تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در سوئیس چقدر است؟ بهترین شهرهای سوئیس کدام اند؟ اجاره خانه در سوئیس چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

  • ۲۷ درصد درآمد ماهانه افراد در سوئیس صرف پرداخت اجاره مسکن می‌شود.
  • هزینه های زندگی در سوئیس در قیاس با بسیاری از کشورها، بالاست.
  • سوئیس از نظر شاخص کیفیت زندگی در رده دوم جهان قرار دارد.
  • تامین هزینه های خدمات درمانی در سوئیس برعهده افراد و اجباری است.
  • هزینه استفاده از تلویزیون یا رادیو برای هر خانوار در خانه یا خودرو حدود ۱۵۰ فرانک برای هر سه ماه یک بار است.

هزینه زندگی در سوئیس

   معمولا قبل از مهاجرت، باید موضوعات و مسائل مختلفی را به طور کامل و همه جانبه ارزیابی کرد تا بتوان با توجه به منابع مالی، توانایی های فردی و سبک زندگی، به یک تصمیم و انتخاب درست رسید. یکی از این موضوع های بسیار مهم که باید به آن توجه داشت، هزینه زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید. هزینه هایی مانند: اجاره یا خرید مسکن، تحصیل فرزندان، حمل و نقل، خدمات پزشکی، مالیات، …

   در این نوشتار، هزینه های زندگی در سوئیس مورد بررسی قرار می‌گیرد و به این سوال ها پاسخ می‌دهیم: متوسط هزینه زندگی در سوئیس چقدر است؟ آیا استفاده از خدمات درمانی در سوئیس رایگان است؟ هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های سوئیس چقدر می شود؟ برای اجاره و خرید مسکن در شهرهای مختلف سوئیس چقدر باید هزینه کرد؟

    با توجه به این که مهاجرت امری پیچیده است که احتمالا سوال های زیادی را در پی دارد، در صورت داشتن هر سوالی می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در سوئیس

  امروزه مردم سوئیس را به عنوان یکی از کشورهایی که از نظر استانداردهای زندگی، در سطح بالایی قرار دارد، می شناسند اما هزینه های زندگی در این کشور نیز در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار بالاست. سه شهر زوریخ، ژنو و بِرن همواره جزو ۱۰ شهر گران جهان هستند، هرچند باید گفت که متوسط هزینه زندگی در حومه های شهری این کشور نیز کمتر از این شهرها نیست.

   متوسط هزینه زندگی در سوئیس ۲ هزار و ۱۸۶ فرانک است که ۳.۲۸ برابر متوسط جهانی است. این کشور از نظر شاخص هزینه های زندگی در سایت NUMBO در سال ۲۰۲۰ در میان ۱۱۹ کشور در رده نخست و از نظر شاخص کیفیت زندگی در رده دوم قرار گرفت. لازم است بدانید که واحد پول این کشور، فرانک (CHF) و ۰.۹۰ فرانک معادل یک دلار آمریکاست.

هزینه خدمات درمانی

  سیستم خدمات درمانی و بهداشتی سوئیس سراسری است اما تفاوت آن با دیگر کشورهای اروپایی این است که هزینه های آن توسط دولت یا کارفرما پرداخت نمی شود و تامین هزینه ها به عهده مردم است. این بدین معناست که افرادی که به این کشور می آیند، باید خود برای خرید بیمه درمانی خصوصی اقدام کنند.

   برای هزینه های بیمه خدمات درمانی باید دست کم حدود ۳۰۰ فرانک در ماه در نظر بگیرید. خرید بیمه درمانی برای همه افراد اجباری است و حتی نوزادان بالای سه ماه نیز باید تحت پوشش بیمه خدمات درمانی باشند.

   قیمت ها براساس منطقه محل اقامت و نوع برنامه بیمه ای که افراد انتخاب می کنند، متفاوت خواهند بود، اما خدمات درمانی که در این کشور ارائه می شود برای همه مناطق دارای سطح و استاندارد فوق العاده بالایی است.

هزینه های تحصیل در سوئیس

   تحصیل در مدارس دولتی سوئیس رایگان است و از آنجایی که استاندارد های آموزشی این نوع مدارس بسیار بالا هستند و از این نظر با مدارس خصوصی در یک سطح قرار می گیرند، ۹۵ درصد مردم این کشور فرزندان خود را به موسسات دولتی می‌فرستند.

   با این حال، از آن جا که دروس در مدارس دولتی معمولاً به زبان غالب منطقه ای خود تدریس می شوند (در مناطقی مانند ژنو، آلمانی- سوئیسی و در مناطقی مانند زوریخ، فرانسوی – سوئیسی)، در صورت عدم آشنایی و تسلط به این زبان‌ها، به ویژه افراد مهاجر می‌توانند فرزند خود را در مدارس خصوصی ثبت نام کنند که در این صورت شهریه سالانه‌ای معادل ۷۲ هزار و ۳۰۰ فرانک باید بپردازند که این هزینه فوق العاده زیاد است.

   شهریه دانشگاه های دولتی نیز کم است، به خصوص وقتی با سایر کشورهای اروپایی یا آمریکا مقایسه شود. شهریه تحصیل سالانه به طور متوسط ​​کمتر از ۲ هزار فرانک است. شهریه دانشگاه های خصوصی گاهی ۱۰ برابر موسسات دولتی است. شهریه تحصیل در دانشگاه ها برای همه دانشجویان صرف نظر از ملیت یکسان است.

   هزینه ثبت نام در مهدکودک های خصوصی به طور متوسط ۲ هزار و ۲۵۵ فرانک برای هر ماه است.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت، ...)

   ارائه خدمات رفاهی در سوئیس بر عهده شرکت های خصوصی است که همه این خدمات را به صورت یک جا در بسته‌های خدماتی ارائه می‌دهند که گاهی اوقات باعث کاهش هزینه‌های کلی برق، مجوزهای تلویزیون و اینترنت با پهنای باند بالا می‌شود. استفاده از گاز در میان خانواده های این کشور متداول نیست که این امر به گران بودن منابع انرژی برمی‌گردد.

   برخی از مالکان هزینه های خدمات رفاهی را در میزان اجاره بها لحاظ می کنند که به طور معمول حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد مبلغ اجاره می‌شود. با این حال، بیشتر ساکنان سوئیس، هزینه های آب و برق را خود پرداخت می‌کنند.

   هزینه دیگری که باید در نظر گرفت هزینه استفاده از تلویزیون یا رادیو برای هر خانوار در خانه یا خودرو حدود ۱۵۰ فرانک برای هر سه ماه یک بار است. متوسط هزینه خدمات رفاهی در سوئیس به صورت کلی در این جدول آورده شده است:

متوسط هزینه ماهانه(فرانک)
خدمات اساسی (برق، آب، گرمایشی، سرمایشی، زباله) برای آپارتمان ۸۵ مترمربعی۱۹۴.۵۴
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت)۵۹
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی۰.۲۷

میانگین اجاره مسکن در سوئیس

   مهم ترین هزینه ای که باید برای مهاجرت و زندگی در سوئیس باید بررسی شود، هزینه اجاره مسکن در این کشور است که تحت تاثیر عواملی مانند شهر محل اقامت، تعداد افراد خانواده، سبک زندگی و امکانات خانه تغییر می کند.

   کمتر از نیمی از مردم (حدود ۴۰ درصد) مالک خانه محل سکونت خود هستند؛ بنابراین یافتن محل اقامت مناسب و ارزان قیمت اجاره ای نسبت به سایر کشورهای اروپایی سخت تر است. شهر زوریخ بالاترین نرخ اجاره را در این کشور دارد. به طور کلی حدود ۲۷ درصد درآمد ماهانه افراد صرف پرداخت اجاره مسکن می‌شود. میانگین اجاره بها در چند شهر در جدول زیر آورده شده است:

نام شهرآپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (فرانک در ماه)آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (فرانک در ماه)آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (فرانک در ماه)آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (فرانک در ماه)
زوریخ۱,۹۳۵۱,۴۲۶۳,۶۲۴۲,۵۵۰
ژنو۱,۹۰۰۱,۴۵۸۳,۳۹۶۲,۷۸۲
لوزان۱,۴۹۲۱,۲۰۰۲,۹۱۰۲,۴۰۴
بازل۱,۲۹۰۱,۰۱۳۲,۵۲۸۲,۰۲۳
برن۱,۲۳۳۹۵۳۲,۴۲۳۱,۷۶۸
لوگانو۱,۱۹۰۹۶۶۲,۲۴۲۱,۶۹۳
فرایبورگ۱,۰۸۰۸۳۰۱,۹۸۰۱,۶۹۰
اولتن۷۵۰۹۰۰۱,۴۰۰۱,۳۳۳

میانگین قیمت خرید مسکن در سوئیس

  یکی از گزینه های افراد مهاجر خرید مسکن در سوئیس است که البته با توجه به این که دولت این کشور در این زمینه محدودیت هایی اعمال می‌کند که شرایط را خصوصا برای مهاجران غیر اتحادیه اروپا و کسانی که اقامت دائم این کشور را ندارند، سخت تر می‌کند و باید برای دریافت مجوز خرید مسکن هزینه کنند.

   قیمت مسکن درمناطق مختلف، متغیر است و گران ترین املاک در شهرهای زوریخ، ژنو و لوزان واقع شده اند. میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

نام شهرقیمت هر متر مربع در مرکز شهر(فرانک)قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر (فرانک)
لوزان۱۳,۲۲۵۱۱,۱۶۶
ژنو۱۲,۹۷۸۹,۳۹۹
زوریخ۱۲,۹۳۷۸,۱۷۲
بازل۱۱,۲۰۸۸,۶۶۱
لوگانو۱۱,۲۰۰۶,۲۸۳
فرایبورگ۸,۵۰۰۵,۳۰۰
برن۷,۸۴۰۷,۵۵۰
اولتن۵,۸۸۶۳,۹۶۰

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در سوئیس

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت۲۵ فرانک
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۱۰۰فرانک
ساندویچ مک دونالد۱۴ فرانک
کاپوچینو۴.۵۸ فرانک

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۱.۵۸ فرانک
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۲.۷۷ فرانک
برنج (یک کیلوگرم)۲.۹۰ فرانک
تخم مرغ (۱۲ عدد)۵.۴۷ فرانک
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۲۲.۲۶ فرانک
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۲۵.۳۳ فرانک
گوشت قرمز (یک کیلوگرم)۴۹.۷۹ فرانک
سیب (یک کیلوگرم)۳.۹۲ فرانک
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۴.۱۰ فرانک
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۲.۶۵ فرانک
پیاز (یک کیلوگرم)۲.۶۲ فرانک

لباس

شلوار جین۱۰۴.۵۷ فرانک
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۵۱.۰۸ فرانک
یک جفت کفش نایک۱۱۳ فرانک
یک جفت کفش چرمی مردانه۱۵۵.۴۴ فرانک

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهانه باشگاه ورزشی۸۴.۳۷ فرانک
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۳۵.۳۷ فرانک
بلیط سینما برای یک نفر۱۹ فرانک

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۴۶ فرانک
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۸۳ فرانک
دئودرانت۴.۴۱ فرانک
شامپوی مو۴.۷۶ فرانک
خمیر دندان۴.۱۲ فرانک
کوتاهی مو مردانه۳۵ فرانک
بسته چهار تایی دستمال توالت۳.۲۸ فرانک

هزینه حمل و نقل در سوئیس

  سوئیس سیستم حمل و نقل عمومی گسترده و کارآمدی دارد و مردم این کشور برای رفت وآمدهای روزانه خود از آن استفاده می‌کنند. وجود حدود ۵ هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه آهن در این کشور باعث شده که قطار وسیله ای عالی برای سفرهای بین شهری باشد. در واقع، محبوب ترین راه برای سفر قطار به شمار می آید که معمولاً بسیار منظم و کارآمد است.

   استفاده از خودروی شخصی به دلیل مالیات های منطقه‌ای، هزینه بیمه خودرو ، هزینه پارکینگ و گران بودن قیمت خرید خودرو در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، زیاد مقرون به صرفه نیست. میانگین هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی این کشوربه صورت زیر است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۳.۶۰ فرانک
بلیط ماهانه (قیمت عادی)۸۰ فرانک
ورودی تاکسی۶.۸۰ فرانک
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۳.۸۵ فرانک
انتظار یک ساعته تاکسی۶۹ فرانک
یک لیتر بنزین۱.۶۳ فرانک

میزان مالیات بر درآمد در سوئیس

   همه افراد مقیم سوئیس مشمول پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی های خود در سراسر جهان هستند. افراد غیرمقیم مالیاتی فقط مشمول پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی های خود در این کشور می‌شوند.

   مالیات بر درآمد در سه سطح مختلف اخذ می‌شود: سطح فدرال، سطح منطقه ای و سطح شهرداری ها. نرخ مالیات بر درآمد در سطح فدرال و در بیشتر مناطق تصاعدی است و حداکثر نرخ مالیاتی که افراد مجرد و متاهل باید پرداخت کنند، ۱۱.۵ درصد است.

   نرخ مالیات بر درآمد در مناطق مختلف سوئیس متفاوت است و به صورت جداگانه محاسبه می‌شود و هر کدام از بخش ها سیستم مالیاتی خود را دارند و میزان مالیاتی که اخذ می‌کنند، متفاوت است.

   افراد مجردی که درآمد سالانه آن ها کمتر از ۱۴ هزار و ۵۰۰ فرانک و افراد متاهل با درآمد سالانه کمتر از ۲۸ هزار و ۳۰۰ فرانک، معاف از مالیات هستند. مالیات افراد متاهل براساس مجموع درآمد سالانه هر ۲ نفر محاسبه می‌شود.

گران ترین و ارزان ترین شهرهای سوئیس کدامند؟

  میانگین هزینه های زندگی  بدون احتساب اجاره مسکن در برخی از شهرهای سوئیس به شرح زیر است:

نام شهرهزینه زندگی برای افراد مجردهزینه زندگی برای خانواده چهارنفره
زوریخ۱,۵۰۳۵,۵۶۶
بازل۱,۴۹۸۵,۵۲۷
لوگانو۱,۴۹۷۵,۵۲۱
ژنو۱,۴۸۵۵,۴۱۹
لوزان۱,۴۳۳۵,۲۷۲
برن۱,۴۰۱۵,۱۱۰

   آگاهی به قوانین و مقررات مهاجرتی با توجه به تغییر مستمر این قوانین، می تواند گامی مهم به سوی موفقیت در این مسیر باشد که این مهم فقط از طریق مراجعه به یک وکیل مهاجرت آگاه و متخصص میسر خواهد بود.

   موسسه حقوقی «همراه» با در اختیار داشتن بهترین وکلای مهاجرت می‌تواند بهترین نتایج را برای شما به ارمغان بیاورد.

Related Posts

Leave a comment