کار در فنلاند

افرادی که تحصیلات خود را در فنلاند به اتمام رسانده و موفق به اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه های این کشور شده اند، می توانند اجازه اقامت موقت دریافت و برای درخواست کار اقدام نمایند. این اجازه می تواند به عنوان تمدید اجازه اقامت دانشجویی و حداکثر تا ۱۲ ماه اعطا شود.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • برای اخذ اقامت موقت و ویزای کار، ابتدا باید جاب آفر (پیشنهاد شغلی) دریافت کرد.
 • در ابتدا، ویزای موقت بر حسب نوع شغل مورد نظر به متقاضی اعطا می شود.
 • انواع ویزای کار عبارتند از: ویزای کاری کارکنان، برخی مشاغل خاص، کارکنان فصلی، فارغ التحصیلان دانشگاه های فنلاند و افراد دارای اقامت موقت از روش های دیگر
 • بررسی درخواست ویزای کار در 2 مرحله و توسط دفتر اشتغال و توسعه اقتصادی فنلاند و اداره مهاجرت این کشور انجام می شود.
 • اخذ اقامت دائم از طریق ویزای کار امکان پذیر است و پس از چهار سال زندگی در فنلاند به متقاضی اعطا می شود.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به فنلاند از طریق کار

   مهاجرت به فنلاند از طریق کار، به دلیل وجود ویزاهای متعدد کاری در این کشور، همواره سبب طرح سوالات متعددی برای علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به فنلاند از طریق ویزای کاری بوده است. مهم ترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می شوند، عبارتند از، شاخص های اقتصادی و کاری در فنلاند به چه صورت هستند؟ ویزای کاری فنلاند و انواع مختلف آن چیست؟ شرایط اخذ اقامت، جهت کار در فنلاند کدامند؟ اخذ اقامت کاری فنلاند طی چه مراحلی دریافت می شود؟ مدارک مورد نیاز این نوع اقامت شامل چه مدارکی است؟

   افراد علاقه مند و متقاضیان مهاجرت به فنلاند از طریق کار، با مطالعه این مقاله می توانند اطلاعات جامعی در مورد این روش مهاجرتی کسب نمایند. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری فنلاند

   فنلاند، از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 1995، از یک رکود اقتصادی عبور کرده و در سال 2019، نرخ بیکاری این کشور به 7.6 درصد کمی بیشتر از متوسط ​​6.8 درصدی اتحادیه اروپا، رسید.

   بر اساس داده های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، فنلاند در زمینه های آموزش، مهارت، رفاه، شغل و درآمد، وضعیت بهداشت، امنیت شخصی، ارتباطات اجتماعی و تعادل کار و زندگی دارای نمره ای بالاتر از میزان متوسط ​​است.

در زمینه اشتغال، 70 درصد افراد 15 تا 64 ساله در فنلاند، شغل با حقوق دارند که این میزان، بالاتر از متوسط ​​اشتغال سازمان همکاری و توسعه اقتصادی یعنی 68 درصد است. در این کشور، تقریبا چهار درصد از کارکنان، ساعات بسیار طولانی کار می کنند که این عدد، بسیار کمتر از میانگین سازمان همکاری و توسعه اقتصادی یعنی 11 درصد است.

   تحصیلات و مهارت، از ملزومات مهم یافتن شغل هستند. در فنلاند، 88 درصد از بزرگسالان بین 25 تا 64 ساله، تحصیلات متوسطه را به اتمام رسانده اند که این میزان، بالاتر از میانگین 78 درصدی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است.

   به طور کلی، رضایت از زندگی در بین فنلاندی ها، بالاتر ازمیانگین سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است؛ چرا که وقتی از آن ها خواسته شد رضایت عمومی خود را از زندگی، در مقیاس صفر تا 10 ارزیابی کنند، فنلاندی ها به طور متوسط ​​نمره 7.6 را به رضایت از زندگی دادند که این عدد بالاتر از میانگین  سازمان همکاری و توسعه اقتصادی یعنی عدد 6.5 است.

   در سال 2017، دولت این کشور یک آزمایش درآمد 2 ساله را آغاز کرد. به این صورت که به شرکت کنندگان بیکار، ماهانه 560 یورو در طول آزمایش پرداخت کرد. نتایج اولیه نشان داد که این آزمایش باعث خوشحالی افراد بیکار شرکت کننده شد اما از طرفی مشخص شد که انگیزه این افراد برای یافتن شغل از بین رفته است. دولت فنلاند مجددا در سال 2017، 10 میلیون یورو برای آموزش 2 هزار و 500 مهاجر، به مدت سه سال، برای یافتن مشاغل همراه با مهارت اختصاص داد.

انواع ویزای کاری فنلاند

   برای مهاجرت اتباع خارج از اتحادیه اروپا به فنلاند از طریق ویزای کار، ابتدا لازم است که اجازه اقامت این کشور دریافت شود. در نظر داشته باشید، قبل از این که اجازه اقامت به متقاضی اعطا شود، وی باید بتواند در فنلاند کار پیدا کند یا به عبارتی جاب آفر (پیشنهاد شغلی) دریافت نماید. پس از پیدا کردن کار، می تواند درخواست اجازه اقامت دهد. البته این درخواست نیز باید قبل از ورود به فنلاند داده شده باشد.

   اجازه اقامت در فنلاند، ممکن است برای مدت معین (Fixed Term) یا دائمی (Permanent) باشد. اولین اجازه اقامت، همیشه برای مدت معینی صادر می شود که به آن اجازه اقامت موقت یا مداوم نیز گفته می شود.

   لازم به توضیح است که اخذ اقامت دائم فنلاند از طریق اقامت موقت و ویزای کار امکان پذیر است اما در این بخش ابتدا به توضیح انواع ویزای کاری فنلاند و انواع اجازه اقامت موقت می پردازیم و در انتهای این قسمت در مورد اخذ اقامت دائم صحبت خواهیم کرد.

نوع اجازه اقامت موقتی که به متقاضی اعطا می شود، بر حسب شغلی که در فنلاند پیدا کرده، متغیر و شامل موارد زیر است :

اجازه اقامت برای کارکنان

   این نوع اجازه اقامت، مختص مشاغلی است که واجد شرایط دریافت اجازه اقامت از سایر روش ها نیستند. به عنوان نمونه می توان به مشاغلی مانند آشپز، پرستار کودک و نظافتچی منزل اشاره کرد.

اجازه اقامت برای مشاغل خاص

   در این روش، برای افراد با مشاغل زیر اجازه اقامت صادر خواهد شد و این افراد  فقط مجاز به تغییر شغل در حوزه شغلی هستند که اجازه کار برای آن صادر شده است.

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مشاغل مدیریتی
 • کارشناسان متخصص
 • مشاغل تحقیقاتی و پژوهشی

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مشاغلی در زمینه علمی، فرهنگی، هنری
 • کارآموزی

[/gem_list][/gem_textbox]

اجازه اقامت برای کارکنان فصلی

   اگر متقاضی برای شغلی به فنلاند می آید که کم تر از سه ماه به طول می انجامد، باید این نوع ویزا را درخواست کند. چنانچه شغل مورد نظر بیشتر طول کشید، متقاضی جهت تمدید اجازه اقامت باید به اداره مهاجرت فنلاند مراجعه کند. این نوع اجازه اقامت، می تواند تا 9 ماه تمدید شود.

اجازه کار برمبنای مجوزهای اقامت قبلی

   اگرفردی قبلاً به دلایل دیگری مانند روابط خانوادگی اجازه اقامت در فنلاند را داشته باشد، در این صورت ممکن است برای کار به اجازه اقامت خاصی نیاز نباشد؛ این مورد باید توسط اداره مهاجرت بررسی گردد.

اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان دانشگاه های فنلاند

   افرادی که تحصیلات خود را در فنلاند به اتمام رسانده و موفق به اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه های این کشور شده اند، می توانند اجازه اقامت موقت دریافت و برای درخواست کار اقدام نمایند. این اجازه می تواند به عنوان تمدید اجازه اقامت دانشجویی و حداکثر تا 12 ماه اعطا شود؛ بنابراین متقاضی باید قبل از انقضا اجازه اقامت دانشجویی، درخواست تمدید کند. لازم به ذکر است که این تمدید فقط یکبار قابل انجام است.

   همان طور که قبلا گفتیم، اجازه اقامت موقت، می تواند به اخذ اقامت دائم منتهی شود، مشروط بر این که شما به مدت چهار سال با اجازه اقامت موقت در فنلاند زندگی کرده باشید و این اقامت، هنوز دارای اعتبار باشد.

چگونه می توان برای ویزای کار فنلاند اقدام کرد؟

   همان طور که پیشتر گفته شد، قبل از ورود به فنلاند، باید برای اولین اجازه اقامت اقدام کنید. برای دریافت اجازه اقامت موقت، ابتدا می توانید به صورت آنلاین، درخواست مجوز را ارسال کنید. پس از درخواست آنلاین، حداکثر ظرف سه ماه، جهت احراز هویت خود باید با تعیین وقت قبلی، به نزدیک ترین نمایندگی دیپلماتیک فنلاند، مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. درخواست شما در 2 مرحله بررسی و پردازش می شود:

   در مرحله اول، دفتر اشتغال و توسعه اقتصادی فنلاند، تصمیم اولیه را می گیرد. پس از این مرحله، اداره مهاجرت این کشور، درخواست را بررسی و تصمیم گیری نهایی انجام می پذیرد. نتیجه این تصمیم گیری نهایی، خواه تائید و پذیرش باشد یا عدم تائید و عدم پذیرش، به متقاضی و کارفرما اطلاع داده خواهد شد.

   اگر موفق به دریافت اجازه اقامت شدید، به طور خودکار در سیستم اطلاعات جمعیت فنلاند ثبت می شوید و کد هویت شخصی فنلاندی دریافت خواهید کرد و پس از مهاجرت و ورود به فنلاند، باید برای ثبت نام به عنوان مقیم، اقدام نمایید.

   در نظر داشته باشید که کارفرمایتان نمی تواند از طرف شما، اجازه اقامت را درخواست نماید؛ بلکه فقط می تواند با تامین مدارک لازم، درخواست شما را تکمیل کند. همچنین تا زمانی که مراحل بررسی و پردازش اجازه اقامت اول شما در جریان است، حق کار در کشور فنلاند را ندارید و چنانچه درخواست اجازه اقامت را از خارج از این کشور داده باشید حتی نمی توانید قبل از دریافت این مجوز، وارد فنلاند شوید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری فنلاند

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • قرارداد کار
 • عکس
 • پاسپورت معتبر

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • گواهی سلامت پزشکی

[/gem_list][/gem_textbox]

   از این رو، همراه شدن با وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند با ارزیابی های اولیه، افراد واجد شرایط  را راهنمایی و در طی مسیر نیز متقاضیان را در تهیه مدارک لازم همراهی کنند، ضروری است. موسسه حقوقی «همراه»، با در اختیار داشتن وکلای متخصص و حرفه ای که کاملا به قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف جهان آشنا هستند، همراه شما در پیمودن مسیر مهاجرت خواهد بود.

   آن چه که در بحث مهاجرت باید مورد توجه قرار گیرد، این است که فرآیند مهاجرت، فرآیندی تخصصی است که نیاز به داشتن دانش و تجربه کافی در زمینه مهاجرت و قوانین آن دارد تا بتوان این مسیر را با موفقیت به اتمام رساند و به نتیجه مطلوب دست یافت.

سوالات متداول در مورد کار در فنلاند
 • خیر، با این نوع ویزا فقط امکان سفر به مدت زمان محدود در حوزه شینگن وجود دارد و افراد، اجازه کار در سایر کشورهای این حوزه را ندارند.
 • بله، تمامی مجوزهای اقامت فنلاند، به افراد امکان تحصیل در این کشور را می دهد. با این حال، اگر هدف از اقامت شخص، در فنلاند به طور دائم تغییر کند، به عنوان مثال از کار به تحصیل، باید این تغییر را نهایتا در هنگام درخواست تمدید اجازه اقامت، به اداره مهاجرت اطلاع دهد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.