تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در فرانسه

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در فرانسه چقدر است؟ کم خطر ترین راه سرمایه گذاری در فرانسه چیست؟ آیا با خرید خانه و املاک در فرانسه می شود اقامت گرفت؟ تاسیس شرکت در فرانسه چقدر سرمایه می خواهد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • فرانسه جز پنج کشور برتر در زمینه جذاب ترین کشورها برای سرمایه گذاران بین المللی
 • فرانسه، هفتمین اقتصاد بزرگ جهان در سال ۲۰۱۹ بود.
 • فرانسه سه نوع ویزای طلایی ارائه کرده است.
 • طرح پاسپورت تلنت برای نیروی کار بسیار متخصص، مدیران پروژه های نوآورانه و سرمایه گذاران با سرمایه ۳۰۰ هزار یورویی در نظر گرفته شده است.
 • در طرح ویزای فن آوری فرانسه برای ایده های نوآورانه حداقل مبلغ تعیین نشده است.

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

   جذابیت اقتصادی فرانسه در سال های اخیر در حال افزایش است و توجه تعداد فزاینده ای از سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود جلب کرده است. براساس رتبه بندی سالانه شرکت جهانی مشاور مدیریتی ( AT Kearney )، فرانسه در سال ۲۰۱۸ در دسته بندی جذاب ترین کشورها برای سرمایه گذاران بزرگ بین المللی، در زمره پنج کشور برتر قرار گرفت.

   شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای سرمایه گذاری فرانسه کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

   اخذ اقامت و پس از آن اخذ تابعیت فرانسه از طریق برنامه سرمایه گذاری، برای افرادی که می خواهند پاسپورت دوم داشته باشند و در عین حال در اقتصادی سالم سرمایه گذاری کنند، یکی از بهترین گزینه ها است. ضمن این که، فرانسه مکانی مطلوب برای زندگی است و دریافت پاسپورت دوم از این کشور، متضمن مزایایی است که هر شهروند اتحادیه اروپا از آن برخوردار است.

   در این مقاله قصد داریم در ابتدا، ضمن توضیح موقعیت اقتصادی کشور فرانسه در اروپا، به مزایای سرمایه گذاری دراین کشور بپردازیم. پس از آن در مورد گزینه ها و روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور به تفصیل صحبت می کنیم تا بتوانیم شما را با این مسیر بیشتر آشنا کنیم.

   علاقه مندان به سرمایه گذاری در فرانسه، می توانند با خواندن این مقاله در مورد طرح پاسپورت تلنت، افراد واجد شرایط این طرح، مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری و فرآیند انجام طرح و همچنین در مورد ویزای فن آوری برای ایده های نوآورانه و کارآفرینان اطلاعات جامعی کسب کنند.

تجارت و سرمایه گذاری در فرانسه

   اگر بخواهیم موقعیت اقتصادی فرانسه را در اروپا توضیح دهیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • فرانسه یک قدرت اقتصادی جهانی است: این کشور با تولید ناخالص داخلی ۲.۷۶۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ ، هفتمین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، هند و انگلیس بود.
 • فرانسه در قلب اروپا واقع شده و درهای آن به روی سرمایه گذاران خارجی باز است: در هر هفته ۲۱ شرکت خارجی، فرانسه را برای سرمایه گذاری های جدید انتخاب می کنند. در فرانسه بیش از ۲۸ هزار شرکت با سرمایه خارجی وجود دارد که ۱۱ درصد نیروی کار این کشور را به اشتغال درآورده است.
 • پاریس؛ مرکز مالی برجسته اتحادیه اروپا: پایتخت فرانسه، در رتبه بندی شهرهایی که محل استقرار ۵۰۰ مرکز برتر تجاری هستند، بعد از پکن و توکیو و بالاتر از لندن و نیویورک  قرار دارد .
 • مردمی کارآفرین: فرانسه پیشرو در ایجاد تجارت در اروپاست. این کشور، شاهد رکورد ۶۹۱ هزار شرکت نوآورانه  در سال ۲۰۱۸  بوده است.
 • منابع انسانی واجد شرایط و مولد: فرانسه ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در سیستم آموزشی سرمایه گذاری می کند. از این رو، دارای نیروی کار کاملاً واجد شرایط  و سازگار است که می توانند بر فن آوری های جدید که لازمه افزایش بهره وری است ، تسلط داشته باشند.
 • کشوری مبتکر: طبق اعلام سالنامه رقابت جهانی ۲۰۱۸، فرانسه با هزینه تحقیق و توسعه داخلی که معادل ۲.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی است – بعد از آمریکا، چین، ژاپن، آلمان و کره جنوبی-  در رتبه ششم جهان قرار دارد.

   پنج بخش اصلی سرمایه گذاری تحقیق و توسعه در فرانسه نیز عبارتند از؛ ساخت اتومبیل، هواپیما و فضاپیما، داروسازی، فعالیت های علمی و فنی و خدمات فن آوری اطلاعات (IT). فرانسه در زمینه های رشد مانند بیوتکنولوژی و فن آوری های زیست محیطی تخصص دارد.

مزایای سرمایه گذاری در فرانسه

   با توجه به مطالب پیش گفته و تشریح موقعیت اقتصادی فرانسه در اروپا، در مورد مزایای سرمایه گذاری در این کشور می توان موارد زیر را نام برد:

 • اخذ کارت اقامت تجدید پذیر دارای ۴ سال اعتبار
 • همراهی افراد وابسته شامل همسر و کودکان زیر ۱۸ سال
 • تردد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • حق زندگی، کار، تحصیل در فرانسه
 • دسترسی رایگان به سیستم آموزش و بهداشت عمومی با استاندارد بالا
 • اجازه سفر در کشور های حوزه شینگن (۲۶ کشور)
 • عدم نیاز به آموزش و یادگیری زبان
 • دریافت تابعیت پس از ۵ سال اقامت در فرانسه

انواع سرمایه گذاری در فرانسه

   علاقه مندان و متقاضیان سرمایه گذاری در فرانسه باید توجه داشته باشند که همه روش های سرمایه گذاری در فرانسه به کسب تابعیت این کشور منتهی نمی شوند. پس لازم است بدانید که خرید ملک در فرانسه، به کسب مجوز اقامت و در نهایت تابعیت این کشور منجر نمی شود. اما گزینه های متعددی در مسیر اخذ اقامت و تابعیت فرانسه برای ارائه به سرمایه گذاران خارجی وجود دارد که به سه نوع ویزای طلایی، براساس فعالیت اقتصادی در فرانسه تقسیم می شوند.

   این سه نوع ویزای طلایی در زیر توضیح داده شده اند:

مجوز اقامت اقتصادی ۱۰ میلیون یورویی

   این روش که در سال ۲۰۱۶ طراحی شد، در ادامه با انجام اصلاحاتی به طرح پاسپورت تلنت (Passport Talent) تبدیل شد. هدف از این اصلاحات یعنی جایگزین شدن ویزای پاسپورت تلنت با مجوز اقامت اقتصادی، ایجاد جذابیت بیشتر کشور فرانسه برای سرمایه گذاران و ساده سازی مراحل مهاجرت بود.

طرح پاسپورت تلنت (Passport Talent )

   پاسپورت تلنت، به افرادی اعطا می شود که به نظر می رسد از طریق مهارت ها و استعدادهای خود در توسعه اقتصاد فرانسه و همچنین فرهنگ، علوم و ورزش، به طور مستقیم یا غیرمستقیم سهم قابل توجه و ماندگار خواهند داشت؛ مشروط بر این که این افراد، شهروند کشورهای اتحادیه اروپا یا الجزایر نباشند.

   در این طرح ، افراد تأیید شده می توانند اجازه اقامت موقت چهار ساله را دریافت کنند. اقامت دائم در فرانسه پس از ۸ سال امکان پذیر است. اما بیشتر افراد مستقیماً برای تابعیت فرانسه اقدام می کنند؛ زیرا این امکان پس از ۵ سال اقامت وجود دارد.

   چنانچه اعضای خانواده نیز متقاضی را همراهی کنند، اجازه اقامت چهار ساله برای آن ها هم صادر می شود . با صدور این این اجازه اقامت، همسر و فرزندان بالای ۱۸ سال متقاضی نیز اجازه کار خواهند داشت.

   اما اکنون این سوال مطرح می شوند که چه کسانی مشمول طرح پاسپورت تلنت می شوند؟

   در پاسخ باید گفت که کارمندان شرکت های نوآورانه، کارگران بسیار متخصص، افرادی که به تازگی فارغ التحصیلان شده اند، موسسان شرکت، مدیران و سرمایه گذاران پروژه های نوآورانه.

   شرایط سرمایه گذاری از مسیر پاسپورت تلنت نیز عبارتند از:

 • تعهد به سرمایه گذاری ۳۰۰ هزار یورویی در پروژه در نظر گرفته شده
 • تعهد به ایجاد و نگهداری شغل برای نیروی کار بومی در مدت ۴ سال
 • رعایت تعهدات تعیین شده در طرح تجاری ( Business Plan ) مصوب

   دارندگان شرایط فوق برای اخذ پاسپورت تلنت، مراحل زیر را طی می کنند: اولا، درخواست خود را به سفارت فرانسه یا سرکنسولگری ذی صلاح ارائه می کنند؛ دوما، ۴۵ روز برای دریافت پاسخ منتظر می مانند؛ سوما، در صورت تایید درخواست، به متقاضی و افراد تحت تکفل، ویزای سه ماه اقامت طولانی اعطا می شود؛ چهارم، متقاضی و افراد تحت تکفل باید در این دوره ای وارد فرانسه شوند؛ پنجم، استان ذیصلاح در طول ماه ورود، پاسپورت تلنت را صادر می کند؛ ششم، پاسپورت تلنت برای مدت ۴ سال اعطا می شود.

ویزای فن آوری فرانسه (Tech visa) برای ایده های نو آورانه (Start Up) و کارآفرینان

   تکنولوژی در فرانسه با سرعتی قابل ملاحظه در حال پیشرفت است و این امر سبب توجه روزافزون سرمایه گذاران بین المللی به این کشور شده است. دولت فرانسه در جهت رقابت برای جذب استعدادهای جهانی، ویزای فن آوری این کشور را توسعه داده و این روش را تبدیل به روشی سریع برای دریافت اجازه اقامت نموده است.

   ویزای فن آوری فرانسه یک طرح ساده و سریع برای کارمندان، بنیان گذاران و سرمایه گذاران غیر اتحادیه اروپا برای دریافت اجازه اقامت در فرانسه است. این ویزا به طور خودکار به همسر و فرزندان وابسته نیز تعلق می گیرد. اعتبار ویزا، چهار ساله و قابل تمدید است.

   در برنامه ویزای فن آوری فرانسه، برای کارآفرینان حداقل مبلغ سرمایه گذاری معین شده و کار آفرین باید حداقل ۳۰ هزار یورو در حرفه خود سرمایه گذاری کند. اما برای ایده های نو آورانه، حداقل مبلغ سرمایه گذاری تعیین نشده است. فرد دارای ایده، باید پروژه اقتصادی خلاقانه ای تنظیم کند که توسط یک نهاد عمومی شناخته شده ( Incubator) برای آن ایده تاییدیه صادر شود

   لازم به ذکر است که با سرمایه گذاری ۳۰۰ هزار یورویی در یک شرکت تازه تأسیس فرانسوی، متقاضیان و خانواده های آن ها، ویزای ۴ ساله می گیرند که می توانند آن را تا زمانی که سرمایه گذاری حفظ شود، تمدید کنند.

   پس از پنج سال اقامت مداوم در فرانسه، متقاضیان واجد شرایط می توانند تقاضای تابعیت کنند؛ مشروط بر این که در دوره ۵-۶ ساله، مهارت زبان فرانسه را کسب کرده باشند.

   معیار های تعیین شده برای واجد شرایط شدن اخذ این نوع ویزا عبارتند از:

 • حداقل ۳۰۰ هزار یورو سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری مستقیم یا سرمایه گذاری غیرمستقیم از طریق شرکتی که متقاضی دستکم ۳۰ درصد سهام آن را در اختیار دارد.
 • مالکیت دستکم ۱۰ درصد شرکتی  که متقاضی در آن سرمایه گذاری کرده است.
 • ایجاد، حفظ، تعهد ایجاد یا حفظ شغل مورد نظر ظرف چهار سال پس از سرمایه گذاری.

   به همین دلیل، طی این مسیر با همراهی وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند با بررسی شرایط و مدارک، متقاضی را تا پایان مسیر راهنمایی کنند، بسیار لازم است. امتیاز مهم موسسه حقوقی «همراه»، داشتن وکلای متخصص و مجرب است که به قوانین مهاجرتی کشورهای مقصد اشراف کامل دارند.

   در خاتمه لازم به توضیح است که فرآیند مهاجرت از ابتدا تا دریافت اقامت، مسیری تخصصی و نسبتا پیچیده است که آشنایی با مقررات مهاجرتی و اطلاع از مدارک لازم، امری ضروری جهت موفقیت و از دست ندادن شانس متقاضی به حساب می آید.

Related Posts

Leave a comment