تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در سوئد چقدر است؟ بهترین شهرهای سوئد کدام اند؟ اجاره خانه در سوئد چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

هزینه زندگی در سوئد

   معمولا افراد، قبل از اقدام به مهاجرت فاکتورهای مختلفی را مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند. یکی از مهم ترین عواملی که باید به آن توجه داشت، هزینه زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید. هزینه هایی مانند خرید خانه، اجاره خانه، هزینه تحصیل فرزندان، بیمه و غیره.

   در مقاله پیش رو قصد داریم به بررسی هزینه های زندگی در سوئد بپردازیم و جهت اطلاعات بیشتر شما عزیزان، به سوال های زیر پاسخ دهیم: بیمه خدمات درمانی در سوئد چگونه است؟ هزینه تحصیل در این کشور چقدر است؟ برای خدمات رفاهی در سوئد چه مقدار هزینه می شود؟ میانگین هزینه اجاره و خرید مسکن در این کشور چقدر است؟ برای تامین مایحتاج روزانه و حمل و نقل عمومی چه مقدار باید هزینه کرد؟ ارزان ترین و گران ترین شهر های سوئد کدامند؟

    با توجه به این که مهاجرت امری پیچیده است که احتمالا سوال های زیادی را در پی دارد، در صورت داشتن هر سوالی می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در سوئد

   سطح زندگی در سوئد بالاست و میانگین هزینه های زندگی در این کشور، تابع عوامل مختلفی از جمله استان و شهر محل زندگی و تعداد افراد خانواده است.

   حدود نیمی از هزینه های ماهانه زندگی در این کشور، به هزینه اجاره و خدمات رفاهی اختصاص می یابد. پس از آن بیش ترین هزینه صرف تامین مایحتاج روزانه می شود. در این کشور، افراد به طور معمول غذا را در خانه صرف می نمایند و رفتن به رستوران به دلیل هزینه بالا کمتر انجام می شود.

   هزینه حمل و نقل در مرتبه بعدی قرار دارد و پس از آن سایر هزینه ها مثل خرید لباس و تفریح و ورزش قرار می گیرد. لازم به ذکر است که واحد پول سوئد کرون و ۸.۶۵ کرون معادل یک دلارآمریکاست.

بیمه خدمات درمانی

   بهداشت و درمان در سوئد، این کشور را در این زمینه از بقیه جهان متمایز می کند. سیستم مراقبت های بهداشتی کشور، بسیار کارآمد است که به عنوان الگویی برای طرح های مراقبت های بهداشتی در سایر کشورهای جهان استفاده شده است. برای استفاده از سیستم بهداشت عمومی به کد ملی یا کد شناسایی ((personnummer در این کشور نیاز دارید و تمام افرادی که مشغول کار و زندگی در سوئد باشند و مالیات بپردازند شامل بیمه خدمات درمانی خواهند شد.

   با داشتن بیمه خدمات درمانی، ویزیت های درمان عمومی به طور متوسط ​​بین ۱۱۰ تا ۳۰۰ کرون است. ویزیت های پزشک متخصص حدود ۴۰۰ کرون خواهد بود. داشتن طرح بیمه درمانی خصوصی معمول نیست، اما کسانی که آن را انتخاب می کنند باید حدود ۴ هزار کرون در سال پرداخت کنند.

   بر طبق سیاست سوئد، هر شورای منطقه ای باید کیفیت بالایی از بهداشت و درمان را برای ساکنین آن منطقه تامین کند. از سال ۲۰۱۹، شوراهای منطقه ای هزینه های مراقبت از دندان را هم برای ساکنان محلی تا  سن ۲۳ سال تامین می کنند و برای مراقبت های دندانپزشکی از ۲۴ سالگی توسط دولت یارانه پرداخت می شود.

   شهرداری های سوئد وظیفه مراقبت از سالخوردگان را در خانه یا در مکان های ویژه این افراد دارند. وظایف آن ها همچنین شامل مراقبت از افراد دارای معلولیت جسمی یا اختلالات روانشناختی و ارائه پشتیبانی و خدمات برای افراد مرخص شده از مراقبت های بیمارستانی و همچنین مراقبت های بهداشتی مدرسه است.

هزینه های تحصیل در سوئد

   تحصیل در مدارس دولتی سوئد رایگان است. هزینه مدارس خصوصی و مدارس بین المللی توسط دولت تعیین می شود و هزینه ها می توانند سالانه بین ۳۰ هزار تا ۱۰۰ هزار کرون باشند. همه دانش آموزان در سوئد، نیاز به خرید کتاب درسی دارند و به طور متوسط ​​۷۵۰ کرون در ماه برای این منظور هزینه می کنند.

   هزینه های تحصیلات عالی در سوئد بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت و از تقریباً ۸۰ هزار کرون تا ۱۳۰ هزار کرون در سال متغیر است.

   دانشجویان معمولاً با پرداخت هزینه اندکی بابت حق عضویت، به اتحادیه دانشجویی می پیوندند. با این عضویت، امکان دسترسی به فعالیت های مختلف دانشجویی و تخفیف های دانشجویی برای دانشجویان فراهم می شود. هزینه حق عضویت، از ۵۰ تا ۳۵۰ کرون در هر ترم، بسته به اتحادیه دانشجویی متغیر است.

   مهد کودک ها و پیش دبستانی ها در سوئد به صورت خصوصی اداره می شوند و شهریه دریافت می کنند. شهریه دریافتی به صورت ماهانه و به مبلغ هزار و ۳۴۷ کرون است.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   هزینه های آب و برق در سراسر سوئد نسبتاً مناسب است. از آن جا که بیشتر اجاره ها، اجاره دسته دوم است (در قسمت بعدی توضیح داده خواهد شد)، معمولا اجاره ها با اینترنت وای فای Wi-Fi)) همراه است.

   به طور متوسط​​، بسته به اندازه خانه و تعداد افراد خانه، خدمات عمومی می تواند ماهیانه حدود هزار و ۳۰۰ کرون هزینه داشته باشد. در جدول زیر به برخی از هزینه ها اشاره شده است:

متوسط هزینه ماهیانه(کرون)
خدمات اساسی (برق، گاز و آب)۷۲۴.۰۷
ADSL اینترنت۲۹۶.۸۹
تعرفه یک دقیقه مکالمه تلفن همراه۲۱۰-۲۵

میانگین اجاره مسکن در سوئد

   سوئد در سال های اخیر، به دلیل تقاضای فزاینده مردم این کشور برای کیفیت بالای زندگی، با کمبود مسکن مواجه شده است. از این رو اجاره در این کشور به ۲ صورت اجاره دسته اول و اجاره دسته دوم تبدیل شده است.

   در اجاره دست اول، افراد ملک را از مالک اصلی اجاره می کنند. منظور از اجاره دست دوم، اجاره از مستاجر فعلی است (به عبارت دیگر اجاره از دارنده اجاره دست اول). در ادامه، هزینه اجاره به صورت نمونه آمده است.

   هزینه اجاره در مرکز استهکلم

هزینه اجاره در مرکز استهکلم

مشخصات آپارتماناجاره ماهانه بر حسب کروناجاره ماهانه بر حسب دلار
یک خوابه۱۲۳۰۰۱۴۰۰
سه خوابه۲۱۲۰۰۲۴۰۰

هزینه اجاره در مرکز گوتنبرگ

مشخصات آپارتماناجاره ماهانه بر حسب کروناجاره ماهانه بر حسب دلار
یک خوابه۱۰۰۰۰۱۱۵۰
سه خوابه۱۶۵۰۰۱۹۰۰

هزینه اجاره خارج از مرکز شهر

شهرمیانگین اجاره بهای ماهیانه(کرون سوئد)
استهکلم۱۲۹۹۰-۸۹۹۸
گوتنبرگ۱۶۲۴۸-۷۸۴۱
مالمو۱۳۰۰۰-۶۱۵۵
اوپسالا۱۳۴۴۴-۶۵۳۰
لاند۱۳۵۰۰-۶۳۲۸
المهولت۱۰۲۵۰-۴۳۳۳
بودن۶۶۰۰-۲۶۶۶
بوروس۱۱۰۱۶-۴۵۰۰
بورلنگه۱۰۳۳۳-۴۳۳۳

میانگین قیمت خرید مسکن در سوئد

   متوسط ​​قیمت خرید در سراسر سوئد در حدود ۵۳ هزار و ۵۰۰ کرون در هر متر مربع (معادل ۵ هزار و ۲۰۰ دلار آمریکا) است. میانگین قیمت خرید خانه در استکهلم، گران ترین شهر سوئد، در حدود ۷۴ هزار و ۹۰۰ کرون در هر مترمربع (معادل ۸ هزار و ۶۰۰ دلار آمریکا) است.

شهرمیانگین قیمت مسکن(کرون)
استهکلم۹۴۶۱۹-۵۶۵۷۲
گوتنبرگ۵۸۹۹۷-۳۷۸۲۵
مالمو۴۰۰۳۱-۲۴۴۴۴
اوپسالا۴۵۰۰۰-۳۲۸۳۳
لاند۵۲۷۵۰-۳۶۰۰۰
المهولت۱۴۶۶۶-۱۱۵۶۶
بورلنگه۲۰۰۰۰-۱۲۰۰۰
بوروس۲۹۵۰۰-۲۰۱۳۳

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در سوئد

   معمولا خرید مایحتاج روزانه از هزینه های ضروری در هر خانواده است. این هزینه بر حسب تعداد نفرات خانواده، محل زندگی و انتخاب افراد می تواند متغیر باشد. به عنوان نمونه بعضی از انواع مایحتاج روزانه به همراه هزینه هر کدام در جدول زیر آمده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان۱۰۰ کرون
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۶۵۰ کرون
ساندویچ مک دونالد۸۰ کرون
کاپوچینو۳۷.۱۲ کرون

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۱۱.۴۷ کرون
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۲۱.۹۹ کرون
برنج (یک کیلوگرم)۲۵.۴۰ کرون
تخم مرغ (۱۲ عدد)۲۸.۴۸ کرون
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۸۶.۱۵ کرون
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۹۲.۹۹ کرون
یک کیلوگرم گوشت قرمز۱۵۷.۲۳ کرون
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۲۹.۷۰ کرون
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۱۱.۵۵ کرون
پیاز (یک کیلوگرم)۱۳.۱۶ کرون

لباس

شلوار جین۸۵۱.۸۲ کرون
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۳۵۴.۵۴ کرون
یک جفت کفش دو نایک۸۷۴.۴۳ کرون
یک جفت کفش چرمی مردانه۱۱۸۴.۶۴ کرون

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی۳۴۹.۰۹ کرون
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۲۲۲.۰۲ کرون
بلیط سینما برای یک نفر۱۳۰.۰۰ کرون

بهداشت فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۸۷ کرون
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۲۴۲ کرون
دئودرانت۳۱ کرون
شامپوی مو۲۷ کرون
خمیر دندان۱۸ کرون
کوتاهی مو مردانه در مناطق مهاجر نشین۲۹۷ کرون
بسته چهار تایی دستمال توالت۲۸ کرون

هزینه حمل و نقل در سوئد

   حمل و نقل عمومی در سوئد نسبتا هزینه مناسبی دارد. هزینه حمل و نقل در مسافت های طولانی می تواند هزینه کمتری نسبت به رفت و آمد برای کار در سایر کشورهای اروپایی داشته باشد. برخی از هزینه های حمل و نقل عمومی برای نمونه در جدول زیر قابل مشاهده است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۳۷ کرون
بلیط ماهیانه (قیمت عادی)۹۳۰ کرون
ورودی تاکسی۵۰ کرون
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۲۷.۳۶ کرون
انتظار یک ساعته تاکسی۵۲۵ کرون
یک لیتر بنزین۵۸.۷۲ کرون

گران ترین و ارزان ترین شهرهای سوئد کدامند؟

   گران ترین شهر های سوئد، استهکلم و گوتنبرگ و با کمی فاصله، شهر مالمو هستند و در رتبه های بعدی شهر های اوپسالا، اربرو و ویزبه قراردارند که ویزبه ارزان ترین شهر در این دسته بندی است.

   باید در نظر داشت که هزینه زندگی در گوتنبرگ ۱۴ درصد پایین تر از استهکلم است. در جدول زیر هزینه زندگی در شهر های مختلف سوئد آورده شده است:

نام شهرمیانگین هزینه های زندگی (کرون سوئد)
استهکلم۱۶۱۱۶
گوتنبرگ۱۳۴۸۹
مالمو۱۲۳۱۷
اوپسالا۱۲۳۱۷
اربرو۱۰۳۳۶
ویزبه۴۳۴۱

میزان مالیات در سوئد

   همه افراد دارای درآمد در سوئد، مالیات بر درآمد پرداخت می کنند. به طور کلی، بخشی از این مالیات، مالیات Kommun است که حدود ۲۴ درصد از درآمد شما را در بر می گیرد. این مالیات، به خدمات شهری مانند نگهداری جاده ها، مدارس، کتابخانه ها و غیره تعلق می گیرد و بخش دیگر مالیات بر درآمد، مالیات Landsting است که حدود هشت درصد از درآمد شما را شامل می شود. این مالیات بیشتر به مواردی مانند مراقبت های بهداشتی اختصاص می یابد.

   فقط افرادی که درآمد های بالایی دارند، مالیات Stat را پرداخت می کنند. این مالیات معمولاً حدود ۲۰ درصد از درآمد شخص است. به عنوان مثال، اگر آستانه دستمزد افراد با درآمد بالا، ۵۰ هزار کرون باشد و حقوق شما ۵۵ هزار کرون باشد، در این صورت مالیات stat فقط روی  ۵ هزار کرون (تفاوت بین ۵۵ هزار و ۵۰ هزار کرون) اعمال می شود. دولت سوئد هر ساله آستانه درآمد بالا را تعیین می کند.

   لازم به ذکر است با توجه به پیچیدگی های موجود در هر روش مهاجرتی، همراهی با وکیل مهاجرتی آگاه به قوانین، می تواند متضمن موفقیت مهاجرت شما باشد. موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای، می تواند مطمئن ترین همراه شما تا رسیدن به موفقیت باشد.

Related Posts

Leave a comment