تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در یونان

هزینه تحصیل در یونان چقدر است؟ خرج ماهیانه زندگی در یونان چقدر است؟ گران ترین و ارزان ترین شهرهای یونان کدامند؟ اجاره خانه در یونان چقدر است؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

هزینه زندگی در یونان

   در هنگام مهاجرت، مسائل مهم و تاثیرگذار مختلفی وجود دارند که باید قبل از هرگونه اقدام و تصمیم گیری، آن ها را به طور دقیق بررسی کرد تا بتوان احتمال بروز مشکلات بعدی در مسیر مهاجرت یا پس از آن را کاهش داد. یکی از موضوع های مهمی که باید به آن توجه ویژه داشت، هزینه زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید، هزینه هایی مانند خرید یا اجاره خانه، هزینه تحصیل فرزندان، حمل و نقل، مالیات و …

   ما در مقاله پیش رو، هزینه های زندگی در یونان را به صورت کلی بررسی می کنیم و جهت آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر شما، به این سوال ها پاسخ می دهیم: متوسط هزینه زندگی در یونان چقدر است؟ آیا استفاده از خدمات درمانی در یونان رایگان است؟ هزینه تحصیل در یونان چقدر است؟ ارزان ترین و گران ترین شهرهای یونان کدامند؟ با این امید که بتوانیم در تصمیم گیری بهتر به شما کمک کنیم.

   در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در یونان

   در یک دهه اخیر به دلیل وجود بحران های اقتصادی در یونان، هزینه زندگی در این کشور به صورت قابل توجهی پایین و کم بوده است. اخیرا با توجه به بهبود شرایط اقتصادی این کشور، قیمت ها در حال افزایش هستند، اما هنوز هم متوسط هزینه زندگی در یونان نسبتا پایین است.

   براساس نظرسنجی مرسر در سال ۲۰۱۹، آتن به عنوان پایتخت یونان، از نظر متوسط هزینه های زندگی در میان ۲۰۹ شهر جهان در رده ۱۲۸ قرار گرفت که به طور قابل توجهی پایین تر از دیگر پایتخت های اروپایی مانند میلان، پاریس و لندن بود.

   هزینه زندگی در یونان، تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند سبک زندگی، منطقه محل زندگی و تعداد اعضا خانواده تغییر می کند. بخش زیادی از درآمد افراد در یونان صرف پرداخت اجاره مسکن (۱۶.۶ درصد)، حمل و نقل (۱۳.۱ درصد)، خرید های فروشگاهی (۳۱.۲ درصد) و قبوض خدمات رفاهی (۱۲.۴ درصد) می شود.

   متوسط هزینه زندگی در یونان ۸۰۱ یورو است که ۱.۲۸ برابر متوسط جهانی است. یونان در رتبه بندی گران ترین کشورهای جهان در میان ۱۹۷ کشور در رده ۶۹ و رده بندی بهترین کشور برای زندگی در رده ۴۳ قرار گرفت. متوسط درآمد ماهیانه در یونان پس از کسر مالیات، ۷۳۵ یورو  است.

هزینه خدمات درمانی

   می توان سیستم خدمات درمانی و بهداشتی یونان را یک سیستم بهداشتی ترکیبی توصیف کرد که از سیستم بهداشت و درمان ملی (ESY) و بیمه درمانی خصوصی تشکیل شده است. سیستم ملی بهداشت و درمان یونان، خدمات درمانی را به کلیه ساکنان و اتباع این کشور به صورت رایگان  ارائه می دهد. افراد خارجی و مهاجران ساکن یونان، در صورت پرداخت مالیات به دولت این کشور، حق بهره مندی از خدمات درمانی و بهداشتی ملی را همانند اتباع یونان خواهند داشت.

   بخش بهداشت و درمان خصوصی در یونان طی دهه گذشته رشد چشمگیری داشته و به سمت خصوصی سازی بیشتر در حال حرکت است. این روند تحت تاثیر رشد اقتصادی و نارضایتی مردم از میزان دسترسی و کیفیت مراقبت های درمانی و بهداشتی عمومی است.

   باید در نظر داشت که هزینه درمان در مراکز خصوصی زیاد است و بسیاری از اتباع یونان برای دسترسی سریع به مراقبت های درمانی و بهداشتی، از بیمه خصوصی استفاده می کنند. هزینه استفاده از بیمه درمانی خصوصی با توجه به سن و تاریخچه پزشکی افراد متغییر است و برای محدوده سنی صفر تا ۷۵ سال باید حدود ۷۵ یورو تا ۱۳۵ یورو در سال هزینه کرد.

هزینه های تحصیل در یونان

   طبق قانون اساسی یونان تحصیل در مدارس دولتی برای همه اتباع یونان و دارندگان اقامت قانونی این کشور، رایگان است؛ اما با توجه به این که زبان آموزشی مدارس دولتی، زبان یونانی است، امکان دارد افراد مهاجری که با این زبان آشنایی ندارند، مجبور به انتخاب مدارس خصوصی شوند.

   یونان یکی از کشورهای اروپایی است که در آن مدارس خصوصی، بیشتر مورد اقبال خانواده ها قرار گرفته اند و این امر بیشتر به این دلیل است که مدارس خصوصی از لحاظ کیفیت آموزشی نسبت به مدارس دولتی در سطح بالاتری قرار دارند.

   در یونان تعدادی مدارس بین المللی نیز وجود دارد که اغلب آن ها در آتن و برخی در تسالونیکی قرار دارند و زبان تدریس دروس، عمدتا زبان انگلیسی است. شهریه تحصیل در مدارس بین المللی به طور مثال، در مقطع ابتدایی حدود ۶ هزار و ۵۰۰ یورو برای یک سال است.

   خانواده ها برای استفاده از خدمات مراکز خصوصی مراقبت از کودک، باید هزینه ای حدود ۳۲۴ یورو برای هر ماه پرداخت کنند.

   شهریه تحصیل در دانشگاه های یونان برای همه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در همه مقاطع تحصیلی حدود هزار و ۵۰۰ یورو برای هر سال است که هزینه تهیه کتاب و جزوات آموزشی نیز در این شهریه گنجانده شده است.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   در هنگام اجاره یا خرید خانه، هزینه خدمات رفاهی موضوعی است که حتما باید به آن توجه داشت چون در صورت عدم توجه به آن ممکن است با مشکلات عدیده ای مواجه شوید.

   هزینه برق مصرفی در یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مناسب است، اما به دلیل وجود تابستان های گرم در این کشور معمولا هزینه برق زیاد می شود. قبوض برق هر ۲ ماه یک بار و قبوض آب هر سه ماه یک بار ارسال می شوند.

   گرمایش خانه ها معمولا به ۲ روش صورت می گیرد: به صورت مستقل و یا به صورت اشتراکی تحت نظارت مدیریت ساختمان که شما کنترلی بر آن نخواهید داشت؛ بنابراین قبل از اجاره باید در مورد این هزینه سوال کنید.

   به طور معمول در یونان هزینه خدمات رفاهی بر حسب متر محاسبه و پرداخت می شود و میانگین هزینه خدمات رفاهی پرداختی برای آپارتمان۵۰ مترمربعی حدود ۶۰۰ یورو در سال است. هزینه جمع آوری زباله در قبض برق گنجانده می شود. متوسط هزینه خدمات رفاهی در یونان به صورت زیر است:

متوسط هزینه ماهیانه(یورو)
خدمات اساسی (برق،آب، گرمایشی، سرمایشی، زباله) برای آپارتمان ۸۵ مترمربعی۱۵۲
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت)۳۲
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی۰.۴۲
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده
 • مدارک تحصیلی
 • ۲ قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک هویتی متقاضی
 • بیمه سلامت و حوادث
 • تاییدیه اعطای بورس تحصیلی توسط دفتر همکاری های بین المللی آموزش علم و پژوهش OeAD))
 • اثبات محل اقامت در اتریش، به عنوان مثال قرارداد اجاره
 • گواهی عدم سوء پیشینه که از صدور آن بیش از سه ماه نگذشته باشد.
 • حداقل دستمزد شما ۲ هزار و ۴۱۶ یورو در ماه باشد و همچنان، شرایط عمومی اقامت اتریش را داشته باشید.
 • اگر به مدت حداقل ۲۱ ماه در ۲۴ ماه گذشته مشغول به کار بوده باشید، می توانید برای کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس اقدام کنید که با این کارت می توانید به مدت نامحدود در اتریش کار کنید.

میانگین اجاره مسکن در یونان

   یکی دیگر از موضوع های بسیار مهم و قابل تامل برای زندگی در یونان، تصمیم گیری در مورد محل اقامت است. معمولا بخش زیادی از درآمد افراد برای پرداخت اجاره خانه هزینه می شود، که با توجه به منطقه و امکانات خانه و علاقه مندی ها افراد این هزینه متغیر است.

   قیمت مسکن در یونان برای اجاره یا خرید خانه نسبت به دیگر مناطق اروپایی، مناسب و مقرون به صرفه است و اگر هدف شما کاهش هزینه های زندگی است، می توانید شهرهای کوچک را برای زندگی انتخاب کنید. در این جا برای آشنایی شما میانگین اجاره بها در چند شهر یونان آورده شده است:

نام شهرآپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه)
آتن۴۰۳۳۴۹۷۲۴۶۴۰
تسالونیکی۳۶۹۲۹۱۵۹۹۴۸۳
لاریسا۲۶۸۲۴۴۴۷۷۴۱۰
پاتراس۲۴۵۲۰۷۴۳۱۳۶۴
پیرائوس۴۰۰۲۸۳۸۳۳۵۶۶
هراکلیون۳۳۷۲۸۲۶۹۰۵۰۲
ملیسیا۳۲۰۳۶۰۹۵۰۱.۱۰۰
سالامانیا۱۸۰۱۵۰۳۸۰۳۰۰

میانگین قیمت خرید ملک در یونان

   قیمت خانه در یونان نسبتا ارزان است و برای کسانی که از نظر مالی این امکان را دارند که خانه بخرند، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیز محسوب می شود و افراد می توانند با خرید خانه برای دریافت اقامت این کشور اقدام کنند.

   میانگین قیمت خرید خانه در یونان در مرکز شهر به ازای هر مترمربع هزار و ۶۱۷ یورو و در خارج از مرکز شهر به ازای هر مترمربع حدود هزارو ۴۰۵ یورو است. میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف یونان عبارت است از:

نام شهرقیمت هر متر مربع در مرکز شهر (یورو)قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر (یورو)
آتن۱.۸۵۳۱.۸۶۴
تسالونیکی۱.۶۸۷۱.۲۶۴
لاریسا۱.۱۵۰۱.۰۳۳
پاتراس۱.۴۷۷۱.۲۹۷
پیرائوس۱.۸۲۵۱.۳۲۶
هراکلیون۱.۶۶۶۱.۲۸۰
ملیسیا۳.۳۰۰۴.۰۰۰
سالامانیا۶۰۰۵۰۰

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در یونان

   در یونان بخش عمده درآمد ماهیانه افراد یعنی حدود ۳۵.۶ درصد برای خرید مایحتاج روزانه (مواد غذایی، بهداشتی و…) هزینه می شود. در اینجا قیمت برخی از این اقلام آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت۱۰ یورو
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۳۵ یورو
ساندویچ مک دونالد۳.۳۵ یورو
کاپوچینو۳ یورو

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۱.۲۰ یورو
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۰.۸۷ یورو
برنج (یک کیلوگرم)۱.۶۶ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد)۳.۱۴ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۸ یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۶.۷۲ یورو
گوشت قرمز (یک کیلوگرم)۹.۰۴ یورو
سیب (یک کیلوگرم)۱.۵۳ یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۱.۳۹ یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۰.۸۴ یورو
پیاز (یک کیلوگرم)۰.۸۰ یورو

لباس

شلوار جین۷۱.۹۱ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۲۹.۸۸ یورو
یک جفت کفش نایک۷۲.۵۲ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه۸۸.۸۳ یورو

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی۳۳.۹۳ یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۱۵.۶۸ یورو
بلیط سینما برای یک نفر۸ یورو

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۹ یورو
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۳۶ یورو
دئودرانت۳.۵۱ یورو
شامپوی مو۳.۶۵ یورو
خمیر دندان۲.۶۳ یورو
کوتاهی مو مردانه۱۱ یورو
بسته چهار تایی دستمال توالت۱.۹۵ یورو

هزینه حمل و نقل در یونان

   سیستم حمل و نقل عمومی در یونان متشکل از مسیرهای مختلف و وسایل حمل و نقل متنوعی مانند اتوبوس، تراموا، اتوبوس برقی، مترو و سیستم حمل و نقل ریلی است. سیستم حمل و نقل عمومی این کشور قبل از برگزاری المپیک ۲۰۰۴، ارتقا داده شد. در یونان می توان با استفاده از وسایل نقلیه عمومی مختلف با یک بلیط ۱.۴۰ یورویی، در عرض ۹۰ دقیقه، جا به جا شد.

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۱.۴۰ یورو
بلیط ماهیانه (قیمت عادی)۳۰ یورو
ورودی تاکسی۳.۵۰ یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۱یورو
انتظار یک ساعته تاکسی۱۱.۸۴ یورو
یک لیتر بنزین۱.۵۸ یورو

میزان مالیات بر درآمد در یونان

   مالیات بر درآمد در یونان به صورت تصاعدی محاسبه می شود و همه کسانی که در یونان درآمد کسب می کنند، صرف نظر از ملیت و محل اقامت دائمشان، باید مالیات بپردازند. نرخ مالیات بر درآمد در یونان بدین صورت است:

درآمد مشمول مالیاتنرخ مالیات (درصد)مجموع مالیات (یورو)
۰ تا ۱۰.۰۰۰ یورو۹۹۰۰
۱۰.۰۰۱یورو تا ۲۰.۰۰۰ یورو۲۲۳.۱۰۰
۲۰.۰۰۱ یورو تا ۳۰.۰۰۰ یورو۲۸۵.۹۰۰
۳۰.۰۰۱ یورو تا ۴۰.۰۰۰ یورو۳۶۹.۵۰۰
بیش از ۴۰.۰۰۰ یورو۴۴

گران ترین و ارزان ترین شهرهای یونان کدامند؟

   متوسط هزینه زندگی در مناطق اصلی یونان در مقایسه با جزایر این کشور با توجه به هزینه سوخت و کالاهای اساسی، کمتر است. حومه شمالی و جنوبی آتن، گران ترین مناطق در سرزمین اصلی به شمار می آیند.

   گران ترین مناطق در یونان، مناطقی هستند که گردشگرهای بیشتری را جذب می کنند. مهم ترین آن ها عبارتند از: رودز، میکونوس، سانتورینی، کورفو و کِرت. در جدول زیر میانگین هزینه های زندگی در برخی از شهرهای یونان از گرانترین به ارزانترین آورده شده است:

نام شهرهزینه زندگی برای افراد مجرد (ماهیانه به یورو)هزینه زندگی برای خانواده چهار نفره(ماهیانه به یورو)
کورفو۷۰۷۲.۴۶۶
لاریسا۶۴۰۲.۲۰۸
آتن۶۳۴۲.۲۰۳
تسالونیکی۶۳۷۲.۱۸۷
ولس۶۰۸۲.۱۲۴
هراکلیون۵۹۹۲.۱۳۹
پاتراس۵۹۹۲.۰۲۶

   وکیل مهاجرتی خوب و مسلط به مقررات و قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف، نقش حساس و تعیین کننده ای در فرآیند مهاجرت و افزایش شانس موفقیت دارد. ما به شما توصیه می کنیم که به یک وکیل مهاجرت، مراجعه و تحت نظر او فرآیند مهاجرت خود را شروع کنید.

   وکلا و کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی «همراه»، جزء بهترین ها هستند و با همراهی آن ها بهترین نتیجه در انتظار شماست.

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه