تحصیل در یونان

یونان برای افرادی که علاقه مند به ادامه تحصیل در کشورهای با سطح بالای آموزشی هستند تا بدین وسیله زمینه بهتری برای رشد و پیشرفت علمی و شغلی داشته باشند، گزینه ای مطلوب به شمار می آید؛ زیرا دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه های معتبر جان هستند. یونان از این نظر در اولین دوره رتبه بندی کیفیت سیستم آموزش عالی QS، رتبه ۴۱ جهان را کسب کرد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • وجود 24 دانشگاه و 16 دانشگاه فنی  در یونان
 • مهارت های زبانی لازم: آیلتس آکادمیک 4.5 تا 6، پیرسون 51، کمبریج B2
 • متوسط هزینه زندگی  هر دانشجو در یونان مبلغی حدود 450 تا 800 یورو برای هر ماه است.
 • شهریه دانشگاه برای مقاطع و رشته های مختلف در دانشگاه های دولتی: از 2000 یورو  تا 3000 یورو در سال
 • شهریه دانشگاه های خصوصی در یونان 5000 یورو تا 20 هزار یورو در سال است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به یونان از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به یونان و اخذ ویزا و اقامت آن، علاقه مندان و متقاضیان قابل توجهی در سراسر جهان دارد. برای مهاجرت به یونان می توان از چند روش اقدام کرد که یکی از آن ها، اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. در این مقاله توضیحاتی در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی یونان و مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل،  ارائه می دهیم و به سوالاتی که معمولا برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به یونان پیش می آید، پاسخ خواهیم داد. عمده سوالات در این زمینه عبارتند از: چگونه می توان از طریق ویزای تحصیلی به یونان مهاجرت کرد؟ مدارک لازم برای ویزای تحصیلی یونان کدامند؟ هزینه تحصیل در یونان چقدر است؟ آیا برای تحصیل در یونان آشنایی با زبان یونانی ضروری است؟

   در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی یونان

   یونان برای افرادی که علاقه مند به ادامه تحصیل در کشورهای با سطح بالای آموزشی هستند تا بدین وسیله زمینه بهتری برای رشد و پیشرفت علمی و شغلی داشته باشند، گزینه ای مطلوب به شمار می آید؛ زیرا دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه های معتبر جان هستند. یونان از این نظر در اولین دوره رتبه بندی کیفیت سیستم آموزش عالی QS، رتبه 41 جهان را کسب کرد.

   حدود 24 دانشگاه دولتی و  16 دانشگاه فنی  (TEI) در یونان وجود دارند. برنامه های آموزش عالی با تمرکز بر مهارت های عملی و حرفه ای در رشته هایی مانند فناوری کاربردی، مراقبت های بهداشتی، کشاورزی، مدیریت، هنر و طراحی ارائه می شوند.

   رشته های مهندسی در یونان در سطح بسیار بالایی قرار دارند و دوران تحصیل در این رشته ها حدودا پنج سال است. تحصیل در رشته های پزشکی حدودا شش سال زمان می برد و تحصیل در دیگر رشته ها حدودا  چهار سال طول می کشد.

   سیستم نمره دهی در آموزش عالی یونان بر اساس مقیاس عددی یک تا 10 است. نمره 10، عالی است و نمره پنج مرز بین ردی و قبولی محسوب می شود.

شرایط اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی در یونان

   مدت زمان تحصیل در دوره اول آموزش عالی یونان (مقطع کارشناسی) هشت تا 10 ترم است و طول دوره تحصیلی برای دانشجویان پزشکی شش سال یا به عبارتی 12 ترم است.

   مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در دوره کارشناسی شامل موارد زیر است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • گواهی پایان دوره متوسطه معتبر
 • گواهی معدل
 • گواهینامه زبان انگلیسی برای رشته های انگلیسی زبان (TOEFL، IELTS، PTE Academic، C1 Advanced)
 • گواهی زبان یونانی: دانشجویان مقطع کارشناسی بایستی با زبان یونانی آشنایی داشته باشند. در صورت عدم آشنایی با زبان یونانی، گذارندن دوره مقدماتی یک ساله الزامی خواهد بود.

[/gem_list][/gem_textbox]

شرایط اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد در یونان

   تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان این امکان را می دهد تا در رشته تحصیلی خود تخصص پیدا کنند. تحصیل در این مقطع تحصیلی حدودا 2 سال زمان می برد. شرایط پذیرش در دانشگاه های یونان بستگی به دانشگاه دارد و هر دانشگاه شرایط مورد نظر خود را اعلام می کند.

   مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مدرک کارشناسی از دانشگاه معتبر
 • 2 تا چهار سال سابقه کار (این شرط فقط در دوره های MBA اعمال می شود)
 • گواهی زبان انگلیسی (TOEFL ، IELTS ، PTE Academic ، C1 Advanced) با حداقل نمره B یا 7 در مقیاس 1.0 تا 9.0
 • نمرات GMAT حداقل 500 (این مورد بیشتر مربوط به رشته MBA است.)
 • حداقل معدل 7.5 در مقیاس از 1 تا 10

[/gem_list][/gem_textbox]

شرایط اخذ پذیرش برای مقطع دکترا در یونان

   2 نوع دکترا در یونان وجود دارد که دانشجویان با توجه به شرایط خود یکی از این 2 را انتخاب می کنند:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دوره دکترای سنتی – یک دوره صرفا تحقیقاتی سه ساله بدون هیچ دوره آموزشی
 • دوره دکترای سیستم آمریکایی: این دوره، یک دوره چهار تا پنج ساله پیوسته به دوره  کارشناسی ارشد است. در این نوع دوره دکترا، دوره های آموزشی نیز وجود دارد

[/gem_list][/gem_textbox]

   برای انطباق با سیستم فرآیند بولونیا اروپا، حداقل مدت تحصیل در مقطع دکترا 3 سال تعیین شده است.

   طول مدت تحصیل در مقطع دکترا با توجه به دانشکده محل تحصیل متفاوت است. این مدت برای رشته های فنی و علمی کاربردی معمولاً سه سال است؛ در حالی که مدت تحصیل در رشته های علوم اجتماعی و هنر به طور متوسط  چهار تا شش سال است. برای تحصیل در برخی از رشته های مقاطع دکترا باید مدرک تحصیلات تکمیلی مرتبط با آن رشته داشت.

   مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دوره دکتری شامل موارد زیر است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مدارک تحصیلی: اصل و کپی مدارک تحصیلی که به زبان یونانی ترجمه شده اند.
 • فرم درخواست: یک فرم درخواست تکمیل شده که در آن عنوان تحقیق، زبانی که پایان نامه به آن نوشته خواهد شد و استاد راهنمای پیشنهادی قید شده است.
 • رزومه (CV): رزومه باید به روز و شامل 2 توصیه نامه علمی کامل از اساتیدی باشد که متقاضی با آن ها کار کرده است.
 • پیش نویس پایان نامه: این یک طرح کوتاه تحقیقاتی است که خلاصه ای از پروژه اصلی را بیان می کند.
 • دانشجویان اهل کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به گواهینامه های ارزشیابی صلاحیت خود نیاز دارند.
 • گواهی مهارت زبان

[/gem_list][/gem_textbox]

   از آنجا که عموما دروس دانشگاهی در سطوح آموزش عالی یونان خصوصا در مقطع کارشناسی به طور کلی به زبان یونانی تدریس می شوند، داشتن مهارت زبان یونانی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور الزامی است. اما در برخی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند؛ بنابراین دانشجویان ملزم  به اثبات مهارت زبان انگلیسی خود هستند. آزمون های متداول استاندارد زبان انگلیسی مورد پذیرش در دانشگاه های یونان، آزمون های آیلتس، تافل، پیرسون و کمبریج هستند.

   اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا  که از یک مرکز آموزش عالی در یونان پذیرش گرفته اند، برای حضور در دوره های دانشگاهی باید ویزای ملی یونان (نوع D) را بگیرند. اعتبار این ویزای ملی یونان  365 روز است و پس از دریافت ویزا دانشجویان باید برای اخذ مجوز اقامت خود اقدام کنند.

   کلیه درخواست ها برای ورود به موسسات آموزش عالی یونان از طریق وزارت آموزش ملی و امور دینی این کشور انجام می شود و همه درخواست ها باید تا اول جولای ارسال شوند.

هزینه تحصیل در یونان

   میزان شهریه تحصیلی برای دانشجویان خارجی عموما با توجه به ملیت و نوع موسسه آموزشی که دانشجویان برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، متفاوت است. مثلا شهریه دانشگاه های دولتی از شهریه دانشگاه های خصوصی کمتر است؛ دانشجویان کشورهای اتحادیه و منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در مقطع کارشناسی نیازی به پرداخت شهریه ندارند، اما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همه دانشجویان باید شهریه بپردازند.

   شهریه های تحصیلی در  دانشگاه های دولتی یونان  به طور متوسط سالانه 2000 تا 3000 یورو و موسسات خصوصی بین 5000 تا 20 هزار یورو در سال است که با توجه رشته و مقطع تحصیلی تغییر می کند.

   هزینه های زندگی در یونان برای دانشجویان خارجی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، کمتر و مقرون به صرفه تر است و مقدار آن معمولا به محل اقامت و سبک زندگی افراد بستگی دارد و در شهرهای کوچک تر هزینه ها کمتر از شهرهای بزرگ است.

   یک وکیل مهاجرت خوب و کاردان می تواند نقش بسیار مهم و کلیدی در فرآیند مهاجرت داشته باشد با توجه به این امر، مشاوره با بهترین وکیل مهاجرت که به قوانین و مقررات مهاجرتی اشراف کامل دارد، می تواند باعث افزایش شانس موفقیت شما در روند مهاجرت شود. موسسه حقوقی «همراه» با همکاری موسسات دارای مجوز در زمینه ویزای تحصیلی و برخورداری از وکلای مهاجرت زبده و متخصصی که با این موسسه همکاری می کنند، آماده ارائه مشاوره به شما در این زمینه است.

مزایای تحصیل در یونان

   مزایای تحصیل در کشور کهن یونان به صورت فهرست وار عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • یونان کشوری اروپایی است که دانشگاه های معتبری دارد و مدارک اعطایی توسط آن ها دارای اعتبار زیادی هستند.
 • هزینه زندگی و تحصیل در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه و ارزان است.
 • دانشجویان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی، البته در موسسات آموزش عالی خصوصی این کشور مشغول به تحصیل شوند.
 • دانشجویان در یونان برای خرید مواد غذایی، حمل و نقل و رویدادهای فرهنگی می توانند با ارائه کارت دانشجویی تخفیف بگیرند.
 • ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان در همه مقاطع تحصیلی خصوصا دکترا
 • دانشجویان می توانند در حین تحصیل کار کنند که البته با توجه به مقطع تحصیلی ساعات مجاز کار دانشجویی متفاوت است.
 • با حضور در یونان می توان در معتبرترین دانشگاه های جهان مشغول به تحصیل شد. یونان حدود 24 دانشگاه و 16 دانشگاه فنی دارد که بیشتر آن ها دولتی هستند.

[/gem_list][/gem_textbox]

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی یونان

   برای درخواست ویزای تحصیلی یونان به مدارک زیر احتیاج دارید:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار سه ماهه بعد از تاریخ انقضای ویزا و حداقل یک صفحه خالی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • عکس جدید براساس استانداردهای پاسپورت
 • کپی برنامه سفر
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • بلیط معتبر یا سایر مدارک  لازم برای اثبات قصد عزیمت به یونان
 • گواهی  تمکن مالی جهت تامین هزینه زندگی در طول اقامت در یونان (حداقل 400 یورو برای هر ماه)
 • گواهی بیمه درمانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی پرداخت شهریه

[/gem_list][/gem_textbox]

   لازم به ذکر است که زمان لازم برای پردازش درخواست ویزای یونان دست کم شش روز و حداکثر سه ماه است.

   مدارک بالا مدارکی هستند که عموما برای اخذ ویزای یونان ضروری هستند و با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاهی که می خواهید در آن مشغول به تحصیل شوید تغییر می کند.

7 دانشگاه برتر کشور یونان

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

رتبه کشوری نام دانشگاه رتبه جهانی (2019)
1 دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن 400-301
2 دانشگاه ارسطو تسالوینکی 500-401
3 دانشگاه فنی ملی آتن 700-601
4 دانشگاه کرت 800-701
5 دانشگاه یوانینا 900-801
6-7 دانشگاه پاتراس 1000-901
6-7 دانشگاه تسالی 1000-901

[/gem_table]

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی یونان
بله. دانشجویان خارجی می توانند در یونان در حین تحصیل به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند که البته ساعات کاری مجاز برای مقاطع تحصیلی مختلف، فرق دارد. دانشجویان مقطع کارشناسی مجاز به 10 ساعت کار در هفته، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت کار و دانشجویان مقطع دکترا مجاز به 30 ساعت کار در هفته هستند.

یکی از موضوعات مهم در زمینه مهاجرت بررسی هزینه های زندگی در کشور مدنظرتان است که باید آن را  کاملا بررسی کرده باشید.

از نظر هزینه های روزانه، یونان به عنوان یک کشور ارزان قیمت در اروپا معروف است. بدیهی است که این هزینه ها با توجه به اجاره محل اقامت، مواد غذایی، حمل و نقل و اوقات فراغت و هزینه های شخصی بر
آورد می شود؛ اما به طور متوسط مبلغی حدود 450 تا 800 یورو، هزینه های ماهیانه  یک دانشجو را پوشش می دهد.

اجاره ماهانه دست کم 200 یورو، مواد غذایی حدود 200 یورو، هزینه حمل و نقل عمومی 30 یورو به صورت ماهانه.

حداقل نمره میانگین زبان انگلیسی که دانشگاه ها در یونان درخواست می کنند عبارتند از:

 • دوره های کارشناسی
 • آیلتس: 6 (با حداقل 5.5 در چهار مهارت)
 • آزمون پیرسون انگلیسی آکادمیک: 51
 • مقیاس انگلیسی کمبریج: B2 یا معادل آن ها
 • دوره های تحصیلات تکمیلی
 • آیلتس: 6 (با حداقل 5.5 در چهار مهارت)،
 • آزمون پیرسون انگلیسی آکادمیک: 51
 • مقیاس انگلیسی کمبریج: B2 یا معادل آن ها

لازم به ذکر است که برخی از دوره های تحصیلات تکمیلی ممکن است سطح مهارت زبانی بالاتری را درخواست کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.