تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز کار در سوئیس

آیا با ویزای کاری سوئیس می توان اقامت دائم گرفت؟ شرایط کار در سوئیس برای ایرانیان چگونه است؟ آیا امکان الحاق خانواده وجود دارد؟ کدام نوع ویزای کار سوئیس برای شما مناسب است؟ بهترین ویزای کاری سوئیس برای اخذ اقامت کدام است؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • سه نوع اجازه اقامت به اتباع غیر اتحادیه اروپا برای کار در سوئیس داده می شود. اجازه اقامت کوتاه مدت (L) ، اجازه اقامت اولیه (B) و اجازه اقامت دائم (C).
 • جهت دریافت اجازه اقامت، کارفرما باید به مقامات کانتون ثابت کند که در بین شهروندان اتحادیه اروپا فرد مناسبی برای کار وجود ندارد.
 • در سوئیس حداقل حقوق تعیین نشده است و تصمیم گیری در مورد حقوق معمولاً به عهده کارفرمایان است.
 • براساس آمار سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در سال ۲۰۱۷، سوئیس پس از لوکزامبورگ در لیست بالاترین میانگین دستمزد در اروپا در رتبه دوم قرار داشت.
 • مشاغل مورد نیاز در سوئیس بیشتر شامل خدمات بانکی، مهندسی، بیمه، IT و داروسازی هستند.

مهاجرت به سوئیس از طریق اخذ ویزای کاری

   سوئیس دارای یکی از قوی ترین و رقابتی ترین اقتصادهای جهان است. این کشور در زمینه هایی مانند آموزش، تحقیق و نوآوری و همچنین در زمینه شرکت های صنعتی و خدماتی، شهرت جهانی دارد. شرکت های کوچک و متوسط ​​بی شمار در سوئیس که براستراتژی های ویژه تمرکز دارند، به طور منظم در نوآوری، امتیازات بالایی را کسب و به عنوان قطب اقتصادی به جذابیت این کشور می افزایند. شرایط اقتصادی و سیاسی پایدار از دیگر مواردی است که به جذابیت بازار کار سوئیس کمک می کند.

   سوئیس به لطف موقعیت مرکزی خود در قاره سبز، قطبی طبیعی برای پروازهایی است که از اروپا و بقیه شهرهای جهان انجام می شود. سفر به هرجای دنیا از این کشور، فوق العاده راحت و ساده است؛ این امر، یکی از عوامل جذب شرکت های برتر جهانی است.

   طبق تحقیقی جهانی، شهر زوریخ، بهترین قطب اقتصادی و فرهنگی کشور، در رتبه دوم بهترین شهرهای جهان در کیفیت زندگی قرار گرفت. ضمن این که براساس این بررسی، شهر ژنو نیز جز ۱۰ کشور برتر جهان اعلام شد.

   ما در مقاله پیش رو به یکی از برنامه های مهاجرتی سوئیس، یعنی ویزای کاری خواهیم پرداخت و به صورت اجمالی انواع آن و شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای کار سوئیس و مهاجرت به این کشور از طریق ویزای کاری را بررسی خواهیم کرد.

   شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای کاری سوئیس کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری سوئیس

   علاوه بر شهرهای سوئیس که در بررسی های جهانی، به طور مرتب در ردیف شهرهای دارای بالاترین کیفیت زندگی در جهان قرار می گیرند، خود این کشور نیز به طور مداوم در میان کشورهای با ثبات و امن در سراسر جهان معرفی می شود. بی طرفی سیاست خارجی این کشور و همچنین کوه های غیرقابل نفوذ آلپ، باعث شده است سوئیس بتواند به مکانی برای زندگی در صلح و آرامش تبدیل شود.

   مطابق قانون این کشور، یک شرکت سوئیسی می تواند از هر فردی خواستار حداکثر ۴۵ ساعت کار در هفته شود. طبق اطلاعات اداره آمار سوئیس در سال ۲۰۱۶، میانگین کار در هفته در این کشور، ۴۱ ساعت و ۱۰ دقیقه (۱۳ دقیقه کمتر از سال ۲۰۱۵) بوده است. همچنین در سوئیس، همه کارمندان علاوه بر تعطیلات رسمی سالانه حداقل ۲۰ روز (۴ هفته) تعطیلات دارند.

   کارگران در سوئیس به طور کلی از تعادل کاری و زندگی نسبتا خوبی برخوردارند. طبق نظرسنجی زندگی بهتر Better Life)) که توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی انجام شد، تعداد کارکنانی که در سوئیس ساعات بسیار طولانی کار می کنند، کمتر از متوسط ​​سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است.

   این کشور سیستم فوق العاده سخاوتمندی برای بیکاری دارد. اکثر افراد از جمله اتباع خارجی با مجوز کار معتبر در صورت بیکاری پس از یک سال کار در این کشور، به مدت ۱۸ ماه ۸۰ درصد آخرین حقوق خود را دریافت می کنند.

   اگر اتباع خارجی دارای مجوز کار بیش از ۸ ساعت در هفته با یک شرکت مستقر در سوئیس قرارداد داشته باشند، شرکت مذکور باید بیمه حوادث آن ها را پرداخت کند. این بدان معنی است که اگر اتباع مورد اشاره، در محل کار، در پیست های اسکی یا هر مکان دیگری تصادف کنند، در صورت اعلام به کارفرما و پر کردن فرم های مربوطه، از پرداخت هزینه های پزشکی معاف می شوند.

انواع ویزای کاری سوئیس

   سوئیس یک سیستم دوگانه برای اجازه کار به اتباع خارجی دارد. نوع اول مربوط به اتباع اتحادیه اروپا و نوع دوم برای اتباع کشورهای ثالث است.
در این بخش به کار در سوئیس برای اتباع کشورهای ثالث یعنی شهروندان غیراتحادیه اروپا و مشاغل غیر خوداشتغال می پردازیم. ابتدا شرایط استخدام این افراد را بررسی می کنیم.

   برای استخدام اتباع کشورهای ثالث موارد و شرایط زیر اعمال می شود:

 • افرادی پذیرفته می شوند که کار و حضورشان به نفع اقتصاد عمومی سوئیس باشد؛ بنابراین متقاضیان کار در سوئیس، باید در مورد چرایی مفید بودن پذیرش خود برای اقتصاد این کشور توضیح داده و مستنداتی را ارائه کنند.
 • آن دسته از اتباع کشورهای ثالث می توانند استخدام شوند که کسی با شرایط مشابه آن ها در سوئیس یا در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیدا نشود. در این صورت نیز این افراد باید بتوانند از یک کارفرما در سوئیس پیشنهاد کار دریافت کنند.

   اتباع کشورهای ثالث فقط در صورتی پذیرفته می شوند که امکان استخدام فرد دارای صلاحیت، از بازار کار در سوئیس یا در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد. اولویت برای اتباع سوئیس، اتباع خارجی با اجازه اقامت دائم (اجازه اقامت C) و اتباع خارجی با اجازه اقامت که به آن ها اجازه کار می دهد (اجازه اقامت B )، داده می شود.

   علاوه بر این ، اتباع خارجی با پذیرش موقت (اجازه اقامت F)، افرادی که دارای حمایت موقت هستند (اجازه اقامت S) و همه افراد از کشورهایی که با آن ها قرارداد سفر آزاد منعقد شده است (مجوزهای L و B)، نیز در الویت قرار دارند. کارفرمایان باید ثابت کنند که علی رغم تمام تلاش هایشان، هیچ کارگر مناسبی از رده های دارای اولویت فوق الذکر، قابل جذب نیستند.

 • فقط مدیران، متخصصان و سایر کارگران واجد شرایط پذیرفته می شوند. کارگران واجد شرایط در درجه اول، دارندگان تحصیلات عالی و دانشگاهی هستند که دارای تخصص فنی خاص و چندین سال تجربه حرفه ای هم باشند. معیارهایی نظیر، توانایی سازگاری با یک محیط جدید شغلی و اجتماعی، مهارت های زبانی و سن نیز هنگام صدور مجوز اقامت در نظر گرفته می شود.
 • حقوق و شرایط کار نیز باید معادل شرایطی باشد که برای ساکنان سوئیس اعمال می شود.
 • پس از توضیح شرایط استخدام برای اتباع کشورهای ثالث و مشاغل غیر خوداشتغال، لازم است به ۲ نوع اجازه اقامت که به این افراد اعطا می شود، اشاره کنیم.
 • اجازه اقامت کوتاه مدت (L): این اجازه اقامت برای یک سال کار در سوئیس داده می شود. مدت  این اقامت به مدت قرارداد بستگی دارد و در موارد استثنایی، اگر فرد مذکور، با همان کارفرما کار کند، می تواند تا ۲۴ ماه تمدید شود.
 • اجازه اقامت اولیه (B): این اجازه اقامت، اولین بار یک ساله صادر می شود. به طور معمول، مجوز B در صورت داشتن شرایط ، مجددا یک سال دیگر تمدید می شود.
 • اجازه اقامت دائم (C): پس از ۱۰ سال اقامت بدون وقفه در سوئیس، اتباع کشورهای ثالث می توانند اجازه اقامت نوع C را دریافت کنند. افراد دارنده اجازه اقامت نوع C می توانند کارفرمای خود را آزادانه تغییر دهند و در هر کانتونی زندگی کنند.

چگونه می توان برای ویزای کار سوئیس اقدام کرد؟

   کارگران کشورهای به اصطلاح ثالث یعنی اتباعی که نه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نه از سوئیس هستند، برای کار در این کشور باید اجازه کار داشته باشند.

   به طور کلی اگر شما تبعه یک کشور ثالث هستید که به شما پیشنهاد کار در سوئیس داده شده است، کارفرمای احتمالی شما باید درخواست خود را به مقامات رسمی مهاجرت یا کار در کانتون موردنظر ارائه دهد. در صورت پذیرفته شدن درخواست، این نامه برای تأیید به دبیرخانه امور مهاجرت (SEM) ارسال می شود. سپس اداره امور مهاجرت ، تصمیم خود را به مقامات رسمی کانتون اعلام خواهد کرد؛ اما این تصمیم به منزله مجوز ورود به سوئیس نیست. در زیر به تفصیل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

   روند درخواست ویزای کار سوئیس به شرح زیر است:

 • ابتدا کارفرمای شما درخواست اجازه اقامت خود را در خدمات استخدام محلی کانتون موردنظر ارائه می دهد. اجازه کار و اجازه اقامت جداگانه در سوئیس وجود ندارد. در واقع، برای شما اجازه اقامتی صادر می شود که به شما اجازه کار می دهد.
 • کارفرمای شما باید به مقامات کانتون ثابت کند که در بین شهروندان اتحادیه اروپا فرد مناسبی برای کار موردنظر وجود ندارد.
 • مقامات محلی کانتون درخواست شما را بررسی کرده و برای تأیید به اداره مهاجرت فدرال (FOM) ارجاع می دهند. جهت تصمیم گیری در اداره مهاجرت، مهارت های زبانی، سن و میزان توانایی شما در تطبیق با فرهنگ سوئیس نیز در نظر گرفته می شود.
 • در حالی که کارفرمای شما درخواست اقامت سوئیس شما را می دهد، شما باید از کشور خود برای درخواست ویزای کار سوئیس اقدام کنید. این ویزا، به عنوان ویزای طولانی مدت یا ویزای ملی نیز شناخته می شود. اتباع غیر اتحادیه اروپا برای ورود به سوئیس نیاز به ویزای طولانی مدت (ملی) دارند.
 • وقتی اداره مهاجرت سوئیس، تصمیم خود را در مورد اجازه اقامت شما می گیرد، نتیجه را به شما، کارفرمای شما و دفاتر کانتون اطلاع می دهد. اگر اداره مهاجرت سوئیس اجازه اقامت شما را تأیید کند، دفاتر کانتون به سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور شما اطلاع می دهند.
 • سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور شما ویزای کار سوئیس را به شما می دهد.
 • زمانی که وارد سوئیس شدید، ۱۴ روز فرصت دارید تا از طریق دفاتر محلی مهاجرت کانتون ثبت نام کنید.
 • بعد از آن، شما اجازه اقامت سوئیس را دریافت می کنید و مجاز به زندگی و کار در سوئیس هستید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری سوئیس

   مدارک مورد نیاز برای ویزای کار سوئیس شامل موارد زیر است:

 • سه فرم درخواست ویزا برای اقامت که به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی یا انگلیسی تکمیل و امضا شده است.
 • گذرنامه معتبر با حداقل ۲ صفحه خالی که باید در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد و حداقل سه ماه پس از اینکه قصد عزیمت از سوئیس را دارید، معتبر باشد.
 • سه نسخه از صفحات مربوط به گذرنامه شما شامل صفحات یک تا چهار و صفحه آخر، صفحه ای که شماره و تاریخ انقضا را نشان می دهد و کپی تمام ویزاهای قبلی.
 • چهار عکس یکسان در اندازه گذرنامه
 • قرارداد شغلی شما به همراه ۲ کپی از آن
 • اثبات فعالیت حرفه ای شما
 • کپی مدارک شامل دیپلم، گواهینامه و غیره
 • جزئیات مربوط به تحصیلات قبلی مانند نمرات، دروس و تاریخ حضور در دانشگاه
 • رزومه

   به خاطر داشته باشید که ممکن است بسته به کانتون مورد نظر، اسناد و مدارک مورد نیاز تغییرات جزئی پیدا کند.

   به همین دلیل، طی این مسیر با همراهی وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند با بررسی شرایط و مدارک، متقاضی را تا پایان مسیر راهنمایی کنند، بسیار مهم است. امتیاز مهم موسسه حقوقی «همراه»، داشتن وکلای متخصصی است که به قوانین مهاجرتی کشورهای مقصد اشراف کامل دارند.

پس با «همراه» قدم در مسیر مهاجرت بگذارید تا روندی آرام و مطمئن را تجربه کنید.

   در پایان باید این نکته را حتما مورد توجه قرار داد که فرآیند مهاجرت، فرآیندی تخصصی و نسبتاً پیچیده است که موفقیت و دستیابی به نتیجه مطلوب در این مسیر، تنها از طریق آشنایی کامل و صحیح با مقررات مهاجرتی و اطلاع از مدارک مورد نیاز، امکان پذیر است.

سوالات متداول در مورد کار در سوئیس
خیر. کارفرما باید درخواست مجوز کار را به مرجع ذی صلاح مهاجرت کانتون یا بازار کار ارسال کند.

متخصصین در حوزه های بانکی، مهندسی، بیمه، IT و داروسازی شانس بالاتری برای یافتن کار در سوئیس دارند.

 

حقوق در سوئیس به بازار آزاد واگذار می شود؛ مگر در بعضی از صنایع که در آن ها توافق نامه های چانه زنی منجر به حقوق خاص کارگران و حداقل دستمزد تعریف شده است. علی رغم رد حداقل دستمزد در آرا ملی، کانتون های جورا و نوچاتل حداقل دستمزد ۲۰ فرانک سوئیس در ساعت را در نظر گرفته اند. تصمیم گیری در مورد حقوق در سوئیس معمولاً به عهده کارفرمایان است. با این حال، قراردادهای کار جمعی، حقوق اعطایی برخی صنایع را کنترل می کند. براساس آمار سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در سال ۲۰۱۷، سوئیس پس از لوکزامبورگ، در لیست بالاترین میانگین دستمزد در اروپا در رتبه دوم قرار داشت.

Related Posts

Leave a comment