تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز کار در عمان

مزایای کار در عمان چیست؟ انواع ویزای کاری عمان کدامند؟ اخذ ویزای کاری عمان، چگونه امکان پذیر است؟ مراحل و مدارک مورد نیاز ویزای کار عمان کدامند؟ اخذ اقامت دائم عمان از طریق ویزای کار چگونه امکان پذیر می شود؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • حداقل حقوق در عمان،  ۴۵۰ ریال عمان است.
 • نرخ بیکاری در عمان، ۳.۱ درصد است.
 • ساعات کاری در هفته در عمان، ۴۰ تا ۴۸ ساعت است. روزهای کاری هفته در عمان از یکشنبه تا پنجشنبه است و روزهای تعطیل جمعه و شنبه هستند.
 • پردرآمدترین شغل در عمان، جراح با میانگین درآمد ۶ هزار و ۸۵۰  ریال عمان است.
 • اخذ اقامت دائم و تابعیت عمان از طریق ویزای کار امکان پذیر نیست.

مهاجرت به عمان از طریق ویزای کاری

   انواع مهاجرت به عمان با توجه به شرایط و موقعیت این کشور، با استقبال علاقه مندان به مهاجرت مواجه شده است. یکی از روش های مهاجرت به عمان و اخذ اقامت این کشور، ویزای کاری عمان است. علاقه مندان به مهاجرت به عمان از طریق ویزای کاری عمدتاً، سوال هایی در این مورد برایشان به وجود می آید. سوال هایی مانند: شرایط دریافت ویزای کاری عمان چیست؟ آیا می توان از طریق ویزای کار به عمان مهاجرت کرد و اقامت گرفت؟ مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری عمان کدامند؟ مراحل دریافت ویزای کاری عمان کدامند؟ و… در مقاله پیش رو، ما به بررسی ویزای کاری عمان می پردازیم و به این سوال ها پاسخ می دهیم.

  شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای کاری عمان کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری عمان

   با توجه به این موضوع که عمان یک کشور در حال رشد است، همیشه به نیروی کار ماهر خارجی در حوزه های مختلف شغلی نیازمند است. در واقع نیمی از جمعیت عمان را نیروی کار خارجی تشکیل می دهد. عمان کشوری امن با اقتصادی رو به رشد است که نرخ بیکاری پایینی (۳.۱ درصد) دارد. این کشور، شاخص توسعه انسانی بالایی دارد که با توجه به آن می توان گفت زندگی در آن از کیفیت و سطح بالایی برخوردار است.

   در سال های اخیر با توجه به سیاست های دولت، به کار گیری نیروهای خارجی با محدودیت هایی مواجه شده است. به طور مثال دولت عمان، استخدام نیروی کار خارجی در حدود ۹۰ عنوان شغلی را ممنوع اعلام کرده است که البته با توجه به دستمزد پایین این مشاغل، مردم این کشور از اشتغال در این موقعیت های شغلی استقبال نمی کنند.

   در بعضی از حوزه های شغلی، استخدام نیروی کار خارجی برای کارفرمایان عمانی، منعی ندارد. به کارگیری نیروی کار خارجی در بخش های صنعتی، مهمانداری، خرده فروشی، آموزش، پزشکی، مدیر پروژه، حمل و نقل و لجستیک، مجاز است.

   بسیاری از قراردادهای کاری در عمان اغلب با مزایای زیادی همراه هستند که باعث می شود این کشور جاذبه زیادی برای مهاجران متقاضی کار داشته باشد. مزایای موجود در قرارداد شامل مواردی مانند: دریافت حقوق مناسب، در اختیار داشتن خودروی شرکتی، برخورداری از بیمه درمانی و حتی محل اقامت رایگان می شود. موضوع دیگری که عمان را به هدفی جذاب برای مهاجرت از طریق کار تبدیل کرده ، میزان مالیات بر درآمد پایین در این کشور است.

   توجه داشته باشید که برای کار در عمان باید ویزا و مجوز کار بگیرید. با توجه به کشور محل سکونت متقاضی، شرایط و روش دریافت ویزا و همچنین مدارک مورد نیاز متفاوت هستند اما شرایط کلی تقریباً یکسانی وجود دارد. مثلاً، رده سنی متقاضیان کار در عمان باید بین ۲۱ سال تا ۶۰ سال باشد. همچنین ارائه دعوت نامه از کارفرمای عمانی ضروری است.

   عموماً نیروی کار مهاجر در عمان براساس قرارداد کاری با شرایط ثابتی استخدام می شوند و شرکتی که آن ها را استخدام کرده برای کمک به فرآیند دریافت ویزای کار، اسپانسر تعیین می کند.

نرخ تورم۱.۳۴- درصد
میزان مالیات شرکت ها۱۵ درصد
میزان مالیات بر درآمد اشخاص۰ درصد
نرخ سود سپرده بانکی۳.۴۵ درصد
نرخ بیکاری۳.۱ درصد
شاخص توسعه انسانیرتبه ۴۷
حداقل دستمزد ماهانه۴۵۰ ریال عمان

انواع ویزای کاری عمان

   ویزای کار ۲ ساله: مهاجرانی که قصد اقامت و کار در عمان را دارند، فقط می توانند از طریق یک کارفرمای عمانی ویزای کار این کشور را دریافت کنند؛ بنابراین یافتن شغل قبل از اقدام برای دریافت ویزای کاری عمان الزامی است.

اگرچه دریافت ویزای کاری عمان، کاری پیچیده، زمان بر و همراه با تشریفات اداری زیادی است، اما با توجه به این که انجام تمامی این امور به عهده کارفرمای عمانی است، کار دشواری در پیش روی متقاضی کار در عمان نخواهد بود.

 

   فرآیند عمانی سازی -گسترش به کارگیری نیروی کار بومی در عمان- باعث ایجاد محدودیت هایی در به کارگیری نیروی کار خارجی شده است. در نتیجه کارفرمای عمانی باید به دولت عمان ثابت کند که از میان نیروی کار بومی این کشور نمی تواند نیروی کار مدنظر خود را پیدا کند. کارفرما بایستی نسبت به قوانین و مقررات حاکم در این کشور آگاهی کامل داشته باشد و برای اخذ مجوز کار از وزارت نیروی انسانی اقدام کند.

   نکته مهمی که باید مورد توجه متقاضیان کار در عمان قرار داشته باشد، این است که از آن جایی که کارفرمای عمانی برای دریافت ویزای کار برای کارمند احتمالی، هزینه زیادی صرف می کند، تغییر شغل در این کشور کار ساده ای نیست. شما باید بتوانید موافقت کارفرمای خود را جلب کنید که گواهی عدم مخالفت (NOC) خود برای ترک کار از سوی شما را امضا کند. در صورت عدم موافقت کارفرما، شما باید عمان را برای مدت دست کم ۲ سال ترک کنید و بعد از آن برای دریافت ویزای کار دوباره درخواست بدهید.

   مدت اعتبار ویزای کاری عمان، ۲ سال است. باید توجه داشت که بعد از ورود به این کشور، باید تمامی کارهای اداری انجام شود و شما مجوز اقامت خود را دریافت کنید تا برای شروع کار مانعی وجود نداشته باشد.

   افرادی که ویزای کار عمان را دارند، نباید مدت زمان عدم حضورشان در این کشور بیشتر از شش ماه شود. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال، می توانند برای دریافت ویزای الحاق به خانواده درخواست بدهند و مجاز به ۲ سال اقامت در عمان هستند، اما اجازه کار کردن در این کشور را نخواهند داشت.

   در نظر داشته باشید که اخذ اقامت و تابعیت عمان از طریق ویزای کاری این کشور ممکن نیست و این کشور فقط از طریق ازدواج با اتباع عمان، به افراد خارجی تابعیت اعطا می کند.

ویزای کار موقت عمان : مهاجرانی که قصد اقامت کوتاه مدت در عمان را دارند، نیز می توانند برای دریافت ویزاهای کاری با مدت اعتبار چهار، شش یا نه ماهه اقدام کنند. سن متقاضیان ویزای کار موقت نباید کمتر از ۲۱ سال باشد.

 

   با اخذ ویزای کار موقت عمان می توانید ورود چندگانه به این کشور داشته باشید. این نوع ویزای کاری، برای تجار و کارمندانی مناسب است که به دلایل شغلی به دفعات به سفر می روند.

چگونه می توان برای ویزای کار عمان اقدام کرد؟

   اولاً: کارفرما باید از وزات نیروی انسانی، مجوز کار بگیرد. یک فرم درخواست باید به بخش تعیین شده در وزارت نیروی انسانی ارسال شود. این فرم درخواست باید واجد این شرایط باشد:

 • شرکت مربوطه باید تابع قوانین عمانی سازی  بوده و سهمیه کارمندان خارجی را برای آن فعالیت خاص بررسی کند.
 • کارمندان خارجی مورد نظر باید واجد شرایط لازم باشند.

   دوما: کارفرما در عمان باید جهت ارسال نامه دعوت به کار برای متقاضی اقدام کند.

سه: کارفرما باید جهت دریافت ویزای استخدام هر کارمند اقدام و اطمینان حاصل کند که:

 • متقاضی بین ۲۱ تا ۶۰ سال سن داشته باشد.
 • جنسیت و عنوان شغلی متقاضی با موارد موجود در مجوز کار مطابقت داشته باشد.
 • اتباع برخی از کشورها نیاز به اخذ مجوزهای ویژه دارند.

   چهار: پس از دریافت ویزای کار، متقاضی می تواند با ارائه کپی ویزای کار به عمان سفر کند.

پنج: متقاضی بعد از ورود به عمان، باید ظرف ۳۰ روز برای دریافت کارت اقامت خود از پلیس سلطنتی عمان، اقدام کند. وی ملزم به انجام آزمایش خون در وزارت بهداشت و ارائه اطلاعات بیومتریک خواهد بود. پس از اعلام نتایج آزمایش متقاضی، اداره کل وضعیت مدنی عمان، کارت اقامت ۲ ساله وی را صادر می کند.

   پس از دریافت ویزای کار و کارت اقامت عمان، متقاضی می تواید کار خود را شروع کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری عمان

   فرم درخواست الکترونیکی موجود در وب سایت پلیس سلطنتی عمان که توسط کارفرما یا یک امضاکننده مجاز امضا شده است. این فرم درخواست برای اتباع عرب به زبان عربی و برای غیر عرب زبان ها به زبان انگلیسی تایپ می شود و باید همراه با مدارک زیر باشد:

 • ۲ قطعه عکس ۴×۶ سانتی متر
 • کپی پاسپورتی که اعتبار آن کم تر از ۶ ماه نیست
 • مجوز کار وزارت نیروی انسانی و کپی آن برای هر درخواست
 • کپی تاییدیه سازمان های مربوطه برای مشاغل خاص مانند تدریس، امور مذهبی، فعالیت رسانه ای، پزشکی و غیره.
 • نامه وزارت نیرو برای مشاغل خاص مانند مهندسان

   در زمینه دریافت ویزای کاری عمان، مشورت و استفاده از راهنمایی های یک وکیل مهاجرتی خوب و زبده، شانس موفقیت شما را افزایش می دهد. امتیاز ویژه موسسه حقوقی«همراه» برخورداری از وکلای مهاجرتی متخصص در کشورهای مبدا و مقصد است. با ما تماس بگیرید و از مشاوره دقیق و تخصصی ما برخوردار شوید.

سوالات متداول در مورد کار در عمان
 • جراح
 • قاضی
 • وکیل
 • مدیر بانک
 • مدیران ارشد اجرایی
 • مدیران ارشد مالی
 • ارتودنتیست
 • استاد دانشگاه
 • خلبان
 • مدیران بازاریابی
 • مالی و حسابداری
 • برنامه نویسی
 • حوزه های پزشکی (پرستاری و پزشکی)
 • آموزش (کالج ها و مدارس خصوصی)
 • حمل و نقل و لجستیک
 • خرده فروشی

حداقل حقوق ماهانه در عمان ۴۵۰ ریال عمان و حداکثر حقوق ۷ هزار و ۹۰۰  ریال عمان است. میانگین حقوق ماهانه در عمان حدود هزار و ۶۳۰ ریال عمان است.

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه