تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در ایتالیا چقدر است؟ بهترین شهرهای ایتالیا کدام اند؟ اجاره خانه در ایتالیا چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
blank
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

هزینه زندگی در ایتالیا

   با توجه به این موضوع که مهاجرت، تصمیمی سرنوشت ساز و بسیار تاثی گذار محسوب می شود، قبل از هرگونه اقدامی، ضروری است که عوامل و مسائل مختلفی، بررسی و ارزیابی شوند. یکی از موضوعات مهمی که باید آن را به طور کامل ارزیابی کرد، هزینه زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید. هزینه هایی مانند خرید یا اجاره خانه، هزینه تحصیل فرزندان، خدمات درمانی، میزان مالیات و مانند آن.

   ما در این مقاله، هزینه های زندگی در ایتالیا را به صورت جز به جز بررسی می کنیم و جهت آشنایی و ارائه اطلاعات بیشتر به شما عزیزان، به این سوال ها پاسخ می دهیم: متوسط هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟ برای خرید آپارتمان در ایتالیا چقدر باید هزینه کرد؟ آیا استفاده از خدمات درمانی در ایتالیا رایگان است؟ هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ با این امید که بتوانیم در تصمیم گیری بهتر به شما کمک کنیم.

    با توجه به این که مهاجرت امری پیچیده است که احتمالا سوال های زیادی را در پی دارد، در صورت داشتن هر سوالی می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در ایتالیا

   هزینه زندگی در ایتالیا، تابع محل زندگی افراد در مناطق شمالی یا جنوبی این کشور است و از آن جایی که ساکنین مناطق شمالی ثروتمندتر هستند، هزینه ها در آن جا به طور قابل توجهی بیشتر از مناطق جنوبی ایتالیاست. معمولا زندگی در شهرهای بزرگ این کشور، مانند میلان و رُم به طور قابل توجهی گران تر از شهرهای کوچک است و این موضوع عمدتا به دلیل رواج صنعت گردشگری در این شهرهاست.

   ایتالیا، در میان کشورهای اروپایی جزو گران ترین مناطق برای زندگی شناخته می شود. شهر میلان، به عنوان گران ترین شهر ایتالیا، در رده بندی گران ترین شهرهای جهان در میان ۲۰۹ شهر، در رده ۴۵ و رُم دیگر شهر بزرگ این کشور، در رده ۵۵ قرار گرفته اند.

   عمده مخارج زندگی در ایتالیا، پرداخت اجاره مسکن (حدود ۵/۲۲ درصد)، صورتحساب آب، برق، گاز و… مصرفی ( حدود ۷ درصد) و خرید های فروشگاهی (۹/۳۱ درصد) است که  بیش از نیمی از درآمد افراد را به خود اختصاص می دهند. علاوه بر این هزینه ها، هزینه های دیگری نیز مانند خدمات درمانی، تحصیل فرزندان، مراقبت های فردی و حمل و نقل وجود دارند.

   متوسط درآمد ماهیانه در ایتالیا پس از کسر مالیات، هزار و ۴۳۵ یورو است.

هزینه خدمات درمانی

   سیستم خدمات درمانی در ایتالیا، خدمات درمانی ملی منطقه ای است که انواع خدمات درمانی را به اتباع و ساکنین ایتالیا ارائه می دهد. خدمات درمانی عمومی، عمدتا به صورت رایگان ارائه می شود.

   خدماتی که تحت پوشش سیستم خدمات درمانی عمومی با هزینه کم ارائه می شوند، شامل این موارد هستند: انواع آزمایش، دارو، جراحی ها در دوران بستری در بیمارستان، ویزیت پزشک خانواده و کمک های پزشکی ارائه شده توسط متخصصان اطفال و سایر متخصصان. علاوه بر این، خدمات خارج از بیمارستان و خدمات دندانپزشکی نیز در دسترس هستند.

   هزینه خدمات درمانی براساس عوامل مختلفی، مانند منطقه و داشتن بیمه خصوصی متغیر است، اما در مجموع خدمات درمانی با قیمتی مناسب به مردم ایتالیا ارائه می شود، به طور مثال، هزینه بیمه خدمات درمانی یک زوج در جنوب ایتالیا برای یک سال مبلغی حدود ۱۹۸یورو است. ویزیت در بیمارستان در موارد اضطراری، رایگان است و در موارد غیر اضطراری هزینه کمی دریافت می‌شود.

   افراد خارجی که به طور قانونی وارد ایتالیا شده اند و اجازه اقامت دارند نیز مجاز به استفاده از سیستم خدمات درمانی این کشور هستند؛ هرچند تا زمانی که مراحل اقامت قانونی آن ها، به طور کامل انجام نشده باید از بیمه های خصوصی استفاده کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

   یکی از موضوعات مهم در هنگام بررسی هزینه های زندگی در ایتالیا، آگاهی از هزینه تحصیل در این کشور است. به طور کلی تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا تا پایان دوره ابتدایی، برای عموم رایگان است. برای مقاطع آموزشی بعدی، پرداخت مبلغی به عنوان هزینه تحصیلی الزامی است و علاوه بر این پرداخت هزینه های جانبی مانند خرید کتاب های درسی نیز به عهده دانش آموزان است.

   هزینه تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی ایتالیا، نسبتاً بالاست. شهریه ثبت نام در یک مدرسه خصوصی، به طور متوسط ۱۵هزار یورو در سال است. در صورتی که والدین علاقه مند به ثبت نام فرزندشان در مراکز پیش دبستانی یا نگهداری کودکان باشند، باید هزینه ای در حدود  ۴۰۰ یورو به صورت ماهیانه پرداخت کنند.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   حدود ۷ درصد درآمد ماهیانه افراد در ایتالیا صرف پرداخت صورتحساب آب، برق، گاز، اینترنت، تلفن و تلویزیون می شود. در هنگام اجاره خانه، بسته به نوع توافق با صاحب خانه، می توان پرداخت این هزینه ها را در اجاره ماهیانه ای که پرداخت می شود، گنجاند؛ در غیر این صورت پرداخت این صورت حساب ها به عهده خود فرد است.

   لازم است بدانید که در ایتالیا، دارندگان تلویزیون باید سالانه ۱۱۰ یورو مالیات بپردازند. هزینه خدمات رفاهی به صورت کلی در جدول زیر آورده شده است:

متوسط هزینه ماهیانه (یورو)
خدمات اساسی (برق،آب، گرمایش، سرمایش، زباله) ۱۵۵
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت) ۲۹
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی ۰.۱۲

میانگین اجاره مسکن در ایتالیا

   در ایتالیا همانند سایر مناطق جهان، بخش قابل توجهی از درآمد افراد برای پرداخت اجاره مسکن هزینه می شود. در شهرهای بزرگ این کشور، میزان اجاره بها بالا و در شهرهای کوچک و مناطق روستایی پایین است. متوسط قیمت اجاره در ایتالیا حدود ۸۰۰ یورو برای هر ماه است، هرچند این متوسط اجاره است و با مبلغ کمتر هم می توان آپارتمان اجاره کرد.

   حداقل اجاره در ایتالیا، ۳۰۰ یورو در ماه در شهرهای کوچک این کشور است. میانگین قیمت اجاره در ایتالیا بدین صورت است:

   اجاره آپارتمان (به صورت ماهیانه):

  • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: ۶۰۵ یورو
  • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: ۴۶۷ یورو
  • آپارتمان سه خوابه  در مرکز شهر: هزار و ۱۰۴ یورو
  • آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر: ۷۹۲ یورو خرید

   در جدول زیر میانگین اجاره در شهرهای مختلف ایتالیا از گرانترین به ارزان ترین آورده شده است:

نام شهر آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (پوند در ماه) آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (پوند در ماه) آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (پوند در ماه) آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (پوند در ماه)
میلان ۱.۰۸۱ ۷۳۱ ۲.۵۳۷ ۱.۵۱۵
رُم ۹۰۷ ۶۳۶ ۱.۸۰۰ ۱.۱۶۸
ونیز ۸۳۵ ۶۵۰ ۲.۰۵۶ ۱.۲۳۵
فلورانس ۸۱۰ ۶۲۷ ۱.۶۴۵ ۱.۱۳۸
بولونیا ۷۲۶ ۵۷۳ ۱.۳۵۶ ۱.۰۱۱
ناپل ۵۹۶ ۴۱۶ ۱.۰۶۸ ۷۲۳
جنوا ۵۷۱ ۴۱۰ ۹۲۰ ۶۹۲
تورین ۵۵۹ ۳۹۵ ۱.۱۴۰ ۷۷۰
کالیاری ۵۳۰ ۴۱۴ ۹۶۱ ۶۸۸
باری ۵۱۴ ۳۸۵ ۸۳۵ ۶۵۷
پوتنزا ۵۰۰ ۳۵۰ ۶۵۰ ۴۵۰
پالرمو ۴۶۱ ۳۱۴ ۷۶۶ ۵۳۸
پروجیا ۳۳۵ ۲۷۳ ۸۷۳ ۶۵۸

میانگین قیمت خرید ملک در ایتالیا

   خرید مسکن در ایتالیا، به طور متوسط برای هر متر مربع حدود هزار و ۸۰۰ تا هزار و ۹۰۰ یورو هزینه دارد. برای خرید آپارتمان در مرکز شهر، به ازای هر متربع ۳ هزار و ۴۸۰ یورو و برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر به ازای هر مترمربع، حدود ۲ هزار و ۶۵ یورو باید هزینه کرد.

   ارزان ترین مناطق برای  خرید ملک کالابریا، مولیسه و سیسیل هستند. از طرف دیگر، گران ترین شهرهای ایتالیا برای خرید ملک، رم، ونیز، میلان و مناطقی مانند توسکانی یا مناطق کوهستانی در مجاورت مراکز اسکی هستند.

   پرداخت قسمت اعظم هزینه های خرید ملک در ایتالیا به عهده خریدار است، فقط هزینه بنگاه معاملات املاک از ۱.۵ تا ۴ درصد قیمت فروش از خریدار و فروشنده دریافت می شود. علاوه بر این، پرداخت مالیات ثبتی که حدود ۳ تا ۷ درصد ارزش اعلامی ملک می شود، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات ثبت زمین و دیگر هزینه های حقوقی بر عهده خریدار است.

   در جدول زیر میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف ایتالیا آورده شده است:

نام شهر قیمت هر متر مربع در مرکز شهر (یورو) قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر (یورو)
میلان ۸.۳۶۰ ۳.۶۵۲
رم ۶.۷۳۸ ۳.۱۹۶
فلورانس ۵.۱۴۶ ۳.۲۹۰
ونیز ۵.۰۴۴ ۲.۸۵۰
بولونیا ۳.۷۵۳ ۲.۴۵۷
پارما ۳.۴۲۸ ۲.۲۱۴
پیزا ۳.۲۲۵ ۲.۵۲۵
جنوا ۳.۰۱۸ ۱.۳۴۴
پالرمو ۲.۶۷۸ ۱.۳۸۵
کالیاری ۲.۴۶۶ ۱.۵۵۰
باری ۲.۴۵۰ ۱.۷۱۶

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در ایتالیا

   خرید مواد غذایی یکی از نیازهای اصلی و مهمی است که بخش زیادی از درآمد ماهیانه افراد به آن اختصاص داده می شود. در این جا قیمت برخی از اقلام مواد غذایی، پوشاک و بهداشتی در ایتالیا آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت ۱۵ یورو
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط ۵۵ یورو
ساندویچ مک دونالد ۸ یورو
کاپوچینو ۱.۳۸ یورو

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری) ۱.۱۴ یورو
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی ۱.۵۹ یورو
برنج (یک کیلوگرم) ۱.۹۶ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۲.۷۷ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم) ۱۲.۶۸ یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم) ۸.۳۱ یورو
گوشت قرمز (یک کیلوگرم) ۱۵یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم) ۱.۹۸ یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم) ۱.۲۳ یورو
پیاز (یک کیلوگرم) ۱.۳۰ یورو

لباس

شلوار جین ۷۷.۰۸ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای ۳۰.۶۹ یورو
یک جفت کفش دو نایک ۸۲.۷۰ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه ۱۱۲.۷۹ یورو

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی ۴۷.۸۶ یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته) ۱۹.۳۲ یورو
بلیط سینما برای یک نفر ۸.۵۰ یورو

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک ۱۰ یورو
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک ۸۱ یورو
دئودرانت ۳.۵۹ یورو
شامپوی مو ۲.۷۴ یورو
خمیر دندان ۲.۱۷ یورو
کوتاهی مو مردانه در مناطق مهاجر نشین ۱۷ یورو
بسته چهار تایی دستمال توالت ۲.۲۰ یورو

هزینه حمل و نقل در ایتالیا

   هزینه حمل و نقل خصوصی در ایتالیا، به طور قابل توجهی زیاد است. قیمت سوخت در ایتالیا یکی از گران ترین ها در جهان به شمار می‌آید. خرید یک خودرو شخصی و بیمه آن، گران تمام می شود؛ بنابراین استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی همانند اتوبوس ها و مترو، مقرون به صرفه تر است.

   برای مسافرت های منطقه ای اگر زمان کافی در اختیار داشته باشید به جای استفاده از یورواستار(سیستم قطار تندرو در قاره اروپا) از قطارهای معمولی استفاده کنید تا مجبور نباشید ۲ تا سه برابر بیشتر بابت سفر با یورواستار هزینه کنید.

   هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در ایتالیا به این صورت است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) ۱.۵۰ یورو
بلیط ماهیانه (قیمت عادی) ۳۵ یورو
ورودی تاکسی ۵ یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی ۱.۴۰ یورو
انتظار یک ساعته تاکسی ۲۸.۳۲ یورو
یک لیتر بنزین ۱.۵۵ یورو

مالیات بر درآمد در ایتالیا

   مهم ترین مالیات بر درآمدی که در ایتالیا از افراد گرفته می شود، مالیات بر درآمد شخصی است. در ایتالیا، افراد مشمول پرداخت مالیات بر درآمدهای زیر هستند:

  • مالیات بر درآمد ملی
  • مالیات بر درآمد منطقه ای
  • مالیات بر درآمد شهری

   مالیات بر درآمد با نرخ تصاعدی محاسبه می‌شود و نرخ های مالیاتی (مالیات بر درآمد ملی) قابل اجرا در ایتالیا به این شرح است:

میزان درآمد مشمول مالیات (یورو) میزان مالیات (درصد)
از ۰ تا ۱۵.۰۰۰ ۲۳
از ۱۵.۰۰۱ تا ۲۸.۰۰۰ ۲۷
از ۲۸.۰۰۱ تا ۵۵.۰۰۰ ۳۸
از ۵۵.۰۰۱ تا ۷۵.۰۰۰ ۴۱
بیش از ۷۵.۰۰۰ ۴۳

   همچنین مالیات منطقه ای تا ۳۳/۳ درصد و مالیات شهری ۰۱/۰ تا ۰۹/۰ درصد  نیز اعمال می‌شود. مناطق و شهرهای مختلف ایتالیا  مجاز هستند که میزان مالیات بر درآمد مدنظر خود را در محدوده تعیین شده در قانون تعیین کنند.

گران ترین و ارزان ترین شهرهای ایتالیا کدامند؟

   در جدول زیر میانگین هزینه های زندگی در برخی از شهرهای ایتالیا آورده شده است:

نام شهر هزینه های زندگی به صورت تقریبی (ماهانه به یورو)
میلان ۱.۵۷۵
ونیز ۱.۴۷۵
رُم ۱.۳۵۰
فلورانس ۱.۳۰۰
بولونیا ۱.۲۲۵
پارما ۱.۲۰۰
جنوا ۱.۱۷۵
تورین ۱.۱۵۰
ناپل ۱.۱۰۰
باری ۹۷۵

   با توجه به پیچیدگی فرآیند مهاجرت و تغییرات مستمر در قوانین و مقررات مهاجرتی، پیشنهاد ما به شما عزیزان، مراجعه به یک وکیل مهاجرت خوب و آگاه است که با راهنمایی های و مشاوره های اصولی او، بتوانید شانس موفقیت خود را بالا ببرید.

   امتیاز ویژه موسسه حقوقی «همراه»، برخورداری از بهترین وکلا و کارشناسان مهاجرتی است؛ با همراهی ما، بهترین نتیجه در انتظار شما خواهد بود.

Related Posts

Leave a comment