تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در فرانسه چقدر است؟ بهترین شهرهای فرانسه کدام اند؟ اجاره خانه در فرانسه چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

هزینه زندگی در فرانسه

   علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت باید توجه داشته باشند که در هنگام مهاجرت، باید به مسائل و جوانب زیادی توجه کرد تا بتوان بهترین انتخاب را داشت و کشوری را به عنوان مقصد مهاجرت خود برگزید که کاملا با شرایط و موقعیت افراد تطابق داشته باشد، چون به طور قطع، این مسائل در زندگی آینده آن ها تاثیرگذار خواهند بود.

   یکی از موضوعات مهمی که قبل از هر گونه تصمیم گیری و اقدامی باید آن را به طور کامل بررسی و ارزیابی کرد، هزینه زندگی در کشور مقصد است. هزینه هایی مانند خرید یا اجاره خانه، هزینه تحصیل فرزندان، مالیات، خدمات درمانی، هزینه حمل و نقل و مانند آن.

   ما در این مقاله انواع هزینه های لازم برای زندگی در فرانسه را بررسی کرده و به این سوال ها که ذهن بسیاری از علاقه مندان مهاجرت به این کشور را درگیر خود کرده است، پاسخ می دهیم: متوسط هزینه ماهیانه زندگی در فرانسه چقدر است؟ برای خرید آپارتمان در فرانسه چقدر باید هزینه کرد؟ آیا استفاده از خدمات درمانی در فرانسه رایگان است؟ هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ با این امید که بتوانیم در تصمیم گیری بهتر به شما کمک کنیم.

   شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد هزینه های زندگی در فرانسه کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در فرانسه

   متوسط هزینه زندگی در فرانسه بالاست و به عوامل مختلفی مانند محل اقامت افراد بستگی دارد. قیمت خدمات و کالاها در مناطق مختلف این کشور با هم فرق دارند. پاریس یکی از گران ترین شهرهای جهان (معمولاً در رتبه دوم بعد از سنگاپور) به شمار می آید. اگرچه پاریس مقصد مهاجرتی محبوبی است، اما مناطق زیادی در فرانسه وجود دارند که به اندازه پاریس جذابیت دارند و هزینه زندگی در آن ها نیز کمتر است.

   قصد افراد برای خرید یا اجاره خانه، نقش تعیین کننده ای در تعیین بودجه مورد نیاز برای زندگی در فرانسه دارد. سبک زندگی افراد و همچنین تعداد افراد خانواده نیز نقش مهمی در تعیین میزان بودجه لازم برای زندگی در فرانسه ایفا می کند.

   عمده مخارج زندگی در فرانسه شامل اجاره مسکن (حدود ۲۴.۲ درصد)، هزینه حمل و نقل (۱۱.۲ درصد) و خرید های فروشگاهی (۳۵.۲ درصد) است که ۶۸ درصد درآمد افراد صرف این موارد می شود. علاوه بر این هزینه ها، بایستی هزینه موارد ضرروی مانند خدمات درمانی، مراقبت های فردی و هزینه تحصیل فرزندان را نیز در نظر گرفت.

   متوسط هزینه زندگی در فرانسه هزار و ۱۸۵ یورو در ماه است که ۹۱/۱ برابر گران تر از متوسط جهانی است. فرانسه در رده بندی گران ترین کشورهای جهان در بین ۱۹۷ کشور در رتبه ۳۱ و از نظر بهترین کشور برای زندگی در رده ۱۸ قرار گرفته است. متوسط درآمد ماهیانه در این کشور پس از کسر مالیات، هزار و ۸۵۲ یورو است.

هزینه خدمات درمانی

   خدمات درمانی در فرانسه، به صورت تقریبا رایگان به عموم ارائه می شود. دولت این کشور، تقریباً ۷۰ درصد هزینه های خدمات درمانی را می پردازد و باقی مانده آن، توسط بیمه های خصوصی پرداخت می شود، البته در برخی موارد، مانند بیماری سرطان، دیابت یا زایمان، همه هزینه ها توسط سیستم خدمات درمانی فرانسه پوشش داده می شوند.

   هزینه بیمه خدمات درمانی با توجه به سیاست های بیمه و تاریخچه پزشکی افراد متغیر است. برای یک فرد جوان و مجرد، متوسط هزینه لازم برای استفاده از طرح بیمه خدمات درمانی، حدود ۷۰ یورو به صورت ماهیانه است.

هزینه های تحصیل در فرانسه

   یکی دیگر از موضوع های مهمی که برای محاسبه هزینه های زندگی در فرانسه باید به آن توجه خاص داشت، هزینه تحصیل در این کشور است. یکی از زمینه هایی که فرانسه در آن خوب عمل کرده، ارائه آموزش رایگان به عموم است. تحصیل برای رده سنی شش تا ۱۶ ساله اجباری است و دولت همه هزینه ها را به جز هزینه تهیه لوازم مدرسه (نوشت افزار، کتاب و…) و سفرهای میدانی را پوشش می دهد.

   به طور معمول، مدارس دولتی فرانسه، ۲ زبانه نیستند و اگر والدین علاقه مند باشند که فرزندان شان در مدارس ۲ زبانه درس بخوانند، بایستی آن ها را در مدارس بین المللی خصوصی ثبت نام کنند. هزینه ثبت نام در مدارس بین المللی از حدود ۲ هزار و ۲۵۰ یورو در سال شروع می شود. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه، این مقدار می تواند کمتر از ۲۰۰ یورو در سال باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی مبلغی در حدود ۳ هزار تا ۱۰ هزار یورو در سال است.

   والدینی که به دلیل شاغل بودن می خواهند فرزندان خود را در مراکز نگهداری کودکان ثبت نام و از این خدمات استفاده کنند، باید ماهیانه حدود ۶۶۵ یورو به عنوان شهریه بپردازند.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   قیمت برق در فرانسه در مقایسه با استانداردهای اروپا، زیاد نیست و حدود ۰.۱۵ یورو به ازای هر کیلو وات ساعت است که از متوسط بهای برق اروپا ( ۰.۲۰ یورو) کم تر است. هزینه اینترنت نیز نسبتاً مناسب و حدود ۲۰ تا ۶۰ یورو برای هر ماه می شود. در صورت استفاده از تلویزیون، باید سالانه حدود ۱۳۹ یورو به عنوان «مجوز تلویزیون» پرداخت شود.

   در مجموع باید گفت که هزینه های خدمات رفاهی تابع اندازه و نوع خانه ای است که افراد برای خود انتخاب می کنند. هزینه خدمات رفاهی به صورت کلی در این جدول آورده شده اند:

متوسط هزینه ماهیانه(یورو)
خدمات اساسی (برق،آب، گرمایشی، سرمایشی، زباله)۱۴۷
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت)۲۸
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی۰.۲۰

میانگین اجاره مسکن در فرانسه

   به طور متوسط حدود ۲۴.۲ درصد از درآمد ماهیانه افراد در فرانسه صرف پرداخت اجاره مسکن می شود، اما اگر افراد بخواهند که در مرکز شهر خانه اجاره کنند، حدود یک سوم تا نیمی از درآمد ماهیانه آن ها صرف پرداخت اجاره خواهد شد. میانگین اجاره بها در فرانسه بدین صورت است:

   اجاره آپارتمان (به صورت ماهیانه):

  • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: ۶۸۱ یورو
  • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: ۵۲۵ یورو
  • آپارتمان سه خوابه  در مرکز شهر: هزار و ۸۳۲ یورو
  • آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر: هزار و ۴ یورو خرید

   در حالی که متوسط قیمت اجاره در سراسر فرانسه برای یک خوابه در مرکز شهر حدود ۶۸۰ یورو است، اما با خارج شدن از شهرهای بزرگ، به ویژه پاریس، می توان با قیمت بسیار پایین تر خانه اجاره کرد.

   به عنوان مثال، در پایتخت، بیش از هزار و ۲۰۰ یورو در ماه برای اجاره هزینه می شود، در حالی که در نانت، متوسط اجاره به طور قابل توجهی پایین تر و تقریباً ۵۴۰ یورو برای هر ماه است.

   در جدول زیر میانگین اجاره بها در شهرهای مختلف فرانسه آورده شده است:

نام شهرآپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه)آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه)
پاریس۱.۲۱۱۸۵۴۲.۶۵۰۱.۷۵۷
نیس۸۰۵۶۴۵۱.۷۹۲۱.۳۶۸
بوردو۶۸۳۵۲۲۱.۲۳۳۱.۰۱۴
استراسبورگ۶۷۵۴۸۸۱.۲۷۲۹۰۷
لیون۶۵۴۴۸۰۱.۴۰۷۱.۰۵۳
لیل۶۳۲۵۰۴۱.۵۳۵۹۱۵
کلمار۶۰۰۴۵۰۱.۱۲۰۸۰۰
مونت پلیه۵۹۴۴۶۸۱.۰۵۶۹۲۲
مارسی۵۸۲۴۷۸۱.۱۴۲۱.۰۵۰
نانت۵۴۳۴۱۰۱.۱۸۷۸۲۶

میانگین قیمت خرید ملک در فرانسه

   قیمت خرید خانه در فرانسه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کم تر است؛ به طوری که افراد می توانند ملک خود را در کشورشان بفروشند و پس از خرید خانه در فرانسه، مبلغی هم باقی می ماند که می توانند برای تجهیز خانه هزینه یا آن را پس انداز کنند.

   قیمت ملک در فرانسه به دلیل نوع و موقعیت ملک به شدت متغیر است. در جدول زیر چند مثال در مورد قیمت خرید ملک در فرانسه آورده شده است:

شهرنوع ملکقیمت (یورو)
پاریسآپارتمان ۲ خوابه۷۵۰.۰۰۰
لیونخانه سه خوابه۴۲۰.۰۰۰
لیونآپارتمان ۲ خوابه۳۰۰.۰۰۰
مارسیخانه چهارخوابه۱.۲۵۰.۰۰۰
مارسیآپارتمان ۲ خوابه۲۹۵.۰۰۰

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در فرانسه

   بخش اعظم درآمد ماهیانه افراد یعنی حدود ۳۵ درصد صرف خرید مایحتاج روزانه (مواد غذایی، بهداشتی و…) و حدود سه درصد درآمد افراد در فرانسه، صرف خرید لباس می‌شود. در این جا قیمت برخی از اقلام مواد غذایی، پوشاک و بهداشتی در فرانسه آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت۱۳.۱۸ یورو
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۵۰ یورو
ساندویچ مک دونالد۸.۵۰ یورو
کاپوچینو۲.۸۳ یورو

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۰.۹۸ یورو
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۱.۴۱ یورو
برنج (یک کیلوگرم)۱.۸۴ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد)۳ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۱۵.۱۹ یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۱۰.۱۷ یورو
یک کیلوگرم گوشت قرمز۱۶.۱۲ یورو
سیب (یک کیلوگرم)۲.۶۵ یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۲.۸۵ یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۱.۸۰ یورو
پیاز (یک کیلوگرم)۲.۰۵ یورو

لباس

شلوار جین۷۸.۴۱ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۳۵.۱۰ یورو
یک جفت کفش نایک۸۳.۱۳ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه۱۱۲.۳۷ یورو

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی۳۵.۳۸ یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۱۵.۲۶ یورو
بلیط سینما برای یک نفر۱۰ یورو

بهداشت فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۷ یورو
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۲۵ یورو
دئودرانت۳.۴۹ یورو
شامپوی مو۳.۸۸ یورو
خمیر دندان۲.۱۱ یورو
کوتاهی مو مردانه۲۲ یورو
بسته چهار تایی دستمال توالت۱.۶۰ یورو

هزینه حمل و نقل در فرانسه

   فرانسه، سیستم حمل و نقل عمومی فوق العاده ای دارد. زندگی بدون خودروی شخصی در فرانسه برای افراد خارجی بسیار ساده و آسان است. علاوه بر این، بسیاری از کارفرمایان بخشی از هزینه رفت و آمد کارمندان را پرداخت می کنند. به طور معمول، حدود ۱۱.۲ درصد از درآمد ماهیانه افراد، صرف هزینه رفت و آمد آن ها می شود.

   زیرساخت های حمل و نقل عمومی در مناطق روستایی فرانسه، به اندازه سیستم حمل و نقل شهری خوب و کامل نیست و افرادی که خارج از شهرها زندگی می کنند برای رفت وآمد خود، باید از خودروی شخصی استفاده کنند که این موضوع باعث بالا رفتن هزینه های آن ها می شود.

   در جدول زیر هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در فرانسه، آورده شده است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۱.۷۰ یورو
بلیط ماهیانه (قیمت عادی)۵۲.۵۰ یورو
ورودی تاکسی۳.۴۵ یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۱.۷۴ یورو
انتظار یک ساعته تاکسی۲۸ یورو
یک لیتر بنزین۱.۴۸ یورو
اجاره یک هفته ای خودروی کوچک۱۴۰ یورو

میزان مالیات در فرانسه

   در فرانسه مالیات های مختلفی وجود دارد، اما مالیات بر درآمد مهم ترین آن ها به شمار می آید. در این کشور مالیات بر درآمد از حقوق کارمندان کم نمی شود و همه افراد باید فرم پرداخت مالیات را تکمیل و مالیات را پرداخت نمایند.

   میزان مالیات بر درآمد افراد غیر مقیم، حدود ۲۰ درصد از آنچه در فرانسه کسب کرده اند، می شود و برای افراد مقیم فرانسه به شرح زیر است:

میزان درآمد مشمول مالیات (یورو)میزان مالیات (درصد)
از ۰ تا ۹.۹۶۴معاف از مالیات
از ۹.۹۶۴ تا ۲۷.۵۱۹۱۴
از ۲۷.۵۱۹ تا ۷۳.۷۷۹۳۰
از ۷۳.۷۷۹ تا ۱۵۶.۲۴۴۴۱
بیش از ۱۵۶.۲۴۴۴۵

گران ترین و ارزان ترین شهرهای فرانسه کدامند؟

   در جدول زیر میانگین هزینه های زندگی در برخی از شهرهای فرانسه آورده شده است:

نام شهرهزینه های زندگی به صورت تقریبی
پاریس۱.۷۴۰
لیون۱.۲۳۷
مارسی۱.۱۷۱
نیس۱.۲۳۳
استراسبورگ۱.۱۶۹
تولوز۱.۱۴۱
لیل۱۰۹۶
نانت۱.۰۷۰
نانسی۱.۰۱۳
متز۹۸۴
تولون۹۶۷
سنت اتین۸۶۰

   مهاجرت فرآیندی نسبتا پیچیده است و با توجه به این موضوع که مقررات و قوانین مربوط به آن به طور مستمر، دستخوش تغییرات زیادی می شوند، اکیدا به شما توصیه می کنیم که حتما به یک وکیل مهاجرت زبده و مسلط به این قوانین و مقررات مراجعه کنید تا شانس موفقیت شما بیشتر شود.

   امتیاز ویژه موسسه حقوقی «همراه»، برخورداری از بهترین وکلا و کارشناسان مهاجرتی است؛ با همراهی ما، بهترین نتیجه در انتظار شما خواهد بود.

Related Posts

Leave a comment