کار در ایتالیا

پیدا کردن کار در ایتالیا، با داشتن مهارت و تخصص لازم، امری دور از دسترس نخواهد بود. ایتالیا یکی از کشورهایی است که قوانین کارت آبی (بلو کارت) اتحادیه اروپا را اعمال می کند که با توجه به این امر، شرکت ها مجاز هستند مدیران اجرایی و افراد را بدون لحاظ کردن سیستم سهمیه بندی استخدام کنند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • حداقل حقوق در ایتالیا:  920 یورو
 • نرخ بیکاری در ایتالیا: 9.7 درصد
 • ساعات کاری در هفته در ایتالیا: حدود 40 ساعت در هفته
 • پردرآمدترین شغل: جراح متخصص پیوند قلب با میانگین درآمد 16.300 یورو در ماه
 • اخد اقامت ایتالیا بعد از پنج سال کار و زندگی و اخذ تابعیت این کشور، بعد از 10 سال اقامت امکان پذیر است. 

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای کاری

   مهاجرت به ایتالیا و اخذ ویزا و اقامت این کشور، با توجه به جذابیت های تاریخی، فرهنگی و اقتصادی آن علاقه مندان و متقاضیان زیادی دارد. مهاجرت به ایتالیا به روش های مختلفی امکان پذیر است که یکی از این روش ها، اخذ ویزای کار این کشور است. افرادی که مایل به اخذ اقامت ایتالیا از طریق ویزای کار هستند، باید به جوانب مختلف مهاجرت از این طریق فکر کنند و شرایط را مورد ارزیابی قرار دهند و قطعاً در این مسیر با سوالات زیادی مواجه می شوند. سوالاتی مانند: آیا می توان با دریافت ویزای کار، به ایتالیا مهاجرت کرد؟ انواع ویزای کار ایتالیا کدامند؟ مشاغل مورد نیاز در ایتالیا کدامند؟ چگونه می توان ویزای کار ایتالیا را دریافت کرد؟ و … در مقاله پیش رو شرایط اخذ ویزای کار ایتالیا را بررسی می کنیم و به این سوالات پاسخ می دهیم.

شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای کاری ایتالیا کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری ایتالیا

   ایتالیا با توجه به شرایط اقتصادی، تعادل میان کار و زندگی، جذابیت های فرهنگی و تاریخی، دسترسی به بازار کار اتحادیه اروپا، میزان حقوق مناسب، مسیر آسان اخذ ویزا و امکان اخذ اقامت دائم، همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت از طریق کار بوده است. هر چند باید گفت که نرخ بیکاری در ایتالیا تقریباً بالاست و این امر تا حدی یافتن شغل مورد نظر را سخت می کند؛ اما پیدا کردن کار در این کشور، با داشتن مهارت و تخصص لازم، امری دور از دسترس نخواهد بود.

   شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند، برای کار و زندگی به ایتالیا مهاجرت کنند، خواه به صورت موقت یا دائمی، باید برای دریافت اجازه و ویزای کار این کشور اقدام کنند. ایتالیا همانند کشورهای دیگر، برای پذیرش متقاضیان کار خارجی، شرایط و محدودیت هایی اعمال و سهیمه تعیین کرده است. با وجود این، سالانه حدود 30 هزار نیروی کار خارجی، حق ورود به بازار کار این کشور را دارند.

   تعیین سهمیه های سالانه توسط دولت ایتالیا صورت می پذیرد و سیستم سهمیه بندی نیروی کار خارجی با حکم نخست وزیر این کشور اعمال می شود. این سیستم سهمیه بندی به Decreto Flussi معروف است. ویزاهای کاری ایتالیا، معمولاً براساس ظرفیت کاری مشخص به متقاضیان کار اعطا می شوند.

   پذیرش برخی از گروه های کاری از محدودیت تعیین شده توسط سیستم سهمیه بندی، مستثنی شده اند. به عبارت دیگر، برای مشاغل خاصی، می توان بدون اعمال هر نوع محدودیتی، نیروی کار خارجی استخدام کرد. نیروی کار معاف از این سیستم سهمیه بندی عبارتند از:

    به طور معمول سال تحصیلی در اتریش از اول اکتبر (10 مهر) آغاز می شود و در 30 سپتامبر (9 مهر) سال بعد به پایان می رسد. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است؛ ترم زمستان از اول اکتبر تا 30 ژانویه (10 مهر تا 11 بهمن)، ترم تابستان از اول مارس تا 30 سپتامبر (11 اسفند تا 9 مهر).

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مدیران اجرایی یا کارمندان مدیریتی که برای کار در شعبه ایتالیایی یک نهاد حقوقی خارجی استخدام شده اند.
 • نیروی کار بسیار ماهر که برای انجام یک پروژه خاص در شعبه ایتالیایی یک نهاد حقوقی خارجی استخدام شده است.
 •  موارد دیگر عبارتند از: استادان و سخنرانان دانشگاهی، مترجمان و مفسران، پرستاران حرفه ای و …

[/gem_list][/gem_textbox]

   ایتالیا یکی از کشورهایی است که قوانین کارت آبی (بلو کارت) اتحادیه اروپا را اعمال می کند که با توجه به این امر، شرکت ها مجاز هستند مدیران اجرایی و افراد را بدون لحاظ کردن سیستم سهمیه بندی استخدام کنند.

   علی رغم عدم وجود محدودیت های عددی روشن و مشخص، پذیرش نیروی کار در این گروه های شغلی هنوز منوط به اخذ مجوز عدم وجود مانع (nulla osta) است که توسط ISD منطقه ای اعطا می شود.

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

نرخ تورم 5/0 درصد
میزان مالیات شرکت ها 24 درصد
میزان مالیات بر درآمد اشخاص 43 درصد
نرخ سود بانکی 0 درصد
نرخ بیکاری 9.7 درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای شرکت ها 30 درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای کارمندان 9.49 درصد
سن بازنشستگی زنان 67 سال
سن بازنشستگی مردان 67 سال
حداقل دستمزد ماهانه 920 یورو

[/gem_table]

   ساعات کاری در ایتالیا حدود 40 ساعت در هفته است. در صورتی که ساعات کاری از 48 ساعت بیشتر شود، کارفرما با جریمه مواجه خواهد شد. طبق قانون کار ایتالیا، کارمندان حق برخورداری از دست کم چهار هفته مرخصی با حقوق در طول سال را دارند.

مزایایی که متقاضیان کار در ایتالیا به محض اخذ مجوز اقامت از آن ها برخوردار می شوند، عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • قرار گرفتن تحت پوشش سیستم سلامت ایتالیا
 • مشمول سیاست های اسکان عمومی شدن
 • دسترسی به آموزشی مشابه اتباع ایتالیا
 • درخواست ویزای دیدار با اقوام. این امر در صورت اعتبار یک ساله مجوز اقامت امکان پذیر است.
 • آزادی انتخاب فعالیت های کاری متفاوت با آنچه که به آن ها مجوز آن داده شده است.
 • آزادی انجام فعالیت های خوداشتغالی به شرطی که مجوز لازم را کسب کرده باشند.

[/gem_list][/gem_textbox]

   نکته مهم این که، افرادی که پنج سال به طور مستمر و قانونی در ایتالیا کار و زندگی و مالیات پرداخت کرده باشند، مجاز هستند که برای اخذ اقامت دائم درخواست بدهند. ضمن این که، بعد از 10 سال کار و زندگی در این کشور و با رعایت شرایطی مانند تسلط به زبان ایتالیایی، عدم ارتکاب جرم، سازگاری کامل با فرهنگ و مردم ایتالیا و …، می توانند برای دریافت تابعیت و پاسپورت ایتالیا اقدام کنند.

   از آن جا که زبان رسمی ایتالیا، زبان ایتالیایی است و اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط ندارند، یافتن کار بدون آشنایی با زبان ایتالیایی، کاری دشوار است. هرچند شرکت های چند ملیتی فعال در ایتالیا و البته صنعت گردشگری این کشور فرصت های شغلی خوبی در اختیار متقاضیان کارِ مسلط به زبان انگلیسی قرار می دهند.

   از آن جا که زبان رسمی ایتالیا، زبان ایتالیایی است و اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط ندارند، یافتن کار بدون آشنایی با زبان ایتالیایی، کاری دشوار است. هرچند شرکت های چند ملیتی فعال در ایتالیا و البته صنعت گردشگری این کشور فرصت های شغلی خوبی در اختیار متقاضیان کارِ مسلط به زبان انگلیسی قرار می دهند.

انواع ویزای کاری ایتالیا

   برای افراد خارجی متقاضی کار در ایتالیا، 2 نوع ویزا وجود دارد:

ویزای کار کارمند حقوق بگیر ایتالیا

   کارفرمای ایتالیایی باید از طرف کارمندی که قصد استخدام او را دارد، برای دریافت ویزای کاری کارمند حقوق بگیر اقدام و از اداره مهاجرت این کشور، تاییدیه عدم وجود منع قانونی یا مجوز کار (nulla osta) بگیرد. برای دریافت این نوع ویزا شرایطی وجود دارد که رعایت آن ها برای کارفرما الزامی است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • انعقاد  قرارداد کار با مدت معین یا نامحدود با کارمند
 • تهیه محل اسکان برای کارمند
 • تضمین پرداخت هزینه های خروج کارمند خود از ایتالیا پس از اتمام قرارداد کاری
 • اعتبار حداکثر 2 ساله ویزای کارمند حقوق بگیر

[/gem_list][/gem_textbox]

ویزای خود اشتغالی در ایتالیا

   روند دریافت ویزای خود اشتغالی همانند روند ویزای کارمند حقوق بگیر است؛ با این تفاوت که انجام تمامی مراحل دریافت این ویزا به عهده خود متقاضی کار است. برخی از اشکال پذیرفته شده خوداشتغالی عبارتند از: مترجمان، مفسران، اساتید و محققان دانشگاهی که قصد دارند در یک جایگاه علمی مشغول به فعالیت شوند یا برای انجام فعالیت های تحقیقاتی در دانشگاه ها، موسسات آموزشی و تحقیقاتی ایتالیا، استخدام شده اند.

   هر ساله تعداد محدودی ویزای خوداشتغالی ایتالیا صادر می شود و مدت اعتبار این ویزا حداکثر 2 سال است.

چگونه می توان برای ویزای کار ایتالیا اقدام کرد؟

   شما به عنوان تبعه یک کشور خارجی که می خواهید برای کار و زندگی به ایتالیا مهاجرت کنید، در گام نخست باید حتما برای یافتن کار در ایتالیا اقدام کرده و شغل مدنظر خود را پیدا کنید. همچنین باید واجد شرایط تعیین شده توسط دولت ایتالیا باشید. برای شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا، دریافت اجازه کار و زندگی در ایتالیا، شامل فرآیندی سه مرحله ای است:

   اولا؛ یک کارفرمای ایتالیایی پیدا کنید که شما را استخدام کند و برای مجوز کار شما درخواست بدهد (کارفرما باید برای مجوز کار شما در ایتالیا تقاضا بدهد). کارفرما پس از اخذ مجوز کار باید آن را برای شما ارسال کند.

   دوما؛ به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور محل اقامت خود مراجعه و فرم درخواست ویزا را تکمیل و مدارک لازم را ارائه کنید. مقامات ایتالیایی درخواست شما را پردازش می کنند و تصمیم می گیرند که آیا شرایط اخذ ویزا را دارید یا خیر.

معمولاً زمان پردازش ویزای کاری ایتالیا، بیشتر از 30 روز نمی شود. اگر موفق به دریافت ویزای کار ایتالیا شوید، شش ماه فرصت دارید، آن را تحویل گرفته و وارد ایتالیا شوید.

   سه، پس از ورود به ایتالیا، هشت روز فرصت دارید، برای دریافت اجازه اقامت درخواست بدهید تا اجازه اقامت و کار قانونی در این کشور را کسب کنید. برای این کار شما باید به اداره پست محلی مراجعه کنید و تمامی مدارک لازم را به همراه خود داشته باشید.

   در نهایت بخش امور خارجه اداره پلیس محلی، اجازه اقامت شما را صادر می کند و شما از این بعد می توانید در ایتالیا کار کنید.

   این را به خاطر داشته باشید که شما زمان کوتاهی در اختیار دارید تا بتوانید برای ویزای کار ایتالیا درخواست بدهید. اعتبار ویزای کار ایتالیا معمولاً مطابق با مدت قرارداد کاری است، اما در اکثر موارد از 2 سال بیشتر نیست. این ویزا را می توان تا پنج سال تمدید کرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری ایتالیا

   برای درخواست ویزای کار ایتالیا، ارائه مدارک زیر در روز مصاحبه لازم است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کپی قرارداد کاری امضا شده
 • اصل و کپی مجوز کار
 • تکمیل فرم درخواست ویزای بلندمدت ایتالیا
 • عکس با استانداردهای پاسپورت
 • اثبات محل اقامت در ایتالیا

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک تحصیلی و دیگر گواهی های مورد نیاز
 • پاسپورت با دست کم 2 صفحه خالی و اعتبار دست کم سه ماه بعد از تاریخ انقضای ویزا

[/gem_list][/gem_textbox]

   برای دریافت مجوز کار، کارفرما باید مدارک زیر را به وزارت کشور ایتالیا ارائه دهد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کپی پاسپورت یا کارت شناسایی
 • اثبات محل اقامت متقاضی در ایتالیا
 • قرارداد اقامت به ایتالیایی (کارفرما در این قرارداد، متعهد می شود که برای کارمندش، محل اسکان مناسبی تهیه و هزینه های لازم برای خروج کارمندش از ایتالیا را بعد از اتمام قرارداد کاری پرداخت کند.)
 • اثبات داشتن منابع مالی کافی برای بازگشت به کشور
 • کلیه اطلاعات مربوط به وضعیت اشتغال آینده متقاضی

[/gem_list][/gem_textbox]

   به خاطر داشته باشید که این فهرست کامل مدارک لازم نیست. مدارک لازم برای ویزای کار ایتالیا، با توجه به کشور و شرایط خاص متغیر است؛ بنابراین مراجعه به یک وکیل مهاجرت جهت مشاوره و اطلاع از چند و چون روند مهاجرت، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. موسسه حقوقی «همراه» با در اختیار داشتن کارشناسان و وکلای مهاجرت، آماده ارائه مشاوره دقیق به متقاضیان محترم است. اولویت موسسه حقوقی «همراه»، کسب رضایت و موفقیت شماست.

سوالات متداول در مورد کار در ایتالیا
 • متخصص اورولوژی
 • مدیر بانکداری بین المللی
 • رییس دانشکده
 • مدیر هتل
 • سرخلبان
 • طراح برج
 • مدیر ساخت و ساز
 • روانشناس
 • مدیر صادرات و واردات
 • مدیر ورزشی
 • مدیر تولید
 • مشاغل حوزه بهداشت و سلامت شامل پزشک، پرستار، فیزیوتراپیست
 • مشاغل حوزه ICT
 • بازاریابی و  طراحی
 • معلمان زبان انگلیسی
 • حوزه گردشگری
 • فروش
 • کامپیوتر
 • ریاضی

حداقل حقوق در ایتالیا 920 یورو در هر ماه و حداکثر حقوق 16 هزار یورو در هرماه است. میانگین حقوق ماهانه حدود 3.720 یورو است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.