تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در یونان

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در انگلستان چقدر است؟ اخذ اقامت دائم یونان با خرید ملک ممکن است؟ آیا تسلط به زبان یونانی لازم است؟ راه اندازی استارتاپ در یونان چه شرایطی دارد؟ پس از چند سال می شود اقامت دائم گرفت
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • برای دریافت تابعیت یونان باید هفت سال در این کشور اقامت داشت، مالیات پرداخت و به زبان یونانی تسلط داشت.
 • با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار یورو می توان اقامت دائم یونان را کسب کرد.
 • با سرمایه گذاری در یونان امکان دریافت تابعیت مستقیم وجود ندارد.
 • برای دریافت اقامت دائم یونان از طریق سرمایه گذاری شرط اقامت در این کشور وجود ندارد.
 • به محض سرمایه گذاری در یونان اجازه اقامت پنج ساله صادر می شود که بعد از پایان این دوره می توان آن را تمدید کرد.
 • با داشتن کارت اقامت یونان می توان آزادانه به ۲۸ کشور اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن، اشتاین سفر کرد و در این کشورها، اقامت داشت و به کار و تحصیل مشغول شد.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری

یونان، شانزدهمین اقتصاد بزرگ در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه است و برای سرمایه گذاری، انتخاب هیجان انگیز در جنوب شرقی سواحل اروپا به شمار می آید. این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی استراتژیک در اروپا، مکانی ایده آل برای کسانی است که می خواهند در بازار اروپا فعالیت داشته باشند یا تجارت خود را در سایر نقاط جهان گسترش دهند. یونان به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و منطقه یورو، دروازه ای عالی – بدون هرگونه مانع تجاری – برای بیش از ۱۴۰ میلیون مصرف کننده در جنوب شرقی اروپا و مدیترانه شرقی محسوب می شود.

    در این مقاله، ابتدا موقعیت اقتصادی یونان و شرایط سرمایه گذاری در آن را بررسی کرده، بعد از آن به مزایای سرمایه گذاری در این کشور خواهیم پرداخت و در قسمت آخر هم  در مورد گزینه های مختلف سرمایه گذاری و شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت یونان صحبت می کنیم. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

تجارت و سرمایه گذاری در یونان

با توجه به اینکه سرمایه گذاری فرآیندی پیچیده است و اقدام به سرمایه گذاری بدون بررسی و سنجیدن جنبه های مختلف و انتخاب روش مناسب، ریسک بزرگی خواهد بود. سرمایه گذاری در یک کشور خارجی به مراتب پیچیده تر و چالش برانگیزتر خواهد بود؛ بنابراین آشنایی کامل با موقعیت اقتصادی و شرایط سرمایه گذاری در آن کشور، برای تصمیم گیری منطقی و سودآور اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل و برای آشنایی شما با شرایط اقتصادی یونان، ما در اینجا بخشی از واقعیت های مربوط به اقتصاد یونان را بازگو می کنیم .

 • شاخص توسعه انسانی: یونان شاخص توسعه انسانی –Human Development Index- بالایی دارد و در سال ۲۰۱۹ در میان ۱۸۹ کشور در رده ۳۲ جهان قرار گرفت. سرانه تولید ناخالص داخلی- برابری قدرت خرید-  آن در سال ۲۰۱۹، ۳۱ هزار و ۵۷۲ دلار بود که از این نظر در میان ۱۸۹ کشور رتبه ۴۹ جهان را کسب کرد.
 • در سال ۲۰۱۹ میزان تولید ناخالص داخلی یونان ۲۰۹.۸۵۳ میلیارد دلار بود و از این جنبه پنجاه و یکمین اقتصاد برتر جهان نام گرفت. این کشور از نظر شاخص رفاه در سال ۲۰۲۰،  در میان ۱۶۷ کشور جهان، در رتبه ۴۱ قرار گرفت.
 • شاخص فساد اداری: طبق آمار منتشرشده در سال ۲۰۱۹، یونان در میان ۱۸۰کشور جهان از نظر کمترین نرخ فساد اداری، در رده ۶۰ قرار گرفت.
 • اقتصاد رقابتی: یونان یکی از رقابتی ترین اقتصادهای جهان را دارد و در سال ۲۰۱۹ در میان ۱۴۰ کشور جهان در رده ۵۹ قرار گرفت.
 • نرخ تورم: نرخ تورم در یونان در سال ۲۰۱۹  به میزان ۰.۵۲ درصد گزارش شده است.
 • نرخ بیکاری: این نرخ در یونان طبق آمار بانک جهانی در سپتامبر سال ۲۰۲۰، ۱۶.۱ درصد بوده است.
 • نرخ مالیات بر درآمد: میزان مالیات بر درآمد شرکت ها که یکی از فاکتورهای مهم برای سرمایه گذاری محسوب می شود، ۲۴ درصد تعیین شده و میزان مالیات بر درآمد اشخاص نیز ۴۴ درصد است.
 • نرخ بهره بانکی: نرخ بهره بانکی در یونان توسط بانک مرکزی اروپا تعیین می شود که در سال ۲۰۲۰ میزان آن صفر درصد گزارش شده و بالاترین میزان آن هم ۴.۷۵ درصد بوده است.
 • سهولت شروع یک تجارت: یونان در زمینه «سهولت شروع یک تجارت» طبق رتبه بندی سالانه بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، در بین ۱۹۰ کشور جهان، در رده ۷۹ قرار گرفت که نسبت به سال گذشته هفت پله پایین تر است.

به طور سنتی، اقتصاد یونان مبتنی بر کشاورزی بوده است، اما امروزه این بخش ۳.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و ۱۲ درصد نیروی کار را در استخدام خود دارد (بانک جهانی، ۲۰۱۹). محصولات اصلی بخش کشاورزی، توتون و تنباکو (سومین تولید کننده در اروپا، بیست و سومین تولید کننده در سراسر جهان) و پنبه است. همچنین صنعت دامداری در این کشور دارای اهمیت زیادی است و صنعت ماهیگیری در مناطق ساحلی به خوبی توسعه یافته است.

در نتیجه تنوع اقتصادی این کشور، بخش صنعت جایگزین کشاورزی شده است و پس ازبخش خدمات، دومین منبع درآمد شده است و ۱۵.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و ۱۵ درصد از  نیروی کار در این بخش مشغول به کار هستند. بخش های اصلی صنعت عبارتند از: الکترونیک، تجهیزات حمل و نقل، تولید لباس و ساخت و ساز. علاوه بر این، یونان بزرگترین ناوگان دریایی در جهان را دارد.

بخش خدمات ۶۸.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و ۷۳ درصد از جمعیت فعال این کشور در این بخش شاغل هستند. گردشگری، دیگر منبع مهم درآمد این کشور محسوب می شود و حدود ۱۷.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی (بخش اصلی مشارکت در تولید ناخالص داخلی ملی) را تشکیل می دهد. کمتر از ۴۰۰ هزار نفر در این بخش شاغل هستند که ۱۰ درصد از کل اشتغال در کشور را شامل می شود.

مزایای سرمایه گذاری در یونان

 • پیوند استراتژیک با بازارهای بالکان، دریای سیاه، اروپای شرقی و مناطق مدیترانه شرقی
 • برخورداری از زیرساخت های لجستیکی و ارتباطی با کیفیت بالا
 • بهره مندی از سیاست های تشویقی مالی دولتی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف در سراسر کشور
 • وجود نیروی کار بسیار ماهر و متخصصی با دستمزدهای رقابتی
 • دریافت اقامت دائمی این کشور با کمترین هزینه
 •  وجود فرصت های سرمایه گذاری منحصر به فردی برای سرمایه گذاران خارجی
 • نبود شرط حداقل اقامت و حضور فیزیکی اجباری
 • امکان سفر، کار و تحصیل در ۲۸ کشور اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن، اشتاین سفر با داشتن مجوز اقامت یونان
 • امکان انتقال اقامت سرمایه گذاری در صورت فروش ملک به یک تبعه غیر اتحادیه اروپایی

انواع سرمایه گذاری در یونان

دولت یونان برای تقویت اقتصاد خود تمهیداتی اندیشیده است که یکی از آن ها جذب سرمایه گذاری خارجی است. با توجه به لزوم جذب شرکت های پیشرو در بازار و کارآفرینان پویا، ایجاد مشاغل مرتبط و تقویت اقتصاد ملی، فراهم آوردن بهترین محیط ممکن برای سرمایه گذاری خارجی از اولویت های اصلی دولت محسوب می شود.

ویزای طلایی (Golden Visa) یونان:

   در برنامه ویزای طلایی یونان، مسیر سرمایه گذاری با هدف اخذ اقامت دائم در اروپا را ارائه می شود. این نوع ویزا، توسط دولت این کشوردر سال ۲۰۱۳ برای تشویق سرمایه گذاری معرفی شد. مراحل درخواست از زمان سرمایه گذاری تا زمان صدور مجوز اقامت، تقریباً ۴۰ روز به طول می انجامد.

   متقاضی قبل از اقدام برای دریافت ویزا، بایستی در یونان سرمایه گذاری کند. علاوه بر تامین میزان سرمایه لازم برای سرمایه گذاری، داشتن بیمه خدمات درمانی و عدم سوء پیشینیه کیفری الزامی است. حداقل شرایط اقامتی وجود ندارد و اجازه اقامت می تواند پس از پنج سال با حفظ سرمایه تمدید شود.

   خانواده سرمایه گذار یعنی همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال (فرزندان ۲۱ سال تا ۲۴ سال به شرط مشغول تحصیل بودن و اثبات وابستگی به خانواده) نیز شامل برنامه ویزای طلایی می شوند. برنامه اقامت یونان اخیرا به والدین سرمایه گذار و همسر او نیز تعمیم داده می شود.

   افراد سرمایه گذاری که در یونان اقامت دارند، به شرط پرداخت مالیات، موفقیت در آزمون زبان یونانی و سازگاری با مردم و فرهنگ این کشور می توانند پس از هفت سال برای دریافت تابعیت و پاسپورت اقدام کنند. با دریافت ویزای طلایی، سرمایه گذار اقامت دائم این کشور را کسب می کند اما دریافت تابعیت منحصرا از طریق اقامت قابل دریافت است و نه صرف سرمایه گذاری. برای دریافت ویزای طلایی چندین گزینه سرمایه گذاری وجود دارد که در اینجا به آنها می پردازیم.

خرید ملک در یونان:

   برای دریافت ویزای طلایی باید ۲۵۰ هزار یورو در زمینه خرید املاک سرمایه گذاری کرد که این مقدار در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین ترین محسوب می شود. ملک مورد نظر می تواند در سرزمین اصلی یا جزایر این کشور و مسکونی یا تجاری باشد. اگر ارزش ملک مورد نظر کمتر از ۲۵۰ هزار یورو باشد، می توان چندین  ملک خریداری نمود که مجموع ارزش سرمایه گذاری به ۲۵۰ هزار یورو برسد.

   دیگر گزینه های سرمایه گذاری عبارتند از:

 • ۱۰ سال قرارداد اجاره که برای اقامت در هتل یا برای اقامتگاه های توریستی مبله در استراحتگاه های یکپارچه توریستی امضا شده است.
 • سرمایه گذاری دست کم ۴۰۰ هزار یورو در اوراق قرضه دولتی، که به مدت سه سال نگه داشته می شود.
 • سرمایه گذاری دست کم ۴۰۰ هزار یورو در اوراق قرضه یا سهام شرکت های سرمایه گذاری املاک و مستغلات
 • سرمایه گذاری دست کم ۴۰۰ هزار یورو در اوراق قرضه و سهام یک شرکت یونانی در بازار سهام این کشور
 • سرمایه گذاری دست کم ۴۰۰ هزار یورو در سهام و اوراق قرضه صندوق سرمایه گذاری و سهام خصوصی که دفتر مرکزی آن در یونان است.
 • ۴۰۰ هزار  یورو سرمایه گذاری در سپرده های بانکی
 • سرمایه گذاری دست کم ۸۰۰ هزار یورو در اوراق قرضه شرکتی یا دولتی
 • سرمایه گذاری دست کم ۴۰۰ هزار یورو در سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک که فقط در بازار املاک این کشور سرمایه گذاری شود.
 • خرید سهام با حداقل ارزش ۴۰۰ هزار یورو از یک صندوق سرمایه گذاری جایگزین که در بازار املاک و مستغلات یونان سرمایه گذاری شود.

   این نکته را به خاطر بسپارید که افراد سرمایه گذار مجوز اشتغال در یونان را نخواهند داشت، اما می توانند کسب و کار خود را در این کشور راه اندازی کنند.

   در پایان به علاقه مندان اخذ اقامت دائم و تابعیت یونان از طریق سرمایه گذاری توصیه می کنیم که برای اجتناب از بروز هر گونه مشکل احتمالی حتما به یک وکیل مهاجرت خوب مراجعه و این مسیر را با همراهی او شروع کنید. موسسه حقوقی «همراه» که کادری از وکلا و کارشناسان مهاجرتی زبده و مسلط به مسائل روز مهاجرتی را در اختیار دارد، بهترین و مطمئن ترین انتخاب برای حصول بهترین نتیجه است.

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه