مهاجرت به سوئد

سوئد که به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار سرد، در اکثر مواقع سال برفی است، در بیشتر ساعت های شبانه روز، تاریک است. شرایط آب و هوایی سوئد برای مردمی که در کشوری روشن و پر نور زندگی کرده اند، نکته ای منفی محسوب می شود. ضمن این که هزینه های زندگی در سوئد نسبتا بالاست.

[gem_fullwidth background_style=”cover” background_position_vertical=”center” video_background_acpect_ratio=””]
Immigration to Sweden

مهاجرت به سوئد و بررسی شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور

مهاجرت به «سوئد» و مسیرهای آسان و قانونی مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت این کشور، در این مقاله و مقاله های بعدی در این زمینه، به شکلی علمی و تخصصی مورد بحث قرار می گیرد.
[/gem_fullwidth]
[gem_divider margin_bottom=”1″]

مهاجرت به «سوئد» و مسیرهای آسان و قانونی مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت این کشور، در این مقاله و مقاله های بعدی در این زمینه، به شکلی علمی و تخصصی مورد بحث قرار می گیرد.

[gem_divider margin_bottom=”1″]

سوئد که به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار سرد، در اکثر مواقع سال برفی است، در بیشتر ساعت های شبانه روز، تاریک است. شرایط آب و هوایی سوئد برای مردمی که در کشوری روشن و پر نور زندگی کرده اند، نکته ای منفی محسوب می شود. ضمن این که هزینه های زندگی در سوئد نسبتا بالاست.

اما از سوی دیگر، این کشور مزیت های زیادی مانند خدمات درمانی و بهداشتی عالی، کیفیت بالای زندگی، برابری درآمدی، برابری جنسیتی، رفاه اجتماعی بالا و دانشگاه های معتبر و سطح آموزش فوق العاده، … برای متقاضیان مهاجرت دارد.

روش های مهاجرت به سوئد، چگونگی اخذ اقامت و تابعیت سوئد، انواع ویزای سوئد، هزینه مهاجرت به سوئد، شرایط اخذ ویزای سوئد و سوال هایی مانند آن، برای علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به این کشور مطرح است. دانستن پاسخ این سوال ها، قطعا می تواند دید بهتری به این افراد برای مهاجرت به سوئد دهد.

کارشناسان موسسه حقوقی – مهاجرتی «همراه»، مجموعه مقاله هایی را برای پاسخگویی کامل و دقیق به سوال های متعدد در مورد مهاجرت به سوئد تهیه کرده اند که براساس آخرین تغییرات قانونی و بر مبنای معتبرترین منابع تهیه شده اند. از این رو، به متقاضیان و علاقه مندان مهاجرتی توصیه می شود با خواندن این مجموعه مقاله ها، تصمیم و مسیر درستی را برای مهاجرت به سوئد و اخذ ویزا و اقامت این کشور انتخاب کنند.

ضمن این که امکان ثبت سوال های مختلف در مورد مهاجرت به کانادا و اخذ ویزا و اقامت این کشور برای علاقه مندان و متقاضیان، در بخش «سوال از شما؛ پاسخ از ما» در سایت و تماس تلفنی با کارشناسان موسسه فراهم شده که در کوتاه ترین زمان ممکن، پاسخ سوال ها را به صورت دقیق ارائه می دهند.

در مجموعه مقاله هایی که در مورد مهاجرت به سوئد و بررسی شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور تهیه شده، به سوال های زیر پاسخ داده می شود:
● سوئد کجاست؟
● راه های مهاجرت به سوئد کدامند؟
● شرایط مهاجرت به سوئد از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد و ازدواج چیست؟
● هزینه مهاجرت به سوئد چقدر است؟
● انواع ویزای سوئد کدامند؟
● برای دریافت هر کدام از انواع ویزای سوئد به چه مدارکی نیاز است؟
● آیا امکان اخذ تابعیت سوئد وجود دارد؟
● شرایط اخذ تابعیت سوئد چیست؟
● هزینه زندگی و اقامت در سوئد چقدر است؟
توجه به این نکته ضروری است که انجام پروسه مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت، کاری تخصصی و نسبتا پیچیده است که به آشنایی گسترده با قوانین و مقررات مهاجرتی نیاز دارد. به همین خاطر، مشورت با وکلای متخصص در این زمینه که براساس شرایط و مدارک متقاضیان مهاجرت، راهنمایی های لازم را ارائه کنند، ضروری است. امتیاز مهم موسسه حقوقی- مهاجرتی «همراه»، در اختیار داشتن وکلای متخصص و مشرف به قوانین و مقررات مهاجرتی و مسائل موثر در زمینه مهاجرت، در ایران و کشورهای مقصد است.
نگاه اجمالی به سوئد
[gem_divider margin_bottom=”1″]

«سوئد»، از جمله کشورهای اسکاندیناوی یا نوردیک، واقع در شمال اروپا، با نروژ، فنلاند، آلمان، لهستان، روسیه، لیتوانی، لتونی، استونی و دانمارک مرز خشکی و آبی دارد. مرز سوئد با نروژ، طولانی ترین مرز متصل اروپاست. این کشور به دلیل قرار گرفتن در غرب دریای بالتیک و خلیج بوتنیا، دارای خط ساحلی طولانی است.

عرض جغرافیایی شمالی سوئد سبب شده تا این کشور در زمره کشورهای سرد قرار گیرد. با وجود این، تابستان های جنوب سوئد، گرم است. این تنوع اقلیمی شمال سوئد را پوشیده از جنگل و جنوب آن را پوشیده از مرتع کرده است.

عرض جغرافیایی خاص سوئد همچنین سبب شده تا طول روز در این کشور بسیار متفاوت از سایر نقاط جهان باشد. خورشید در فصل تابستان در مناطق شمالی سوئد که به قطب شمال نزدیک است، غروب نمی کند و در بخش عمده ای از زمستان اصلا طلوع نمی کند. طول روز در استکهلم، پایتخت سوئد، در اواخر ماه ژوئن (اوایل تیر ماه) به 18 ساعت می رسد؛ در حالی که طول روز در ماه سپتامبر در این شهر به سختی به 6 ساعت می رسد.

تقسیمات کشوری سوئد، براساس استان یا ایالت نبوده، بلکه این کشور به 25 سرزمین تاریخی و فرهنگی تقسیم می شود. این نوع تقسیم کشوری، هیچ تاثیر سیاسی یا اداری ندارد، اما به افراد ساکن در آن هویت خاصی می بخشد. عمده جمعیت سوئد در بخش های مرکزی و جنوبی این کشور زندگی می کنند.

سوئد دارای سیستم سلطنتی مشروطه تشریفاتی و ساختار سیاسی پارلمانی است. نام پارلمان این کشور ریکسداگ است. ضمن این که شوراهای منطقه ای نقش مهمی در کشورداری در سوئد دارند.

میزان جرم در سوئد به ویژه در جرائمی مانند تجاوز، جنایات نفرت محور و کلاهبرداری از میانگین میزان جرم در اروپا بالاتر است. اما جرائمی مانند سرقت و تجارت مواد مخدر و البته رشوه در این کشور به ندرت رخ می دهند. کاهش جرائم در سال های اخیر، سبب بسته شدن چند زندان در سوئد شده است.

براساس برآوردها، حدود 5 میلیون نفر از جمعیت سوئد شاغل هستند و حدود یک سوم نیروی کار این کشور، تحصیلات عالی دارند. ضمن این که این کشور از جمله کشورهای دارای شمار زیاد مخترعان است. سوئد را باید از جمله کشورهای دارای سطح بالای کیفیت زندگی، بهداشت، آموزش، اقتصاد رقابتی، رفاه و توسعه انسانی دانست. این کشور در شاخص های عملکرد تغییرات اقلیمی، آزادی اقتصادی، سهولت امور تجاری، مبارزه با فساد، جهانی سازی، توسعه انسانی و شادی مردم جز 15 کشور نخست جهان است.

جالب است بدانید که استکهلم تنها شهر سوئد است که دارای سیستم حمل و نقل زیرزمینی است.

سوئد که در قرن نوزدهم در سیاست خارجی اعلام بی طرفی کرد، در سال 1995 به اتحادیه اروپا پیوست و در سازمان ملل، شورای نوردیک، سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی عضو است. نکته قابل توجه در مورد این کشور، رد عضویت در ناتو و عضویت در منطقه یورو است.

3

جایگاه جهانی پاسپورت سوئد

20

از جمله 20 کشور ثروتمند جهان

5

پنجمین کشور بزرگ اروپا

90

نودمین کشور پر جمعیت جهان

بزرگ ترین کشور شمال اروپا

مساحت

450295 کیلومتر مربع

جمعیت

10 میلیون و 230 هزار و 185 نفر

پایتخت

استکهلم

از جمله 20 کشور ثروتمند جهان

بزرگ ترین شهرهای سوئد

گوتنبرگ، اوپسالا، مالمو، لوند، وستروس

زبان

زبان رسمی: سوئدی

زبان های رایج: فنلاندی، Meänkieli، رومانیایی، سامی، ییدیش

تخصیص 27 درصد پول مالیات به آموزش و مراقبت های بهداشتی، 45 درصد به تامین اجتماعی و 5 درصد به پلیس و ارتش

واحد پول

کرون

مذهب

مذهب رسمی: مسیحیت

مذاهب رایج: اسلام

شاخصه های مهم فرهنگی

ادبیات، نقاشی، موسیقی، معماری، سینما، مُد

مهم ترین منابع درآمد

چوب، برق، سنگ آهن، بانکداری

تولید ناخالص داخلی در سال های 2019 و 2020

556 میلیارد دلار و 490 میلیارد دلار

جمعیت مهاجر

حدود 25 درصد کل جمعیت، یک سوم اتباع سوئد دارای والدینی خارجی هستند.

بیشترین قوم مهاجر به سوئد

سوری، لهستانی، ایرانی، سومالی

سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا

انواع ویزای سوئد

ویزاهای مختلفی برای افراد خارجی خواهان سفر به سوئد، در چارچوب انواع ویزای شینگن، در نظر گرفته شده است. این ویزاها عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • اخذ ویزای سوئد از طریق تولد
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی سوئد
 • ویزای ترانزیت سوئد

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • ویزای توریستی سوئد
 • ویزای درمانی سوئد
 • ویزای تجاری سوئد
 • اخذ ویزای سوئد از طریق ازدواج

[/gem_list][/gem_textbox]

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئد

متقضیان و علاقه مندان سفر یا مهاجرت به سوئد باید دقت داشته باشند که برای درخواست هر نوع ویزای این کشور، مدارک متفاوتی مورد نیاز است. اما مدارک تقریبا مشترک در تمام انواع ویزاهای سوئد عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • تکمیل فرم درخواست ویزای سوئد
 • پاسپورت معتبری که در 10 سال گذشته صادر شده و باید دستکم 3 ماه پس از تاریخ خروج متقاضی از این کشور اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس براساس استانداردهای پاسپورت
 • کپی ویزاهای قبلی در صورت وجود
 • کپی بلیط رفت و برگشت
 • رزرو هتل
 • بیمه درمانی
 • اثبات وضعیت مدنی (سند ازدواج، شناسنامه فرزندان، سند فوت همسر، کارت جیره بندی)
 • گواهی تمکن مالی
 • در صورت اشتغال، متقاضی باید قرارداد استخدام، صورت حساب بانکی 6 ماه اخیر، گواهی رضایت کارفرما، فرم اظهارنامه مالیاتی یا گواهی مالیات کسر شده از حقوق ارائه کند.
 • در صورت خویش فرمایی، متقاضی باید کپی پروانه کسب و کار، گردش حساب بانکی در 6 ماه اخیر و تاییدیه مالیات بر درآمد ارائه کند.
 • در صورت دانشجو یا دانش آموز بودن، متقاضی باید برگه ثبت نام دانشگاه برای اخذ ویزا ارائه کند.
 • در صورت بازنشسته بودن، ارائه آخرین حکم بازنشستگی متقاضی الزامی است.

[/gem_list][/gem_textbox]

ویزای کار سوئد

نرخ پایین بیکاری در سوئد سبب شده تا این کشور به مقصدی برای مهاجران جویای کار تبدیل شود. اخذ ویزای کار در این کشور تنها از روش یافتن کار فرما (Job Offer) و داشتن پیشنهاد شغلی در سوئد امکان پذیر است که به دو شکل مراجعه به موسسه کاریابی یا جست و جوی کارفرما پس از اتمام تحصیل در سوئد ممکن می شود.

کارفرمای سوئدی نیز در صورتی می تواند کارمند خارجی استخدام کند که آگهی شغل مربوطه را دستکم به مدت 10 روز در منطقه اقتصادی اروپا، اتحادیه اروپا، سوئیس و سوئد منتشر کرده و فرد مناسب پیدا نشده باشد. وی همچنین باید برای بیمه سلامت، بیمه عمر، بیمه جراحات شغلی و بیمه بازنشستگی متقاضی، اقدام کرده باشد و بیمه از زمان روز آغاز کار حساب می شود.

دانستن زبان سوئدی و پرداخت حداقل حقوق سوئد، دشواری های بزرگی برای متقاضی کار خارجی محسوب می شود. توجه داشته باشید ویزای کار سوئد قابل تمدید است. البته این امر مشروط به پرداخت هزینه همه بیمه های ذکر شده در زمان مدت اقامت فرد متقاضی تمدید ویزا در سوئد است.

دارنده ویزای کار سوئد می تواند، برای همراهی خانواده اش نیز با ارائه مدارک لازم اقدام کند. مدت زمان معمول برای صدور این نوع ویزا، 3 ماه است.

پس از انتخاب متقاضی برای شغل آگهی شده در سوئد، این مراحل باید طی شود:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ارسال ایمیل پذیرش درخواست کار برای متقاضی
 • ارسال مدارک و درخواست ویزای کار به همراه پرداخت هزینه ها
 • بررسی اطلاعات توسط آژانس مهاجرتی مستقر در سوئد
 • طی زمان تایید اطلاعات برای صدور مجوز اقامت

[/gem_list][/gem_textbox]

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار علاوه بر مدارک عمومی جهت درخواست ویزای سوئد عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • تکمیل فرم درخواست ویزای کار سوئد
 • پیشنهاد شغلی معتبر براساس شرایط و مقررات اداره کار سوئد
 • توانایی پرداخت هزینه های زندگی
 • گواهی بیمه توسط کارفرما
 • رزومه کاری
 • مدرک دانشگاهی

[/gem_list][/gem_textbox]

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.