تحصیل در عمان

مهاجرت به عمان از طریق تحصیل، به دلایلی مانند محیط امن این کشور و دسترسی آن به خلیج فارس و کشورهای این حوزه، می تواند یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بین المللی باشد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • قبل از درخواست ویزای تحصیلی عمان باید از موسسه آموزشی پذیرش دریافت کنید.
 • امکان کار پس از فارغ التحصیلی وجود ندارد و ویزای جداگانه مورد نیاز است.
 • اخذ اقامت دائم برای مهاجران امکان پذیر نیست.
 • شهریه های تحصیل توسط دولت عمان تعیین نمی شود و هر موسسه شهریه خاص خود را دارد.
 • امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان وجود دارد.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به عمان از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به عمان از طریق تحصیل، به دلایلی مانند محیط امن این کشور و دسترسی آن به خلیج فارس و کشورهای این حوزه، می تواند یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بین المللی باشد. به همین منظور قصد داریم در مقاله پیش رو با پاسخ به سوال های زیر به تفصیل در مورد مهاجرت به عمان از طریق تحصیل صحبت کنیم.

   ویزای تحصیلی عمان و مدارک لازم جهت دریافت آن، چیست؟ آیا امکان کار حین تحصیل و بعد از تحصیل در عمان وجود دارد؟ آیا دانشجویان بین المللی می توانند اقامت دائم عمان را اخذ نمایند؟ سیستم آموزشی عمان در چگونه است؟ مزایای تحصیل در عمان چیست؟ دانشگاه های برتر عمان کدامند؟

  در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی عمان

   سیستم آموزش عالی عمان نسبتاً نوپاست. دانشگاه سلطان قابوس به عنوان اولین دانشگاه دولتی در عمان، در سال 1986 (1364) تاسیس شد. این دانشگاه، دارای 9 دانشکده است که تحصیل در رشته های علوم اجتماعی، بازرگانی و اقتصاد، آموزش، حقوق، پرستاری را فراهم و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهند.

   از سپتامبر 2008 (1387)، دانشگاه سلطان قابوس، مقطع دکترا را در کالج های کشاورزی، علوم دریایی، پزشکی و علوم بهداشتی، مهندسی و علوم خود معرفی کرد. در حال حاضر امکان تحصیل در عمان به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان عرب، به 30 موسسه آموزش عالی گسترش یافته است. دولت عمان، در سال های اخیر بودجه آموزش را گسترش داده و تعهد خود را در زمینه جذب استعدادهای جدید از خارج ثابت کرده است.

   از آنجا که عمان یک کشور اسلامی است، تقویم دانشگاهی این کشور از تقویم اسلامی پیروی می کند. بسیاری از موسسات آموزش عمانی، سال تحصیلی را به سه ترم تقسیم می کنند؛ اولین ترم در ماه آگوست (شهریور) یا سپتامبر (ماه مهر) شروع می شود و تا دسامبر (دی ماه) یا ژانویه (بهمن ماه) ادامه دارد. ترم دوم از اواخر فوریه (اسفند) آغاز می شود و تا اواخر آوریل (اردیبهشت) ادامه دارد. یک ترم کوتاه هم از ژوئن (تیر) شروع می شود و تا جولای (مرداد) یا آگوست ادامه پیدا می کند.

   سیستم آموزشی عمان را به صورت خلاصه می توان این گونه بیان کرد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • آموزش ابتدایی: در عمان، تحصیلات در هر سه سطح مدرسه رایگان است و اجباری نیست. شش سال اول تحصیلات ابتدایی از نظر مفهوم، مشابه دبستان غربی است.
 • آموزش متوسطه اول: پس از مقطع ابتدایی، تحصیلات به مدت سه سال در مقطع متوسطه دنبال می شود. دانش آموزان ممکن است در این مرحله، تحصیلات خود را به پایان برسانند و به دنبال کار باشند یا با توجه به نمراتشان، ممکن است در مقطع متوسطه دوم ادامه تحصیل دهند.
 • آموزش متوسطه دوم: در این مقطع، در طول سه سال، دانش آموزان می توانند در رشته های علوم یا هنر تخصص پیدا کنند. تحصیل در هر 2 رشته، منجر به اعطای گواهی پایان تحصیلات متوسطه می شود.
 • مقطع هنرستان: شبکه ای از مراکز حرفه ای، فرصت هایی را برای دانش آموزان مقطع ابتدایی فراهم می کنند که از آموزش در یک حرفه، بین یک تا سه سال بهره مند شوند.
 • آموزش دانشگاهی: شش دانشکده علوم کاربردی، هفت دانشکده فناوری و یک دانشکده فنی در مسقط وجود دارد. دانشگاه سلطان قابوس تنها دانشگاه دولتی در مسقط، با 9 دانشکده کشاورزی، هنر، تجارت و اقتصاد، آموزش، مهندسی، حقوق و مطالعات اسلامی، پزشکی، پرستاری و علوم است. ثبت نام عمدتا بر اساس عملکرد و نمرات دانش آموز در دبیرستان انجام می شود.

[/gem_list][/gem_textbox]

   بیشتر مدارس در عمان، دولتی هستند و تحصیلات رسمی از شش سالگی آغاز می شود. آموزش به زبان عربی است و تدریس به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم معمولاً در هفت سالگی آغاز می شود.

   مدارس بین المللی بهترین راه حل برای دانش آموزان خارجی، مانند فرزندان مدیران شرکت های چند ملیتی و فرزندان دیپلمات ها در عمان است. ممکن است در این مدارس، دانش آموزانی از کشور عمان نیز وجود داشته باشند.

   صاحبان مدارس خصوصی باید از ملیت عمانی بوده و حداقل مدرک متوسطه داشته باشند. مدارس بین المللی از برنامه درسی مشابه مدارس دولتی پیروی می کنند و آزمون های یکسانی را برگزار می نمایند.

   مدارس این کشور، استانداردهای بین المللی تحصیل را رعایت می کنند؛ بنابراین امکان انتقال دانش آموزان، بین مدارس سایر نقاط جهان وجود دارد. این مدارس همچنین دارای اعتبارسنجی پذیرفته شده بین المللی هستند.

   مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های عمان، پنج سال است و سال نخست به آموزش زبان انگلیسی می گذرد.

مزایای تحصیل در عمان

   تحصیل در عمان مزایای عمده ای دارد که عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرصت های شغلی متعدد با درآمد مناسب در عمان یا خارج از آن در صورت به زبان انگلیسی
 • هزینه های مقرون به صرفه تحصیل در مقایسه با سایر کشورها
 • اعتبار بالای مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های عمان و شانس ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا، آمریکا، کانادا یا استرالیا
 • امکان همکاری های بین المللی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های عمان

[/gem_list][/gem_textbox]

   توجه داشته باشید که تحصیل دانشجویان ایرانی در عمان، مزایای عمده ای برای آنان دارد که عبارتند از: نزدیک بودن این کشور به ایران، کاهش هزینه های سفر، زندگی در محیط فرهنگی نسبتا مشابه.

انواع ویزای تحصیلی عمان

   ویزای دانشجویی عمان، همان تایید مقام های مهاجرتی این کشور بر روی پاسپورت متقاضی ادامه تحصیل در عمان است که نشان می دهد، وی مجاز به ورود به کشور است و می تواند جهت تحصیل برای مدت زمان مشخصی در این کشور اقامت داشته باشد.

   چنانچه خواهان ادامه تحصیل در عمان هستید، باید این نکات زیر را مدنظر داشته باشید؛ می توانید درخواست ویزای تحصیلی خود را پس از تایید ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه انتخابی خود آغاز کنید.

   بهتر است صرف نظر از زمان شروع دوره آموزشی خود، هرچه زودتر برای این روند اقدام کنید؛ زیرا زمان پردازش ویزا ممکن است متفاوت باشد.

   مراحل مختلفی برای درخواست ویزای دانشجویی وجود دارد. ترتیب این مراحل و نحوه تکمیل آن ها بسته به محلی که قصد تحصیل در آن را دارید، ممکن است متفاوت باشد. همچنین فرآیندها و شرایطی که دانشجویان بین المللی برای واجد شرایط بودن ویزای دانشجویی باید رعایت کنند، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

   درست در این مرحله است که لزوم همراهی با وکیل مهاجرت متخصص و آگاه به قوانین مهاجرتی که در انتخاب درست ترین مسیر و تهیه مدارک مورد نیاز به شما راهنمایی های لازم را ارائه دهد، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

   موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای و با همکاری موسسات معتبر دارای مجوز در زمینه مهاجرت تحصیلی، بهترین همراه شما در طی این مسیر است.

   مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی عمان عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • 2 قطعه عکس براساس استانداردهای پاسپورت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی: از مدارک زبان مورد تایید دانشگاه های عمان می توان به مدارکی مانند PTE آکادمیک، تافل  iBT، آیلتس آکادمیک، مدرک C1 پیشرفته یا C2 حرفه ای اشاره کرد.

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مدارک ثبت نام در یک موسسه آموزشی معتبر
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های بلیط هواپیما، شهریه تحصیلی و هزینه های زندگی در طول مدت اقامت
 • پاسپورت

[/gem_list][/gem_textbox]

   حتما توجه داشته باشید که همه مدارک باید ترجمه شوند. پس از نهایی شدن درخواست و روند پذیرش، به متقاضی ویزای دانشجویی 2 ساله قابل تمدید و چند بار ورود (Multi-entry)، مطابق با تایید موسسه آموزشی برای مدت تحصیل، داده می شود.

   اخذ ویزای کار عمان در پایان دوره تحصیل نیز شرایط خاص خود را دارد. حمایت مالی از نیروی کار خارجی برای کار در یک شرکت عمانی، به کارفرما بستگی دارد؛ به این صورت که فرد متقاضی کار باید از یک شرکت عمانی پیشنهاد کاری (جاب آفر) دریافت کند و کارفرما اسپانسر ویزا می شود.

   شرط سنی برای متقاضیان کار، بین 21 تا 60 سال است. در نتیجه دانشجویان بین المللی صرفا با تحصیل در این کشور نمی توانند وارد بازار کار شوند و باید برای دریافت ویزای کار عمان مراحل ذکر شده را طی کنند.

   اما در مورد نکته مهم اخذ اقامت دائم عمان نیز باید توجه داشت که طبق قانون اقامت اتباع خارجی، اقامت دائم برای مهاجران وجود ندارد.

10 دانشگاه برتر کشور عمان

   10 دانشگاه برتر عمان مطابق فهرست زیر می باشد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دانشگاه سلطان قابوس مسقط
 • کالج عالی فناوری مسقط
 • دانشگاه صحار
 • دانشگاه نزوا
 • کالج خاورمیانه مسقط

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دانشگاه ظفار
 • دانشگاه ملی علم و فناوری مسقط
 • دانشکده البرعیمی
 • دانشگاه الشرقیه
 • دانشگاه بورایمی

[/gem_list][/gem_textbox]

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی عمان

دانش آموزان بالای 15 سال و دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت، خارج از ساعات تحصیل و طبق قرارداد کاری در این کشور کار کنند.

در این کشور برخی از دانشگاه ها، بورسیه های تحصیلی را فقط به دانشجویان بین المللی نخبه ای که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی در کشور عمان مشغول به کار شوند، اعطا می کنند.

در عمان، شهریه تحصیل را دولت تعیین نمی کند، بلکه میزان شهریه بر حسب رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که هزینه زندگی در عمان کمتر از سایر کشورهای خاورمیانه است

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.