تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ چقدر است؟ خرج ماهیانه زندگی در نروژ چقدر است؟ گران ترین و ارزان ترین شهرهای نروژ کدامند؟ اجاره خانه در نروژ چقدر است؟
blank
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

  • خدمات بهداشتی و درمانی دولتی نروژ برای افراد زیر ۱۶ سال و زنان باردار یا پرستاران کودک رایگان و خرید بیمه درمانی خصوصی اختیاری است.
  • تحصیل در مدرسه دولتی نروژ رایگان است و این حتی شامل آموزش عالی نیز می شود. تحصیل  دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها نیز رایگان است.
  • برای خرید خانه در نروژ می توان وام گرفت، میزان این وام، حداکثر ۸۵ درصد از قیمت ملک یا سه برابر درآمد سالانه افراد است.
  • گران‌ترین شهرهای نروژ اسلو، برگن، استاوانگر و تروندهایم هستند.
  • انواع مالیاتی که در نروژ پرداخت می شود، شامل این موارد است: درآمد (۲۲ درصد)، سرمایه (۸.۵ درصد)، املاک (۲تا ۷ درصد) و مالیات بر ارزش افزوده (۲۵ درصد).

هزینه زندگی در نروژ

   در هنگام مهاجرت و قبل از هرگونه اقدامی، لازم است چندین عامل به طور دقیق ارزیابی و بررسی شوند. یکی از مسائلی که توجه ویژه افراد علاقه مندان به مهاجرت را می طلبد، هزینه زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارند. عمده هزینه هایی که باید آن ها را مدنظر قرار داد، شامل این موارد هستند: اجاره یا خرید مسکن، هزینه تحصیل، هزینه خدمات درمانی، هزینه حمل و نقل و خرید مواد غذایی و پوشاک.

   در این مقاله، هزینه های زندگی در نروژ بررسی شده و به این سوال ها پاسخ داده می شود: میانگین هزینه زندگی در نروژ چقدر است؟ آیا خدمات درمانی در نروژ برای عموم رایگان است؟ آیا تحصیل در نروژ رایگان است؟ برای اجاره یا خرید مسکن در نروژ چقدر باید هزینه کرد؟

    به طور معمول در مسیر مهاجرت، متقاضیان با سوال ها و ابهام های زیادی مواجه می شوند؛ در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در نروژ

   میانگین هزینه های زندگی در نروژ بسیاربالاست، که البته بالا بودن میزان حقوق منجر به ایجاد تعادل میان درآمد و هزینه ها گردیده است. متوسط هزینه زندگی یک فرد مجرد، ۱۶ هزار و ۸۵۸ کرون است که ۲.۶۱ برابر متوسط جهانی است. این کشور از نظر شاخص هزینه‌ های زندگی سایت NUMBO در سال ۲۰۲۰، در میان ۱۳۲ کشور در رده دوم و از نظر شاخص کیفیت زندگی در بین ۸۲ کشور در رده ۱۲ قرار گرفت.

هزینه خدمات درمانی

   خدمات بهداشتی و درمانی دولتی نروژ برای افراد زیر ۱۶ سال، زنان باردار، پرستاران و کودکان رایگان است. افراد دیگر باید ۲ هزار و ۴۰ کرون برای یک سال پرداخت کنند. پس از پرداخت این مبلغ، کارت معافیت دریافت می کنند که پس از آن خدمات درمانی به صورت رایگان ارائه می‌شود.

   سیستم بهداشت و درمان نروژ از طریق مالیات های ملی و شهری تامین می شود. ممکن است به نظر برخی از مهاجران، هزینه های خدمات درمانی زیاد باشد، اما در واقع هزینه های آن، مقرون به صرفه است.

   خرید بیمه درمانی خصوصی، اختیاری است و استفاده از خدمات درمانی خصوصی در این کشور متداول نیست؛ زیرا بیشتر مردم تحت پوشش خدمات درمانی عمومی قرار دارند. هزینه متوسط ​​بیمه درمانی نروژ به نوع برنامه و سطح پوشش افراد بستگی دارد. عوامل تعیین کننده دیگر عبارتند از: سن (هر چه سن شما بالاتر باشد، بیمه شما گران تر خواهد بود)، جنسیت و دفعات پرداخت.

   قیمت طرح‌های بیمه های محلی به طور متوسط ​​۵۰۸ کرون در ماه است. با این حال، ممکن است که داشتن اقامت این کشور، پیش شرط خرید بیمه درمانی برای افراد مهاجر باشد.

هزینه های تحصیل در نروژ

   تحصیل در مدرسه دولتی نروژ رایگان است و این حتی شامل آموزش عالی نیز می شود. دانشجویان بین المللی نیز می توانند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند و فقط برای برخی موارد مانند کارت دانشجویی، عضویت در اتحادیه دانشجویی، بیمه خدمات درمانی و غیره هزینه ای در حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ کرون دریافت می شود.

   برای تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی در نروژ باید شهریه پرداخت کرد که میزان شهریه برای مدارس مختلف متغیر است. به طور مثال شهریه مدارس خصوصی بین المللی برای مقطع ابتدایی حدود ۵۴ هزار و ۵۰۰ کرون در سال است.

   اگر فرزند خردسال دارید و باید آن ها را در مهد کودک یا پیش دبستانی (که به barnehage معروف است) ثبت نام کنید، شهریه ماهانه آن ۳ هزار و ۱۱۸ کرون می شود که این مبلغ هر سال تغییر می کند. این مبلغ شامل هزینه غذا نمی شود و هزینه غذا برای هرماه حدود ۲۰۰ تا ۸۰۰ کرون است. تامین بخش عمده این هزینه ها برعهده دولت است.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت، ...)

   خدمات رفاهی در نروژ شامل برق، آب و سیستم تهویه مطبوع است. قبض های خدمات رفاهی به صورت ماهانه (یا در برخی موارد به صورت سالانه با توجه به شرکت ارائه دهنده خدمات) و همراه با Giros ارسال می شوند که باید آن ها را پر کرده و همراه هزینه صورتحساب ارسال کنید.

   برای پرداخت ۳۰ روز فرصت دارید. پرداخت در بانک، به صورت آنلاین، اداره پست یا از طریق ارسال ایمیل انجام می شود. متوسط هزینه خدمات رفاهی به صورت کلی به شرح زیر است:

متوسط هزینه ماهانه (کرون)
خدمات اساسی (برق، آب، گرمایشی، سرمایشی، زباله) برای آپارتمان ۸۵ مترمربعی ۱,۶۵۸.۹۴
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت) ۴۹۱.۶۵
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی ۱.۰۷

   واحد پول نروژ، کرون و ۸.۸۰ کرون معادل یک دلار آمریکاست.

میانگین اجاره مسکن در نروژ

   یکی از اولویت های افراد مهاجر در بدو ورود به نروژ، تهیه مسکن است. یکی از گزینه های پیش روی، اجاره کوتاه مدت است که گزینه ای است که به شدت توصیه می شود تا بتوان در فرصت کافی، خانه مناسب را پیدا کرد. خانه ها و آپارتمان های اجاره ای می توانند به صورت مبله، نیمه مبله یا غیر مبله باشند.

   باید توجه داشت که خانه های اجاره ای با کیفیت بالا، امکانات مناسب و میزان اجاره مناسب در این کشور با کمبود مواجه است و خانه های مناسب  ظرف ۲ تا سه هفته اجاره می رود. میانگین اجاره بها در چند شهر به صورت زیر است:

نام شهر آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (کرون در ماه) آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (کرون در ماه) آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (کرون در ماه) آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (کرون در ماه)
اسلو ۱۲,۰۸۰ ۸,۹۰۳ ۱۸,۳۷۲ ۱۴,۷۶۸
هورتن ۸,۳۰۶ ۴,۹۵۸ ۱۱,۶۰۱ ۸,۸۵۰
برگن ۸,۲۵۳ ۶,۵۲۵ ۱۵,۱۸۳ ۱۲,۱۴۵
تونسبرگ ۷,۶۲۳ ۵,۹۶۰ ۱۴,۱۸۱ ۱۰,۷۶۹
کریستین ساند ۶,۹۳۰ ۵,۲۰۳ ۱۱,۵۴۷ ۸,۴۹۸
مولدا ۶,۶۳۲ ۵,۶۳۰ ۱۱,۰۳۶ ۸,۴۰۲

میانگین قیمت خرید مسکن در نروژ

   خرید ملک در نروژ برای همه افراد خارجی حتی کسانی که مقیم این کشور نیستند، امکان پذیر است و هیچ محدودیتی وجود ندارد، هرچند قیمت ملک در این کشور بسیار بالاست که این امر به دلیل عواملی مانند: هزینه بالای عایق بندی منازل در کشورهای سردسیر، سطح بالای زندگی و هزینه بالای ساخت و ساز است.

   برای خرید خانه در نروژ می توان وام گرفت، میزان این وام، حداکثر ۸۵ درصد از قیمت ملک یا سه برابر درآمد سالانه افراد است. میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف نروژ به شرح زیر است:

نام شهر قیمت هر متر مربع در مرکز شهر(کرون) قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر (کرون)
اسلو ۷۶,۴۸۴ ۵۱,۰۲۱
برگن ۴۹,۸۰۶ ۳۶,۹۲۵
تونسبرگ ۴۶,۵۴۳ ۳۸,۲۸۰
کریستین ساند ۳۳,۵۹۸ ۲۵,۶۵۵
هورتن ۳۲,۴۲۵ ۲۷,۶۳۸
مولدا ۲۵,۶۵۴ ۱۷,۸۷۰

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در نروژ

   در نروژ بخش عمده درآمد ماهانه افراد یعنی حدود ۳۴.۸ درصد برای خرید مایحتاج روزانه (مواد غذایی، پوشاک، محصولات بهداشتی و …) هزینه می‌شود. در اینجا قیمت چند مورد از مواد غذایی به همراه هزینه هایی مانند رفتن به رستوران، حق عضویت در باشگاه های ورزشی و.. آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت ۱۷۷.۸۷ کرون
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط ۸۰۰ کرون
ساندویچ مک دونالد ۱۱۰ کرون
کاپوچینو ۴۲.۹۷ کرون

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری) ۱۸.۶۰ کرون
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی ۲۸.۱۶ کرون
برنج (یک کیلوگرم) ۲۷.۲۳ کرون
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۳۹.۲۶ کرون
پنیر محلی (یک کیلوگرم) ۱۱۰.۷۶ کرون
فیله مرغ (یک کیلوگرم) ۱۲۴.۵۳ کرون
گوشت قرمز (یک کیلوگرم) ۲۶۳.۶۷ کرون
سیب (یک کیلوگرم) ۲۹.۹۳ کرون
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم) ۳۳.۸۳ کرون
سیب زمینی (یک کیلوگرم) ۲۰.۹۳ کرون
پیاز (یک کیلوگرم) ۲۲.۶۰ کرون

لباس

شلوار جین ۸۷۹.۴۵ کرون
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای ۳۸۷.۸۹ کرون
یک جفت کفش نایک ۹۷۲.۴۸ کرون
یک جفت کفش چرمی مردانه ۱.۳۲۸ کرون

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهانه باشگاه ورزشی ۴۱۲.۷۲کرون
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته) ۲۹۳.۳۸ کرون
بلیط سینما برای یک نفر ۱۳۵ کرون

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک ۱۶۹ کرون
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک ۴۷۲ کرون
دئودرانت ۴۷ کرون
شامپوی مو ۶۲ کرون
خمیر دندان ۲۴ کرون
کوتاهی مو مردانه ۴۴۷ کرون
بسته چهار تایی دستمال توالت ۲۴کرون

هزینه حمل و نقل در نروژ

   سیستم حمل و نقل نروژ متشکل از یک شبکه کامل از اتوبوس ها، قطارها و کشتی های مسافت طولانی است که کل کشور را به هم متصل می کنند. در این کشور بیش از ۹۰ فرودگاه وجود دارد و معمول ترین وسیله حمل و نقل، هواپیماست. دولت به سیستم حمل و نقل عمومی یارانه پرداخت می کند.

   در مجموع، هزینه حمل و نقل عمومی در این کشور ارزان و مقرون به صرفه است، اما بسیاری از افراد محلی استفاده از دوچرخه را ترجیح می دهند. خرید بلیط به صورت آنلاین ساده ترین روش برای خرید است و اگر از قبل رزرو کنید، ارزان تر خواهد بود.

   هزینه بلیط هواپیما بین اکثر شهرها کمتر از هزار کرون و بلیط قطار در سراسر کشور بسته به میزان مسافت بین ۳۰۰ تا هزار و ۲۰۰ کرون متغیر است. میانگین هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به صورت زیر است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) ۳۷.۳۳ کرون
بلیط ماهانه (قیمت عادی) ۷۵۰ کرون
ورودی تاکسی ۱۰۰ کرون
هر کیلومتر استفاده از تاکسی ۱۵ کرون
انتظار یک ساعته تاکسی ۵۰۰ کرون
یک لیتر بنزین ۱۶.۰۳ کرون
کرایه ماشین برای یک هفته ۳,۳۴۱ کرون
کرایه ماشین برای یک روز ۴۷۹کرون

میزان مالیات بر درآمد در نروژ

    سیستم مالیاتی نروژ یک سیستم مالیات بر درآمد دوگانه است: درآمد حاصل از کار و حقوق بازنشستگی با نرخ های تصاعدی و مالیات بر درآمد سرمایه با نرخ ثابت. هزینه های خدمات رفاهی این کشور از طریق سیستم مالیاتی تامین می شود.

   انواع مالیاتی که در این کشور پرداخت می شود، شامل این موارد است: درآمد (۲۲ درصد)، سرمایه (۸.۵ درصد)، املاک (۲ تا ۷ درصد) و مالیات بر ارزش افزوده (۲۵ درصد). نرخ مالیات بر درآمد اشخاص در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

میزان درآمد مشمول مالیات (کرون) نرخ مالیات (درصد)
۱۸۰ هزار و ۸۰۰ تا ۲۵۴ هزار و ۵۰۰ ۱.۹
۲۵۴ هزار و ۵۰۰ تا ۶۳۹ هزار و ۷۵۰ ۴.۲
۶۳۹ هزار و ۷۵۰ تا ۹۹۹ هزار و ۵۵۰ ۱۳.۲
بیش از ۹۹۹ هزار و ۵۵۰ ۱۶.۲

گران ترین و ارزان ترین شهرهای نروژ کدامند؟

   گران ترین شهرهای نروژ اسلو، برگن، استاوانگر و تروندهایم هستند. اسلو به عنوان پایتخت این کشور در میان ۳ درصد شهرهای گران جهان قرار دارد. میمیمیانگین هزینه های زندگی با احتساب اجاره مسکن در برخی از شهرها به شرح زیر است:

نام شهر هزینه زندگی برای افراد مجرد (ماهانه به کرون) هزینه زندگی برای خانواده چهارنفره (ماهانه به کرون)
اسلو ۱۹,۳۱۰ ۴۱,۸۶۲
تونسبرگ ۱۶,۴۷۴ ۳۶,۹۹۰
برگن ۱۵,۹۷۲ ۳۶,۷۶۵
هورتن ۱۴,۸۳۰ ۳۳,۳۳۲
کریستین ساند ۱۴,۰۶۴ ۳۱,۴۴۴
مولدا ۱۳,۷۴۴ ۲۹,۹۷۳

   آگاهی نسبت به مقررات مهاجرتی نقش تعیین کننده و مهمی در افزایش شانس موفقیت شما دارد؛ بنابراین توصیه ما به شما این است که در صورت امکان حتما از خدمات یک وکیل مهاجرت استفاده کنید. موسسه حقوقی «همراه» با در اختیار داشتن بهترین وکلای مهاجرت می‌تواند بهترین همراه شما در این مسیر باشد.

Related Posts

Leave a comment