سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاری در عمان مزایای بسیاری را به همراه دارد برای مثال: معافیت مالیاتی درآمد های شخصی، نرخ مالیات گمرکی پایین، پرداخت آسان وام با بهره کم، وجود ثبات و امنیت و غیره. سرمایه گذاری در عمان می تواند از طریق خرید ملک، ثبت شرکت و خرید اوراق قرضه دولتی صورت گیرد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت عمان از طریق سرمایه گذاری وجود ندارد.
 • با خرید ملک و انتقال سند، اقامت عمان برای سرمایه گذار و خانواده اش فعال می شود و به محض فروش ملک این اقامت لغو خواهد شد.
 • خرید اوراق قرضه دولتی باعث اخذ اقامت عمان نمی شود.
 • عمان در زمینه «سهولت شروع تجارت» در رده 68 جهان قرار گرفته است.
 • از سال 2020 مالکیت 100 درصد شرکت های عمانی برای سرمایه گذاران خارجی ممکن شده است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری

   اقتصاد عمان در سال های اخیر رشد فوق العاده ای داشته که این امر بیشتر به دلیل اکتشاف ذخایر نفتی در این کشور بوده است. همین فاکتور رشد اقتصادی، این کشور را به یکی از مقاصد محبوب برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است. از دیگر فاکتورهای دخیل در این محبوبیت روزافزون می توان به این موارد اشاره کرد: موقعیت استراتژیک میان شرق و غرب، ثبات اقتصادی و سیاسی، زیرساخت های مناسب، ارز داخلی پایدار و با ارزش، سیاست های مالیاتی مطلوب، نیروی کار ماهر.

   ما در این مقاله، در ابتدا وضعیت اقتصادی و شرایط سرمایه گذاری خارجی در عمان را بررسی می کنیم، سپس توضیحاتی اجمالی در مورد مزایای سرمایه گذاری در این کشور ارائه می دهیم. در پایان نیز در مورد گزینه های مختلف سرمایه گذاری و امکان اخذ اقامت این کشور صحبت می کنیم. امیدواریم با خواندن این مقاله تا انتها، جواب همه سوال های خود در مورد سرمایه گذاری در عمان و اخذ ویزا و اقامت در این کشور را بیابید.

  شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای سرمایه گذاری عمان کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

تجارت و سرمایه گذاری در عمان

   سرمایه گذاری در کشورهای خارجی امری پر مخاطره است. چنین اقدامی در صورت انتخاب هوشمندانه می تواند یک بازی برد- برد باشد و تمامی اهداف شما را از سرمایه گذاری در آن کشور تامین کند؛ بنابراین آشنایی کامل نسبت به موقعیت اقتصادی و شرایط سرمایه گذاری یکی از اقدام های ضروری در این مسیر است. سرمایه گذاری در عمان هم از این قاعده مستثنی نیست، به همین دلیل و برای آشنایی شما با شرایط اقتصادی عمان، ما در اینجا بخشی از واقعیت های مربوط به اقتصاد عمان را بازگو می کنیم .

   عمان در سال 2019 از نظر شاخص توسعه انسانی –Human Development Index- در میان 189 کشور جهان در رده 60 جهان و از نظر شاخص رفاه در سال 2020، در میان 167 کشور جهان، در رتبه 66 قرار گرفت.

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • سرانه تولید ناخالص داخلی- برابری قدرت خرید- عمان طبق آمار صندوق بین المللی پول در سال  2020، 29 هزار و 908 دلار بود که از این نظر در میان 186 کشور جهان، رتبه 46 را کسب کرد.
 • شاخص فساد اداری: طبق آمار منتشرشده در سال 2019، عمان در میان 180کشور جهان از لحاظ کم ترین نرخ فساد اداری، در رده 56 قرار گرفت.
 • عمان از نظر رقابتی بودن اقتصاد در سال 2019 در میان 140 کشور جهان در رده 53 قرار گرفت.
 • نرخ تورم در عمان در سال 2020  به میزان یک درصد گزارش شده و پیش بینی شده که در سال 2021  به حدود 3.4 درصد برسد.
 • نرخ بیکاری در عمان طبق آمار بانک جهانی در سال 2019، 3.1 درصد اعلام شده که نسبت به 2 سال گذشته تغییری نداشته است.
 • میزان مالیات بر درآمد شرکت ها که فاکتور بسیار مهمی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی به حساب می آید، در عمان 15 درصد تعیین شده و درآمد اشخاص از مالیات معاف است.
 • نرخ بهره بانکی در عمان در سال 2020، یک درصد اعلام شده است.
 • عمان در زمینه «سهولت شروع یک تجارت» طبق رتبه بندی سالانه بانک جهانی در سال 2019، در بین 190 کشور جهان، در رده 68 قرار گرفت که نسبت به سال قبل 10 پله صعود داشته است.

[/gem_list][/gem_textbox]

   تولید ناخالص داخلی عمان در سال 2019 طبق آمار بانک جهانی 79.332 میلیارد دلار بود  که از این نظر در رده 67 جهان قرار گرفت. عمان 2.7 میلیون نفر نیروی کار دارد که حدود 43 درصد آن ها مهاجران خارجی هستند.

   اقتصاد عمان قبل از کشف میادین نفتی، اقتصادی کاملا مبتنی بر کشاورزی و شیلات بود. امروزه، شیلات فقط حدود 2.2 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و 4.6 درصد از نیروی کار در آن مشغول به کار هستند.

تولیدات کشاورزی عمدتا از خرما، لیموترش، موز تشکیل شده و به دلیل کمبود زمین حاصلخیز، این کشور به واردات از بازارهای بین المللی نیاز دارد. با این وجود، عمان به دنبال دستیابی به خودکفایی غذایی است.

بخش صنعت، 46.7 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و 36.1 درصد نیروی کار در این بخش شاغل هستند. عمان به طور فزاینده ای از تکنیک های پیشرفته بازیافت نفت استفاده و از استخراج و تولید حمایت می کند.

   طبق آمار بانک جهانی، بخش تولید 38.2 درصد از تولید ناخالص داخلی را تامین می کند. با این حال، کشور به شدت وابسته به منابع نفت و گاز است و به طور متوسط ،​ با توجه به نوسانات قیمت کالاها، بین 68 تا 85 درصد درآمد دولت از این طریق تامین می شود.

   بخش خدمات 47 درصد از تولید ناخالص داخلی و 59.1 درصد از نیروی کار را تشکیل می دهد. فعالیت های مربوط به نفت سهم قابل توجهی از بخش خدمات را شامل می شود. با این حال، سهم بخش لجستیک (به ویژه حمل و نقل دریایی) و فعالیت های مالی به طور مستمر در حال رشد هستند.

گردشگری یکی از بخش هایی است که توسط دولت عمان در جهت ساختن آینده پایدار مبتنی بر درآمدهای غیر نفتی، در حال توسعه است و طبق گزارش مرکز ملی آمار و اطلاعات، تعداد گردشگران در دهه گذشته بیش از 2 برابر شده است (3.2 میلیون نفر در سال 2018).

مزایای سرمایه گذاری در عمان

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ارز محلی قابل انتقال و پایدار
 • جابجایی و انتقال رایگان سرمایه و مزایا بدون هیچ گونه محدودیتی
 • معافیت مالیاتی درآمدهای شخصی
 • نرخ مالیات گمرکی پایین برای بسیاری از محصولات وارداتی
 • توافق نامه تجارت آزاد با کشورها و بلوک های تجاری مختلف
 • بهترین موقعیت جغرافیایی برای دسترسی آسان به بازارهای خلیج فارس، آسیا و آفریقا
 • عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO)
 • سیاست متعهدانه خصوصی سازی تسهیلات دولتی و همکاری نزدیک بین بخش های دولتی و خصوصی
 • معافیت های مناسب مالیاتی که برخی از آن ها حداکثر به مدت 10 سال اعمال می شوند .
 • حمایت از حقوق سرمایه گذاران خارجی
 • پرداخت آسان وام با بهره کم و زمان مناسب برای بازپرداخت
 • وجود ثبات، امنیت و ایمنی، عدالت و اعتبار در این کشور
 • سیستم های مدرن با رویه های ساده

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع سرمایه گذاری در عمان

   سرمایه گذاری در عمان با توجه به ثبات اقتصادی و سیاسی آن، سیاست های حمایتی دولت در قبال سرمایه گذاران و ارزش بالای واحد پول این کشور (ریال) مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. البته باید خاطر نشان ساخت که اگر یکی از اهداف شما برای سرمایه گذاری در عمان اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور است، کشور عمان انتخاب مناسبی برای شما نیست. براساس سیاست های این کشور سلطان نشین، امکان اعطای اقامت دائم و تابعیت به اتباع کشورهای دیگر به جز از طریق ازدواج وجود ندارد.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

   یکی از گزینه های سرمایه گذاری در عمان، خرید ملک است. سرمایه گذاران خارجی می توانند برای اقامت یا سرمایه گذاری در این کشور ملک خریداری نمایند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که  که خرید در همه مناطق برای سرمایه گذاران خارجی میسر نیست و تنها در مناطق مورد تایید وزات مسکن، خرید ملک امکان پذیر است. این مناطق شامل الموج مسقط، تپه های مسقط، خلیج های مسقط و بسیاری موارد دیگر می شود.

   در صورت خرید زمین، باید ظرف چهار سال بر روی آن زمین کار کنید. برای ساخت و ساز یا نوسازی باید از مقامات مربوطه در این کشور مجوزهای لازم را اخذ نمایید. پس از خرید ملک و انتقال سند مالکیت به نام شما، به طور خودکار اقامت دریافت می کنید و باید برای ویزاهای لازم برای خود و خانواده تان اقدام نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که در صور ت فروش ملک، اقامت شما در این کشور نیز لغو خواهد شد.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

   یکی دیگر از گزینه های پیش روی سرمایه گذاران خارجی، ثبت شرکت در عمان است. این روش یکی از آسان ترین روش های سرمایه گذاری است. برای ثبت شرکت می توانید از میان انواع مختلف شرکت (شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی عام، سهامی خاص، مشارکت محدود و… ) یکی را انتخاب و طبق مقررات و قوانین برای ثبت آن  اقدام کنید.

   حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در عمان برای سرمایه گذاران خارجی 150 هزار ریال و برای اتباع عمان 20 هزار ریال است. برای ثبت شرکت می توان ویزای کاری 2 ساله گرفت که این ویزا قابل تمدید نیز خواهد بود. طبق قانون جدید که از سال 2020 اجرایی شده به استثنای تعداد کمی از معاملات و خدمات، سرمایه گذار خارجی می تواند مالکیت 100 درصد شرکت های عمانی را داشته باشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

   خرید اوراق قرضه یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در عمان است. اوراق قرضه توسط دولت این سلطان نشین برای تامین سرمایه لازم برای پروژه های توسعه ای مختلف در برنامه توسعه پنج ساله و کسری مالی صادر می شود. باید خاطر نشان ساخت که این نوع سرمایه گذاری به اخذ اقامت عمان منجر نخواهد شد.

  خرید اوراق قرضه یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در عمان است. اوراق قرضه توسط دولت این سلطان نشین برای تامین سرمایه لازم برای پروژه های توسعه ای مختلف در برنامه توسعه پنج ساله و کسری مالی صادر می شود. باید خاطر نشان ساخت که این نوع سرمایه گذاری به اخذ اقامت عمان منجر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.