سیر تا پیاز تحصیل در نروژ و بورس دانشگاه ها

از مزیت های تحصیل در نروژ می توان به سهولت اشتغال دانشجویان چه در داخل و چه در خارج از کشور اشاره کرد. دوره های انگلیسی در دانشگاه های نروژ باعث شده مهاجرت تحصیلی به این کشور بسیار مورد توجه قرار گیرد و اما تحصیل رایگان در این کشور شاد و پیشرفته باعث شده نروژ یک مقصد مهاجرتی عالی برای ایرانیان باشد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • بیش از 200 دوره کارشناسی ارشد و بسیاری از دوره های کارشناسی در نروژ، به زبان انگلیسی تدریس می شود.
 • تحصیل در نروژ رایگان است.
 • ویزای تحصیلی برای مدت 90 روز صادر می شود، اگر قصد تحصیل به مدت بیش از 90 روز در نروژ را دارید، باید برای تحصیل، اجازه اقامت دریافت کنید که به آن مجوز تحصیلی نیز می گویند.
 • دانشجویان بین المللی می توانند برای جستجوی کار تا یک سال پس از فارغ التحصیلی، با اجازه اقامت مجدد، در نروژ بمانند.
 • درخواست اقامت دائم، با داشتن شغل و پرداخت مالیات و سه سال اقامت مداوم، امکان پذیر است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به نروژ از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به نروژ برای تحصیل به ویژه در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا که نروژ، جامعه ای امن و مدرن است که برابری ریشه دار در قوانین و سنت این کشور، سبب می شود تفاوتی بین دانشجویان بین المللی و نروژی وجود نداشته باشد. از سوی دیگر، دانشجویان می توانند در دانشگاه های این کشور از استانداردها و خدمات بالای فن آوری، امکانات و تجهیزات مدرن و همچنین آموزش ابتکاری بهره مند شوند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به ارائه توضیحات بیشتر در مورد ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور بپردازیم و به سوال هایی مانند سوال های زیر پاسخ دهیم

   مزایای تحصیل در نروژ چیست؟ سیستم آموزشی مدارس و دانشگاه های نروژ چگونه است؟ شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ و مدارک لازم برای دریافت آن به چه صورت است؟ آیا امکان کار در حین تحصیل و پس از آن در نروژ وجود دارد؟ شرایط اخذ اقامت دائم نروژ، پس از تحصیل چیست؟ شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی نروژ به چه صورت است؟ دانشگاه های برتر نروژ کدامند؟

در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی نروژ

   علی رغم این که نروژ کشور کوچکی است که تعداد دانشگاه هایش، زیاد نیست، اما آموزش با کیفیتی که دانشگاه و کالج های این کشور ارائه می دهند و استفاده از آن برای دانشجویان بین المللی نیز میسر است، سبب شده تا نام نروژ به عنوان یک مقصد مهم در مهاجرت تحصیلی مطرح شود. البته تسهیل اشتغال دانشجویان چه در داخل و چه در خارج از کشور نیز بر علاقه مندی به تحصیل در این کشور افزوده است.

مزایای تحصیل در نروژ

اگر می خواهید در نروژ به زبان انگلیسی تحصیل کنید، می توانید از بین بیش از 200 دوره کارشناسی ارشد و بسیاری از دوره های کارشناسی که به زبان انگلیسی تدریس می شود، انتخاب کنید. موسسات آموزش عالی در نروژ، متشکل از دانشگاه های دولتی و خصوصی است. برخی از آن ها تخصصی، برخی جامع و بعضی دیگر، به عنوان کالج های دانشگاهی شناخته می شوند و عمدتا در ارائه آموزش در مقطع کارشناسی، طیف وسیعی از رشته ها را ارائه می دهند که بیشتر متمرکز بر حرفه هستند.

   سیستم آموزش عالی نروژ، شامل کلیه موسسات آموزشی و دوره های معتبر تحصیلی است. به استثنای برخی از دانشگاه های خصوصی، کلیه موسسات آموزش عالی، دولتی هستند. از سال 2003، نروژ اهداف فرآیند بولونیا را در آموزش عالی دنبال می کند که هدف آن، بالا بردن کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاهی کشورهای اروپایی است.

   علاوه بر تدریس دروس، کلیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها به ویژه در دوره های تحصیلات تکمیلی و دکترا، خود را ملزم به آماده سازی دانشجویان برای تحقیقات مقدماتی و همچنین آموزش محققان می دانند.

   هزینه های تحصیل معمولاً از دغدغه های دانشجویان بین المللی است. یکی از بزرگ ترین مزایای تحصیل در نروژ این است که نیازی نیست دانشجویان درگیر تهیه هزینه تحصیل باشند؛ چون بودجه عمومی، هزینه تحصیل را نه تنها برای دانشجویان نروژی بلکه برای دانشجویان بین المللی نیز تامین می کند و تحصیل در نروژ رایگان است.

   اکثر دانشگاه ها و کالج های دولتی نروژ از بودجه عمومی برخوردار می شوند و دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی را برای همه در نظر می گیرد تا بخشی مهمی از جامعه نروژ باشند؛ بنابراین صرف نظر از این که دانشجو، شهروند کدام کشور است، موسسات آموزشی دولتی نروژ، شهریه ای از آن ها دریافت نمی کنند.

   موسسات آموزشی خصوصی برای دوره های تحصیلی خود شهریه دریافت می کنند. اما هزینه ها معمولاً به طور قابل توجهی کمتر از هزینه های تحصیل، در مقایسه با کشورهای دیگر است. همچنین، در دانشگاه های خصوصی این کشور، دانشجویان بین المللی به میزان دانشجویان نروژی شهریه پرداخت می کنند و هزینه های بالاتری از آن ها دریافت نمی شود.

   با این حال، باید توجه داشته باشید که نروژ کشوری پرهزینه است و هزینه های زندگی در این کشور بالاست. متقاضیان بین المللی  خارج از اروپا، باید انتظار داشته باشند که برای سطح بالایی از معیشت، هزینه زیادی صرف کنند. اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که در صورت داشتن شرایط لازم، امکان دریافت بورسیه تحصیلی هم وجود دارد.

   بسیاری از دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل در نروژ، مشاغل نیمه وقت دارند که این خود راهی مناسب برای یادگیری و تمرین زبان نروژی و تامین بودجه دانشجو است.

انواع ویزای تحصیلی نروژ

   ویزای تحصیلی نروژ، برای مدت 90 روز صادر می شود؛ بنابراین اگر شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا و خارج از منطقه اقتصادی اروپا هستید و قصد تحصیل به مدت بیش از 90 روز در نروژ را دارید، باید برای تحصیل، اجازه اقامت (residence permit) دریافت کنید که به آن مجوز تحصیلی (study permit) نیز می گویند. شما می توانید برای تحصیل در کالج، دانشگاه یا دبیرستان درخواست اجازه اقامت دهید.

   در ابتدا لازم به ذکر است قبل از شروع کار برای درخواست ویزای تحصیلی، حتما باید از یکی از موسسات آموزش عالی در نروژ پذیرش دریافت کنید. برای دریافت پذیرش تحصیلی، معمولا مدرک تحصیلی و مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز است، ولی در این کشور، با توجه به ملیت دانشجو، مدارک مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد و باید فهرست مدارک مورد نیاز را از دانشگاه مربوطه استعلام کرد.

   در چنین مواردی، لزوم همراه شدن با وکیل مهاجرتی متخصص که به پروسه مهاجرت و قوانین مهاجرتی تسلط کامل دارد و می تواند در تهیه مدارک به متقاضی کمک کند، بسیار احساس می شود. موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای و همکاری موسسات معتبر دارای مجوز، می تواند شما را در تمام مسیر مهاجرت همراهی کند.

   برای دریافت پذیرش با توجه به زمان شروع تحصیل، محدودیت زمانی وجود دارد؛ به این معنی که دوره درخواست دانشجویان بین المللی که می خواهند پاییز بعدی تحصیل خود را شروع کنند، از دسامبر تا مارس است و اگر در ماه آگوست اقدام نمایند، می توانند از دوره های پاییزی تحصیل خود را آغاز نمایند.

   پس از دریافت نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی این کشور، باید از کشور خود برای درخواست اجازه اقامت دانشجویی اقدام نمایید و مدارک مورد نیاز را تحویل دهید.

   مدارک مورد نیاز جهت در خواست اجازه اقامت تحصیلی:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک پذیرش در یکی از دوره های تحصیلی مصوب

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک تهیه محل سکونت در نروژ

[/gem_list][/gem_textbox]

   زمان رسیدگی به درخواست اجازه اقامت دانشجویی، می تواند متفاوت باشد و حدودا 2 ماه طول بکشد و ممکن است به مصاحبه هم دعوت شوید. اگر درخواست شما پذیرفته شود، به این معنی است که کارت اقامت دریافت می کنید و حق زندگی و تحصیل در نروژ را خواهید داشت.

   این کارت، توسط پلیس محلی نروژ صادر می شود؛ بنابراین لازم است، طی هفت روز از ورود خود به این کشور، به پلیس مراجعه نمایید. پس از انجام انگشت نگاری و انداختن عکس، کارت اقامت شما را ظرف 10 روز با پست ارسال می کنند

اخذ اجازه کار نروژ پس از تحصیل

   دانشجویان بین المللی می توانند برای جست و جوی کار تا یک سال پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه یا کالج، در نروژ بمانند. توجه داشته باشید که قبل از انقضا اجازه اقامت فعلی خود و پس از اتمام دوره تحصیلتان، باید به عنوان جوینده کار برای اجازه اقامت اقدام کنید.

اخذ اقامت دائم نروژ

   اگر متقاضی پس از تحصیل، موفق به یافتن کار در نروژ شود و سه سال به صورت متوالی، در این کشور اقامت داشته و مشغول به کار بوده باشد، به این معنی که در طول 12 ماه آخر به میزان حداقل دستمزد تعیین شده، درآمد داشته و مالیات پرداخت کرده باشد، می تواند درخواست اقامت دائم بدهد.

10 دانشگاه برتر کشور نروژ

   10 دانشگاه برتر نروژ در سال 2020، مطابق فهرست زیر است:
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه قطب شمال نروژ (UIT)

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دانشگاه استاوانگر
 • دانشگاه متروپولیتن اسلو
 • دانشکده اقتصاد اسلو
 • دانشگاه آگدر
 • دانشگاه علوم زیستی

[/gem_list][/gem_textbox]

   همچنین به دلیل کوچک بودن این کشور و در نتیجه کم بودن تعداد دانشگاه ها در مقایسه با سایر کشورها، چهار دانشگاه نروژ در رتبه بندی جهانی دانشگاه های QS، حضور دارند. این دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه اسلو (رتبه 135)، دانشگاه برگن (رتبه 171)، دانشگاه علم و صنعت نروژ (رتبه 363) و دانشگاه قطب شمال نروژ (رتبه 369).

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی نروژ
 • دولت نروژ بورسیه های تحصیلی خود را بر اساس سهمیه، به دانشجویان کشورهای اروپای شرقی، آسیای میانه و کشورهای در حال توسعه اعطا می کند. بیشتر موسسات آموزشی نروژ، توافق نامه های دوجانبه متفاوتی با موسسات آموزش عالی خارجی دارند. معمولاً این توافق نامه ها برای تبادل دانشجو، محقق و معلم طراحی می شود.

علاوه بر این، بورسیه های تحصیلی و انواع دیگر کمک های مالی برای دانشجویان خارجی، تحت برخی محدودیت ها و شرایط نیز وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از بورسیه های تحصیلی فقط به دانشجویان دکترا و پست دکترا تعلق می گیرد.

در برخی از انواع بورسیه، حدود 40 درصد از کل مبلغ کمک هزینه به دانشجو اعطا می شود و 60 درصد مابقی، به عنوان وام است که دانشجو می تواند پس از اتمام تحصیل، وام را پرداخت نماید.

مهندسی صنایع
شیمی
مطالعات زبان
مدیریت بازرگانی
ریاضیات
مدیریت
دانشگاه های نروژ معمولاً یکی ازمدارک تافل iBT، آیلتس آکادمیک، C1 پیشرفته یا PTE آکادمیک را می پذیرند. برای جلوگیری از مواجهه با مشکلات در هنگام درخواست رسمی، بررسی آزمون زبان انگلیسی مورد درخواست دانشگاه مورد نظر و نمره قبولی آن لازم است.
 • به طور کلی، اجازه اقامت دانشجویی، حق اشتغال در نروژ را نمی دهد. اما مجوز تحصیل، به طور خودکار اجازه کار نیمه وقت را در پی دارد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا می توانند در طول سال اول تحصیل خود، 20 ساعت در هفته کار کنند. توجه داشته باشید که هنگام تمدید اجازه تحصیل، اجازه کار نیمه وقت به طور خودکار تمدید نمی شود و تمدید مجوز کار دانشجویان، منوط به پیشرفت تحصیلی رضایت بخش آنان است.

صرف نظر از اقدام برای کار تمام وقت یا نیمه وقت، دانستن زبان نروژی مهم است. اگرچه دانش زبان انگلیسی نروژی ها خوب است، اما بیشتر کارفرمایان، کارمندان با سطح معینی از زبان نروژی را ترجیح می دهند و در بسیاری از موارد، مهارت خاصی در زبان نروژی لازم است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.