تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در اسپانیا چقدر است؟ بهترین شهرهای اسپانیا کدام اند؟ اجاره خانه در اسپانیا چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

هزینه زندگی در اسپانیا

   به طور کلی همه افراد پیش از مهاجرت، کشور مقصد خود را از ابعاد مختلف مورد ارزیابی قرار می دهند. یکی از اساسی ترین بررسی ها، هزینه زندگی در آن کشور است. در نظر گرفتن هزینه هایی مانند هزینه خرید خانه، اجاره خانه، هزینه تحصیل فرزندان، بیمه و امثال آن می توانند در تصمیم گیری افراد نقش به سزایی ایفا کند.

   در این نوشتار تصمیم داریم به بررسی هزینه های زندگی در اسپانیا بپردازیم و برای آگاهی بخشی به شما عزیزان به سوال های زیر پاسخ دهیم: استفاده از بیمه خدمات درمانی در اسپانیا چگونه است؟ هزینه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف این کشور چقدر است؟ برای خدمات رفاهی در اسپانیا چه مقدار هزینه می شود؟ میانگین هزینه اجاره و خرید مسکن در این کشور چقدر است؟ برای تامین مایحتاج روزانه و حمل و نقل عمومی چه مقدار باید هزینه کرد؟ ارزان ترین و گران ترین شهرهای اسپانیا کدامند؟

  با توجه به این که مهاجرت امری پیچیده است که احتمالا سوال های زیادی را در پی دارد، در صورت داشتن هر سوالی می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در اسپانیا

   با توجه به این که میانگین هزینه های زندگی در اسپانیا بر حسب انتخاب های افراد مانند انتخاب شهر و محل زندگی در شهر مورد نظر، نوع محل سکونت و اندازه آن و بسیاری عوامل دیگر از جمله تعداد افراد خانواده متغیر است، ولی به طور کلی بالاترین هزینه در اسپانیا، مربوط به خرید مایحتاج روزانه است که ۲۹.۲ درصد از کل هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

   پس از آن هزینه مسکن با ۲۶.۸ درصد در مرتبه بعدی قراردارد. هزینه های رستوران، حمل و نقل، خدمات رفاهی، ورزشی و پوشاک به ترتیب در رتبه های بعدی از کل هزینه قرار می گیرند.

بیمه خدمات درمانی

   افرادی که در اسپانیا زندگی و کار می کنند و به طور کلی مالیات بر درآمد پرداخت می کنند، مانند کارمندان، افراد خوداشتغال و مالکان مشاغل، تحت پوشش بیمه خدمات درمانی می گیرند و کارت سلامت دریافت می نمایند. این کارت سلامت، ویزیت پزشکان و درمان در بیمارستان ها و حتی درمان در خانه را پوشش می دهد که می تواند به ویژه برای افراد مسن و معلول مفید باشد.

   با ارائه کارت سلامت، افراد هنگام مراجعه به پزشک یا بیمارستان ها، هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند اما هزینه نسخه در داروخانه ها، باید در هنگام خرید دارو توسط افراد پرداخت شود. اگرچه دارو در اسپانیا نسبتا ارزان است با این حال، کارت سلامت بین ۴۰ تا ۶۰ درصد و برای مستمری بگیران ۹۰ درصد هزینه داروهای تجویز شده را هم پوشش می دهد.

   کارهای مربوط به دندانپزشکی در اسپانیا تحت سیستم مراقبت های عمومی نیست و هزینه کامل آن باید توسط فرد پرداخت شود؛ مگر این که بیمه درمانی خصوصی داشته باشد.

   بسته به نوع قرارداد، کارمندان ۶.۳۵ درصد و کارفرمایان ۲۹.۹۰ درصد در ماه حق بیمه پرداخت می کنند.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

   بر اساس سیستم آموزشی اسپانیا، تحصیل برای تمامی کودکان بین شش تا ۱۶ سال اجباری و رایگان است. مدارس در این کشور به صورت دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی هستند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان و در مدارس خصوصی، نیمه خصوصی و بین المللی همراه با پرداخت شهریه خواهد بود.

شهریه مهد کودک ها در اسپانیا به طور متوسط ۳۱۰ یورو در ماه است اما در مورد مدارس بین المللی، متوسط ​​قیمت شهریه براساس منطقه، متفاوت است. شهر بارسلونا، با حدود ۷۷۰ یورو بالاترین مقدار شهریه را در کشور دارد و پس از آن، شهر مادرید با ۷۴۰ یورو در ماه قرار دارد. مدارس بین المللی شهر مالاگا، با شهریه ۵۲۰ یورو نسبت به ۲ شهر بارسلونا و مادرید، شهریه کمتری دارند.

   هزینه های تحصیل دردانشگاه های اسپانیا بر اساس عوامل مختلفی از جمله نوع موسسه آموزش عالی (خصوصی یا دولتی)، نوع مدرک تحصیلی، منطقه محل تحصیل و ملیت افراد، متفاوت است.

   شهریه دانشگاه های دولتی برای دوره های کارشناسی از ۱۵۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ یورو در سال و برای دوره های کارشناسی ارشد از ۳۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ یورو متغیر است.

   هزینه دانشگاه های خصوصی بیشتر است. شهریه دوره های کارشناسی در دانشگاه های خصوصی بین ۵ هزار تا ۱۲ هزار یورو است و دوره های کارشناسی ارشد و دکتری از هزار و ۳۲۰ تا ۲ هزار و ۱۶۰ یورو در سال متغیر است.

   بالاترین میزان شهریه دانشگاه های خصوصی این کشور، در برخی رشته های خاص، ممکن است به ۳۰ هزار یورو هم برسد.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   هزینه خدمات رفاهی در اسپانیا از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است اما به طور کلی، هزینه برق در این کشور بالاست. هزینه های اولیه شامل قبوض برق، آب، گاز و جمع آوری زباله است. معمولا به این هزینه ها هزینه نگهداری ساختمان نیز اضافه می شود.

   هزینه تلفن ثابت، موبایل و اینترنت هزینه های جداگانه ای هستند که در این دسته قرار می گیرند و بر حسب اپراتور های ارائه دهنده متغیر خواهند بود اما به طور متوسط در ماه بین ۴۰ تا ۶۰ یورو در ماه است.

   در جدول زیر چند نمونه از این هزینه ها آورده شده است:

متوسط هزینه ماهیانه(یورو)
خدمات اساسی (برق، گاز و آب)۱۱۸.۲۳
ADSL اینترنت۴۰.۱۸
یک دقیقه مکالمه تلفن همراه۰.۱۶

میانگین اجاره مسکن در اسپانیا

   متوسط ​​قیمت خانه های اجاره ای در اسپانیا طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، بالغ بر ۱۰.۲ یورو در هر متر مربع در ماه بوده است. شهرهایی که بیشترین متوسط ​​قیمت اجاره را در سه ماهه اول سال داشته اند عبارتند از بارسلون با ۶.۱۷  یورو در هر مترمربع در ماه و مادرید با ۸.۱۵ یورو در هر متر مربع در ماه.

   در مقابل، شهر های الچه، کارتاگنا و مورسیا، با مقادیر ۵.۵ تا ۶.۳ یورو در هر متر مربع در ماه، کمترین قیمت اجاره را ثبت کردند.

   در جدول زیر میانگین اجاره بها در چند شهر دیده می شود:

شهرمیانگین اجاره بهای ماهیانه(یورو)
بارسلون۱۵۱۱-۷۲۸
مادرید۱۶۸۳-۷۱۶
آلیکانته۸۵۰-۴۳۷
بیلبائو۱۲۴۵-۶۷۸
مالاگا۱۲۲۱-۵۳۲
سویا (Seville)۱۰۲۱-۴۴۶
والنسیا۱۱۰۵-۵۰۹
لاس پالماس۱۰۶۶-۴۹۴
ساراگوسا۸۴۰-۴۳۶

میانگین قیمت خرید مسکن در اسپانیا

   بالاترین قیمت خرید مسکن در اسپانیا مربوط به شهر های سن سباستین، بارسلونا و مادرید است. قیمت خرید مسکن در هر سه منطقه از ۳ هزار یورو تا ۳ هزار و ۶۰۰ یورو در هر متر مربع متغیر است.

شهرمیانگین قیمت مسکن
بارسلون۴۶۹۵-۳۰۶۰
مادرید۵۰۵۳-۲۹۷۵
آلیکانته۲۵۶۰-۱۸۷۶
بیلبائو۴۵۱۹-۲۹۸۰
مالاگا۳۲۷۱-۲۰۶۶
سویا (Seville)۲۷۸۵-۱۶۶۲
والنسیا۲۷۸۴-۱۴۸۳
لاس پالماس۳۰۷۵-۱۶۷۵

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در اسپانیا

   متوسط  خرید مایحتاج روزانه در هر خانواده بسته به انتخاب افراد، تعداد اعضای خانواده و شهر و منطقه زندگی می تواند متفاوت باشد، اگرچه به دلیل ضروری بودن این هزینه انجام آن اجتناب ناپذیراست.

   در اسپانیا، خرید مایحتاج روزانه از بالاترین هزینه هاست. برخی از هزینه های مربوط به مایحتاج روزانه، مانند رستوران، خرید مواد غذایی، خرید پوشاک و غیره در جدول زیر قابل مشاهده است.

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان۱۰ یورو
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۴۰ یورو
ساندویچ مک دونالد۷.۵ یورو
کاپوچینو۱.۶۵ یورو

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۰.۸ یورو
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۱۰۱ یورو
برنج (یک کیلوگرم)۱۰۰ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد)۱.۸۳ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۹.۶۵ یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۶.۰۴ یورو
یک کیلوگرم گوشت قرمز۱۰.۵۰ یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۱.۶۱ یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۱.۱۱ یورو
پیاز (یک کیلوگرم)۱.۱۶ یورو

لباس

شلوار جین۷۱۴۱ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۲۸۹۹ یورو
یک جفت کفش دو نایک۶۹.۲۲ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه۸۶.۴۴ یورو

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی۳۷.۱۲ یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۱۱.۸۵ یورو
بلیط سینما برای یک نفر۸ یورو

بهداشت فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۷ یورو
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۵۸ یورو
دئودرانت۲.۵۶ یورو
شامپوی مو۲.۸۸ یورو
خمیر دندان۱.۷۸ یورو
کوتاهی مو مردانه در مناطق مهاجر نشین۱۵ یورو
بسته چهار تایی دستمال توالت۱.۳۷ یورو

هزینه حمل و نقل در اسپانیا

   حمل و نقل عمومی در اسپانیا، با متروهای مدرن و سریع، از بهترین حمل ونقل عمومی در اروپا هستند که می توانند به کاهش هزینه های سفر کمک کنند. به عنوان مثال، مادرید دارای بزرگ ترین و قدیمی ترین سیستم مترو در اسپانیا با ۱۳ خط و ۳۰۰ ایستگاه است که بیشتر شهر را پوشش می دهد، از شش صبح تا ۱.۳۰ صبح کار می کند و حدود سه میلیون نفر روزانه از آن استفاده می کنند.

   کرایه برای اکثر خطوط ۲.۰۰ یورو برای هر خط (۱.۵۰ یورو فقط برای خطوط انتخابی) یا ۱۸.۳۰ یورو برای بلیط ۱۰ سفره در تمام ایستگاه های شبکه مترو است.

   بیشتر سرویس های اتوبوسرانی در شهرها از حدود ساعت شش صبح تا ساعت ۱۱ شب فعالیت می کند و یک سرویس شبانه هم دارد که معمولاً گران تر است.

   در جدول زیر کرایه برخی از وسایل حمل و نقل عمومی آورده شده است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۱.۴۵ یورو
بلیط ماهیانه (قیمت عادی)۴۰ یورو
ورودی تاکسی۳.۵۰ یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۱.۱۰ یورو
انتظار یک ساعته تاکسی۲۰.۵۵ یورو
یک لیتر بنزین۱.۲۹ یورو

گران ترین و ارزان ترین شهرهای اسپانیا کدامند؟

   مادرید و بارسلونا گران ترین شهرهای اسپانیا هستند و هزینه زندگی در این شهر ها بین ۹۰۰ تا هزار و ۱۰۰ یورو است. از سوی دیگر، والنسیا، سویل و کادیز ارزان ترین شهر های اسپانیا هستند که هزینه های زندگی در این شهر ها به طور متوسط ​​حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

   جدول زیر میانگین هزینه های برخی از شهر ها را نشان می دهد:

نام شهرمیانگین هزینه های زندگی به طور ماهیانه (یورو)
مادرید۱۲۰۰
سن سباستین۱۲۰۰
بارسلون۱۱۷۵
ساراگوسا۱۰۲۵
مالاگا۹۵۰
والنسیا۹۵۰
سویا۹۰۰
لاس پالماس۹۰۰
آلیکانته۸۷۵
کوردوبا۸۲۵

میزان مالیات در اسپانیا

   از افراد دارای اقامت اسپانیا و دارای درآمد در این کشور مالیات دریافت می شود. این مالیات شامل درآمد حاصل از اشتغال (به عنوان مثال حقوق)، مستمری و اجاره است.

   مالیات بر درآمد اسپانیا از ۲ قسمت مالیات ملی و مالیات منطقه ای تشکیل شده است. در حال حاضر نرخ مالیات بر درآمد اسپانیا به شرح زیر است:

  • مالیات بر درآمد اسپانیا برای درآمد تا ۱۲ هزار و ۴۵۰ یورو: ۱۹ درصد
  • مالیات بر درآمد اسپانیا برای درآمد از ۱۲ هزار و ۴۵۱ یورو تا ۲۰ هزار و ۲۰۰ یورو: ۲۴ درصد
  • مالیات بر درآمد اسپانیا برای درآمد از ۲۰ هزار و ۲۰۱ یورو تا ۳۵ هزار و۲۰۰ یورو: ۳۰ درصد
  • مالیات بر درآمد اسپانیا برای درآمد از ۳۵ هزار و ۲۰۱ یورو تا ۶۰ هزار یورو: ۳۷ درصد
  • مالیات بر درآمد اسپانیا برای درآمد بیش از ۶۰ هزار یورو: ۴۵ درصد

   در پایان این نکته را یادآور می شویم که برای رسیدن به موفقیت در مهاجرت، علاوه بر کسب اطلاعات کافی، داشتن دانش تخصصی در امر مهاجرت بسیار ضروری است. موسسه حقوقی «همراه»، با در اختیار داشتن وکلای متخصص و حرفه ای که به قوانین مهاجرتی اشراف کامل دارند، می توانند از ابتدای مسیر تا پایان، اطلاعات تخصصی را در اختیار شما قرارداده و همراهتان باشند.

Related Posts

Leave a comment