تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در عمان

هزینه تحصیل در عمان چقدر است؟ خرج ماهیانه زندگی در عمان چقدر است؟ گران ترین و ارزان ترین شهرهای عمان کدامند؟ اجاره خانه در عمان چقدر است؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

هزینه زندگی در عمان

   در هنگام مهاجرت، قبل از هرگونه اقدامی بایستی همه جوانب و عوامل تاثیرگذار در زندگی آینده را بررسی کرد تا بتوان بهترین تصمیم را گرفت و انتخاب درستی داشت. مهاجرت به عمان نیز از این امر مستثنی نیست و یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده ای که باید به آن توجه داشت، هزینه های زندگی در این کشور است. هزینه هایی چون اجاره یا خرید مسکن، هزینه لازم برای خرید مواد غذایی و بهداشتی، هزینه تحصیل فرزندان، حمل و نقل و امثال آن.

   ما در این مقاله، هزینه های زندگی در عمان را بررسی می کنیم و به این سوال ها که در ذهن متقاضیان و علاقه مندان مهاجرت به این کشور وجود دارد، پاسخ می دهیم: میزان اجاره بها در عمان چقدر است؟ برای خرید یک آپارتمان چقدر باید هزینه کرد؟ متوسط هزینه های زندگی در عمان چقدر است؟ و..  با این امید که در تصمیم گیری صحیح  به شما کمک کنیم.

   در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در عمان

   میانگین هزینه های زندگی در عمان، همانند سایر مناطق جهان، تابع چندین فاکتور مانند شهر، منطقه محل زندگی، سبک زندگی و تعداد افراد خانواده است. با وجود این، هزینه ها در عمان، در مقایسه با بسیاری از کشورهای همسایه، مقرون به صرفه است و موضوعی که تاثیر چشمگیری بر قیمت اقلام مورد نیاز ساکنین این کشور دارد، عدم اخذ مالیات بر درآمد از افراد است.

   به طور معمول، حدود نیمی از درآمد ماهیانه افراد صرف پرداخت هزینه هایی چون اجاره خانه و پرداخت قبوض آب، برق و.. می شود. علاوه بر هزینه های مسکن، مواد غذایی و لباس باید برای هزینه هایی مانند هزینه خدمات درمانی، بیمه، مراقبت های فردی و لوازم زندگی نیز بودجه ای در نظر گرفت.

   هزینه زندگی در عمان برای یک نفر حدود ۳۸۸ ریال و برای یک خانواده چهارنفره حدود ۹۲۰ ریال، برای هر ماه است که این مبلغ  ۱.۳۶ برابر، بیشتر از متوسط جهانی است. عمان از نظر هزینه های زندگی در بین ۱۹۷ کشور جهان، در رتبه ۵۸ قرار دارد. متوسط دستمزد خالص ماهیانه در عمان حدود ۶۵۴ ریال است.

   هزینه ها در شهر مسقط (پایتخت)، بیشتر از دیگر شهرهای عمان است و مسقط از این نظر، در میان ۲۰۹ شهر جهان، در رده ۹۶ قرار گرفته است. هزینه زندگی در مسقط، بیشتر از تورنتو و کمتر از مادرید و میلان است. در مجموع می توان گفت که هزینه های زندگی در عمان نسبت به ایران، بدون احتساب اجاره خانه، حدود ۱۹.۳ درصد بیشتر است.

بیمه خدمات درمانی

   استفاده از سیستم درمانی در عمان برای اتباع این کشور و کشورهای عرب عضو شورای همکاری حوزه خلیج فارس، رایگان است. برای بهره مندی افراد خارجی از سیستم درمانی عمومی این کشور، یارانه در نظر گرفته شده است که البته بیشتر این افراد تمایل دارند که  به مراکز درمانی خصوصی مراجعه کنند.

هزینه های تحصیل در عمان

   بخش مهم دیگری که در هنگام بررسی میزان هزینه های زندگی در عمان باید به آن توجه داشت، هزینه تحصیل در این کشور است. تحصیل در مدارس دولتی عمان، رایگان است، اما افراد خارجی به دلایل مختلف مانند عدم آشنایی با زبان عربی، فرزندانشان را در مدارس خصوصی و بین المللی ثبت نام می کنند.

   متوسط هزینه تحصیل در مقطع ابتدایی در مدارس بین المللی حدود ۳ هزار ریال برای هر سال است. هزینه ماهیانه نگهداری کودکان، حدود ۷۰ ریال است .

هزینه اجاره و خرید مسکن در عمان

   مهم ترین و اصلی ترین هزینه زندگی در عمان خرید یا اجاره خانه است. به طور کلی حدود ۲۳.۸ درصد از مخارج ماهیانه افراد صرف پرداخت اجاره بهای خانه می شود. قیمت مسکن در مناطق مهاجرنشین عمان به نسبت سایر مناطق، ارزان تر است. در مقایسه با ایران می توان گفت که میزان اجاره بها در عمان، ۷.۴۴ درصد کمتر است.

   میزان اجاره یا قیمت خرید خانه در عمان، به عواملی همچون موقعیت مکانی، متراژ و امکانات خانه بستگی دارد. بسیاری از خانه های اجاره ای در این کشور مبله نیستند و بایستی هزینه ای نیز برای خرید یا حمل اسباب و لوازم زندگی در نظر گرفت. به طور کلی، یک محدوده قیمت مشخصی را  می توان برای خرید خانه در این کشور در نظر گرفت. این محدوده قیمت به شرح زیر است:

  • خرید آپارتمان در مرکز شهر: هر متر مربع ۸۸۲ ریال
  • خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر: هر متر مربع ۶۷۲ ریال

اجاره آپارتمان (قیمت ماهیانه)

  • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: ۲۱۷ ریال
  • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: ۱۴۵ ریال
  • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: ۳۹۰ ریال
  • آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر: ۲۵۱ ریال

   باید توجه داشت که ممکن است صاحب خانه از شما بخواهد مبلغی را به عنوان پول پیش، پرداخت کنید یا اجاره یک سال، شش ماه یا چهار ماه را در هنگام بستن قرارداد، بپردازدید. البته امکان پرداخت اجاره به صورت ماهیانه نیز وجود دارد.

   باید توجه داشت که ممکن است صاحب خانه از شما بخواهد مبلغی را به عنوان پول پیش، پرداخت کنید یا اجاره یک سال، شش ماه یا چهار ماه را در هنگام بستن قرارداد، بپردازدید. البته امکان پرداخت اجاره به صورت ماهیانه نیز وجود دارد.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   پرداخت هزینه آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت نیز یکی دیگر از هزینه های اصلی و مهم محسوب می شود. در منازل اجاره ای عمان، هزینه آب، برق و گاز مصرفی در اجاره بهای ماهیانه گنجانده می شود. ارتباطات ویدئویی در این کشور محدود است، با این حال، وای فای در همه مکان های عمومی مانند اتوبوس ها برای همه افراد در دسترس است. در جدول زیر این مبلغ به صورت جزیی تر ذکر شده است:

متوسط هزینه ماهیانه(ریال عمان)
تسهیلات اصلی (برق، گاز و آب) برای یک آپارتمان ۸۵ متر مربعی۲۴.۲۳
اینترنت۳۰.۵۰
یک دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی۰.۰۶

هزینه های خرید مایجتاج روزانه در عمان

   بخش زیادی از درآمد ماهیانه افراد، صرف خرید مواد غذایی و دیگر مایحتاج روزانه می شود. میزان این هزینه ها با تعداد افراد خانواده و شهر محل اقامت افراد، ارتباط مستقیم دارد. با خرید تولیدات داخلی در عمان، می توان مقادیر قابل توجهی در مخارج ماهیانه خود صرفه جویی کرد. در اینجا قیمت برخی از اقلام مواد غذایی، پوشاک و بهداشتی در عمان آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان۲ ریال
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۱۰.۱۶ ریال
ساندویچ مک دونالد۲.۵۰ ریال
کاپوچینو۱.۶۵ ریال

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۰.۶۲ ریال
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۰.۴۰ ریال
برنج (یک کیلوگرم)۰.۷۷ ریال
تخم مرغ (۱۲ عدد)۰.۹۲ ریال
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۲.۹۹ ریال
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۲.۰۸ ریال
یک کیلوگرم گوشت قرمز۳.۲۵ ریال
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۰.۴۹ ریال
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۰.۳۸ ریال
پیاز (یک کیلوگرم)۰.۳۵ ریال

لباس

شلوار جین۱۴.۴۷ ریال
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۱۴.۶۲ ریال
یک جفت کفش دو برند نایک۲۷.۸۵ ریال
یک جفت کفش چرمی مردانه۲۴.۱۸ ریال

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت باشگاه ورزشی (ماهیانه)۲۰.۷۳ ریال
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۹.۷۱ ریال
بلیط سینما برای یک نفر۳.۵۰ ریال

بهداشت فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۵ ریال
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۱۶ ریال
دئودرانت۱.۵۲ ریال
شامپوی مو۱.۷۱ ریال
خمیر دندان۱.۶۶ ریال
کوتاهی مو مردانه در مناطق مهاجر نشین۴.۰۶ ریال
بسته چهار تایی دستمال توالت۰.۹۳ ریال

هزینه حمل و نقل در عمان

   عمان از سیستم حمل و نقل عمومی نسبتا خوبی برخوردار است. به دلیل مناسب بودن قیمت بنزین درعمان، استفاده از خودروهای شخصی مقرون به صرفه است؛ بنابراین بیشتر افراد خارجی ترجیح می دهند که از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند.

   با این وجود استفاده از اتوبوس برای کارگران و اقشار کم درآمد، مقرون به صرفه تر است. تاکسی یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی عمان محسوب می شود و هزینه آن براساس  مسافت طی شده، محاسبه می شود. هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در عمان به این صورت است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۰.۵۰ ریال
بلیط ماهیانه (قیمت عادی)۱۳.۵۰ ریال
ورودی تاکسی۱ ریال
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۰.۲۰ ریال
انتظار یک ساعته تاکسی۴.۵۰ ریال
یک لیتر بنزین۰.۲۲ ریال

   توزیع هزینه های زندگی (ماهیانه) در عمان با توجه به آمار ارائه شده در جدول زیر آورده شده است:

حمل و نقل۹.۶ درصد
اجاره خانه۲۳.۸ درصد
خریدهای فروشگاهی۳۴.۴ درصد
رستوران۱۳.۳ درصد
پوشاک۳ درصد
خدمات رفاهی ( برق، آب و ..)۶.۶ درصد
ورزش و اوقات فراغت۹.۳ درصد
حمل و نقل۹.۶ درصد
اجاره خانه۲۳.۸ درصد
خریدهای فروشگاهی۳۴.۴ درصد
رستوران۱۳.۳ درصد
پوشاک۳ درصد
خدمات رفاهی ( برق، آب و ..)۶.۶ درصد
ورزش و اوقات فراغت۹.۳ درصد

   هزینه زندگی در شهرهای مهم و بزرگ عمان چقدر است؟

   در جدول زیر میانگین هزینه های زندگی در چند شهر بزرگ آورده شده است:

نام شهرمیانگین هزینه های زندگی به طورماهیانه (ریال عمان)
السیب۴۲۶
مسقط۳۹۹
صلاله۳۳۰
نَزوی۳۰۳

   در پایان باید یادآوری کرد یک وکیل مهاجرت آگاه و مسلط به قوانین و مقررات مهاجرت و کشور مقصد، نقش تعیین کننده و حساسی در فرآیند مهاجرت ایفا می کند؛ توصیه ما به شما این است که پیش از هر گونه اقدامی و در جهت جلوگیری از بروز هر نوع مشکلی به یک موسسه حقوقی معتبر فعال در امر مهاجرت، مراجعه نمایید.

   امتیاز ویژه موسسه حقوقی «همراه»، برخورداری از وکلای مهاجرت در ایران و کشورهای مقصد است و با تکیه بر این کادر توانا، آماده همکاری و همراهی با شما در مسیر مهاجرتی پیش روی شماست.

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه