تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در فنلاند

هزینه تحصیل در فنلاند چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در فنلاند چقدر است؟ بهترین شهرهای فنلاند کدام اند؟ اجاره خانه در فنلاند چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

هزینه زندگی در فنلاند

   در بحث مهاجرت، قطعا افراد، هزینه های زندگی در کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند در کنار سایر عوامل، بهترین تصمیم را بگیرند. علاوه بر اطلاع از هزینه هایی مانند تامین مایحتاج روزانه از قبیل تهیه مواد غذایی، پوشاک، ورزش و تفریحات و بهداشت فردی، لازم است اطلاعاتی درباره هزینه های اجاره بهای ماهیانه، قیمت خرید مسکن، هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، هزینه خدمات رفاهی مانند هزینه تلفن، اینترنت و قبوض آب، برق و گاز هم کسب نمایند.

   به همین دلیل، در این نوشتار بر آن شدیم جهت کمک به تصمیم گیری شما علاقه مندان به مهاجرت، به سوال های زیر پاسخ دهیم: میانگین هزینه های زندگی در فنلاند چقدر است؟ چگونه می توان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی فنلاند قرار گرفت و این بیمه ها شامل چه خدماتی می شوند؟ هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور چقدر است؟ جهت استفاده از خدمات رفاهی چقدر باید هزینه کرد؟ میانگین اجاره بهای مسکن و خرید مسکن در شهر های مختلف فنلاند چه مقدار است؟ جهت تامین مایحتاج روزانه چه میزان باید هزینه شود؟ هزینه حمل و نقل عمومی در فنلاند چقدر است؟ و از این قبیل سوالات.

    با توجه به این که مهاجرت امری پیچیده است که احتمالا سوال های زیادی را در پی دارد، در صورت داشتن هر سوالی می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در فنلاند

   در بررسی میانگین هزینه های زندگی در فنلاند، باید به میانگین هزینه هایی مانند مسکن و مایحتاج روزانه، حمل و نقل و چنین هزینه هایی پرداخت. به این منظور، ابتدا این هزینه ها از بیشترین تا کم ترین، فهرست شده و در ادامه با جزئیات توضیح داده می شود.

   از کل میانگین هزینه های زندگی در فنلاند، بیشترین مقدار یعنی ۳۰.۵ درصد آن به تامین مایحتاج روزانه اختصاص پیدا می کند و پس از آن اجاره مسکن با ۲۵.۱ درصد قرار دارد. صرف غذا در رستوران با ۱۶.۸ درصد در مرتبه سوم قرار دارد و ۱۳.۶ درصد از هزینه ها هم به حمل و نقل تعلق می گیرد. ورزش و تفریحات، هزینه خدمات رفاهی و تامین کفش و لباس هزینه های با رتبه های پایین تر هستند.

بیمه خدمات درمانی

   مراقبت های بهداشتی در فنلاند، توسط کلا (Kela)، موسسه بیمه اجتماعی فنلاند ارائه می شود. اگر افراد در فنلاند کار کنند یا به طور دائم در آنجا زندگی کنند، تحت پوشش کلا (Kela) قرار خواهند گرفت. کلا (Kela) از کمک های مالی دانشجویی گرفته تا توانبخشی و حقوق بازنشستگی کشوری و بیمه بیکاری را شامل می شود. علاوه بر همه این خدمات اجتماعی، کلا مسئولیت مراقبت های بهداشتی را نیز به عهده دارد.

   کلا (Kela) برخی از هزینه های دندانپزشکی را هم پوشش می دهد و مراکز بهداشتی درمانی شهرداری دارای کلینیک دندانپزشکی هستند. روش دیگر، دریافت خدمات مربوط به دندان در مطب دندانپزشک خصوصی است که مورد دوم هزینه بیشتری دارد و فقط بخشی از هزینه داندانپزشکی توسط بیمه بازپرداخت می شود.

   شهرداری ها، مسئولیت خدمات بهداشتی و درمانی را بر عهده دارند و افراد برای هر مورد مرتبط با بهداشت و درمان، کافی است با مرکز بهداشت شهرداری محلی خود تماس بگیرند. سیستم بهداشت و درمان فنلاند، از دو منبع بودجه دریافت می کند.

   نخست، بودجه شهرداری که بر اساس مالیات است و برای ارائه خدمات مراقبت های بهداشتی اولیه استفاده می شود. آن ها همچنین حق دارند که هزینه های درمانی بیمه شدگان را دریافت کنند و در صورتی که مالیات دریافتی برای ارائه خدمات عمومی مورد نیاز کافی نباشد، یارانه های دولتی نیز دریافت می کنند. دو، بیمه درمانی خصوصی نیز یک گزینه است، اما اکثر فنلاندی ها بیمه های عمومی را ترجیح می دهند.

   مراقبت های بهداشتی عمومی در فنلاند کاملا رایگان نیست. در حالی که خدمات بهداشتی عمومی عمدتا از طریق مالیات تامین  می شود، بخشی از آن نیز از هزینه های بیمار مانند هزینه های بیمارستان و دندانپزشکی تامین می شود.

هزینه های تحصیل در فنلاند

   سیستم آموزشی فنلاند شامل مهد کودک، یک سال پیش دبستانی یا مهد کودک و ۹ سال تحصیل اجباری در مدرسه است و ممکن است با تحصیلات متوسطه و آموزش عالی ادامه یابد.

   تحصیل در این کشور رایگان است اما برای مهد کودک و پیش دبستانی باید به طور متوسط، ماهانه ۲۹۰.۳۵ یورو پرداخت کرد. همچنین هزینه متوسط مدارس ابتدایی بین المللی سالانه بیش از ۶ هزار یورو است.

   دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا، جهت تحصیل در دانشگاه های فنلاند باید شهریه بپردازند. بسته به رشته تحصیلی، مقطع و دانشگاهی که انتخاب می کنند، شهریه ها معمولاً بین ۴ هزار تا ۱۸ هزار یورو در سال متفاوت است.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   هزینه خدمات رفاهی می تواند شامل هزینه آب، برق، گاز، اینترنت، تلفن و در برخی موارد جمع آوری زباله، نظافت  و نگهداری ساختمان هم باشد. این هزینه ها با توجه به موقعیت محل زندگی و تعداد افراد خانواده می تواند متغیر باشد.

   به عنوان مثال، هزینه ماهانه آب، برق، گرمایش، گاز و … برای ۲ نفر در آپارتمان ۸۵ مترمربعی به طور متوسط، ۱۰۶ یورو و هزینه ماهیانه آب، برق، گرمایش، گاز و … برای یک نفر در آپارتمان ۴۵ مترمربعی به طور متوسط، می تواند ۶۹ یورو باشد یا در مثالی دیگر، هزینه نظافت به طور متوسط ساعتی ۳۲ یورو خواهد بود.

   نمونه های دیگری هم در جدول زیر وجود دارد:

متوسط هزینه ماهانه(یورو)
خدمات اساسی (برق، گاز و آب)۱۰۲.۹۸
ADSL اینترنت۲۳.۹۸
یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه۰.۰۷

میانگین اجاره مسکن در فنلاند

   اجاره بهای مسکن در شهرهای مختلف و در مناطق مختلف هر شهر، بسته به اندازه آن می تواند بسیار متغیر باشد. اگر بخواهیم در مورد تفاوت قیمت در مناطق مختلف شهر مثال بزنیم می توان گفت، متوسط اجاره ماهانه ملک ۸۵ مترمربعی و مبله در منطقه گران قیمت، هزار و ۹۴۶ یورو و متوسط اجاره ماهانه ملک ۸۵ متر مربعی مبله در منطقه معمولی شهر، هزار و ۲۱۳ یورو است.

   همچنین، اجاره ماهانه آپارتمان مبله ۴۵ متر مربعی در منطقه گران قیمت شهر، هزار و ۱۴۲ و اجاره ماهانه آپارتمان مبله ۴۵ متر مربعی در منطقه معمولی، ۸۱۲ یورو خواهد بود.

   برای توضیح بیشتر نیز، در جدول زیر مثال هایی از میانگین اجاره بهای ماهانه در شهرهای مختلف فنلاند آورده شده است:

شهرمیانگین اجاره بهای ماهیانه (یورو)
هلسینکی۷۶۹-۱۹۲۱
ییواسکیلا۱۳۸۲-۴۶۲
اولو۱۰۰۰-۴۴۳
تامپره۱۲۱۶-۵۶۸
اسپو۱۳۹۳-۷۰۰
تورکو۱۱۲۸-۴۹۴
وانتا۱۳۵۶-۶۰۵
لاختی۹۶۲-۴۶۵
ایسالمی۸۵۰-۳۵۰
یارونپا۱۰۳۵-۶۲۰
کایانی۹۵۰-۳۵۰
ایماترا۸۰۰-۳۷۵
کراوا۱۰۰۰-۴۷۵
یوئنسو۱۰۵۴-۵۱۵

میانگین قیمت خرید مسکن در فنلاند

   میانگین قیمت خرید مسکن تابع عوامل مختلفی است مانند شهری که ملک در آن قرار دارد، منطقه مورد نظر در آن شهر، متراژ ملک و بسیاری دیگر. به عنوان مثال در فنلاند، قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر ۵ هزار و ۱۶۸ یورو و در خارج از مرکز شهر ۲ هزار و ۹۷۴ یورو است.

   در ادامه نیز متوسط قیمت هر متر مربع خرید مسکن در شهر های مختلف فنلاند آمده است:

شهرمیانگین قیمت مسکن(یورو)
هلسینکی۸۰۳۵-۴۵۱۸
ییواسکیلا۳۴۵۰-۱۹۵۰
اولو۳۳۷۵-۱۹۶۰
تامپره۴۵۴۸-۲۹۵۶
اسپو۵۲۴۸-۳۵۰۰
تورکو۳۸۱۵-۲۱۳۰
وانتا۳۹۸۷-۳۰۱۷
لاختی۲۵۰۰-۱۶۵۴

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در فنلاند

   تهیه مایحتاج روزانه از ضروریات زندگی است و همانطور که پیشتر اشاره شد، بیشترین میزان هزینه را در فنلاند به خود اختصاص می دهد. در جدول زیر، نمونه هایی از قیمت برخی اقلام مانند اقلام خوراکی، پوشاک، ورزش و تفریح و بهداشت فردی آورده شده، همچنین مثال هایی در مورد صرف غذا در رستوران هم ذکر شده است.

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان۱۱ یورو
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۷۰ یورو
ساندویچ مک دونالد۸ یورو
کاپوچینو۳.۵۸ یورو

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۰.۹۳ یورو
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۱.۹۷ یورو
برنج (یک کیلوگرم)۲.۰۰ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد)۲.۰۵ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۶.۳۳ یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۹.۵۲ یورو
یک کیلوگرم گوشت قرمز۱۳.۴۸ یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۲.۸۳ یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۰.۹۶ یورو
پیاز (یک کیلوگرم)۱.۳۴ یورو

لباس

شلوار جین۸۴.۹۶ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۳۵.۱۶ یورو
یک جفت کفش دو نایک۸۲.۶۵ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه۱۱۹.۲۵ یورو

ورزش و اوقات فراغت

شلوار جین۸۴.۹۶ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۳۵.۱۶ یورو
یک جفت کفش دو نایک۸۲.۶۵ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه۱۱۹.۲۵ یورو

بهداشت فردی

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی۳۹.۴۰ یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۲۲.۷۰ یورو
بلیط سینما برای یک نفر۱۴ یورو

هزینه حمل و نقل در فنلاند

   فنلاند پنجمین کشور بزرگ در اروپای غربی است و مناطق نسبتاً وسیعی از آن توسط قطار، اتوبوس و جاده های با کیفیت بالا به خوبی به یکدیگر متصل شده اند. قطارها تمام مناطق شهری فنلاند و همچنین بسیاری از مناطق روستایی را به هم متصل می کنند. در فنلاند ۵ هزار و ۹۱۹ کیلومتر راه آهن وجود دارد. در مناطق روستایی که ایستگاه قطار وجود ندارد، معمولاً اتوبوسی وجود دارد که افراد را به نزدیکترین ایستگاه قطار می رساند.

   قطارها در فنلاند توسط دولت اداره می شود. اما برخلاف قطارها، اتوبوس ها به صورت خصوصی اداره می شوند. هزینه بلیط اتوبوس در صورت خرید از راننده  چهار یورو و به روش های دیگر ۲.۸۰ یورو است. هلسینکی تنها شهر در فنلاند است که دارای مترو است. قیمت بلیط مترو ۲.۸۰ یورو است.

   تاکسی هم، بسته به شرایط افراد، گزینه مناسبی است و نرخ کرایه آن توسط دولت تعیین می شود.

   یکی از محبوب ترین سیستم های دوچرخه سواری شهری در جهان، سیستم حمل و نقل با دوچرخه در شهر هلسینکی و اسپو است که به صورت فصلی وجود دارد. به این صورت که ۳ هزار و ۵۰۰ دوچرخه، در ۳۵۰ ایستگاه، با پرداخت روزانه پنج یورو، هفتگی ۱۰ یورو و فصلی ۳۰ یورو در دسترس هستند.

   در جدول نرخ حمل و نقل عمومی به صورت نمونه نوشته شده است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۳ یورو
بلیط ماهیانه (قیمت عادی)۵۸ یورو
ورودی تاکسی۶ یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۱.۶ یورو
انتظار یک ساعته تاکسی۴۷.۰۴ یورو
یک لیتر بنزین۱.۵۳ یورو

گران ترین و ارزان ترین شهرهای فنلاند کدامند؟

   در جدول پایین جهت داشتن تصوری کلی، گران ترین و مقرون به صرفه ترین شهرهای فنلاند با توجه به هزینه های زندگی، آورده شده اند:

نام شهرمیانگین هزینه های زندگی (یورو)
هلسینکی۱۴۷۶
وانتا۱۳۴۳
اسپو۱۲۸۷
لوهیا۱۲۴۷
پوروو۱۲۱۷
تامپره۱۱۸۶
کوولا۹۹۱
کایانی۹۲۰
تورنیو۹۰۳
ساوونلاینا۸۰۵

میزان مالیات در فنلاند

   مطابق قانون تامین اجتماعی فنلاند، افراد شاغل در این کشور، موظفند چندین پرداخت به تامین اجتماعی داشته باشند که درصد این پرداخت ها به صورت سالانه تغییر می کنند.

  • سهم بیمه مراقبت های بهداشتی از دستمزد ۰.۶۸ درصد
  • سهم بازنشستگی ۱.۶۵ درصد
  • سهم بیمه بیکاری ۱.۲۵ درصد

   داشتن اطلاعات کافی از تمامی جوانب مهاجرت، متضمن موفقیت در این امر مهم است که میسر نمی شود مگر با همراهی وکیل متخصص و آگاه که به قوانین مهاجرتی اشراف داشته باشد. جهت دستیابی به این هدف، وکلای زبده موسسه حقوقی «همراه» می توانند انتخاب مناسبی برای شما عزیزان باشند.

ارسالهای مرتبط

درج دیدگاه