سرمایه گذاری در آلمان

آلمان به عنوان بزرگ ترین اقتصاد در قاره اروپا، چهارمین کشور جهان براساس تولید ناخالص داخلی و ششمین کشور جهان براساس سرانه تولید ناخاصل داخلی- برابری قدرت، دارای یک سیستم اقتصاد اجتماعی بازا بسیار توسعه یافته است.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • امکان اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک وجود ندارد!
 • اخذ اقامت دائم متقاضی اصلی بعد از سه سال اقامت موقت و اخذ اقامت افراد وابسته بعد از پنج سال اقامت امکان پذیر است.
 • امکان دریافت تابعیت آلمان بعد از 8 سال اقامت در  این کشور امکان پذیر است.
 • دولت آلمان در قبال سرمایه گذاری، ویزای طلایی (Golden Visa) به اتباع کشورهای دیگر اعطا نمی کند.
 • حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری 25 هزار یورو و برای ثبت شرکت است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

   آلمان به عنوان بزرگ ترین اقتصاد در قاره اروپا، چهارمین کشور جهان براساس تولید ناخالص داخلی و ششمین کشور جهان براساس سرانه تولید ناخاصل داخلی- برابری قدرت، دارای یک سیستم اقتصاد اجتماعی بازا بسیار توسعه یافته است. شاخص توسعه انسانی –HDI- بسیار بالایی دارد و در رده چهارم جهان قرار گرفته است. سرانه تولید ناخالص داخلی- برابری قدرت خرید- آلمان در سال 2019، 53 هزار و 815 دلار بود.

   آلمان با تولید ناخالص داخلی 3.9 تریلیون دلار در سال 2019 در رده چهارم جهان قرار گرفت. ضمناً این کشور در زمینه «شروع یک تجارت» در سال 2019 در بین 190 کشور جهان در رتبه 22 قرار گرفت. آلمان از نظر شاخص رفاه درسال 2019، در رتبه هشتم جهان قرار گرفته است.

   آلمان با توجه به ثُبات سیاسی، سهولت شروع تجارت، سطح رفاه بالا، اقتصاد قدرتمند، پایین بودن نرخ فساد اداری، موقعیت جغرافیایی آن در قلب اروپا، داشتن اقتصاد رقابتی، پایین بودن نرخ تورم، بازار بزرگ و آزاد، زیر ساخت های فوق العاده پیشرفته، بالا بودن سطح خلاقیت و نوآوری و نیروی کار متخصص در این کشور، مکانی مناسب برای سرمایه گذاری و زندگی محسوب می شود.

   ما در نوشتار پیش رو، در ابتدا اطلاعات اساسی در مورد موقعیت اقتصادی آلمان به شما ارائه می دهیم و بعد از آن به مزایای سرمایه گذاری در این کشور خواهیم پرداخت و سپس، در موردگزینه ها و روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور به تفصیل صحبت می کنیم تا بتوانیم به شما در کسب اطلاعات لازم در این زمینه کمک کنیم.

   علاقه مندان به سرمایه گذاری در آلمان، می توانند با خواندن این مقاله در مورد ویزای سرمایه گذاری آلمان و شرایط لازم برای آنها، اطلاعات جامعی کسب کنند. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

تجارت و سرمایه گذاری در آلمان

   سرمایه گذاری معمولاً کار ساده ای نیست و بررسی چندین فاکتور در این زمینه امری ضروری است. سرمایه گذاری ان هم در یک کشور خارجی بدون آشنایی کامل با شرایط اقتصادی آن کشور و آگاهی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری، نمی توان تصمیم منطقی گرفت. سرمایه گذاری در آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست و آشنایی با موقعیت اقتصادی آن ضروری است. بدین منظور ما در اینجا به بخشی از واقعیت های مربوط به اقتصاد آلمان می پردازیم .

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • شاخص فساد اداری: طبق آمار منتشرشده در سال 2019، آلمان در میان 180کشور جهان از نظر کمترین نرخ فساد اداری، در رده نهم قرار گرفت.
 • آلمان  در سال 2018 در میان 140 کشور جهان، هفتمین اقتصاد رقابتی جهان را داشت.
 • نرخ تورم در آلمان در سال 2019  به میزان 1.45 درصد گزارش شده است و در نوامبر سال 2020 نسبت زمان مشابه سال گذشته 0.3 درصد کاهش داشته است.
 • نرخ بیکاری در آلمان در اکتبر سال 2020،  4.5 درصد گزارش شده که مشابه دو ماه گذشته است و بالاترین سطح نرخ بیکاری گزارش شده از دسامبر سال 2015 است.
 • میزان مالیات بر درآمد شرکت ها که فاکتور بسیار مهمی برای سرمایه گذاری محسوب می شود، در آلمان 30 درصد و میزان مالیات بر درآمد اشخاص 45 درصد است.
 • نرخ بهره بانکی در آلمان توسط بانک مرکزی اروپا تعیین می شود که در سال 2020 میزان آن صفر درصد و بالاترین آن 4.75 درصد گزارش شده است.
 • آلمان در زمینه «سهولت شروع یک تجارت» در بین 190 کشور جهان، در رده 22 قرار دارد.
 • آلمان برترین قدرت اقتصادی اروپا و چهارمین قدرت اقتصادی جهان محسوب می شود.

[/gem_list][/gem_textbox]

   آلمان دومین صادر کننده و سومین وارد کننده بزرگ اتحادیه اروپا به شمار می آید؛ بنابراین تجارت یکی مهمترین منابع درآمدی این کشور است. صنعت کشاورزی در این کشور محدود است و حدود 0.8 درصد تولید ناخاصل داخلی را تشکیل می دهد و حدود 1.2 درصد نیروی کار در این بخش مشغول به کار هستند. اصلی ترین محصولات کشاورزی شامل: شیر، دانه های شکر، سیب زمینی، گندم، جو و غلات است.

   بخش صنعت حدود 26.8 درصد تولید ناخاصل داخلی را تشکیل می دهد و حدود 26.8 درصد نیروی کار در این بخش شاغل هستند. آلمان صنعتی ترین کشور قاره اروپا و دارای اقتصادی متنوع است: صنعت خودروسازی، بزرگترین بخش صنعتی است اما بخش های صنعتی دیگری مانند مهندسی مکانیک، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و محصولات شیمایی نیز از بخش های مهم محسوب می شوند.

   فعالیت های اقتصادی بیشتر در ایالت های بادن- وورتمبرگ و راین- وستفالیای شمالی متمرکز هستند به طوری که نیمی از 1,600 شرکت های تولیدی این کشور به عنوان پیشروهای بازار جهانی در این مناطق واقع شده اند.

   درآمد حاصل از بخش خدمات، به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین بخش، حدود 62.4 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود 72 درصد نیروی کار را در استخدام خود دارد.

   این کشور همچنین دارای منابع طبیعی قابل توجهی از جمله اورانیوم، الوار، پتاسیم، نیکل، مس و گاز طبیعی است. در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، این کشور یکی از بزرگترین تولید کنندگان توربین های بادی در جهان است. در سال 2019، انرژی های تجدید پذیر به جای زغال سنگ، به منبع اصلی انرژی آلمان تبدیل شدند.

مزایای سرمایه گذاری در آلمان

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • استانداردهای بالای زندگی
 • دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی پیشرفته و مقرون به صرفه
 • تحصیل رایگان در برخی از مدارس و دانشگاه های معتبر جهان در این کشور
 • محیط کسب و کار کم نظیر و عالی
 • اخذ اقامت دائم پس از پنج سال و تابعیت بعد از هشت سال زندگی و اقامت در این کشور
 • سفر به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • نیروی کار متخصص و کارآمد که اکثریت آنها به زبان انگلیسی تسلط دارند
 • هیچ نوع تبعیضی در تعیین میزان مالیات یا ثبت شرکت میان مردم این کشور و سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع سرمایه گذاری در آلمان

   آلمان به عنوان قطب پیشرفته صنعتی، تولیدی و مهندسی با ترکیب تجارت و مهاجرت، از سرمایه گذاری کارآفرینان خارجی در جهت پیشرفت منطقه ای استقبال می کند و در نهایت افراد می توانند به اقامت دائم و تابعیت این کشور دست یابند. راههای سرمایه گذاری در این کشور شامل مواردی چون خرید ملک، ثبت شرکت، خرید سهام شرکت، خرید اوراق قرضه و… می شود.

   در این کشور اساساً هیچ برنامه دولتی برای ارائه ویزاهای طلایی در ازای سرمایه گذاری وجود ندارد. همچنین سرمایه گذاری در املاک به اخذ اقامت منجر نمی شود. با این وجود، این گزینه برای افراد ثروتمند وجود دارد که از طریق سرمایه گذاری تجاری در جهت تامین منافع اقتصادی، اجازه اقامت در آلمان را دریافت کنند.  طبق بخش 21 قانون اقامت، به اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا که مایل به فعالیت اقتصادی در آلمان هستند، اعطای اقامت موقت این کشور در صورت وجود کلیه موارد زیر، امکان پذیر است :

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • تامین منافع اقتصادی یا یک نیازهای منطقه ای
 •  داشتن تاثیر مثبت اقتصادی برای این کشور

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • داشتن سرمایه شخصی یا وام مصوب برای تحقق ایده تجارت

[/gem_list][/gem_textbox]

   به عبارت دیگر، یک سرمایه گذار خارجی که فعالیت کارآفرینی انجام دهد و سرمایه گذاری او مطابق با شرایط فوق باشد، به او اجازه اقامت داده خواهد شد.

   در چنین مواردی، این افراد بایستی ملکی به ارزش دست کم 250 هزار یورو خریداری کنند و در کنار آن 100 هزار یورو به مدت پنج سال در یک پروژه توسطعه منطقه ای در حال انجام، سرمایه گذاری کنند و در مجموع میزان سرمایه لازم  350 هزار یورو است. بعد از اقدامات فوق، به سرمایه گذار و خانواده او اجازه اقامت سه ساله داده می شود.

   با گذشت سه تا پنج سال از اقامت موقت، این اقامت به اقامت دائم تبدیل می شود. بعد از هشت سال اقامت می توان برای دریافت تابعیت آلمان درخواست داد.

   یکی دیگر از گزینه های عالی سرمایه گذاری در آلمان، برنامه ویزای سرمایه گذاری تحت حمایت دولت است. مهمترین جنبه این برنامه سرمایه گذاری این است که سرمایه گذار، منابع مالی کافی برای پشتیبانی سرمایه گذاری خود را داشته باشد. میزان سرمایه لازم برای این برنامه، یک میلیون یورو است. اگر هدف این سرمایه گذاری ایجاد شغل در این کشور است باید دست کم 10 شغل جدید ایجاد شود.

   متقاضی علاوه بر داشتن منابع مالی لازم برای حمایت از سرمایه گذاری خود، باید یک طرح تجاری خوب تهیه کرده و جزئیات مربوط به سرمایه گذاری و تاثیر آن بر اقتصاد آلمان را شرح دهد. معرفی یک کسب و کار تجاری جدید یا یک محصول مبتنی بر فناوری جدید، باعث تسریع تایید سرمایه گذاری می شود.

ثبت شرکت در آلمان

   ثبت شرکت در آلمان یک فراینده ساده است وسرمایه گذاران خارجی برای ایجادشرکت، درخواست مجوزها و پروانه های ویژه، درخواست پروانه های ساختمانی و همچنین دریافت مشوق های سرمایه گذاری از حقوق مشابه اتباع این کشور برخوردار هستند.

  هزینه های لازم برای ثبت شرکت بدین شرح هستند:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • هزینه ثبت شرکت: تقریبا 1800 یورو
 • هزینه های دفتر کار مجازی: تقریباً ماهیانه 208 یورو
 • هزینه های حسابداری: از 100 یورو در ماه شروع می شود
 • هزینه ثبت نام: هزینه های معمول ثبت نام تقریباً 400 یورو و سایر موارد، مانند هزینه دفتر اسناد رسمی، نیز اعمال خواهد شد
 • حداقل سرمایه سهام: حداقل سرمایه سهام برای شرکت با مسئولیت محدود 25 هزار یورو

[/gem_list][/gem_textbox]

خرید اوراق قرضه دولتی

   یکی دیگر از راههای سرمایه گذاری خرید اوراق قرضه دولتی است که توسط دولت فدرال آلمان برای تامین هزینه های خارج از کشور صادر می شود.  آنها توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) به عنوان وثیقه برای عملیات اعتباری پذیرفته می شوند. این اوراق با سررسیدهای اصلی هفت، 10، 15 و 30 ساله حراج می شوند

بخشهای اصلی سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی

   آلمان فرصت های بی شماری را برای سرمایه گذاران خارجی در بخشهای مختلف خود فراهم می کند. در اینجا به برخی از مهمترین بخشها اشاره شده است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کالاهای مصرفی: آلمان پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا است و بازار بزرگی برای کالاهای مصرفی دارد. آلمان همچنین به دلیل تولید ماشین آلات با تکنولوژی بالا شهرت دارد.
 • بخش گردشگری: آلمان یک مقصد گردشگری بسیار جذاب است. هجوم گردشگران در طول سال، مسیر های سرمایه گذاری زیادی را برای سرمایه گذاران خارجی گشوده است. تعداد زیادی از سرمایه گذاران خارجی در زمینه ارائه امکانات اقامتی به گردشگران سرمایه گذاری می کنند.
 • آموزش: اخیراً آلمان به عنوان قطب برتر اتحادیه اروپا در زمینه آموزش درحال رشد است. برای سرمایه گذاران خارجی سرمایه گذاری در زمینه تاسیس کالج امکان پذیر است.

[/gem_list][/gem_textbox]

   در پایان با توجه به پیچیدگی نسبی فرآیند مهاجرت و احتمال بروز مشکل در صورت عدم آگاهی به مقررات و قوانین مهاجرتی، توصیه ما به شما استفاده از خدمات و مشاوره یک وکیل مهاجرت زبده و مسلط به این امور است. امتیاز مهم موسسه حقوقی «همراه»، داشتن وکلای متخصص و کارآمد است که به قوانین مهاجرتی کشورهای مقصد اشراف کامل دارند و می توانند بهترین نتایج را برای شما به ارمغان بیاورند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.