واضح است که ارائه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و اقامت، مهم ترین و اصلی ترین گام در مسیر مهاجرت است و نقض مدارک می تواند این فرآیند را دشوار و پیچیده تر و حتی ناممکن کند. مدارک عمومی مورد نیاز برای اخذ ویزای ترکیه که براساس نوع ویزای درخواستی، تغییراتی جزئی پیدا می کند، عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای ترکیه
 • گواهی پرداخت هزینه صدور ویزا
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی تعهد بازگشت به کشور مبدا در پایان تاریخ انقضای ویزا
 • معاینه پزشکی
 • عکس پرسنلی با استانداردهای پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 • ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان

[/gem_list][/gem_textbox]

سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ تابعیت این کشور

ترکیه در سال 2016، قانون اعطای تابعیت به اتباع خارجی از طریق سرمایه گذاری را اعلام کرد و در چارچوب این قانون به سرمایه گذاران خارجی در املاک و مستغلات یا سپرده گذاران بانکی پاسپورت دوم را می دهد. امتیاز ترکیه در این زمینه، میزان پایین سرمایه گذاری برای اعطای شهروندی دوم و اعطای این مدرک در عرض 2 ماه است.

داشتن تابعیت ترکیه به دارنده آن امکان سفر به 148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا را می دهد. اخذ تابعیت بدون شرط حضور در ترکیه، بهره مندی همه اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان، اجباری نبودن خدمت سربازی برای دارندگان این نوع تابعیت و امکان تحصیل رایگان، از دیگر امتیازاتی است که ترکیه برای متقاضیان تابعیت این کشور در نظر گرفته است.

البته در مسیر سرمایه گذاری خارجی، یک نکته بسیار مهم غیر از کسب سود نیز وجود دارد و آن هم امنیت سرمایه گذاری است. نقاط ضعف متعدد ترکیه در این زمینه سبب می شوند تا همواره به متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور، کشورهای دیگری توصیه شوند. از عمده ترین این نقاط ضعف می توان به این موارد اشاره کرد:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • بوروکراسی دست و پاگیر ترکیه
 • نرخ بالای فساد در سیستم قضایی ترکیه
 • عدم شفافیت معاملات
 • تغییر مکرر شرایط قانونی و نظارتی
 • وابستگی شدید ترکیه به صادرات و واردات هیدروکربنی
 • عدم ثبات نرخ ارز و افزایش بدهی عمومی
 • مخاطرات امنیتی ناشی از نزدیکی به مناطق درگیری در عراق و سوریه
 • درگیری های سیاسی

[/gem_list][/gem_textbox]

البته امنیت سرمایه گذاران ایرانی تا حدی از طریق دو توافق نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه گذاری و پیشگیری دوگانه مالیاتی تا حد زیادی تامین شده است. با این توضیحات به موضوع اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری باز می گردیم.

تغییر قوانین سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2019 سبب شد تا مسیرهای منتهی به اخذ شهروندی در این کشور به 6 شیوه زیر ممکن شود:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام: خرید سهام به ارزش 500 هزار دلار آمریکا که به تایید وزارت صنایع و فناوری ترکیه رسیده باشد، یک راه اخذ تابعیت این کشور است. این مبلغ تا سال گذشته، 2 میلیون دلار آمریکا بود.
 • سپرده گذاری بانکی: این روش به عنوان مسیر جذاب مهاجرت برای سرمایه گذاران، از طریق واریز 500 هزار دلار آمریکا به یکی از بانک های ترکیه و ماندن آن در حساب مذکور تا دستکم 3 سال، ممکن است. این مبلغ پیشتر، 3 میلیون دلار آمریکا بود. نکته مهم این است که این سرمایه گذاری لزوما منحصر دلار آمریکا نبوده و به شکل لیره ترکیه نیز ممکن است. ریسک این نوع سرمایه گذاری، در قیاس با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کمتر است.
 • خرید املاک و مستغلات به ارزش دستکم 250 هزار دلار آمریکا: در این روش مالکیت متقاضی بر املاک و مستغلات به ارزش دستکم 250 هزار دلار آمریکا باید تا مدت 3 سال ادامه پیدا کند. امتیاز مهم این روش، منجر شدن آن به اخذ تابعیت است. این سرمایه گذاری می تواند در قالب یک یا چند مورد باشد. این مبلغ تا سال گذشته یک میلیون دلار آمریکا بود.
البته اخذ تابعیت 3 ساله از طریق خرید ملک به ارزش 600 هزار دلار آمریکا نیز راه دیگری برای اخذ اقامت ترکیه است. این نوع اقامت توریستی بوده و قابلیت تمدید دارد. توجه داشته باشید که دارنده این نوع اقامت تنها در صورت استخدام قانونی، مجوز کار در ترکیه را خواهد داشت.
مالیات فروش ملک در ترکیه، 4 درصد ارزش ملک است که برای سرمایه گذاری 250 هزار دلاری، معادل یک هزار دلار می شود.
 • خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه: خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه، مشروط به تایید وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه نیز می تواند منجر به اخذ تابعیت ترکیه شود. تداوم مالکیت 3 ساله متقاضی بر این اوراق قرضه از جمله شرایط این روش سرمایه گذاری است.
 • سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک ترکیه: سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک ترکیه به مبلغ 500 هزار دلار، یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ تابعیت این کشور است.
 • اخذ تابعیت از طریق استخدام 50 شهروند ترکیه: کارفرمایان خارجی با استخدام 50 شهروند ترکیه ای می توانند تابعیت خارجی را بگیرند. تا پیش از سال 2019، کارفرمایان می بایست برای اخذ تابعیت 100 شهروند ترکیه را استخدام می کردند.

[/gem_list][/gem_textbox]

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.