تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز تحصیل در سوئد

آیا تحصیل در سوئد رایگان است؟ دانشگاه های برتر سوئد کدامند؟ مهاجرت تحصیلی به سوئد چقدر هزینه دارد؟ شهریه دانشگاه های سوئد چقدر است؟ آیا همزمان با تحصیل در سوئد می توان کار کرد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • ویزای دانشجویی بیش از ۹۰ روز یا اجازه اقامت دانشجویی سوئد می تواند تا پنج سال تمدید شود.
 • برای اخذ اقامت دائم، متقاضی باید پنج سال به طور مداوم در این کشور، کار و زندگی کرده باشد.
 • برای اخذ اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی، متقاضی باید در طول هفت سال گذشته به مدت چهار سال با اجازه اقامت دانشجویی، مشغول تحصیل برای دوره دکترا و در سوئد زندگی کرده باشد.
 • شهریه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد، سالانه بین ۷ هزار و ۵۰۰ یورو تا ۲۵ هزار و ۵۰۰ یورو در سال

مهاجرت به سوئد از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل، یکی از روش های مهاجرتی مورد توجه است؛ چرا که این کشور اهمیت زیادی به سیستم آموزشی می دهد، بدون در نظر گرفتن جنسیت و موقعیت اجتماعی، نوآوری و خلاقیت را در همه زمینه ها تشویق می کند و هدف خود را به عنوان یک کشور پیشرو، تحقیق و پیشرفت علمی می داند. جهت روشن نمودن مسیر مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل برای علاقه مندان ادامه تحصیل در این کشور، در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم: مزایای تحصیل در سوئد چیست و انواع ویزای تحصیلی این کشور کدامند؟ شهریه دانشگاه های سوئد چقدر است و پرطرفدار ترین رشته ها کدامند؟ دانشگاه های برتر این کشور، کدام دانشگاه ها هستند؟ دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد چگونه است؟ شهریه مدارس بین المللی در این کشور چقدر است؟ هزینه زندگی در سوئد چقدر است؟

علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سوئد با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی در این زمینه کسب می کنند. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی سوئد

   سوئد با داشتن بیش از ۶۰ رشته کارشناسی و ۹۰۰ رشته کارشناسی ارشد، مقصدی مناسب، برای دانشجویان بین المللی است؛ چراکه به آن ها این امکان را می دهد از بین طیف گسترده ای از دوره ها و رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. از دیگر مزایای تحصیل در سوئد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش رایگان برای دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس
 • در دسترس بودن بورسیه تحصیلی و برنامه های کمک مالی
 • سیاست های انعطاف پذیر که به دانشجویان اجازه می دهد تا در طول تحصیل کار کنند.

   اکثر دانشگاه ها در سوئد دولتی هستند و دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، در این دانشگاه ها برای شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس رایگان است. دوره های دکترا، برای همه دانشجویان، فارغ از ملیتشان، رایگان است.

   نمونه ای از دانشگاه های ارائه دهنده تحصیل رایگان در سوئد برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، دانشگاه گوتنبرگ، دانشگاه یونشوپینگ ((Jönköping، دانشگاه دالارنا، دانشگاه صنعتی لولئو Luleå)) هستند.

مزایای تحصیل در سوئد

   سوئد به باز بودن درهایش به روی جامعه جهانی مشهور است و سیستم آموزشی این کشور نیز از این قاعده مستثنی نیست. این کشور، تاکید زیادی بر توسعه روش های یادگیری دانش آموزان دارد و این بستر، با تمرکز بر بازی و کار گروهی در سال اول پیش دبستانی آماده می شود.

   سیستم آموزشی سوئد، دانش آموز محور است؛ به این صورت که، دانش آموزان صرف نظر از محل زندگی خود، مجاز به انتخاب موقعیت مکانی مدرسه هستند. علاوه بر این، پس از اتمام دوره ابتدایی، به دانش آموزان این گزینه داده می شود که آیا می خواهند به مدرسه متوسطه بروند یا نه. تقریباً ۱۰۰ درصد دانش آموزان، تحصیل در مقطع متوسطه را انتخاب می کنند. ضمن این که آن ها می توانند بین تقریباً ۲۰ رشته مختلف برای دوره تحصیلی خود انتخاب کنند.

   سوئد به عنوان یک جامعه پیشرفته از نظر فن آوری، در اغلب مدارس، از کامپیوتر و نرم افزار برای یادگیری تعاملی استفاده می کند. بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان ابتدایی، به کامپیوتر شخصی دسترسی دارند.

   مدارس دولتی در سوئد، توسط شهرداری های هر ایالت یا استان پشتیبانی می شوند. ارگان دولتی ناظر بر آموزش در سراسر کشور، آژانس ملی آموزش است. این نهاد دولتی، مسئول اطمینان از دسترسی همه دانش آموزان در سوئد به آموزش با کیفیت بالا بدون در نظر گرفتن محل زندگی در سوئد است. همچنین، مدارس دولتی موظفند از برنامه درسی ملی سوئد پیروی کنند، ولی مدارس خصوصی مجبور به پیروی از این برنامه آموزشی نیستند.

   از سوی دیگر، دانشجویان بین المللی از سراسر جهان در دانشگاه های سوئد تحصیل می کنند؛ زیرا بیش از هزار رشته تحصیلی در دانشگاه های این کشور وجود دارد که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود

   در سوئد سه نوع دوره دانشگاهی وجود دارد:

 • دوره کارشناسی: به منظور برآورده ساختن شرایط عمومی ورود به دوره کارشناسی، تمامی دانشجویان باید تحصیلات متوسطه (دبیرستان) خود را با موفقیت به پایان رسانده باشند و دارای مدرک مهارت در زبان انگلیسی باشند.
 • دوره کارشناسی ارشد: برای ورود به دوره کارشناسی ارشد (دوره دوم یا تحصیلات تکمیلی)، دانشجو باید از دانشگاه معتبر بین المللی مدرک لیسانس (معادل Kandidatexamen سوئدی) را دریافت کرده باشد و با ارائه مدرک یکی از آزمون های زبان معتبر بین المللی مانند تافل یا آیلتس، دانش زبان انگلیسی خود را نشان دهد.
 • دوره دکترا: به طور کلی، برای پذیرش در دوره دکترا، لازم است دانشجو مدرک کارشناسی ارشد، مرتبط با رشته دکترا و تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد. داشتن مهارت در زبان سوئدی در برخی از رشته ها که در آن ها، سخنرانی ها و سمینارها به زبان سوئدی انجام می شود، نیز مهم است.

   برخلاف بسیاری از کشورها، سوئد به دانشجویان بین المللی، در طول تحصیل، حق کار می دهد و همچنین علاقه مند به حفظ استعدادهای خارجی است؛ بنابراین دانشجویان می توانند شش ماه پس از فارغ التحصیلی، در سوئد بمانند و برای کار در سوئد اقدام کنند.

   برخلاف بسیاری از کشورها، سوئد به دانشجویان بین المللی، در طول تحصیل، حق کار می دهد و همچنین علاقه مند به حفظ استعدادهای خارجی است؛ بنابراین دانشجویان می توانند شش ماه پس از فارغ التحصیلی، در سوئد بمانند و برای کار در سوئد اقدام کنند.

انواع ویزای تحصیلی سوئد

   اگر می خواهید برای تحصیل، تحقیق یا به عنوان دانشجو، وارد سوئد شوید و شهروند کشوری، خارج از اتحادیه اروپا هستید، قبل از ورود به سوئد باید ازدانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید.

در مرحله بعد، باید برای درخواست اجازه اقامت اقدام کنید. اگر اقامت شما در سوئد، کمتر از ۹۰ روز باشد، باید درخواست ویزای ورود بدهید. اگر اقامت شما در سوئد بیش از ۹۰ روز باشد، باید برای اجازه اقامت دانشجویی، درخواست دهید که این نوع اجازه اقامت معمولا برای مدت شش ماه تا یک سال صادر می شود و تا حداکثر پنج سال قابل تمدید است.

   مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ۹۰ روزه عبارتند از:

 • داشتن پاسپورتی که حداقل سه ماه پس از منقضی شدن ویزا، هنوز اعتبار داشته باشد، در ده سال گذشته صادر شده و حداقل ۲ صفحه خالی داشته باشد.
 • برنامه سفر
 • دعوتنامه یا پذیرش از دانشگاهی در سوئد
 • نامه تمکن مالی
 • داشتن بیمه مسافرتی که این بیمه باید حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را پوشش دهد و برای همه کشورهای شینگن معتبر باشد.
 • نشان دهید که قصد دارید سوئد و منطقه شینگن را در آخرین روز قبل از انقضا ویزا ترک کنید.
 • عکس

   مدارک مورد نیاز جهت اخذ اجازه اقامت بیش از ۹۰ روز نیز شامل موارد زیر است:

 • داشتن پاسپورتی که حداقل سه ماه پس از منقضی شدن ویزا، هنوز اعتبار داشته باشد، در ده سال گذشته صادر شده و حداقل ۲ صفحه خالی داشته باشد.
 • نامه تمکن مالی
 • فرم های تکمیل شده

   پس از ارائه مدارک به سفارت سوئد، باید برای تعیین وقت مصاحبه در سفارت نیز اقدام کنید. پس از مصاحبه، درخواست شما جهت بررسی، به اداره مهاجرت سوئد ارسال می شود تا در این مورد تصمیم گیری نماید. زمان انتظار حدودا ۲ ماهپس از زمانی است که درخواست خود را به سفارت تحویل داده اید.

اخذ اقامت دائم

   برای گرفتن اقامت دائم سوئد ، باید پنج سال به طور مداوم در این کشور زندگی کنید. شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باید ثابت کنند که در طول پنج سال به طور کامل شاغل بوده اند (حتی اگر این کار خوداشتغالی باشد). ضمن این که باید ثابت کنند می توانند از عهده هزینه زندگی خود و خانواده خود برآیند.

   روش دیگر اخذ اقامت دائم سوئد این است که اگر در طول هفت سال گذشته به مدت چهار سال با اجازه اقامت دانشجویی، مشغول تحصیل برای دوره دکترا بوده اید و در سوئد زندگی کرده اید، این امکان وجود دارد که قبل از منقضی شدن اقامت دانشجویی خود، برای اجازه اقامت دائم اقدام کنید.

   مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از مدارس بین المللی سوئد:

   اگرچه الزامات و مدارک مورد نیاز متفاوت خواهد بود، اما مدارک زیر مدارک عمومی است که اکثر مدارس بین المللی درخواست می کنند:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • کپی پاسپورت دانش آموز
 • کپی آخرین کارنامه
 • شماره مالیاتی و شناسایی سوئدی والدین و فرزند

۱۰ دانشگاه برتر کشور سوئد

جدول زیر بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی، با دقت رتبه بندی شده است که عملکرد هر موسسه یا دانشگاه را در چهار حوزه، آموزش، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی اندازه گیری می کند.
دانشگاهشهررتبه در سوئدرتبه جهانی
مؤسسه کارولینسکااستهکلم۱۳۶
دانشگاه لوندلوند۲۱۰۳
دانشگاه اوپسالااوپسالا۳۱۱۱
دانشگاه استهکلماستهکلم۴۱۸۳
دانشگاه گوتنبرگگوتنبرگ۵۱۹۱
دانشگاه فن آوری چالمرزگوتنبرگ۶۲۵۰-۲۰۱
موسسه سلطنتی فن آوری کی تی اچ (KTH)استکهلم۶۲۵۰-۲۰۱
دانشگاه اوربرواوربرو۸۴۰۰-۳۵۱
دانشگاه علوم کشاورزی سوئداوپسالا۸۴۰۰-۳۵۱
دانشگاه اومئواومئو۸۴۰۰-۳۵۱

   در پایان، ذکر این نکته ضروریست که در تمامی روش های مهاجرتی، پیچیدگی هایی وجود دارد که صرفا با داشتن اطلاعات کافی در زمینه قوانین مهاجرتی، می توان آن ها حل کرد و در نهایت به موفقیت و نتیجه مطلوب در مهاجرت رسید، جهت رسیدن به این موفقیت و نتیجه مطلوب در مهاجرت، بهترین توصیه کمک گرفتن از وکلای متخصص در این زمینه است.

   موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای که کاملا به قوانین مهاجرتی کشورهای مقصد آشنایی دارند، می توانند شما را تا رسیدن به موفقیت همراهی کنند. این موسسه با همکاری موسسات معتبر دارای مجوز، مسیر مهاجرت تحصیلی شما را خاطره انگیز می کند.

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی سوئد

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا باشید، هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و رشته ای که انتخاب می کنید، متفاوت خواهد بود. شهریه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد سالانه، بین ۷ هزار و ۵۰۰ یورو تا ۲۵ هزار و ۵۰۰ یورو در سال و هزینه دوره های تخصصی، مانند MBA، می تواند سالانه ۳۱ هزار یورو باشد.

حدود شهریه برای رشته های پر طرفداردر دانشگاه های سوئد به شرح است:

علوم اجتماعی و انسانی: ۷ هزار و ۵۰۰ یورو تا ۱۰ هزار و ۳۰۰ یورو در هر سال تحصیلی

مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم طبیعی: ۱۱ هزار و ۲۵۰ یورو تا ۱۳ هزار و ۶۰۰ یورو در هر سال تحصیلی

معماری و طراحی: ۱۷ هزار و ۸۰۰ یورو تا ۲۵ هزار و ۳۰۰ یورو در هر سال تحصیلی

همچنین، در زیر فهرستی از هزینه های متوسط ​​تحصیل برای دانشجویان بین المللی (شهروندان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا) در چهار دانشگاه برتر سوئد ارائه شده است:

موسسه کارولینسکا، شهریه: ۱۶ هزار یورو تا ۱۹ هزار و ۴۰۰ یورو در سال

دانشگاه لوند، شهریه: ۹ هزار و ۳۰۰ یورو تا ۲۵ هزار یورو در سال

دانشگاه اوپسالا، شهریه: ۹ هزار و ۳۰۰ یورو تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ یورو در سال

دانشگاه استکهلم، شهریه: ۸ هزار و ۷۲۵ یورو تا ۱۳ هزار و۶۲۰ یورو در سال

سوئد، متنوع ترین و کاربردی ترین دوره های کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. برخی از پرطرفدار ترین رشته ها در بین دانشجویان بین المللی عبارتند از:

علوم کامپیوتر

زیست شناسی

مدیریت بازرگانی

اقتصاد

علوم محیطی

علوم انفورماتیک و اطلاعات

انرژی پایدار

شهریه مدارس بین المللی بر اساس مبلغ تعیین شده توسط شهرداری، سطح مدرسه و شهریه ای که هر مدرسه مشخص می کند، متفاوت خواهد بود. اکثر مدارس بین المللی علاوه بر شهریه های عادی خود، هزینه ثبت نام نیز دریافت می کنند. شهریه مدارس خصوصی سوئد، می تواند از سالانه ۳ هزار دلار تا ۱۰ هزار و ۳۰۰ دلار باشد.

در سوئد می توانید از دانشگاه ها و سایر موسسات دولتی یا خصوصی کمک مالی دریافت کنید که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:

بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط موسسه سوئد مختص دانشجویان بین المللی متقاضی برنامه های کارشناسی ارشد

بورسیه های تحصیلی ارائه شده از طریق برنامه ویسبی Visby)) یا همان مشارکت بین کشورهای اروپای شرقی و روسیه: این نوع بورسیه ها، به دانشجویان متقاضی دوره های مرتبط با پایداری، نوآوری و مسئولیت اجتماعی شرکت ها اعطا می شود.

بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط هر دانشگاه: هر موسسه یا دانشگاه، در تعیین میزان، مدت زمان و معیارهای پذیرش بورسیه تحصیلی آزاد است.

بورسیه تحصیلی مختص برخی کشورها: به دانشجویان بین المللی از کشورهایی خاص ارائه می شود که با بررسی وب سایت هر دانشگاه می توان کسب اطلاع کرد.

مدرسه انگلیسی بین المللی استکهلم

مدرسه بین المللی تانتو

مدرسه بین المللی بلادینس مالمو

Related Posts

Leave a comment