تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز تحصیل در مجارستان

آیا تحصیل در مجارستان رایگان است؟ دانشگاه های برتر مجارستان کدامند؟ مهاجرت تحصیلی به مجارستان چقدر هزینه دارد؟ شهریه دانشگاه های مجارستان چقدر است؟ آیا همزمان با تحصیل در مجارستان می توان کار کرد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • حدود ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در مجارستان از بورسیه تحصیلی استفاده می کنند.
 • متوسط هزینه زندگی  ماهانه هر دانشجو در مجارستان، در بوداپست، پایتخت این کشور، ۶۰۰ یورو  و در شهرهای کوچک تر ۵۰۰ یورو است.
 • شهریه دانشگاه برای رشته های علوم انسانی از ۲۵۰۰  تا ۳۰۰۰ یورو در سال است.
 • شهریه دانشگاه برای رشته های مهندسی از ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال است.
 • شهریه دانشگاه برای پزشکی و دندانپزشکی از ۱۶ هزار تا ۱۸ هزار یورو در سال است.
 • چهار دانشگاه علوم پزشکی مجارستان شامل سمولوایز، دبرسن، پچ و درسگد، مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل

   مهاجرت به مجارستان از طریق اخذ ویزای تحصیلی، همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت قرار داشته است. ما در مقاله پیش رو ویزای تحصیلی مجارستان و مهاجرت به این کشور از طریق این نوع ویزا را بررسی می کنیم و به سوالاتی که معمولا برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی پیش می آید پاسخ خواهیم داد. مهم ترین سوالاتی در این زمینه عبارتند از: مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان کدامند؟ آیا اخذ اقامت مجارستان از طریق ویزای تحصیلی ممکن است؟ آیا در مجارستان همزمان با تحصیل می توان کار کردمآ؟ هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟ مدارک زبان لازم برای تحصیل در مجارستان کدامند؟

   با خواندن این مقاله می توانید پاسخ سوالات بالا و سوالات مشابهی را که در ذهن تان در این زمینه وجود دارد، پیدا کنید. با ما در این مقاله همراه شوید تا پاسخگوی سوالات شما باشیم.

    در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی مجارستان

   مجارستان در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان خارجی است و طی سال های اخیر اعتبار زیادی کسب کرده است. فراتر از کیفیت بالای آموزش عالی این کشور، مجارستان مردمی مهمان نواز و خونگرم، تاریخچه ای جذاب و شهرهایی زیبا دارد.

   طی بیست سال گذشته، بیش از ۱۰ هزار دانشجوی بین المللی در موسسات آموزش عالی در مجارستان تحصیل کرده اند. این کشور به ویژه در رشته های علوم و خصوصاً در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی، شهرت جهانی دارد. ورود به این رشته ها در سایر کشورها بسیار رقابتی است در حالی که پذیرش این رشته ها در مجارستان به نسبت ساده تر است.

   مدارک پزشکی اخذ شده در مجارستان مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO) هستند. موسسات آموزش عالی مجارستان برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی، دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی و سایر زبان های خارجی مانند آلمانی ارائه می دهند. برخی از کشورهایی که دانشجویان بین المللی از آن ها به مجارستان می آیند عبارتند از: آلمان، نروژ، ایران، چین و کانادا. چهار دانشگاه علوم پزشکی مجارستان شامل سمولوایز، دبرسن، پچ و درسگد، مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

   از سال ۲۰۰۵، دانشگاه ها در مجارستان اعمال سیستم روند بولونیا را آغاز کردند. در سیستم جدید در مجارستان، کالج ها و دانشگاه ها، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در صورت احراز شرایط لازم ارائه می دهند. کلیه مدارک تحصیلی مجارستان در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر قابل معادل سازی و انتقال هستند.

   تحصیل در کالج های مجارستان به طور کلی چهار سال طول می کشد و تحصیلات دانشگاهی بسته به دوره، چهار تا شش سال ادامه دارد. ضمن این که تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای معمولاً ۲ سال طول می کشد. این دوره آموزشی برای فارغ التحصیلان هنرستان متوسطه و در نهایت دانش آموزان هنرستان ارائه می شود. دوره های دکترای دانشگاهی در مجارستان نیز معمولاً سه سال زمان می برد.

   امروزه بیش از ۶۰ موسسه آموزش عالی در مجارستان اعم از کالج های کوچک تا دانشگاه های برتر تحقیقاتی وجود دارند. بودجه این موسسات توسط دولت، سازمان های خصوصی یا کلیسا تامین می شود.

   دانشجویان بین المللی که می خواهند بیش از ۹۰ روز متوالی در مجارستان بمانند و تبعه کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، باید برای دریافت ویزای تحصیلی طولانی مدت درخواست بدهند. شرایط اخذ این نوع ویزای مجارستان متغیر است و باید قبل از اقدام برای اخذ این ویزا در مورد آن اطلاعات کامل را کسب کرد.

   برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان و تحصیل در این کشور، ابتدا متقاضیان باید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آن اقدام کنند. برای پذیرش در دانشگاه یا دوره کالج در مجارستان، دانشجویان باید واجد شرایط خاص تعیین شده برای ورود باشند. این شرایط لازم عمدتا شامل مدرک دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی (برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)، اثبات مهارت زبان و آزمون ورودی است.

   آزمون ورودی تنها بخشی از شرایط ورود برخی از رشته های خاص در مجارستان است. دانشجویان خارجی تبعه کشورهای غیر اتحادیه اروپا، باید قبل از شروع تحصیل در دانشگاه در دوره مقدماتی موسسه آموزشی مورد نظر خود ثبت نام کنند. این دوره ها حدوداً ۲ ترم طول می کشند و شهریه ای که از دانشجویان دریافت می شود، بسته به دوره و موسسه آموزشی متفاوت است.

   هنگامی که دانشجویان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های مجارستان درخواست می دهند با توجه به سوابق تحصیلیشان رتبه بندی می شوند. این رتبه بندی براساس معدل دانشجو در مقاطع تحصیلی قبلی و تجربه کاری در صورت درخواست برای مقاطع و رشته های خاص، انجام می شود.

   برای حضور در رشته ها و مقاطع تحصیلی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، در بخشی از آزمون ورودی، مهارت های انگلیسی دانشجویان مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورت عدم برگزاری آزمون ورودی ممکن است از دانشجویان خواسته شود تا مدرکی را در قالب نمرات آزمون آیلتس یا تافل ارائه دهند. برای برنامه های آموزشی که به زبان آلمانی ارائه می شوند، مهارت های زبان آلمانی مورد ارزیابی قرار می گیرد و معیارهای مشخصی برای آن وجود دارد.

هزینه های تحصیل در مجارستان

   هزینه تحصیل در مجارستان در مقایسه با کشورهای اروپای غربی، بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. شهریه تحصیل در رشته های علوم انسانی حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو، شهریه تحصیلی رشته های مهندسی حدود ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال و شهریه تحصیلی رشته های پزشکی یا دندانپزشکی معمولاً حدود ۱۶ هزار  تا ۱۸ هزار یورو در سال است.

   دانشجویان دانشگاه های مجارستان علاوه بر پرداخت شهریه، ملزم به پرداخت هزینه درخواست، هزینه امتحان و هزینه ثبت نام نیز هستند که بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو است.

   در عین حال، زندگی دانشجویی در مجارستان بسیار مقرون به صرفه است. با توجه به هزینه اجاره، غذا، حمل و نقل و سایر موارد، برای زندگی در بوداپست، پایتخت این کشور، ماهانه کمتر از ۶۰۰ یورو و در شهرهای کوچکتر کمتر از ۵۰۰ یورو در هر ماه، بودجه لازم است.

   مشاوره با وکیل مهاجرت آگاه و متخصص، نقش بسیار کلیدی و مهمی در موفقت آمیز بودن فرآیند مهاجرت دارد و می تواند به طور چشمگیری شانس اخذ ویزای شما را افزایش دهد. موسسه همراه با تکیه بر وکلای مهاجرتی باسابقه و متخصص و با همکاری موسسات دارای مجوز در زمینه ویزای تحصیلی، آمادگی ارائه مشاوره و همراهی شما در مسیر پیش رو را دارد.

مزایای تحصیل در مجارستان

   مهم ترین مزایای تحصیل در مجارستان را می توان به صورت زیر توضیح داد:

 • گواهی پرداخت شهریه تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • پاسپورت معتبر که دست کم شش ماه بیش از مدت اعتبار ویزا اعتبار و ۲ صفحه خالی داشته باشد.
 • گواهی های تحصیلی مقاطع قبلی که به زبان انگلیسی یا مجاری ترجمه شده اند.
 • کپی صفحات مورد نیاز پاسپورت
 • ۲ قطعه عکس رنگی جدید براساس استانداردهای پاسپورت
 • گواهی بیمه درمانی
 • اثبات محل اقامت در مجارستان
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه های دوران تحصیل در مجارستان
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا

   شما باید حدود چهار تا شش هفته قبل از وقت تعیین شده توسط سفارت یا کنسولگری مجارستان برای آن برنامه ریزی کنید؛ چون معمولا قرار ملاقات ها محدود هستند. پردازش ویزای تحصیلی نیز حدود یک تا چهار هفته زمان می برد.

   ظرف ۱۵ روز بعد از ورود به مجارستان باید برای اخذ اجازه اقامت اقدام کرد. این مورد هم برای اتباع اتحادیه اروپا و هم برای کشورهای غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در مجارستان بمانند، صادق است.

۸ دانشگاه برتر کشور مجارستان

دانشگاهرتبه کیو اس- QS- سال ۲۰۲۰رتبه بندی در سال ۲۰۲۰رتبه جهانی در سال ۲۰۱۹
دانشگاه علوم پزشکی درسگد۵۰۱۸۰۱۶۰۱
دانشگاه دبرسن۶۰۱۸۰۱۹۰۱
دانشگاه اتوش لورند۶۵۱۶۰۱۵۰۱
دانشگاه علوم پزشکی پچ۶۵۱۸۰۱
دانشگاه فنی و اقتصادی بوداپست۸۰۱۱۰۰۱۸۰۱
دانشگاه کوروینس بوداپست۸۰۱۱۰۰۱
دانشگاه علوم پزشکی سملوایز۴۰۱۹۰۱
دانشگاه سنت اشتوان۱۰۰۱
سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی مجارستان

بله. طبق قوانین مجارستان، دانشجویان خارجی که در مجارستان مشغول به تحصیل هستند، می توانند حداکثر ۲۴ ساعت درهفته کار کنند. البته دانشجویان خارجی غیر اتحادیه اروپا باید برای کار در حین تحصیل مجوز بگیرند.

یکی از موضوعاتی که قبل از مهاجرت  تحصیلی باید به آن توجه و آن را لحاظ کرد، هزینه تحصیل و زندگی در کشور مقصد است. به طور متوسط، شما باید بین ۵۰۰ تا ۶۰۰  یورو بودجه برای هزینه  های ماهیانه خود در نظر بگیرید. این هزینه ها شامل هزینه مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل و سایر موارد می شود. هزینه دیگری که دانشجویان بین المللی باید در نظر بگیرند، خرید بیمه درمانی است.

حداقل نمره میانگین زبان انگلیسی مورد درخواست دانشگاه های مجارستان عبارتند از:

برای مقطع کارشناسی؛ بین ۶-۵ در آزمون آیلتس و بین ۸۰-۶۰ در آزمون تافل

برای مقطع کارشناسی ارشد؛ بین ۵.۵ تا ۶.۵ در آزمون آیلتس و بین ۷۰ تا ۹۰ در آزمون تافل

Related Posts

Leave a comment