تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

هزینه زندگی در آلمان آپدیت ۲۰۲۱

هزینه های زندگی در آلمان و جزئیات هزینه در شهر های مختلف برای تحصیل، کار، سفر و غیره.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

هزینه زندگی در آلمان

   در هنگام مهاجرت، برای این که تصمیم گیری درست و مناسب شرایط خود داشته باشید، بررسی جوانب و موضوع های مختلفی لازم و ضرروی است؛ موضوع هایی که نقشی تاثیرگذار و قابل توجه بر زندگی آینده شما در کشور محل اقامت شما خواهند داشت. یکی از این موضوع ها که باید به آن توجه داشت، هزینه زندگی در آن کشور است. هزینه هایی مانند خرید یا اجاره خانه، هزینه تحصیل فرزندان، حمل و نقل، مالیات و ….

   ما در مقاله پیش رو، متوسط هزینه زندگی در آلمان را بررسی می کنیم و جهت آشنایی شما، به این سوال ها پاسخ می دهیم: متوسط هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟ برای خرید و اجاره آپارتمان در آلمان چقدر باید هزینه کرد؟ آیا تحصیل در آلمان رایگان است؟ ارزان ترین و گران ترین شهرهای آلمان کدامند؟ با این امید که بتوانیم در تصمیم گیری بهتر به شما کمک کنیم.

   در این مقاله اطلاعات جامعی در این زمینه در اختیار شما قرار داده شده است، اما در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در آلمان

   در سال ۲۰۱۹، نظرسنجی مرسر، نشان داد که در سال های اخیر متوسط هزینه زندگی در آلمان سریعتر از هر جای دیگر در جهان افزایش داشته است. این امر به ویژه در شهرهای فرانکفورت، برلین و مونیخ بسیار مشهود بوده است. بر اساس رتبه بندی گران ترین شهرهای جهان، مونیخ در رده ۶۷، فرانکفورت در رده  ۷۴ و برلین در رده ۸۱ قرار گرفته اند.

   با وجود افزایش متوسط هزینه های زندگی در سال های اخیر در شهرهای برلین، فرانکفورت و مونیخ، هیچ کدام از شهرهای آلمان در میان ۵۰ شهر گران جهان قرار ندارند. این بدان معناست که هزینه زندگی در سراسر آلمان مقرون به صرفه تر از شهرهای وین، میلان، لندن و آمستردام است.

   متوسط هزینه زندگی در آلمان مانند دیگر مناطق جهان، تابع متغیرهایی همچون سبک زندگی، منطقه محل زندگی و تعداد افراد خانواده است. بخش عمده درآمد افراد در آلمان صرف پرداخت اجاره مسکن (۲۷.۹ درصد)، حمل و نقل (۱۳.۷ درصد) و خریدهای فروشگاهی (۲۶.۹ درصد) می شود.

   متوسط هزینه زندگی در آلمان هزار و ۱۳۰ یورو است که ۸۱/۱ برابر متوسط جهانی است. آلمان از نظر هزینه های زندگی از بین ۱۹۷ کشور در رده ۳۴ و از نظر کیفیت زندگی چهارمین کشور برتر است. متوسط درآمد ماهیانه در آلمان پس از کسر مالیات، ۲ هزار ۶۲۲ یورو است.

هزینه خدمات درمانی

   هزینه خدمات بهداشتی و درمانی در آلمان در صورتی که افراد تحت پوشش خدمات درمانی دولتی یا خصوصی باشند، ناچیز است. افراد اگر تحت پوشش سیستم خدمات درمانی دولتی باشند، درصدی که باید به عنوان سهم خودشان پرداخت کنند، از حقوق ماهیانه شان کسر می شود.

   سهم افراد از هزینه های خدمات درمانی آلمان ۱۴.۶ تا ۱۵.۶ درصد است که نیمی از این هزینه  را کارمند و نیمی را کارفرما پرداخت می کند. مراقبت های بهداشتی و درمانی عمومی شامل درمان ها و خدمات، مانند واکسیناسیون، نسخه های دارویی و چکاپ های دندانپزشکی می شود.

   در صورتی که درآمد سالانه افراد بیش از ۶۲ هزار و ۵۵۰ یورو باشد، می توانند بیمه خدمات درمانی خصوصی را انتخاب کنند و از مزایای آن مانند مدت زمان انتظار کمتر برای مراجعه به پزشک و انتخاب متخصص مدنظر خود، برخوردار شوند. هزینه بیمه خصوصی با توجه به بسته انتخابی متغیر است، اما به طور معمول دست کم ۱۰۰ یورو در ماه و حداکثر ۳۰۰ یورو و در برخی از موارد با توجه به نوع خدمات درمانی مورد نیاز افراد، بیشتر می شود.

هزینه تحصیل در آلمان

   سیستم آموزشی آلمان، دارای استانداردهای فوق العاده بالایی است و تحصیل در مدارس دولتی برای عموم، در صورت آشنایی با زبان آلمانی، رایگان است. گزینه دیگر پیش روی مهاجران، ثبت نام  فرزندان شان در مدارس بین المللی آلمان است که البته هزینه تحصیل در این مدارس بالاست.

   متوسط شهریه های تحصیلی از​​ ۱۶ هزار یورو شروع می شود و برای مدارس جامع به ۲۰ هزار یورو در سال می رسد. شهریه مدارس ۲ زبانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است. دولت آلمان قوانین سختگیرانه ای دارد که از افزایش بیش از حد شهریه در مدارس خصوصی جلوگیری می کند.

   هزینه اکثر مراکز نگهداری از کودکان دولتی به طور متوسط ​​حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه است، در حالی که هزینه مراکز خصوصی بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو است.

   تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان برای دانشجویان بین المللی و داخلی رایگان است. با این حال، برای هزینه های اداری، پرداخت ۲۵۰ یورو برای هر ترم الزامی است. باید توجه داشت که این موضوع در مورد همه دانشگاه های دولتی آلمان صادق نیست و برخی از دانشگاه ها، هزینه های بیشتری از دانشجویان دریافت می کنند. هزینه تحصیل در یک دانشگاه خصوصی در آلمان می تواند بیش از ۲۰ هزار یورو در سال باشد.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   به طور کلی هزینه های خدمات رفاهی در آلمان به دلیل استفاده از لوازم و روش های کم مصرف جهت کاهش مصرف گاز و برق، پایین است. قبض ها در آلمان به صورت فصلی ارسال می شوند. متوسط ​​هزینه ها برای یک نفر در آپارتمان ۴۵ متر مربعی در برلین ​​حدود ۹۵ تا ۱۲۰ یورو در ماه است. به طور کلی، هزینه های آب و برق با نرخ ۲.۵۰ یورو برای هر متر مربع محاسبه می‌شود.

  هزینه اضافی دیگری که افراد مجبور به پرداخت آن هستند، هزینه مجوز استفاده از تلویزیون و رادیو در آلمان است. متوسط هزینه خدمات رفاهی در آلمان به صورت کلی بدین شرح است:

متوسط هزینه ماهیانه(یورو)
خدمات اساسی (برق،آب، گرمایشی، سرمایشی، زباله)۲۲۰
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت)۳۲
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی۰.۱۰

میانگین اجاره مسکن در آلمان

   در شهرهای بزرگ آلمان مانند برلین و مونیخ، یافتن آپارتمان اجاره ای می تواند چالش برانگیز باشد، چون اجاره نشینی در آلمان رواج دارد و حدود ۵۰ درصد مردم این کشور در منازل اجاره ای سکونت دارند. قیمت اجاره در شهرها و مناطق مختلف این کشور متغیر است و به طور مثال  در شهرهایی مانند مونیخ و برلین حدود نیمی از درآمد افراد صرف اجاره مسکن می شود. به طور معمول آپارتمان های اجاره ای در آلمان مبله یا نیمه مبله هستند.

   در جدول زیر میانگین اجاره بها در چند شهر آلمان آورده شده است:

نام شهرآپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه)
مونیخ۱.۲۷۳۹۱۴۲.۲۷۲۱.۷۱۸
فرانکفورت۱.۰۵۴۸۱۸۱.۹۸۳۱.۴۷۴
اشتوتگارت۹۲۹۷۴۶۱.۷۱۱۱.۳۰۴
هامبورگ۹۱۱۶۶۹۱.۸۰۵۱.۳۳۱
برلین۸۹۶۶۵۹۱.۷۳۱۱.۲۳۳
کلن۸۱۹۶۲۳۱.۴۸۷۱.۰۷۶
دوسلدروف۷۵۷۵۷۸۱.۴۸۴۱.۰۹۳
دورتموند۵۸۷۳۹۵۱.۰۷۵۷۴۰
لایپزیگ۵۱۲۴۳۲۱.۰۷۳۸۷۲

میانگین قیمت خرید ملک در آلمان

   در صورتی که افراد پول کافی برای خرید خانه در آلمان را داشته باشند، خرید خانه می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشد و البته با خرید خانه هزینه های ماهیانه نیز کمتر می شود. قیمت خرید ملک در آلمان بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، قیمت مسکن در برلین با افزایش ۱۵ درصدی در سال ۲۰۱۸ به طور قابل توجهی افزایش یافته است و متوسط قیمت ها حدود ۵ هزار ۷۲۵ یورو برای هر متر مربع شده است.

   به طور کلی، خرید ملک در باواریا به طور قابل توجهی گران تر است. قیمت یک خانه در باواریا تا سه برابر شهرهای جنوبی همسایه است، اما می توان گفت که متوسط قیمت در آلمان برای هر مترمربع در مرکز شهر حدود ۵ هزار و ۹۸ یورو و هر مترمربع در خارج از مرکز شهر حدود ۳ هزار و ۵۰۹ یورو برای هر مترمربع است.

   در جدول زیر میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف آلمان آورده شده است:

نام شهرقیمت هر متر مربع در مرکز شهر (یورو)قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر (یورو)
مونیخ۱۰.۹۶۷۷.۹۴۶
فرانکفورت۶.۸۲۶۴.۵۵۹
هامبورگ۶.۵۸۳۴.۱۶۴
اشتوتگارت۶.۲۴۳۴.۲۱۶
برلین۵.۷۲۵۳.۶۶۴
کلن۵.۵۸۷۳.۸۲۸
دوسلدورف۵.۵۰۰۳.۷۱۴
لایپزیگ۳.۶۶۶۲.۳۱۶

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در آلمان

   در آلمان حدود ۲۶.۹ درصد درآمد ماهیانه افراد برای خرید مایحتاج روزانه (مواد غذایی، بهداشتی و…) هزینه می شود. حدود چهار درصد نیز به خرید پوشاک اختصاص دارد. در این جا قیمت برخی از این موارد آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت۱۰ یورو
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۵۰ یورو
ساندویچ مک دونالد۸ یورو
کاپوچینو۲.۷۸ یورو

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۰.۸۳ یورو
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۱.۳۳ یورو
برنج (یک کیلوگرم)۱.۹۸ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد)۲.۲۳ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۷.۹۷ یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۷.۱۴ یورو
گوشت قرمز (یک کیلوگرم)۱۰ یورو
سیب (یک کیلوگرم)۲.۳۰ یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۲.۴۷ یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۱.۲۸ یورو
پیاز (یک کیلوگرم)۱.۲۹ یورو

لباس

شلوار جین۷۹.۹۳ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۳۵.۰۹ یورو
یک جفت کفش نایک۸۱.۲۳ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه۱۰۶.۸۹ یورو

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی۲۹.۹۲ یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۱۹.۷۵ یورو
بلیط سینما برای یک نفر۱۲ یورو

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۹ یورو
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۵۶ یورو
دئودرانت۲.۳۴ یورو
شامپوی مو۲.۵۱ یورو
خمیر دندان۱.۶۵ یورو
کوتاهی مو مردانه۲۲ یورو
بسته چهار تایی دستمال توالت۱.۳۰ یورو

هزینه حمل و نقل در آلمان

   سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان در مقایسه با سایر نقاط اروپا از استاندارد فوق العاده بالا و قیمت مناسبی  برخوردار است که در کاهش هزینه های زندگی در آلمان تاثیر قابل توجهی دارد.

   هزینه استفاده از سیستم حمل و نقل از ۶۰ تا ۹۰ یورو در ماه با توجه به شهرهای آلمان تغییر می کند. به طور متوسط​، بلیط یک طرفه بسته به تعداد مناطق تحت پوشش ۲.۸۰ تا ۴ یورو است. افراد می توانند برای رفت و آمد به محل کارشان BahnCard را با قیمت کمتری خریداری کنند که استفاده از آن ها در اتوبوس ها هم امکان پذیر است.

   استفاده از خودروی شخصی در آلمان هزینه زیادی دارد. به طور کلی، مهاجران ساکن شهرهای بزرگ مانند برلین، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت به خودروی شخصی نیاز ندارند مگر این که برای راحتی، ترجیحشان استفاده از خودروی شخصی باشد.

   در جدول زیر میانگین هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در آلمان آورده شده است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۲.۸۰ یورو
بلیط ماهیانه (قیمت عادی)۷۰ یورو
ورودی تاکسی۳.۵۰ یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۲ یورو
انتظار یک ساعته تاکسی۳۰ یورو
یک لیتر بنزین۱.۴۱ یورو

میزان مالیات بر درآمد در آلمان

   در آلمان، در سال ۲۰۲۰، درآمد سالانه معاف از مالیات برای افراد مجرد ۹ هزار و ۴۰۸ یورو و برای افراد متاهل ۱۸ هزار و ۸۱۶ یورو است. نرخ مالیات بر درآمد از ۱۴ تا ۴۲ درصد با توجه به میزان درآمد افراد متغیر است.

   به عبارت دیگر، هرچه درآمد مشمول مالیات بیشتر باشد، نرخ مالیات نیز بالاتر است. با این حال، بالاترین نرخ مالیات که ۴۲ درصد است، تنها برای افراد مجرد با درآمد بیش از ۲۵۰ هزار و ۷۳۱ یورو در سال و افراد متاهل با درآمد بیش از ۵۰۰ هزار و ۴۶۲  یورو در سال اعمال می شود.

گران ترین و ارزان ترین شهرهای آلمان کدامند؟

   در جدول زیر میانگین هزینه های زندگی در برخی از شهرهای آلمان آورده شده است:

نام شهرهزینه های زندگی به صورت تقریبی (ماهانه به یورو)
مونیخ۱.۶۳۰
فرانکفورت۱.۵۴۸
برلین۱.۴۴۱
هامبورگ۱.۳۸۹
کلن۱.۳۳۸
بوخوم۱.۰۸۵
لایپزیگ۹۸۴
دویسبورگ۹۲۰
روستوک۹۰۸

   مهاجرت امری نسبتا پیچیده است که بدون آگاهی و تسلط کامل به قوانین و مقررات مهاجرتی، ممکن است با دشواری های زیادی در این مسیر همراه شده و حتی شانس موفقیت تحت تاثیر این عدم آگاهی، کاهش پیدا کند.

   بنابراین توصیه موسسه حقوقی «همراه» که بهترین وکلا و کارشناسان مهاجرتی را در اختیار دارد به شما این است که حتما این مسیر را با همراهی یک وکیل مهاجرت خوب آغاز کنید تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود برسید.

https://expatistan.com

https://livingcost.org/

https://expatarrivals.com

https://www.make-it-in-germany.com

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه