تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز تحصیل در فنلاند

آیا تحصیل در فنلاند رایگان است؟ دانشگاه های برتر انگلستان کدامند؟ مهاجرت تحصیلی به فنلاند چقدر هزینه دارد؟ شهریه دانشگاه های فنلاند چقدر است؟ آیا همزمان با تحصیل در فنلاند می توان کار کرد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • حدود ۲۹ هزار دانشجوی خارجی در فنلاند مشغول به تحصیل هستند.
 • مهارت های زبانی لازم برای ادامه تحصیل در فنلاند عبارتند از: آیلتس آکادمیک ۶ یا ۶.۵ و تافل ۷۹ تا ۹۲
 • ۴۰۰ برنامه تحصیلی در فنلاند به زبان انگلیسی ارائه می شوند.
 • متوسط هزینه زندگی  ماهانه هر دانشجو در فنلاند ۷۵۰ تا ۹۵۰ یورو است.
 • شهریه دانشگاه برای مقاطع مختلف از ۵۰۰۰ تا ۱۸ هزار یورو در سال است.

مهاجرت به فنلاند از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به فنلاند و اخذ ویزا و اقامت آن، با توجه به شرایط این کشور، همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت بوده و است. مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی، یکی از روش های مهاجرت به فنلاند است. ما در مقاله پیش رو، ویزای  تحصیلی فنلاند را مورد بررسی قرار می دهیم و به سوالاتی که معمولا برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی پیش می آید، پاسخ خواهیم داد. سوالاتی که در این مقاله می توانید پاسخ آن ها را به صورت دقیق دریافت کنید، عبارتند از؛ چگونه می توان از طریق ویزای تحصیلی به فنلاند مهاجرت کرد؟ شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فنلاند چیست؟ هزینه تحصیل در فنلاند چقدر است؟ مدارک زبان لازم برای تحصیل در فنلاند کدامند؟

    ضمن اینکه خواندن این مقاله می تواند به سوال های مذکور و سوال های مشابه شما در این زمینه پاسخ دهد، در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی فنلاند

   فنلاند به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا و محل  استقرار  ۳۵ موسسه آموزش عالی، گزینه خوبی برای ادامه تحصیل دانشجویان سراسر جهان محسوب می شود.

   ۲ نوع موسسه آموزش عالی در فنلاند وجود دارد که عبارتند از دانشگاه ها و دانشگاه های علمی کاربردی(UAS) . در دانشگاه های علمی کاربردی، آموزش عالی مبتنی بر توسعه مهارت های فردی و عملی و مشارکت در پروژه های توسعه صنعتی را ارائه می شود. ۲۲ دانشگاه علمی کاربردی در فنلاند وجود دارد که توسط شهرداری ها و نهادهای خصوصی اداره می شوند.

   دانشگاه ها بر روی تحقیقات علمی و نظری تمرکز دارند و آموزشی که اراﺋه می دهند بر این اساس است. ۱۳ دانشگاه در فنلاند وجود دارد که توسط دولت اداره می شوند.

   مقاطع تحصیلی آموزش عالی در فنلاند عبارتند از:

 • مقطع کارشناسی که معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می برد و به دانشجویان مدرک کارشناسی حرفه ای یا آکادمیک اعطا می شود. در این مقطع به دانشجویان در حوزه رشته انتخابی و همچنین حوزه های عمومی به طور گسترده آموزش داده می شود. برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی خصوصا دانشگاه های علمی کاربردی شرکت در آزمون  Scholastic Aptitude Testیا SAT الزامی است. نمره SAT  مورد نیاز با توجه به دانشگاه و دوره های درسی متفاوت است.
 • مقطع کارشناسی ارشد که معمولا یک تا ۲ سال زمان می برد. در این دوره  محتوای تخصصی ارائه می شود، در حالی که امکان تحقیقات علمی نیز وجود دارد. در برخی رشته های مقطع کارشناسی ارشد ممکن است نیاز به داشتن امتیازات اعتباری (ECTS) مشخصی در زمینه موضوعات علمی مرتبط، سابقه کار در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی یا نمره GMAT یا GRE خاصی باشد. حتی در بعضی موارد ممکن است لازم باشد در مصاحبه حضور یابند.
 • مقطع دکترا (PhD): مقطع دکترا معمولاً حدود ۴ سال طول می کشد. دوره های دکترا فقط توسط دانشگاه ها ارائه می شوند.

   سیستم آموزش عالی پیشرو در فنلاند بیش از ۴۰۰ دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان انگلیسی زبان ارائه می دهد که در آن ها تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. حدود ۲۹ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل هستند.

   موسسات آموزش عالی در فنلاند به طور مستقل اداره می شوند، اما بیشتر بودجه آن ها توسط وزارت آموزش و پرورش تامین می شود؛ بنابراین وزارت آموزش و پرورش این کشور از نزدیک بر کیفیت آموزش، نظارت دارد.

   اخذ پذیرش از دانشگاه های فنلاند، شرط ابتدایی اخذ ویزای تحصیلی و مجوز اقامت تحصیلی این کشور محسوب می شود. افرادی که می خواهند در این کشور ادامه تحصیل دهند بایستی ویزای تحصیلی و اجازه اقامت آن را اخذ کنند. به خاطر داشته باشید که این دو با هم متفاوت هستند. تفاوت آن ها به این صورت است:

 • ویزای تحصیلی زمانی مورد نیاز است که افراد بخواهند حدود ۹۰ روز و یا کمتر از آن در فنلاند بمانند یا درس بخوانند.
 • اجازه اقامت زمانی مورد نیاز است که افراد بخواهند بیشتر از ۹۰ روز در فنلاند بمانند یا درس بخوانند.
 • صرفاً دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید ویزا یا اجازه اقامت بگیرند.

   تحصیل در فنلاند برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان است اما دانشجویان دیگر کشورها مشمول پرداخت شهریه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد انگلیسی زبان هستند. دانشگاه های این کشور به  دانشجویان مستعد غیر اتحادیه اروپا بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. هر دانشگاه هزینه و بورسیه تحصیلی خاص خود را دارد.

   نکته مهم در این زمینه که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که تحصیل در دانشگاه های فنلاند به زبان فنلاندی برای عموم رایگان است. ضمن این که  تحصیل در مقطع دکترا برای همه دانشجویان صرف نظر از ملیت شان، رایگان است.

   متوسط ​​هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی (دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA) که باید در دانشگاه های برتر فنلاند پرداخت کنند، به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه هلسینکی ۱۳ هزار تا ۱۸ هزار یورو در سال
 • دانشگاه آلتو  ۱۲ هزار تا ۱۵ هزار یورو در سال
 • دانشگاه اولو  ۱۰ هزار تا ۱۳ هزار یورو در سال
 • دانشگاه تامپره ۸۰۰۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال

   برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی فنلاند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، افراد باید مهارت زبان انگلیسی خود را ثابت کنند. معیارهای زیر معمولاً برای اثبات مهارت زبانی مد نظر قرار می گیرند:

 • زبان مادری آن ها زبان انگلیسی باشد.
 • مدرک دانشگاهی قبلی در دانشگاه های کشورهای اروپایی، استرالیا، کانادا، نیوزلند یا آمریکا که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، اخذ شده باشد.
 • مدرک دانشگاهی اخذ شده از دانشگاه های فنلاندی که در آن ها بخشی از دروس به زبان انگلیسی تدریس شده اند.

   اگر متقاضیان تحصیل در فنلاند، واجد شرایط بالا نباشند، باید برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود در آزمون زبان انگلیسی شرکت نمایند.

   همه دانشگاه های فنلاند نتایج آزمون های آیلتس آکادمیک و همچنین TOEFL iBT یا PBT را می پذیرند. تقریباً همه آن ها آزمون پیرسون (PTE Academic)، گواهینامه مهارت زبان انگلیسی کمبریج  (CPE)یا گواهینامه زبان انگلیسی پیشرفته کمبریج(CAE)  را می پذیرند.  در هر صورت، آزمون آیلتس و تافل بهترین گزینه محسوب می شوند و مورد پذیرش همه دانشگاه ها هستند.

   بعد از اخذ مجوز اقامت تحصیلی در فنلاند، افراد می توانند براساس روابط خانوادگی، خانواده (همسر و فرزندان) خود را به فنلاند بیاورند. برای دادن درخواست اجازه اقامت تحصیلی می توان از طریق سفارت یا کنسولگری فنلاند یا به صورت آنلاین اقدام کرد. اما باید به این نکته توجه داشت که در صورت اقدام به صورت آنلاین، زمان پردازش کوتاه تر خواهد بود.

مزایای تحصیل در فنلاند

   تحصیل در فنلاند مزایایی دارد که سبب استقبال دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور شده است. این مزایا به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه هلسینکی ۱۳ هزار تا ۱۸ هزار یورو در سال
 • دانشگاه آلتو  ۱۲ هزار تا ۱۵ هزار یورو در سال
 • سیستم آموزشی با استانداردهای بالای جهانی: فنلاند در زمینه ریاضیات، علوم و خواندن از کشورهای آمریکا، انگلیس، استرالیا و نیوزیلند پیشی گرفته است و در سال ۲۰۱۹، دانشگاه های فنلاند در میان ۳ درصد دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند.
 • شهریه های تحصیلی مناسب و وجود بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی
 • آزادی و برابری: برابری و آزادی سنگ بنای سیستم آموزشی فنلاند است. در فنلاند، همه دانشجویان از فرصت های برابر برای دریافت آموزش با کیفیت بالا برخوردار هستند.
 • سطح بالای زندگی: علاوه بر وجود سیستم آموزشی و بهداشتی سطح بالا در فنلاند هزینه های زندگی در این کشور برای دانشجویان مناسب است؛ به ویژه این که دانشجویان می توانند از تخفیف های مختلف برای  خرید مواد غذایی و  استفاده از حمل و نقل عمومی استفاده  کنند.
 • فرصت های شغلی برای دانشجویان: دانشگاه های فنلاند در زمینه یافتن شغل به دانشجویان کمک می کنند. براساس آمار، حدود ۵۵ درصد دانشجویان در زمان تحصیل قرارداد کاری نیز دارند.
 • دسترسی به اقامت داﺋم برای مهاجرانی که قصد دارند در فنلاند ساکن شوند. در این صورت ویزای یک ساله بعد از فارغ التحصیلی به افراد اعطا می شود تا در این فرصت در جستجوی کار باشند. افراد می توانند بعد از یافتن کار، برای دریافت ویزای کاری فنلاند اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی فنلاند

 • پاسپورت  معتبر
 • فرم  تکمیل شده درخواست ویزا
 • عکس براساس استانداردهای پاسپورت
 • گواهی بیمه درمانی دانشجویان بین المللی
 • گواهی پذیرش از موسسات آموزش عالی فنلاند
 • گواهی پرداخت هزینه های لازم برای پردازش درخواست ویزای تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی جهت تامین هزینه های خود در طول دوران تحصیل؛ حداقل مبلغ در نظر گرفته شده ۵۶۰ یورو در ماه (۶،۷۲۰ یورو در سال) است.

   اگر مدارک  پیوست شده به زبان انگلیسی، فنلاندی یا سوئدی نباشند، باید ترجمه رسمی این مدارک ارائه شود.

   مراجعه به وکیل مهاجرت خوب و مطمئن و آغاز فرآیند پیچیده مهاجرت با مشاوره و استفاده از راهنمایی های اصولی او، باعث افزایش احتمال موفقیت شما می شود. موسسه حقوقی «همراه» با همکاری موسسات دارای مجوز در زمینه ویزای تحصیلی و برخورداری از وکلای مهاجرت زبده و متخصص  آماده ارائه مشاوره به شما در این زمینه است.

۹ دانشگاه برتر کشور فنلاند

دانشگاهرتبه کیو اس- QS- سال ۲۰۲۰رتبه بندی در سال ۲۰۲۰رتبه جهانی در سال ۲۰۱۹
دانشگاه هلسینکی۱۰۷۹۶۶۳
دانشگاه آلتو۱۳۴۱۸۴۳۰۱
دانشگاه تورکو۲۸۷۳۵۱۳۰۱
دانشگاه ییواسکیلا۳۴۶۵۰۱۵۰۱
دانشگاه اولو۳۷۴۲۵۱۳۰۱
دانشگاه فنی لاپینرانتا۴۹۱۵۰۱۹۰۱
دانشگاه فنلاند شرقی۴۹۸۴۰۱۴۰۱
دانشگاه آبو آکادمی۵۴۱۶۰۱
دانشگاه فنی تامپر۵۰۱
سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی فنلاند

بله. اگر حوزه ای که می خواهید در آن کار کنید مرتبط با رشته تحصیلی شما باشد، می توانید بدون محدویت مشغول به کار شوید. البته برای اشتغال در حوزه های دیگر هم مجاز هستید. اما محدودیت های زیر اعمال می شوند:

به طور متوسط مجاز به ۲۵ ساعت در هفته کار هستید.

ساعات کاری به صورت هفتگی محدود نمی شود. به عبارت دیگر شما می توانید برنامه تان را طوری تنظیم کنید که به طور متوسط ۲۵ ساعت در هفته کار کنید ( ممکن است شما یک روز بیشتر و یک روز کمتر کار کنید.)

شما می توانید بدون محدودیت در تعطیلات دانشگاهی کار کنید.

یکی از فاکتورهایی که در هنگام مهاجرت و خصوصاً مهاجرت تحصیلی باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد، هزینه زندگی در کشور مقصد است. علاقه مندان به مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی کشور فنلاند نیز باید در این زمینه بررسی های لازم را به عمل بیاورند و اطمینان حاصل کنند که بودجه و امکانات مالی کافی برای پرداخت هزینه های احتمالی تحصیل و هزینه های زندگی را دارند. برای هزینه های اساسی زندگی، دانشجویان حداقل به ماهیانه ۷۵۰-۹۵۰ یورو نیاز دارند.
 شرط پذیرش اکثر دانشگاه های فنلاند این است که  شما در آزمون آیلتس آکادمیک نمره ۶ یا ۶.۵ یا در آزمون TOEFL iBT نمره ۷۹ تا ۹۲ را کسب کرده باشید. البته نمره لازم با توجه به دانشگاه تغییر می کند، ولی عموماً نمرات لازم در همین محدوده ذکر شده هستند.

بله. برای دانشجویان مستعد خارجی که در فنلاند تحصیل می کنند، طیف وسیعی از بورسیه ارائه می شود. این موارد عمدتاً بر اساس شایستگی های تحصیلی است و اغلب برای هر مقطع تحصیلی سهمیه خاصی در نظر گرفته شده است. برخی از بورسیه ها معافیت کامل هزینه ها را شامل می شوند و برخی قسمتی از هزینه ها مثلا ۵۰ درصد هزینه ها را پوشش می دهند.

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه