تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز تحصیل در اسپانیا

آیا تحصیل در اسپانیا رایگان است؟ دانشگاه های برتر اسپانیا کدامند؟ مهاجرت تحصیلی به اسپانیا چقدر هزینه دارد؟ شهریه دانشگاه های اسپانیا چقدر است؟ آیا همزمان با تحصیل در اسپانیا می توان کار کرد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • افراد با ویزای دانشجویی اسپانیا، می توانند در اسپانیا تحصیل کنند، آموزش ببینند یا به عنوان کارآموز بدون حقوق یا به صورت پاره وقت با حقوق، کار کنند.
 • ویزای کوتاه مدت دانشجویی اسپانیا، بین سه تا شش ماه اعتبار دارد.
 • ویزای بلند مدت  نوع D برای تحصیلات بیش از شش ماه است و طی یک ماه پس از ورود به اسپانیا باید برای صدور کارت اقامت دانشجویی اقدام کرد.
 • برای اخذ اقامت دائم اسپانیا، پس از ۵ سال زندگی بدون وقفه در این کشور با داشتن ویزا، می توان اقدام کرد.
 • جهت اخذ اقامت دائم، تمام سنوات زندگی تحصیلی در اسپانیا نصف محاسبه می شود.
 • در خاتمه باید خاطر نشان کرد، از آنجا که در تمامی روش های مهاجرتی پیچیدگی هایی وجود دارد که حل این پیچیدگی ها در نهایت به موفقیت رسیدن فرآیند مهاجرت منتهی شود، ضروری است که از وکلای متخصص در این زمینه کمک گرفته شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل، به دلیل وجود شبکه گسترده ای از دانشگاه ها و مدارس برتر بین المللی در این کشور، در زمره روش های مهاجرتی مورد توجه علاقه مندان، قرار گرفته است. این توجه، سوالات زیادی را در ذهن آن ها ایجاد می کند که در مقاله پیش رو قصد داریم به شماری از این سوال ها پاسخ دهیم. سوالاتی مانند؛ سیستم آموزشی در اسپانیا چگونه است؟ مزایای تحصیل در اسپانیا چیست؟ انواع ویزای تحصیلی در اسپانیا کدامند؟ چگونه از کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی اسپانیا، می توان استفاده کرد؟ هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا چقدر است؟ هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های اسپانیا چقدر است؟ دانشگاه های برتر این کشور کدامند؟

   علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی در این زمینه کسب می کنند. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی اسپانیا

   اسپانیا مدت هاست که مقصد پرطرفدار دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیلات عالی، از جمله مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتراست. معمولا مقصد اصلی در اسپانیا برای دانشجویان خارجی، شهرهای مادرید، بارسلونا و آلیکانته است اما در شهرهای کوچک تر مانند سویا، گرانادا، سن سباستین، مالاگا و بسیاری دیگر نیز گزینه هایی برای تحصیل، وجود دارد. از سوی دیگر، برای مهاجرانی که با فرزند به اسپانیا می آیند، یافتن بهترین موسسات آموزشی یک تصمیم مهم است.

   اسپانیا دارای مدارس دولتی، خصوصی (colegios privados) و نیمه خصوصی (colegios concertados) است که از نظر سطح علمی از شهرت خوبی برخوردار هستند، به طوری که، اسپانیایی ها در میان ۱۰ کشور برتر جهان، با بهترین مدارس بین المللی قرار گرفتند و اعتبار  سیستم آموزشی کشورشان در سطح بین المللی بسیار مورد توجه واقع شده است.

سیستم آموزشی اسپانیا پیش از دانشگاه، به چهار مرحله تقسیم شده که ۲ مرحله آن اجباری است:

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • مهد کودک و پیش دبستانی (educación infantil) که اختیاری است.
 • ابتدایی (educación یا escuela primaria) که اجباری است.
 • آموزش متوسطه اجباری (educación secundaria obligatoria)
 • تحصیلات متوسطه عالی (bachillerato) که اختیاری است.

    استاندارد آموزش در اسپانیا در ۲۵ سال گذشته با افزایش هزینه ها و اصلاحات آموزشی بسیار بهبود یافته است. آخرین بررسی ها توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در سال ۲۰۱۵ از استانداردهای آموزشی افراد ۱۵ ساله در ۷۰ کشور، نشان داد که عملکرد اسپانیا در ریاضیات، مهارت خواندن و علوم کمی بالاتر از میانگین این سازمان است و اسپانیا در حال حاضر در رتبه ۳۰ از ۷۰ قرار دارد.

    این کشور به ویژه از نظر احساس تعلق خاطر دانش آموزان به مدرسه، امتیاز بالایی کسب کرده است و در بین همه کشورهای ارزیابی شده، در رتبه اول قرار دارد.

  دانشگاه های مختلفی در اسپانیا وجود دارد و در حال حاضر تعدادشان به بیش از ۸۰ موسسه آموزش عالی می رسد که اکثر آن ها یعنی ۵۰ دانشگاه، دولتی و ۳۲ دانشگاه خصوصی هستند.

   بیشتر دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در اسپانیا، از آمریکای جنوبی با ۶.۵۹ درصد و پس از آن ها دانشجویان اتحادیه اروپا با ۲.۱۹ درصد، آسیا و اقیانوسیه با ۷۱۱. درصد، آمریکای شمالی با ۳ درصد و آفریقا با ۲.۸ درصد، هستند. جدیدترین آمار حاکی از تحصیل حدود ۷۵ هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه ها و مدارس بازرگانی اسپانیا است. تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی در اسپانیا، ۲۰۰ دوره است.

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا

   ویزای دانشجویی اسپانیا، به افراد این امکان را می دهد که بیش از سه ماه در اسپانیا تحصیل کنند، آموزش ببینند یا به عنوان کارآموز بدون حقوق کار کنند.

 • ویزای کوتاه مدت دانشجویی: این ویزا، به دانشجویان اجازه می دهد دوره ای را بگذرانند که حداکثر ۱۸۰ روز طول بکشد؛ به عبارت دیگر این ویزا، بین سه تا شش ماه اعتبار دارد. اخذ این ویزا، نسبت به روش های دیگر، مدارک کمتری نیاز دارد و با این نوع ویزا، دانشجویان می توانند دوره های زبان اسپانیایی یا هر دوره کوتاه مدت ارائه شده توسط کالج ها و دانشگاه ها را بگذرانند

   در نظر داشته باشید که ویزای دانشجویی کوتاه مدت، تحت هیچ شرایطی قابل تمدید نیست.

 • ویزای بلند مدت  نوع D (Visado de Estudios): شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند برای مدت بیش از شش ماه در اسپانیا تحصیل کنند، باید برای ویزای نوع D اقدام نمایند که این ویزا، ویزای باز (Open) ​​و چند بار ورود (Multiple entry) است. این نوع ویزا، برای ورود به حوزه شینگن، به مدت سه ماه از تاریخ صدور معتبر است و در طول یک ماه پس از ورود به اسپانیا، باید برای صدور کارت اقامت دانشجویی اقدام کرد.

   نکته قابل توجه این که، اطمینان حاصل شود که برای ویزای دانشجویی و نه ویزای توریستی اقدام می شود؛ زیرا افراد، با هر نوع ویزای دیگر که وارد اسپانیا شوند، در مرحله بعدی اجازه درخواست کارت اقامت دانشجویی را نخواهند داشت و بعد از سه ماه باید این کشور را ترک کنند.

   متقاضیان، قبل از ورود به اسپانیا باید از طریق نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور محل اقامت خود درخواست ویزا کنند. پس از ورود به این کشور، ویزا قابل تغییر نیست و تنها ویزای معتبر ویزای دریافت شده از سفارت یا کنسولگری اسپانیا است.

  مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی از دانشگاه های اسپانیا عبارتند از:

 

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک هویتی
 • نامه پذیرش رسمی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه درمانی
 • عکس
   به خاطر داشته باشید که کلیه مدارک، باید توسط مترجم رسمی به اسپانیایی ترجمه شود.

  متقاضیان ویزای تحصیلی زیر ۱۸ سال نیز، باید مدارک زیر را در هنگام درخواست خود ارائه بدهند:

 • مدارک هویتی والد و فرزند
 • پاسپورت والد و فرزند
 • گواهی پزشکی
 • سند اقامت در اسپانیا

   اخذ اقامت دائم: پس از ۵ سال زندگی بدون وقفه در اسپانیا با داشتن ویزا، دیگر لازم نیست آن را تمدید کنید، بلکه می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید. اقمات دائم، مجوزی که به شما اجازه می دهد تا برای مدت نامحدود در اسپانیا زندگی و کار کنید.

   باید این نکته را به خاطر داشته باشید که برای پر کردن زمان پنج سال، تمام سال هایی را که با ویزای دانشجویی در اسپانیا زندگی کرده اید، نصف محاسبه می شود.

۱۰ دانشگاه برتر کشور اسپانیا

  ۱۰ دانشگاه برتر اسپانیا برای دانشجویان بین المللی در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹، مطابق فهرست زیر بوده است:

 • دانشگاه والنسیا که تدریس در آن به ۲ زبان اسپانیایی و انگلیسی انجام می شود.
 • دانشگاه  پابلو د اولاویده
 • دانشگاه گرانادا
 • دانشگاه سالامانکا
 • دانشگاه دئوستو
 • دانشگاه نبیریا
 • دانشگاه کامپلوتنسه مادرید
 • دانشگاه بارسلونا
 • دانشگاه خودگردان بارسلونا که از اعتبار بالایی در زمینه های تحقیقات و اساتید برخوردار است. کلاس های این دانشگاه به زبان های انگلیسی، اسپانیایی یا کاتالان برگزار می شود.
 • دانشکده تجارت IESE
سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی اسپانیا

بله. یکی از گزینه ها، بررسی کمک هزینه، برای دانشجویان بین المللی است که توسط آژانس همکاری و توسعه بین المللی اسپانیا (MAEC-AECID) ارائه شده است. این کمک هزینه ها، به صورت سالانه و عموماً برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می شود. در نظر داشته باشید، برخورداری از سطح بالای زبان اسپانیایی برای متقاضی، ضروری است و سن دانشجو باید بین ۱۸ تا ۳۵ سال باشد.

گزینه دیگر، بورس تحصیلی اراسموس موندوس برای دانشجویان بین المللی است؛ به این صورت که اتحادیه اروپا بودجه ای را برای دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا، فراهم می کند.

نوعی از بورسیه تحصیلی وجود دارد که در آن، به شهروندان آفریقایی که علاقه مند به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و MBA در خارج از کشور و متعهد به بازگشت به آفریقا پس از تحصیل هستند، ارائه می شود.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی: دانشگاه های دولتی در اسپانیا ۲ نوع مدرک ارائه می دهند: مدارک رسمی و مدارک خاص دانشگاه. برای مدارک رسمی، شهریه ها معمولاً، برای دوره های کارشناسی، از ۱۵۰ یورو تا سه هزار و ۵۰۰ یورو در سال و برای دوره های کارشناسی ارشد، ۳۰۰ یورو تا سه هزار و ۵۰۰ یورو در سال است.

در مورد مدارک خاص دانشگاه، هر موسسه آموزشی، آزاد است که شهریه را تعیین کند و محدودیتی توسط مقامات اعمال نمی شود.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی: دانشگاه های خصوصی شهریه بالاتری دارند، اما معمولاً از ۲۰ هزار یورو در هر سال تحصیلی بیشتر نیست. اگرچه هزینه برخی از دوره های ارائه شده توسط دانشکده های بازرگانی، بیش از ۲۵ هزار یورو در سال است. مثلا شهریه دوره های MBA و مدرک مدیریت بین الملل، بیش از ۳۰ هزار یورو در سال است.

 

با در نظر گرفتن همه شرایط، دانشگاه گرانادا با متوسط ​​شهریه ۸۲۱ یورو در سال، دانشگاه والنسیا با متوسط ​​شهریه ۲ هزار و ۶۰۰ یورو در سال، دانشگاه سانتیاگو دو کامپوستلا با میانگین شهریه هزار و ۶۰۰ یورو در سال و دانشگاه روویرا ویرجیلی با متوسط ​​شهریه ۲ هزار و ۹۰۰ یورو در سال، مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها هستند.

 

هزینه ها در مدارس برتر بین المللی در اسپانیا از حدود ۲ هزار یورو در سال تا بیش از ۱۰ هزار یورو در سال، به خصوص برای دبیرستان یا مدارس شبانه روزی، بسیار متفاوت است. هزینه ها معمولاً شامل ثبت نام، کتاب، بیمه، فعالیت های فوق برنامه، گشت و گذارها، وعده های غذایی و حمل و نقل نمی شود.

به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد برای هر وعده غذایی و سایر موارد اضافی حدود ۸۰۰ تا هزار یورو در نظر بگیرید و اکثر مدارس بین المللی در اسپانیا از طرح های بیمه ای مربوط به حوادث، چه در مدرسه و چه در حین فعالیت های تحت حمایت مدرسه، استفاده می کنند که هزینه آن هم باید پرداخت شود.

اگر زندگی در شهرهای مادرید یا بارسلونا را که گران ترین شهرهای اسپانیا هستند، انتخاب کنید، هزینه ها بیشتر است. در شهرهایی مانند والنسیا، سه ویل یا کادیز، هزینه های زندگی، به طور متوسط کمتر خواهد بود. دانشجویان جهت سکونت در اسپانیا، می توانند گزینه های مختلفی داشته باشند.

اجاره محل اقامت دانشجویی با هزینه ۳۶۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه امکان پذیر است. هزینه اجاره آپارتمان هم از ۲۰۰ یورو شروع می شود و به بیش از هزار یورو در ماه هم می رسد. البته، یکی از راه های کاهش هزینه ها، این است که یک آپارتمان را چند دانشجو اجاره کنند و گزینه آخر، زندگی با خانواده اسپانیایی است که قیمت ها می توانند براساس منطقه ، شرایط زندگی و غیره متفاوت باشند.

در مورد سایر هزینه های مربوطه، می توان به خدمات اولیه (برق، آب، گرمایش، زباله) با مبلغی حدودا ۱۱۵ یورو در ماه و اینترنت، ۳۰ یورو در ماه، اشاره کرد.

خوراک در اسپانیا، برای هر وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت، حدود ۱۰ یورو هزینه دارد و هر سفر عادی با حمل و نقل عمومی معمولاً ۱.۵ یورو و حمل و نقل ماهانه ۴۲ یورو و کمی بیشتر از ۵۴ یورو، در شهرهای بزرگ هزینه دارد. هزینه سفر با قطار سریع به دور اسپانیا، برای هر سفر ۷۵ یورو است که با کارت سفر جوانان، می توان تخفیف های عمده دریافت کرد.

هزینه های اضافی هم وجود دارد که به عنوان مثال، هزینه کتاب و سایر لوازم آموزشی، ۹۰۰ یورو در سال، کلاس های ویژه با هزینه های مختلف، از ۳۰ یورو تا حدود ۲۰۰ یورو و هزینه بیمه درمانی، بین ۷۰ تا ۱۸۰ یورو در سال خواهند بود.

بله. ویزای دانشجویی اسپانیا برای دانشجویان این موقعیت را فراهم می کند تا در طول مدت دوره تحصیل خود، به صورت پاره وقت و حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته، کار کنند.

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه