کار در یونان

کشور یونان جزو اتحادیه اروپاست و کسانی که موفق به دریافت ویزای این کشور می شوند، می توانند به راحتی به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند. علاوه بر این، یونان از تاریخ و فرهنگی غنی برخوردار است و مردم این کشور در کنار زبان یونانی به زبان انگلیسی صحبت می کنند. نیروی کار این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، ساعات کار طولانی تری دارند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • حداقل حقوق در یونان،  620 یورو است.
 • نرخ بیکاری در یونان، 18.3 درصد است.
 • ساعات کاری در هفته در یونان، حدود 40 ساعت است.
 • پردرآمدترین شغل در یونان، جراح با میانگین درآمد 4 هزار و 700 تا 13 هزار و 800 یورو است.
 • اخذ اقامت دائم یونان بعد از پنج سال اقامت مستمر و اخذ تابعیت این کشور بعد از هفت سال اقامت مستمر، امکان پذیر است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به یونان از طریق ویزای کاری

   مهاجرت به یونان و اخذ اقامت این کشور، مورد توجه طیف متنوعی از متقاضیان مهاجرت است. یکی از روش هایی که می توان از طریق آن به یونان مهاجرت کرد، دریافت ویزای کار این کشور است. طبیعتاً افرادی که تمایل دارند از طریق ویزای کاری به یونان مهاجرت و در نهایت برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام کنند، با سوال های زیادی  مواجه می شوند. سوال هایی مانند: آیا امکان دریافت اقامت دائم یونان از طریق ویزای کاری وجود دارد؟ مشاغل مورد نیاز در یونان کدامند؟ مراحل دریافت ویزای کاری یونان کدامند؟ آیا اخذ تابعیت یونان ممکن است؟ و … در این مقاله ویزای کاری یونان را بررسی کرده  و پاسخگوی سوال های بالا خواهیم بود.

    شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای کاری یونان کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری یونان

   کشور یونان جزو اتحادیه اروپاست و کسانی که موفق به دریافت ویزای این کشور می شوند، می توانند به راحتی به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند. علاوه بر این، یونان از تاریخ و فرهنگی غنی برخوردار است و مردم این کشور در کنار زبان یونانی به زبان انگلیسی صحبت می کنند. نیروی کار این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، ساعات کار طولانی تری دارند.

   اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا به راحتی و بدون نیاز به ویزا و فقط با ارائه پاسپورت خود می توانند، برای کار و زندگی وارد یونان شوند و به مدت سه ماه در این کشور حضور داشته باشند. اتباع کشورهای دیگر جهت ورود به یونان و کار در این کشور، باید ویزای کار یونان را بگیرند. بررسی درخواست متقاضیان ویزای کار، بر عهده وزرات امور خارجه یونان است.

   متقاضی کار در یونان، می تواند برای دریافت ویزای کار از طریق یک کارفرمای یونانی اقدام کند یا برای ویزای کار در تعطیلات درخواست بدهد. فرآیند بررسی و پذیرش درخواست ممکن است چندین ماه زمان ببرد. متقاضی بایستی تمامی شرایط لازم تعیین شده توسط وزارت امور خارجه یونان را داشته باشد.

   یونان به متقاضیان بین المللی که به دنبال کار در این کشور هستند، راه های مختلفی برای دریافت مجوز رسمی ارائه می دهد. بسته به نوع کار، متقاضیان باید برای دریافت ویزاهای مربوطه اقدام کنند. متقاضیان باید پاسپورت معتبر داشته باشند؛ هیچ تهدیدی برای امنیت و بهداشت عمومی این کشور ایجاد نکنند و برای تامین هزینه های بازگشت به کشور خودشان مشکلی نداشته باشند.

   متقاضیانی که می خواهند اقامت خود در یونان را تمدید کنند، باید برای اقامت دائم و تابعیت درخواست بدهند. هزینه های لازم برای درخواست کار و اقامت به طور معمول بر اساس مدت اقامت و نوع فرآیند متغیر است.

   هرچند نرخ بیکاری در یونان اخیراً مقداری کاهش یافته اما باز هم به طور چشمگیری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مانند اسپانیا و ایتالیا، بالاست؛ بنابراین ممکن است متقاضیان کار در یونان، در یافتن شغل مورد نظر خود با کمی مشکل مواجه شوند.

   به طور سنتی، بزرگ ترین صنعت یونان بخش خدمات این کشور است که بیشترین نیروی کار در این بخش مشغول به کار هستند. این بخش، بیشترین سهم را در تولید ناخالص داخلی یا همان GDP این کشور دارد. صنعت گردشگری یونان نیز در حال ترقی است و در این زمینه فرصت های شغلی زیادی برای افراد مهاجر وجود دارد.

   بسیاری از مهاجران در یونان، انگلیسی تدریس می کنند که ممکن است داشتن مدرک لیسانس یا گواهی تدریس زبان خارجی الزامی باشد. کار کردن به عنوان معلم می تواند یک گزینه باشد، اما منبع درآمد ثابت و مستمری نیست.

   نکته مهمی که نباید از قلم بیففتد، این که اخذ اقامت دائم یونان بعد از پنج سال و اخذ تابعیت آن بعد از هفت سال اقامت در این کشور، امکان پذیر است که البته این امر با در نظر گرفتن شرایطی مانند زندگی مستمر در یونان، پرداخت مالیات، عدم ایجاد مشکل در این کشور و … عملی خواهد بود.

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

نرخ تورم 1.8- درصد
میزان مالیات شرکت ها 24 درصد
میزان مالیات بر درآمد اشخاص 44 درصد
نرخ سود بانکی 0 درصد
نرخ بیکاری 18.3 درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای شرکت ها 24.81 درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای کارمندان 15.75 درصد
سن بازنشستگی زنان 67 سال
سن بازنشستگی مردان 67 سال
حداقل دستمزد ماهانه 620 یورو

[/gem_table]

انواع ویزای کاری یونان

   قبلاً برای کار و اقامت در یونان باید برای اخذ مجوز اقامت و مجوز کار، به طور جداگانه اقدام می شد، اما اخیراً مجوز کار و مجوز اقامت در یونان، یکی شده اند؛ به این معنی که اجازه اقامت می تواند شامل حق کار نیز باشد. مجوزهای کار در یونان می توانند مختص کارفرما (اگرچه موارد استثنایی نیز وجود دارد) یا شغل و موقعیت مکانی خاص باشند و به طور معمول اعتبار آن ها یک سال است.

   متقاضیان کار که قصد اقامت و کار بیش از 90 روز در یونان را دارند، باید برای ویزای اقامت بلندمدت (ملی؛ ویزای نوع D) درخواست بدهند. متقاضی باید برای دریافت این ویزا به سفارت یا کنسولگری یونان در کشور محل اقامت خود مراجعه و درخواست بدهد و بعد از ورود به این کشور جهت دریافت مجوز کار، اقدام کند.

   به این نکته توجه داشته باشید که دریافت ویزای ملی برای کار، فقط در صورتی ممکن است که کارفرمایی در یونان به متقاضی پیشنهاد کار داده باشد یا متقاضی در حال انتقال از شرکتی در کشور محل اقامت خود به شعبه آن شرکت در یونان باشد.

   کارفرمای یونانی قبل از ارائه پیشنهاد کاری به یک تبعه کشور ثالث، باید به اداره نیروی انسانی یونان (OAED) ثابت کند که نتوانسته در میان مردم بومی یونان یا اتحادیه اروپا نیروی کار مناسب برای موقعیت شغلی مورد نظر خود را پیدا کند.

   متقاضیان کار در یونان می توانند با ویزای توریستی (یا شینگن) وارد این کشور شوند و از طریق مراجعه به موسسات یا سایت های کاریابی در جست و جوی کار باشند. در صورت یافتن شغل مورد نظر خود در یونان، آن ها باید قبل از انقضا ویزای توریستی (30 روز) به کشور محل اقامت خود برگردند تا برای ویزای کار درخواست بدهند.

   ظرف 30 روز پس از ورود به یونان، دارنده ویزا باید شخصاً برای اجازه کار به دفتر محلی شهرداری یا در بعضی مناطق، دفاتر پلیس مراجعه و درخواست بدهد. یونان با توجه به شرایط متقاضی (خوداشتغالی، مشاور، کارمند، مدیر) مجوزهای اقامتی متنوعی دارد. مدت اعتبار این مجوزهای اقامتی، از یک تا پنج سال متغیر است. شدیداً توصیه می شود که در اسرع وقت پس از ورود، برای درخواست اجازه اقامت، اقدام شود؛ چون معمولاً روند دریافت اجازه اقامت زمان بر است.

   توجه داشته باشید که اگر اعتبار ویزا قبل از ارسال درخواست اجازه کار تمام شود، متقاضی باید به کشور محل اقامت خود برگردد و روند دریافت ویزا را از ابتدا آغاز کند.

   قبل از اقدام برای اخذ اجازه اقامت، متقاضیان کار در یونان باید برای گرفتن شماره مالیاتی از اداره مالیات محلی و همچنین شماره تامین اجتماعی از اداره تامین اجتماعی اقدام کنند. سپس فرم درخواست مجوز کار را که به زبان یونانی تکمیل کرده، شخصاً یا از طریق یک وکیل معتبر به دفتر شهرداری محلی تحویل دهند. مدارک زیر برای دریافت مجوز کار لازم است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ویزا
 • پاسپورت و کپی آن
 • دست کم 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی بیمه درمانی
 • گواهی پزشکی از یک بیمارستان دولتی: این گواهی جهت اثبات عدم ابتلای متقاضی به هر نوع بیماری واگیر جدی مورد نیاز است.
 • اثبات آدرس محلی از طریق ارائه سند مالکیت یا قرارداد اجاره
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پرداخت هزینه های لازم به اداره مالیات

[/gem_list][/gem_textbox]

   کارگران ساختمانی، پرستاران و کارگران خانگی و همچنین افرادی که در بخش کشاورزی تحت پوشش تامین اجتماعی کار می کنند، اما بیش از یک کارفرما دارند، برای درخواست صدور یا تمدید مجوز اقامت مجبور به ارائه قرارداد کار نیستند.

   توجه داشته باشید که بعد از تایید و صدور اجازه کار، شما مسئول پیگیری و دریافت مجوز کار خود هستید و به هیچ وجه برای شما ارسال نمی شود. اجازه کار به صورت برچسبی است که در یکی از صفحات پاسپورت شما چسبانده می شود. مدت زمان دریافت این مجوز کار، شش تا 12 ماه است ولی در مورد مدیران اجرایی انتقالی به یونان حدود یک ماه خواهد بود.

   نکته مهم دیگر این که، برای تمدید مجوز کار خود باید 60 روز قبل از اتمام اعتبار آن به شهرداری یا بخشداری محلی مراجعه نمایید.

چگونه می توان برای ویزای کار یونان اقدام کرد؟

   روند درخواست ویزای یونان شامل چند مرحله است که باید آن ها را به صورت صحیح و کامل انجام دهید:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • اولا: فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. فرم درخواست دارای دو قسمت است: قسمت اول شامل اطلاعات فردی و قسمت دوم شامل سوال هایی در مورد هدف شما از سفر به یونان.
 • دوما: برای تحویل درخواست ویزا و انجام مصاحبه وقت بگیرید. ممکن است این کار از طریق تماس تلفنی، حضوری یا از طریق وب سایت سفارت یا کنسولگری صورت گیرد.
 • سه: همه مدارک لازم برای درخواست ویزای کار یونان را جمع آوری و آماده کنید.
 • چهار: در روز تعیین شده برای مصاحبه در محل سفارت یا کنسولگری یونان حاضر شوید. به سوال هایی که از شما پرسیده می شود پاسخ دهید و مدارک خود را ارائه دهید.
 • پنج: اگر در پنج سال گذشته، سابقه اخذ ویزای شنگن نداشته اید، از شما اثر انگشت و عکس گرفته خواهد شد.

[/gem_list][/gem_textbox]

   در نهایت هزینه درخواست ویزا را بپردازید که ممکن است به صورت نقدی در سفارت یا کنسولگری پرداخت شود یا بعد از پرداخت در بانک، رسید آن تحویل داده شود.

   حداقل زمان لازم برای پردازش درخواست ویزای یونان شش روز و حداکثر، سه ماه است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری یونان

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • تکمیل فرم درخواست ویزای D به زبان انگلیسی یا یونانی
 • پاسپورت معتبر که دست کم سه ماه بعد از انقضا ویزای D اعتبار داشته باشد.
 • عکس
 • بیمه خدمات درمانی
 • گواهی های پزشکی
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی محل اسکان
 • کپی معتبر از یک قرارداد کاری معتبر که در آن میزان حقوق شما و شرایط استخدام، قید شده باشد. میزان حقوق قید شده دست کم باید معادل حقوقی باشد که به یک کارگر غیر ماهر پرداخت می شود.
 • گواهی های تحصیلی و سوابق کاری
 • گواهی ها، مجوزها و منابع مرتبط

[/gem_list][/gem_textbox]

   مراجعه به یک وکیل مهاجرت متخصص و کاردان می تواند باعث بالا رفتن شانس موفقیت شما برای اخذ ویزای کشور مدنظر شما شود؛ بنابراین وجود یک وکیل مهاجرت در کنار شما امری ضروری است. موسسه حقوقی «همراه» با برخورداری از تیمی از وکلای مهاجرتی و کارشناسان متخصص امر مهاجرت که امتیاز خاص این موسسه محسوب می شود، آمادگی ارائه خدمات لازم در این مسیر به شما را دارد.

سوالات متداول در مورد کار در یونان
 • شغل                           در آمد ماهانه (یورو)
 • جراح                           4.700 الی 13.800
 • قاضی                          3.950 الی 11.600
 • وکیل                           3.200 الی 9.410
 • مدیر بانک                    3.010 الی 8.860
 • مدیران ارشد اجرایی       2.820 الی 8.310
 • مدیران ارشد مالی          2.630 الی .750
 • ارتودنتیست                  2.540 الی 7.480
 • استاد دانشگاه               2.260 الی 6.640
 • خلبان                          1.880 الی 5.540
 • مدیران بازاریابی            1.690 الی 4.980
 • خدمات تجاری
 • مدیران اجرایی
 • اپراتورهای ICT
 • تکنسین های پشتیبان کاربر
 • مدیران فروش، بازاریابی و توسعه
 • صنعت گردشگری
 • حداقل حقوق ماهانه در یونان 620 یورو و حداکثر حقوق 10 هزار و 900 یورو است. میانگین حقوق ماهانه در یونان حدود 2 هزار و 430 یورو است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.