سرمایه گذاری در ایتالیا

از اعضای بنیانگذار اتحادیه اروپا و عضو گروه هشت، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، صندوق بین المللی پول، سازمان تجارت جهانی و پیمان آتلانتیک شمالی است. برنامه ویزای سرمایه گذار و برنامه استارت آپ مسیرهای اصلی برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری هستند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ویزای طلایی سرمایه گذار ایتالیا به اخذ اقامت منجر می شود.
 • ویزای استارت آپ اسپانیا به اخذ اقامت منجر می شود.
 • سرمایه لازم برای ویزای سرمایه گذار ایتالیا، دست کم 500 هزار یورو است.
 • اخذ ویزای استارت آپ ایتالیا از 2 مسیر ممکن است.
 • 15 درصد از گردش مالی یا درآمد سالانه ناشی از فعالیت استارت آپی در ایتالیا باید به تحقیق و توسعه اختصاص یابد.

[/gem_list][/gem_textbox]

تجارت و سرمایه گذاری در ایتالیا

   ایتالیا، کشوری با قدمت تاریخی زیاد و فراهنگی غنی در جنوب قاره اروپا که رتبه 29 شاخص توسعه انسانی(HDI)  را دارد، از اعضای بنیانگذار اتحادیه اروپا و عضوی گروه هشت، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، صندوق بین المللی پول، سازمان تجارت جهانی و پیمان آتلانتیک شمالی است.

این کشور با توجه به شرایط اقتصادی، جغرافیایی و فرهنگی که دارد همواره مورد توجه افراد علاقمند به مهاجرت بوده است. ویزای سرمایه گذاری ایتالیا که براساس سیاست ها و برنامه های دولت این کشور در راستای اعطای اقامت دائم و تابعیت به متقاضیان طراحی شده، یکی از ویزاهایی است که با استقبال زیادی روبرو شده است.

   در این مقاله قصد داریم در ابتدا، ضمن توضیح موقعیت اقتصادی کشور ایتالیا در اروپا، به مزایای سرمایه گذاری دراین کشور بپردازیم. پس از آن در مورد گزینه ها و روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور به تفصیل صحبت می کنیم تا بتوانیم شما را با این مسیر بیشتر آشنا کنیم.

   علاقه مندان و متقاضیان سرمایه گذاری در ایتالیا، می توانند با خواندن این مقاله در مورد طرح ویزای سرمایه گذاری و استارت آپ (Startup) این کشور، مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری و فرآیند انجام طرح، اطلاعات جامعی کسب کنند.

   در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

   در مجموع در مورد ویژگی های اقتصاد اروپا می توان فهرستی به شرح زیر ارائه داد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • اقتصاد ایتالیا در میان اقتصادها و بازارهای برتر جهان قرار دارد: ایتالیا با تولید ناخالص داخلی بیش از 2 تریلیون دلار در سال 2019، سومین اقتصاد منطقه یورو و هشتمین اقتصاد برتر جهان است.
 • موقعیت استراتژیک: ایتالیا دروازه ای استراتژیک برای 500 میلیون مشتری در سراسر اتحادیه اروپا و 270 میلیون نفر در شمال آفریقا و خاورمیانه است. این کشور، شاهراه اصلی اتصال جنوب اروپا به اروپای میانه و خاورمیانه به شمار می آید.
 • شرکت های چند ملیتی در اقتصاد ایتالیا از رشد فزاینده ای برخوردارند: آن ها 11 درصد از نیروی کار را در استخدام خود دارند؛ بیش از 20 درصد از گردش مالی ملی را ایجاد می کنند و 26 درصد از کالاهای صادراتی ملی به آن ها تعلق دارد. بر اساس شاخص اطمینان FDI، ایتالیا در سال 2017 با سبقت از هلند، سوئد و ایرلند، در رتبه  سیزدهم قرار گرفته است.
 • نیروی کار رقابتی و ماهر: به رغم سطح و کیفیت بالای تحصیل در ایتالیا، دستمزد نیروی کار در این کشور در مقایسه با منطقه یورو نسبتاً پایین مانده است. متوسط دستمزد ساعتی در ایتالیا، 18 درصد کمتر از فرانسه و 10 درصد کمتر از آلمان است.
 • برتری در تحقیق و توسعه و نوآوری: تحقیقات و نوآوری به طور گسترده ای در فرآیندهای صنعتی ادغام شده اند و بالاترین سطح را در شاخه های مختلف علوم زیستی، فیزیک و مهندسی به عنوان مثال رباتیک، علوم اجتماعی و علوم انسانی از جمله باستان شناسی پیشرفته، از آن خود کرده است.
 • ساختار اقتصادی کشور ایتالیا بیشتر بر مبنای خدمات و تولید شکل گرفته است. بخش خدمات تقریباً سه چهارم کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود 65 درصد از کل افراد شاغل کشور در این بخش مشغول هستند. صنعت یک چهارم کل تولید ایتالیا را تشکیل می دهد. تولید، مهم ترین زیربخش در بخش صنعت است. کشاورزی سهم باقیمانده از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود 4 درصد از کل نیروی کار در این بخش مشغول به کارند.
 • صادرات ایتالیا:عمده صادرات ایتالیا، ماشین آلات و تجهیزات مکانیکی است که حدود 24 درصد از کل صادرات را شامل می شود. همچنین وسایل نقلیه موتوری و وسایل نقلیه لوکس که  7.2 درصد آن را تشکیل می دهد. ایتالیا جایگاه ویژه ای در بازار جهانی مد و لباس نیز دارد. در حقیقت، صادرات پوشاک و کفش حدود 11.0 درصد از کل صادرات ایتالیا را تشکیل می دهد. سایر صادرات مهم شامل تجهیزات الکترونیکی (5.6 درصد) و محصولات دارویی (4.6 درصد) می شود.
 • صنعت گردشگری: ایتالیا دارای 51  میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است. این کشور از لحاظ جذب گردشگر در رده سوم اروپا و رده پنجم جهان قرار گرفته و سالانه پذیرای حدود 60 میلیون گردشگر از سرتاسر جهان است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا

   مزایایی که برای اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا می توان برشمرد، به شرح زیر هستند:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کیفیت زندگی بی نظیر: شهرهای ایتالیا مملو از آثارتاریخی و باستانی هستند و ترکیب آن با هنر، فرهنگ، موسیقی، غذا و کالاهای با کیفیت، باعث ایجاد سبک زندگی بی نظیری در ایتالیا شده است.
 • دارندگان اجازه اقامت دائم، از حقوقی مشابه مردم ایتالیا برخوردار می شوند.
 • دسترسی داشتن به سیستم بهداشتی و آموزشی سطح بالا
 • ایتالیا یکی از معدود کشورهای اروپایی است که اقامت دائم را پس از 5 سال اقامت اعطا می کند.
 • حق سفر آزادانه به تمام کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شینگن
 • دسترسی به بازار کار و بازار تجاری

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع روش های سرمایه گذاری در ایتالیا

   ایتالیا از زمره کشورهایی است که برنامه هایی را برای اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری فعال کرده است. آخرین تغییرات در برنامه اخذ تابعیت از طریق برنامه سرمایه گذاری در ایتالیا در سال 2017 اعمال شدند. برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا چندین روش وجود دارد. این روش های سرمایه گذاری در ایتالیا در زیر شرح داده می شوند:

   باید توجه داشت که مسیرهای اصلی برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در این کشور، برنامه ویزای سرمایه گذار و برنامه استارت آپ هستند.

ویزای سرمایه گذار

   در سال 2017 ایتالیا برنامه جدیدی را به نام «ویزای سرمایه گذار برای ایتالیا» معرفی کرد. این برنامه برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که قصد سرمایه گذاری یا کمک مالی به ایتالیا را دارند، اعمال می شود.

   کسانی که می خواهند از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا به این کشور مهاجرت کنند؛ باید شرایط زیر را داشته باشند:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • سن بالاتر از 18 سال در زمان شروع روند درخواست
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و سلامت جسمانی
 • سرمایه گذاری در ایتالیا به یکی از روش های زیر:

[/gem_list][/gem_textbox]

   یک، سرمایه گذاری به ارزش دست کم 500 هزار یورو در یک شرکت استارت آپ فعال در یک زمینه نوآورانه یا دو، سرمایه گذاری به ارزش دست کم یک میلیون یورو در یک شرکت ایتالیایی واجد شرایطِ اعمال شده توسط دولت. نکته مهم این که این سرمایه به مدت دست کم 2 سال بازپس داده نمی شود. یا سه، سرمایه گذاری به ارزش دست کم یک میلیون یورو در پروژه ای که برای ایتالیا سودآور باشد. پروژه های فرهنگی، آموزشی، تحقیق و توسعه و … از جمله این پروژه ها هستند و این سرمایه بازگردانده  نمی شود. یا چهار، سرمایه گذاری به ارزش دست کم 2 میلیون یورو از طریق خرید اوراق قرضه مصوب و صادر شده توسط دولت ایتالیا.توجه داشته باشید که این سرمایه دست کم به مدت 2 سال برگردانده نمی شود.

   همانطور که در بالا مشاهده شد، برای اخذ اقامت ایتالیا، باید دست کم 500 هزار یورو تحت برنامه سرمایه گذار ایتالیا، سرمایه گذاری کرد. اثبات این موضوع که این پول به روش قانونی و مشروع کسب شده، الزامی است.

   مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت از طریق ویزای سرمایه گذار ایتالیا نیز عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ارائه گواهی تایید درخواست ((nulla osta: این گواهی باید 6 ماه قبل از ورود به ایتالیا تهیه شود.
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه اطلاعات مربوط به وجوه مورد نظر برای سرمایه گذاری مانند صورتحساب بانکی
 • ارائه گواهی لازم در مورد نحوه کسب وجوه مورد نظر برای سرمایه گذاری
 • ارائه مدارک مربوط به خانواده در صورت همراهی آن ها
 • ارائه گواهی سلامت جسمانی

[/gem_list][/gem_textbox]

   بعد از دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا، مجوز اقامتی با 2 سال اعتبار صادر می شود که برای 3 سال دیگر قابل تمدید است؛ مشروط به این که سرمایه گذاری در ایتالیا محفوظ باشد.

ویزای استارت آپ ایتالیا

   ویزای استارت آپ (Startup) ایتالیا یکی از ابتکاری ترین ویزای های سرمایه گذاری در اروپا است. مقامات ایتالیا درصدد هستند که گزینه های مختلفی در اختیار سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا، قرار دهند.

   ویزای استارت آپ (Startup) براساس قانون استارت آپ ایتالیاست که از سال 2012 اجرایی شد. این طرح به سرمایه گذاران خارجی این امکان را می دهد که با راه اندازی یک شرکت در کشور ایتالیا، اقامت این کشور را کسب کنند. ویزای استارت آپ ایتالیا، 2 گزینه پیش روی سرمایه گذاران خارجی  متقاضی اقامت ایتالیا قرار می دهد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ایجاد یک شرکت جدید با سرمایه گذاری دست کم 50 هزار یورو
 • سرمایه گذاری دستکم 100 هزار یورو در یک شرکت نوآور فعال در ایتالیا
 • برای مورد دوم متقاضی باید یک طرح تجاری (Business Plan) ارائه دهد. متقاضی برای کسب صلاحیت برای ورود به این برنامه باید واجد شرایط زیر باشد:
 • این استارت آپ نوآور باید یک شرکت تازه تاسیس با سابقه تاسیس حداکثر پنج ساله باشد که در یک بخش فناوری فعالیت کند.
 • این شرکت باید یک شرکت محدود باشد که نتواند در بورس سهام وارد شود.
 • دفتر مرکزی آن باید در ایتالیا یا هر کشور دیگر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا قرار گرفته باشد. اما در این وضعیت هم  باید شعبه ای در ایتالیا داشته باشد.
 • گردش مالی سالانه شرکت زیر 5 میلیون یورو باشد.
 • تقسیم سود نداشته باشد.

[/gem_list][/gem_textbox]

   توجه به این نکته ضروری است که این شرکت نباید نتیجه ادغام، تملک یا تصرف در بازار باشد. ضمن این که هدف اصلی این شرکت باید توسعه، تولید و بازاریابی کالاها یا خدمات نوآورانه باشد.

سایر شرایط لازم برای افرادی که می خواهند از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا تحت برنامه استارت آپ، اقامت ایتالیا را بگیرند، عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دست کم  15 درصد از درآمد سالانه یا گردش مالی- هر کدام که بیشتر باشد – باید به فعالیت های تحقیق و توسعه -R&D – اختصاص یابد.
 • دست کم یک سوم کارمندان باید دانشجوی دکترا یا محقق دکترا باشند. یا دست کم دو سوم کارمندان مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند.
 • این شرکت دارای حق ثبت اختراع یا نرم افزار باشد که تحت شرایط مالکیت معنوی قرار می گیرد.

[/gem_list][/gem_textbox]

   به همین دلیل، طی این مسیر با همراهی وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند با بررسی شرایط و مدارک، متقاضی را تا پایان مسیر راهنمایی کنند، بسیار مهم است. امتیاز مهم موسسه حقوقی «همراه»، داشتن وکلای متخصصی است که به قوانین مهاجرتی کشورهای مقصد اشراف کامل دارند.

   در پایان باید این نکته را خاطر نشان ساخت که فرآیند مهاجرت، فرآیندی تخصصی و نسبتا پیچیده است. موفقیت و دستیابی به نتیجه مطلوب در این مسیر، تنها از طریق آشنایی کامل و صحیح  با مقررات مهاجرتی و اطلاع از مدارک لازم، امکان پذیر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.