تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در مجارستان چقدر است؟ بهترین شهرهای مجارستان کدام اند؟ اجاره خانه در مجارستان چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

هزینه زندگی در مجارستان

   افرادی که قصد مهاجرت دارند، عوامل بسیاری را در این مسیر در نظر می گیرند. یکی از مهم ترین این عوامل، هزینه های مهاجرت به کشور مورد نظر است. افراد قبل از تصمیم گیری باید هزینه های زندگی در آن کشور را بررسی نمایند. هزینه هایی مانند هزینه بیمه خدمات درمانی، هزینه تحصیل، هزینه خرید مسکن، هزینه اجاره مسکن، هزینه خدمات رفاهی و از این قبیل هزینه ها.

   در این مقاله قصد داریم تا به بررسی هزینه های زندگی در مجارستان بپردازیم و جهت توضیح بیشتر و ارائه جزئیات، به سوال های زیر پاسخ دهیم: میانگین هزینه های زندگی در مجارستان چقدر است؟ استفاده از بیمه های خدمات درمانی در این کشور چگونه امکان پذیر است؟ هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و رشته های مختلف چقدر است؟ برای خدمات رفاهی چقدر باید هزینه کرد؟ میانگین اجاره بها و خرید مسکن در مجارستان به چه صورت است؟ هزینه مورد نیاز جهت تامین مایحتاج روزانه چقدر است؟ امیدواریم پاسخ به این سوال ها راهنمای خوبی برای تعیین مسیر مهاجرت شما باشد.

  در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در مجارستان

   برای صحبت در مورد هزینه های زندگی باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. در مجارستان نیز افراد با توجه به انتخاب هایشان و نوع و سطح زندگی، هزینه های مختلفی خواهند داشت. اما با بررسی آمارها می توان در مورد میانگین هزینه های زندگی مجارستان بدین صورت توضیح داد که در میانگین هزینه های زندگی در این کشور، بالاترین درصد هزینه، متعلق به هزینه مایحتاج روزانه با ۳۰.۸ درصد است.

   ۲۲.۱ درصد از هزینه های زندگی مربوط به اجاره بهات و هزینه های حمل و نقل و رستوران هر کدام ۱۳ درصد از کل هزینه را به خود اختصاص می دهند. در مرتبه های بعدی هزینه های خدمات رفاهی، ورزش و تفریحات و هزینه خرید کفش و پوشاک قرار دارند.

بیمه خدمات درمانی

   سیستم مراقبت های بهداشتی مجارستان از طریق صندوق بیمه سلامت (HIF) تامین می شود که اولین مسئولیت آن، تامین هزینه های مکرر مراقبت های بهداشتی است. این هزینه ها، از طریق کمک های بودجه دولتی و وجوه مبتنی بر مالیات فراهم می شوند.

   افراد شاغل، سه درصد از کل درآمد خود را بابت سهم بیمه درمانی و کارفرمایان ۱۵ درصد از حقوق ناخالص کارمند را به علاوه مالیات یک جا، به عنوان کمک هزینه بهداشت و درمان پرداخت می کنند. همچنین مردم، با پرداخت مالیات بر درآمد محلی و ملی، به تامین مالی هزینه های مراقبت های بهداشتی کمک می کنند.

   پوشش بیمه خدمات درمانی مجارستان، شامل دسترسی به کلیه مراقبت های بهداشتی و بیمارستانی همه اتباع مجارستان، صرف نظر از وضعیت شغلی آن ها می شود. به این معنی که گروه های خاصی مانند بیکاران و مستمری بگیران هم از طریق کمک مالی دولت، تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می گیرند.

   افراد مهاجر که در شرکت های مجارستانی استخدام می شوند، هم به همان شیوه اتباع مجارستان، می توانند از خدمات درمانی رایگان برخوردار شوند

هزینه های تحصیل در مجارستان

   تحصیل در مجارستان بین سنین شش تا ۱۶ سالگی اجباری است. ممکن است کودک قبل از ورود به مدرسه، آموزش در مهد کودک را هم تجربه کرده باشد، اما به طور رسمی در شش سالگی مدرسه را آغاز می کند. هزینه ماهانه مهد کودک یا پیش دبستانی، ۸۵ هزار و ۲۳۰ فورینت است.

    مدارس خصوصی بخش عمده ای از سیستم آموزشی مجارستان نیستند و درصد کمی از دانش آموزان این کشور در مدارس خصوصی و بین المللی تحصیل می کنند. شهریه این مدارس متفاوت است اما به طور متوسط، ۲ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۸۵۴ فورینت برای هر سال تحصیلی خواهد بود.

   در مورد هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی مجارستان ابتدا باید گفت، دانشگاه های دولتی این کشور، در مقایسه با دیگر دانشگاه های کشور های غربی بسیار مقرون به صرفه هستند. دانشجویان بین المللی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی بین ۴ میلیون و ۳۲۳ هزار تا ۵ میلیون ۷۶۴ هزار فورینت در سال و برای سایر رشته های تحصیلی، بین ۴۳۲ هزار و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۱ هزار فورینت در سال باید پرداخت کنند.

   باید توجه داشت که بیشتر موسسات آموزش عالی در مجارستان، دانشجویان را ملزم به پرداخت این هزینه ها قبل از ثبت نام می کنند. دانشگاه های خصوصی به طور معمول شهریه بیشتری دریافت می کنند. جهت اطلاع از میزان دقیق شهریه هر دانشگاه، باید به صفحه رسمی دانشگاه مراجعه شود.

   ۲ دانشگاهی که مقرون به صرفه ترین شهریه ها را دارند، دانشگاه Károli Gáspár در مجارستان است که کم ترین میزان شهریه دوره های کارشناسی ارشد آن، ۳۶۰ هزار و ۲۵۰ فورینت در سال و دانشگاه Eötvös Loránd که شهریه دوره های لیسانس آن، از ۵۷۶ هزار و ۴۰۰ فورینت در سال شروع می شود.

   هزینه های تحصیل در دانشگاه های دارای رتبه برتر این کشور، مانند دانشگاه Pécs، بین یک میلیون و ۵۸۵ هزار و ۱۴۰ تا پنج میلیون و ۳۱۳ هزار و ۸۰۰ فورینت در سال و دانشگاه دبرسن، بین یک میلیون و ۸۳۷ هزار ۳۰۰ و تا ۱۰ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۴۸۰ فورینت در سال خواهد بود.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   مبلغ واقعی که باید برای هزینه های خدمات رفاهی بپردازید به میزان مصرف، نوع ملک و منطقه ای که در آن زندگی می کنید، بستگی دارد اما به طور متوسط، ماهانه ۳۳ هزار و ۸۶۴ فورینت بابت قبض گاز، بین ۱۴ هزار و ۵۰ تا ۲۱ هزار و ۶۱۵ فورینت برای قبض برق، حدودا ۱۱ هزار و ۵۲۸ فورینت برای هزینه های اینترنت و تلفن و بر حسب اندازه ملک، بین ۷ هزار و ۲۰۵ تا ۲۱ هزار و ۶۱۵ فورینت برای جمع آوری زباله باید پرداخت نمایید. در جدول زیر هم به طور نمونه چند مورد از این هزینه ها آمده است.

متوسط هزینه ماهیانه(فورینت مجارستان)
خدمات اساسی (برق، گاز و آب)۴۹۶۶۵.۹۹
ADSL اینترنت۴۵۶۵.۱۲
یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه۲۷.۷۹

میانگین اجاره مسکن در مجارستان

   قیمت اجاره در مجارستان، بسته به منطقه و شهری که برای زندگی انتخاب می کنید بسیار متفاوت است.

   در زیر به عنوان نمونه، اجاره ماهانه به طور متوسط بر حسب دلار، ​​برای آپارتمان های یک خوابه و سه خوابه در شهرهای مختلف مجارستان نمایش داده شده است:

شهراجاره بهای ماهانه در مرکز شهر (فورینت)اجاره بهای ماهانه خارج از مرکز شهر (فورینت)اجاره بهای ماهانه در مرکز شهر (فورینت)اجاره بهای ماهانه خارج از مرکز شهر (فورینت)
بوداپست۱۶۴۰۷۷۱۲۵۱۸۴۳۰۱۷۱۹۲۱۳۹۰۷
دبرسن۱۱۷۸۹۲۸۸۱۱۵۲۰۵۰۹۶۱۴۵۵۴۲
دوناکسی۱۱۰۲۹۶۱۰۹۰۸۰۱۷۰۷۶۱۱۳۵۵۱۵
میشکولتس۷۳۸۳۴۵۴۹۹۶۱۳۰۳۸۸۹۵۱۰۳
وسپریم۱۰۴۵۲۳۷۶۶۵۹۱۸۰۷۸۸۱۱۷۸۹۲

میانگین قیمت خرید مسکن در مجارستان

   طبیعتا میانگین قیمت خرید مسکن در این کشور، تابع شرایط بسیاری است، از جمله شهرهای مختلف و مناطق شهری مختلف، متراژ ساختمان، امکانات آن و بسیاری دیگر.

   در ادامه نیز متوسط قیمت هر متر مربع خرید مسکن برحسب فورینت در بعضی از شهرها آورده شده است:

شهرمیانگین قیمت مسکن(فورینت)
بوداپست۶۸۴۰۴۴ تا ۱۰۳۹۶۰۱
دبرسن۴۰۲۸۵۷ تا ۵۰۷۱۴۲
سگد۳۴۳۰۷۹ تا ۴۶۵۰۰۰
بوداکسی۳۶۰۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰۰
بودارس۵۸۳۳۳۳ تا ۷۸۳۳۳۳
پچ۲۹۵۸۳۳ تا ۳۷۸۳۳۳
وسپریم۳۰۰۰۰۰ تا ۳۹۲۰۰۰
میشکولتس۲۰۵۰۰۰ تا ۲۹۹۵۰۰

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در مجارستان

   اگرچه تامین هزینه مایحتاج روزانه بخش بزرگی از متوسط هزینه های زندگی در مجارستان را به خود اختصاص می دهد ولی از آن جا که خرید این اقلام از ضروریات زندگی است، جهت مدیریت بهتر هزینه ها در جدول زیر قیمت برخی از اقلام مورد نیاز آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان۲۰۰۰ فورینت
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۱۰۰۰۰ فورینت
ساندویچ مک دونالد۱۶۰۰ فورینت
کاپوچینو۴۳۹.۵۸ فورینت

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۲۳۷.۵۱ فورینت
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۲۳۱.۶۹ فورینت
برنج (یک کیلوگرم)۳۶۷.۲۱ فورینت
تخم مرغ (۱۲ عدد)۵۵۲.۶۰ فورینت
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۱۹۱۳.۴۹ فورینت
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۱۴۶۶.۱۹ فورینت
یک کیلوگرم گوشت قرمز۲۴۷۰.۱۹ فورینت
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۵۲۴.۷۷ فورینت
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۲۸۲.۹۵ فورینت
پیاز (یک کیلوگرم)۲۸۴.۸۲ فورینت

لباس

شلوار جین۱۸۹۵۵.۸۸ فورینت
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۸۷۷۰.۷۸ فورینت
یک جفت کفش دو نایک۲۲۷۲۵.۳۹ فورینت
یک جفت کفش چرمی مردانه۲۵۷۸۰.۴۸ فورینت

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی۱۱۰۰۱.۳۹ فورینت
اجاره زمین تنیس۳۵۲۳.۱۲ فورینت
بلیط سینما برای یک نفر۱۸۰۰.۰۰ فورینت

بهداشت فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۲۰۰۰ فورینت
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۲۱۶۳۸ فورینت
دئودرانت۸۲۶ فورینت
شامپوی مو۸۰۴ فورینت
خمیر دندان۴۷۰ فورینت
کوتاهی مو مردانه در مناطق مهاجر نشین۴۰۸۸ فورینت
بسته چهار تایی دستمال توالت۴۱۶ فورینت

هزینه حمل و نقل در مجارستان

   سیستم حمل و نقل عمومی مجارستان در سال های اخیر توسعه یافته و سرمایه گذاری های بسیاری در زیرساخت ها و شبکه های حمل و نقل شهری این کشور انجام شده است. از آن جا که مالکیت خودرو همراه با هزینه های زیاد است، خدماتی مانند اتوبوس، مترو و حتی قایق در شهرهای بزرگی مانند بوداپست در دسترس است. علاوه بر این، سیستم تراموا هنوز محبوب است و به صورت موثری کار می کند و رفت و آمد را بسیار راحت تر کرده است.

   در جدول زیر به برخی از هزینه ها در حمل و نقل شهری اشاره شده است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۳۵۰.۰۰ فورینت
بلیط ماهانه (قیمت عادی)۹۵۰۰.۰۰ فورینت
ورودی تاکسی۷۰۰.۰۰ فورینت
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۳۰۰.۰۰ فورینت
انتظار یک ساعته تاکسی۴۵۰۰.۰۰ فورینت
یک لیتر بنزین۳۸۷.۱۳ فورینت

گران ترین و ارزان ترین شهرهای مجارستان کدامند؟

   یکی از عوامل تاثیرگذار در میزان هزینه های زندگی، انتخاب شهری است که تصمیم دارید در آن ساکن شوید.

    در جدول زیر گران ترین و ارزان ترین شهرهای مجارستان فهرست شده تا به شما در انتخاب شهر مورد نظرتان کمک کند:

نام شهرمیانگین هزینه های زندگی به طور ماهانه برای یک نفر (فورینت)
بوداپست۲۸۷۷۴۲
دوناکسی۲۳۱۸۳۴
گیور۲۱۹۶۸۱
گودولو۲۱۷۸۵۷
سیکشفهروار۲۰۸۱۳۴
دونائیوروش۱۷۶۵۳۴
میشکولتس۱۶۰۴۳۰
وسپریم۱۵۴۳۵۴
سلنوک۱۴۶۴۵۴
سگلد۱۴۳۱۱۱

میزان مالیات در مجارستان

   مهم ترین مالیات در مجارستان مالیات بر درآمد است که به عنوان نرخ ثابت ۱۵ درصد از حقوق شما کسر می شود. علاوه بر این ۱۵ درصد، چند نوع مالیات اجتماعی (ملی و محلی) هم از دستمزد شما کسر می شود، از جمله سهم بازنشستگی ۱۰ درصد، سهم بیمه خدمات درمانی. در کل مالیات های کسر شده ۳۳.۵ درصد از دستمزد شما را شامل می شود و در واقع به این معنی است که حقوق خالص شما ۶۶.۵ درصد حقوق ناخالص شما است.

   برخی از مشاغل مرتبط با هنر، رسانه و ورزش می توانند تا حدی معاف از مالیات باشند، مشروط بر این که درآمد سالانه هنرمندان و روزنامه نگاران کمتر از ۶۰ میلیون فورینت و ورزشکاران ۲۵۰ میلیون فورینت باشد.

   در پایان یاد آور می شویم همراهی با وکیل مهاجرتی متخصص، می تواند تاثیر به سزایی در رسیدن شما به موفقیت در امر مهاجرت داشته باشد. موسسه حقوقی «همراه» مفتخر است با وکلای زبده و آگاه خود، همراه شما در طی کردن مسیر مهاجرتتان باشد.

Related Posts

Leave a comment