تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز تحصیل در سوئیس

آیا تحصیل در سوئیس رایگان است؟ دانشگاه های برتر سوئیس کدامند؟ مهاجرت تحصیلی به سوئیس چقدر هزینه دارد؟ شهریه دانشگاه های سوئیس چقدر است؟ آیا همزمان با تحصیل در سوئیس می توان کار کرد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • متوسط هزینه زندگی هر دانشجو در سوئیس هزار و ۳۰۰ تا هزار و ۷۰۰ یورو در ماه است.
 • شهریه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سوئیس معادل ۴۰۰ تا ۳ هزار و ۷۰۰ یورو در سال است.
 • شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در سوئیس تا ۴۳ هزار یورو در سال هم می رسد.
 • در سوئیس، ۱۰ دانشگاه منطقه ای و ۲ انستیتوی فنآوری فدرال وجود دارد.
 • ساعات مجاز کار دانشجویی ۱۵ ساعت در هفته است.

مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای تحصیلی، علاقه مندان و متقاضیان زیادی را به سمت خود جلب می کند. ما در این مقاله ضمن بررسی ویزای تحصیلی سوئیس، به سوال های علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به این کشور پاسخ می دهیم. سوال هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرند، عبارتند از: هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس چقدر است؟ مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس کدامند؟ مزایای تحصیل در سوئیس کدامند؟ آیا همزمان با تحصیل می توان در سوئیس کار کرد؟ دوره های دانشگاهی به چه زبانی در دانشگاه های سوئیس ارائه می شوند؟

    در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی سوئیس

   ساختار آموزشی سوئیس متشکل از سه مقطع تحصیلی است: تحصیلات اجباری، متوسطه و آموزش عالی. سیستم آموزش عالی سوئیس به دلیل استانداردهای بالای علمی، نتایج تحقیقاتی قابل توجه و روش های تدریس دانشجو محور، دارای شهرت جهانی است.

   سیستم دانشگاهی سوئیس متشکل از دانشگاه های سنتی (کلاسیک)، دانشگاه های علمی کاربردی و هنر و دانشگاه های تربیت معلم است، در حالی که سیستم آموزش حرفه ای عالی، از کالج های حرفه ای پیشرفته مختلف تشکیل شده است. باید توجه داشت که شبکه متراکمی از موسسات آموزشی در سوئیس وجود دارد که با مدیریت در سطح فدرال، منطقه ای و محلی، فرصت های آموزشی سطح بالا را برای دانشجویان سوئیسی و خارجی فراهم می آورند.

   در سوئیس، ۱۰ دانشگاه منطقه ای و ۲ انستیتوی فنآوری فدرال وجود دارد. قدمت قدیمی ترین موسسه آموزشی این کشور یعنی دانشگاه برن، به سال ۱۴۶۰ برمی گردد. این دانشگاه ها در مناطق آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی زبان سوئیس پراکنده هستند و بسیاری از برنامه های تحصیلی به طور کامل یا بخشی از آن ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

   تمرکز دانشگاه های سوئیس بر تحقیقات است و به دانشجویان آموزش مبتنی بر تحقیق ارائه می شود. در دانشگاه های منطقه ای سوئیس، تقریباً تمرکز بر تحصیل در رشته های حقوق و اقتصاد، ریاضیات، علوم طبیعی، علوم انسانی و اجتماعی است؛ در حالی که  در موسسات فنآوری فدرال تمرکز بر مهندسی، ریاضیات و علوم طبیعی است.

   سیستم دانشگاهی در سوئیس از ساختار کارشناسی- کارشناسی ارشد پیروی می کند. مانند اکثر کشورهای اروپایی، آن ها به روند بولونیا پایبند هستند؛ به این معنی که بسیاری از دانشجویان بین المللی به راحتی می توانند مدارک تحصیلی اخذ شده درسوئیس را به موسسات آموزشی کشور خود منتقل کنند.

   مقطع کارشناسی، اولین مقطع تحصیلی در سیستم بولونیا به شمار می آید و در صورت تحصیل تمام وقت، می توان آن را ظرف سه سال به پایان رساند، اما در صورتی که دانشجویان بخواهند همزمان با تحصیل کار کنند، اتمام این دوره چهار سال زمان می برد.

   تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه رشته تحصیلی، معمولا یک تا ۲ سال طول می کشد. برای تحصیل در این مقطع، داشتن مدرک کارشناسی در رشته مرتبط ضروری است.

   در سوئیس تنها دانشگاه ها مجاز به ارائه دوره های دکترا هستند. طول تحصیل در این مقطع دست کم سه سال و حداکثر هشت سال است. برای پذیرش در دوره دکترا، ارائه مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط، طرح تحقیقاتی و گواهی مهارت زبان الزامی است

   علاوه بر موسسات آموزش عالی که در بالا ذکر شد، تعدادی دانشگاه و موسسات آموزشی خصوصی نیز در سوئیس فعال هستند و با ارائه برنامه آموزشی به سه زبان رسمی (فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی) این کشور و زبان انگلیسی، گزینه های زیادی برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند.

   متوسط ​​شهریه در دانشگاه های دولتی سوئیس در مقاطع مختلف به صورت زیر است:

 • مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: ۴۰۰ تا ۳۷۰۰ یورو در سال
 • مقطع دکترا: ۱۰۰ تا ۹۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه های خصوصی سوئیس معمولاً شهریه بالاتری دارند که می تواند به ۴۳ هزار یورو در سال برسد. برای برخی از مقاطع، شهریه بر اساس تعداد کل دوره ها یا اعتبارات محاسبه می شود.

   باید یادآوری شود که کمک هزینه های مختلفی برای دانشجویان در دسترس است که معمولا مقدار آن حدود ۹ هزار و ۲۰۰  یورو تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ یورو برای مدت یک سال است و می توان آن را تمدید کرد؛ مشروط بر این که متقاضیان در پایان ترم اول تحصیلی خود از نظر علمی حائز شرایط باشند.

مزایای تحصیل در سوئیس

 • امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان: دانشگاه های سوئیس از اعتبار بسیار بالایی در سطح جهان برخوردار هستند و ۲ دانشگاه برتر آن ها یعنی موسسه فناوری فدرال زوریخ و دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان طبق رتبه بندی The Times Higher، درمیان ۳۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه های این کشور با ارائه تعدادی از بهترین رشته های تحصیلی در حوزه تجارت، جهانگردی و مهمان داری، هنر آشپزی و مهندسی، جایگاه قابل توجهی در میان دانشگاه های جهان دارند.
 • هزینه تحصیل مقرون به صرفه به نسبت خدمات دریافت شده: با توجه به این واقعیت که سوئیس یکی از پیشرفته ترین اقتصادهای بازار آزاد را دارد، جالب است بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا مبلغی حدود ۴۰۰ تا ۳۷۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی است.
 • امکان زندگی با کیفیت بالا: شهرهای سوئیس به طور مستمر در میان بهترین شهرهای جهان از نظر کیفیت زندگی قرار می گیرند. هرچند هزینه زندگی در این کشور بالاست، اما به دلیل بالا بودن دستمزدها، پایین بودن نرخ بیکاری، اقتصاد سالم، جامعه ای پایدار و با ثبات، میزان جرم و جنایت کم و برخورداری از یکی بهترین سیستم های بهداشتی جهان، مردم شهرهای بزرگ سوئیس جزو شادترین مردم در جهان محسوب شوند.
 • بهره مندی از جذابیت های طبیعی سوئیس
 • امکان تجربه زندگی با تنوع فرهنگی زیاد

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی سوئیس

   ارائه مدارک زیر در هنگام درخواست ویزا الزامی است:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی یا انگلیسی
 • پاسپورت معتبر با دست کم ۲ صفحه خالی و سه ماه اعتبار پس از تاریخ ترک سوئیس و کپی از تمامی صفحات لازم (صفحات ۴-۱، آخرین صفحه، تاریخ صدور و انقضاء ویزا و ویزاهای قبلی)
 • ۴ قطعه عکس جدید براسا ساتانداردهای پاسپورت
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • گواهی تمکن مالی  به صورت کپی از صورتحساب بانکی یا نامه از بانک: این مدرک باید توسط دانشجو یا حامی مالی او ارائه شود
 • گواهی پرداخت شهریه سال نخست دوره تحصیلی
 • گواهی ثبت نام در موسسه آموزشی در سوئیس
 • کپی گواهی نامه ها و مدارک تحصیلی قبلی
 • انگیزه نامه به یکی از زبان های رسمی سوئیس: این انگیزه نامه باید شامل برنامه های تحصیلی و حرفه ای دانشجو باشد.
 • رزومه (CV)

   توجه به نکات زیر هنگام ارائه مدارک تحصیلی ضروری است:

 • مدارک باید به صورت اصل به همراه سه نسخه کپی از آن ها که به یکی از زبان های فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی یا رومانش ترجمه شده اند، ارائه شوند.
 • مدت اعتبار ویزای تحصیلی سوئیس یا به عبارت دیگر مجوزB یک سال است؛ هرچند اگر مدت تحصیل طولانی تر باشد، امکان تمدید وجود دارد. یکی از شروط اصلی تمدید ویزای تحصیلی، ارائه گواهی تمکن مالی جدید است.

   شما بعد از فارغ التحصیلی می توانید برای مجوز اقامت درخواست بدهید و بعد از اخذ مجوز در جست و جوی شغل دائمی باشید. مدت اعتبار این مجوز صرفاً شش ماه است. برای دریافت این مجوز، شما باید موارد زیر را به اداره مهاجرت منطقه ای ثابت کنید:

 • فارغ التحصیل شده اید.
 • منابع مالی کافی برای تامین هزینه های خود را  دارید.
 • جایی برای سکونت دارید.

   فرآیند مهاجرت، فرآیندی نسبتا پیچیده است که بدون همراهی و استفاده از مشاوره یک وکیل مهاجرت آگاه و مسلط به قوانین و مقررات مهاجرتی، می تواند چالش برانگیز باشد. با استخدام یک وکیل مهاجرت خوب، شما می توانید این فرآیند را تسهیل کنید. موسسه حقوقی «همراه» با تیمی از وکلای مهاجرتی زبده و با همکاری موسسات دارای مجوز از وزارت علوم، آماده ارائه انواع خدمات در زمینه مهاجرت به شماست. هدف ما حصول بهترین نتیجه و کسب رضایت شما عزیزان است.

دانشگاه های برتر سوئیس

دانشگاهرتبه QS 2020رتبه THE 2020رتبه ARWU 2019
موسسه فناوری فدرال زوریخ۶۱۳۱۹
دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان۱۸۳۸۷۸
دانشگاه زوریخ۷۶۹۰۶۱
دانشگاه ژنو۱۱۰۱۴۴۵۸
دانشگاه بِرن۱۲۳۱۱۳۱۰۱
دانشگاه بازل۱۵۱۹۴۸۷
دانشگاه لوزان۱۵۳۱۹۸۱۵۱
دانشگاه سنت گالن۳۹۸۴۰۱
دانشگاه فرایبورگ۵۸۱۳۰۱۴۰۱
سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی سوئیس
بله. دانشجویان خارجی می توانند ۱۵ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. در تعطیلات نیز کار تمام وقت مجاز است. فقط باید در نظر داشت که بعد از گذشت شش ماه از آغاز تحصیل در سوئیس می توانید مشغول به کار شوید و کارفرما بایستی برای شما مجوز کار بگیرد.
 • دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان های آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی تدریس می شوند. تعداد دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند در حال افزایش هستند و این بدان معناست که گزینه های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.
 • هر زبانی که برای تحصیل انتخاب می کنید، باید مهارت خود در آن زبان را ثابت کنید. گواهینامه های مهارت زبانی لازم، با توجه به زبان تدریس دوره های ارائه شده در آن مقطع تحصیلی، عبارتند از:
 • زبان آلمانی: DSH ، TestDaF ، OSD ، telc و غیره
 • زبان فرانسوی: DELF یا DALF
 • زبان انگلیسی: IELTS، TOEFL، PTE Academic

متوسط هزینه زندگی در سوئیس نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی بالاست و دانشجویان باید هزینه های خود را به خوبی مدیریت کنند. برای پرداخت اجاره محل اقامت، مواد غذایی، حمل و نقل، هزینه های شخصی و فعالیت های اوقات فراغت باید متوسط بودجه هزار و ۳۰۰ یورو تا هزار و ۷۰۰ یورو در ماه را در نظر گرفت. ژنو و زوریخ از گران ترین شهرهای سوئیس هستند و ممکن است به بودجه ای بیش از هزار و ۷۰۰ یورو در ماه نیاز باشد.

در اینجا متوسط بودجه مورد نیاز برای زندگی در چند شهر سوئیس ذکر شده است:

ژنو: حدود هزار و ۶۵۰ یورو تا ۲ هزار و ۵۰۰۰ یورو در ماه

زوریخ : حدود هزار و ۶۵۰ یورو تا ۲ هزار و ۲۰۰ یورو در ماه

برن: حدود هزار و ۶۰۰ یورو در ماه

بازل: حدود هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار یورو در ماه

 • موسسه فناوری فدرال زوریخ: متوسط ​​شهریه هزار و ۲۰۰ یورو در سال
 • موسسه فناوری فدرال لوزان: متوسط ​​شهریه هزار و ۱۵۰ یورو در سال
 • دانشگاه بازل: متوسط ​​شهریه هزار ۵۵۰ یورو در سال
 • دانشگاه زوریخ: متوسط ​​شهریه هزار و ۳۰۰ یورو در سال

Related Posts

Leave a comment