سرمایه گذاری در فنلاند

فنلاند در میان کشورهایی که بهترین استاندارد زندگی را دارند، همیشه در رده های بالا قرار می گیرد. اقتصاد فنلاند به عنوان یکی از قدیمی ترین اعضای اتحادیه اروپا، یکی از ۱۰ اقتصاد رقابتی برتر در جهان است. خرید ملک در فنلاند به صدور مجوز اقامت منتهی نمی شود.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • شرکای تجاری کشور فنلاند: آلمان، سوئد، هلند، آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس
 • صنایع مهم فنلاند: فلزات و محصولات فلزی، الکترونیک ، ماشین آلات و ابزارهای علمی، کشتی سازی، کاغذ، مواد غذایی، مواد شیمیایی، منسوجات، پوشاک.
 • ویزای کارآفرینی فنلاند به اقامت منتهی می شود.
 • امکان اخذ تابعیت فنلاند بعد از چهار سال.
 • امکان اخذ اقامت فنلاند از طریق خرید ملک وجود ندارد.

[/gem_list][/gem_textbox]

تجارت و سرمایه گذاری در فنلاند

   فنلاند که نام رسمی آن، جمهوی فنلاند است، هشتمین کشور بزرگ قاره اروپا به حساب می آید. این کشور رتبه دوازدهم شاخص توسعه انسانی در جهان را داراست.

اقتصاد فنلاند به عنوان یکی از قدیمی ترین اعضای اتحادیه اروپا، یکی از 10 اقتصاد رقابتی برتر در جهان است. ضمناً، این کشور در رتبه بندی «شروع یک تجارت» در سال 2020،از بین 190 کشور جهان، در رتبه بیستم قرار گرفته است.

   اقتصاد فنلاند که عمدتاً مبتنی بر سرمایه داری در بازار آزاد است، مانند همسایگان شمالی اش، هزینه های قابل توجهی را به شبکه های تأمین اجتماعی و خدمات عمومی اختصاص می دهد. این کشور با توجه به امنیت بالا، ثبات سیاسی، کیفیت مطلوب زندگی، سطح بالای آموزش و بهداشت، نرخ تورم پایین، سالم بودن سیستم حقوقی و بانکی و … مقصدی ایده آل برای زندگی و سرمایه گذاری به شمار می آید.

   در این مقاله قصد داریم در ابتدا، ضمن ارائه توضیحاتی در مورد موقعیت اقتصادی کشور فنلاند در اروپا، به مزایای سرمایه گذاری در این کشور نیز بپردازیم. پس از آن، در مورد گزینه ها و روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور به تفصیل صحبت می کنیم تا بتوانیم شما را بیشتر با این مسیر آشنا کنیم.

   علاقه مندان و متقاضیان سرمایه گذاری در فنلاند، می توانند با خواندن این مقاله در مورد طرح ویزای کارآفرینی فنلاند، فرآیند انجام آن و مدارک لازم، اطلاعات جامعی کسب کنند. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

   برای سرمایه گذاری در کشور فنلاند، آشنایی با موقعیت اقتصادی این کشور و فرصت های اقتصادی مهیا در آن ضروری است. بدین منظور به اختصار اطلاعاتی در این زمینه ارائه می شود:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • اقتصاد فنلاند یک اقتصاد کاملاً ترکیبی صنعتی است که درآمد سرانه اش مشابه سایر کشورهای اروپای غربی مانند فرانسه، آلمان و انگلستان است.
 • بر اساس داده های رسمی بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی در فنلاند در سال 2019، معادل 268.76 میلیارد دلار آمریکا بوده است.
 • وجود زیر ساخت های مدرن، یک مزیت برای اقتصاد فنلاند محسوب می شود. این کشور 24 فرودگاه و سیستم ریلی و جاده های عالی دارد که نقش مهمی در تجارت و کسب و کار این کشور دارند. زیرساخت های عالی و مدرن کشور فنلاند باعث شده اند که این کشور به عنوان مسیر ارتباطی بین قاره آسیا و اروپای شمالی عمل کند.
 • فنلاند دارای منابع طبیعی قابل توجهی است. منابع عظیمی از مس، طلا، چوب، نقره، سنگ آهک، آهن، روی، سرب و کروم در این کشور وجود دارند.
 • فنلاند یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان الوار در جهان است.
 • بزرگ ترین بخش اقتصاد فنلاند، به بخش خدمات با  72 درصد تولید ناخالص داخلی تعلق دارد و پس از آن تولید با اختصاص بیش از 31 درصد تولید ناخالص داخلی و مواد اولیه با 2.9 درصد در رده های بعدی قرار گرفته اند.
 • براساس تجارت خارجی فنلاند، بخش اصلی اقتصاد این کشور به تولید اختصاص دارد. بزرگ ترین صنایع فعال در این بخش، الکترونیک -6.21 درصد-، ماشین آلات، وسایل نقلیه و سایر محصولات فلزی مهندسی شده – 1.21 درصد- ، جنگل – 1.13درصد- و مواد شیمیایی -10.9 درصد- هستند.
 • دولت فنلاند به منظور ارتقاء سرمایه گذاری در این کشور، کمک های مالی زیادی به سرمایه گذاران می کند. این کمک های مالی با مناطق توسعه یافته فرق دارند و به شرکت هایی تعلق می گیرند که واجد شرایط مصوب دولت فنلاند باشند.
 • فنلاند از نیروی کار فوق العاده تحصیل کرده و باتجربه ای برخوردار است که به بهره وری و تعهد بالا معروف هستند. در واقع فنلاند از نظر نیروی کار ماهر در رده دوم جهانی قرار دارد.
 • بخش های اقتصادی فنلاند که می توان در آن ها سرمایه گذاری کرد، شامل خدمات تجاری، انرژی پاک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، لجستیک، املاک، صنعت معدن، خرده فروشی و گردشگری است.
 • تولید ناخالص داخلی فنلاند در سال 2019، 268.76 میلیارد دلار آمریکا بوده است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مزایای سرمایه گذاری در فنلاند

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کیفیت و استانداردهای بالای زندگی در فنلاند که سبب شده این کشور در شاخص مورد نظر در رتبه نهم جهان قرار بگیرد.
 • برخورداری از سیستم آموزشی و بهداشتی سطح اول در جهان
 • رفت و آمد به 187 کشور جهان بدون نیاز به ویزا یا اخذ ویزا در هنگام ورود
 • اخذ تابعیت فنلاند بعد از چهار سال اقامت
 • پذیرش دو تابعیتی بودن افراد توسط دولت فنلاند
 • دسترسی به کار و تحصیل در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا
 • عدم وجود سیاست های دولتی تبعیض آمیز بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع روش های سرمایه گذاری در فنلاند

   فنلاند در میان کشورهایی که بهترین استاندارد زندگی را دارند، همیشه در رده های  بالا قرار می گیرد. این  کشور گزینه های زیادی برای سرمایه گذاری ندارد و هیچ برنامه سرمایه گذاری غیرفعالی مانند خرید اوراق قرضه یا املاک و مستغلات به سرمایه گذاران ارائه نمی دهد. اما برای کارآفرینانی که قصد مهاجرت به فنلاند را دارند، چند بستر مناسب برای سرمایه گذاری وجود دارد.

خرید ملک در فنلاند

   بازار املاک فنلاند، تعادل خوبی میان قابلیت اطمینان و سودآوری ایجاد می کند. در سال های اخیر، سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در املاک فنلاند، خصوصاً املاک مسکونی علاقه خاصی نشان داده اند. دلیل این علاقه ویژه در قیمت متعادل، نرخ بازدهی خوب دارایی ها و امنیت قانونی فنلاند نهفته است.

   سرمایه گذاران خارجی در سال 2017، با در اختیار داشتن 29 درصد از سهم بازار املاک (18.4 میلیارد یورو) به بزرگ ترین گروه سرمایه گذار در بازار املاک فنلاند تبدیل شدند. بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کلانشهر هلسینکی فراهم است؛ جایی که تقاضای زیادی برای اجاره مسکن و بیشترین افزایش در قیمت و اجاره آپارتمان ها وجود دارد.

   خرید ملک در فنلاند به صدور مجوز اقامت منتهی نمی شود. اتباع کشورهای ثالث می توانند تحت برنامه های مهاجرتی دیگر با استفاده از خرید ملک و تمایل به اقامت در فنلاند، برای دریافت مجوز اقامت موقت درخواست بدهند. اتباع کشورهای ثالث باید ثابت کنند که توانایی تأمین هزینه های زندگی در فنلاند را دارند و خرید یک آپارتمان یا ملک به تنهایی کافی نیست.

ویزای کارآفرینی فنلاند

   در ابتدای آوریل سال 2018، مقامات فنلاندی نوع جدیدی از اجازه اقامت را برای کارآفرینان استارت آپ  معرفی کردند. هدف از این طرح تلاش برای جذب فعالیت های جدید کارآفرینی در این کشور و قرار دادن فنلاند در یک پایه ثابت برای رقابت بین المللی در زمینه شرکت های نوآور است.

   متقاضیان تأیید شده برنامه کارآفرینی فنلاند، اجازه اقامت چهار ساله دریافت می کنند و بعد از چهار سال می توانند برای اقامت دائم فنلاند اقدام کنند. متقاضی می تواند تحت ویزای کارآفرینی برای دریافت  اجازه اقامت کارآفرینی یا مجوز استارت آپ فنلاند، تقاضا بدهد. دریافت اجازه اقامت، مستلزم داشتن منابع مالی کافی برای تأمین زندگی در فنلاند است.

   به طور کلی، یک فرد خوداشتغال باید قبل از صدور اجازه اقامت، کسب و کار خود را در اداره ثبت اختراعات  فنلاند ثبت کند. اگر متقاضی دارای یکی از شرایط زیر باشد، کارآفرین محسوب می شود:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کارآفرین خصوصی که دارای مشاغل شخصی است.
 • شریک در یک مشارکت عمومی
 • شریک عمومی در یک مشارکت محدود
 • عضویت در شرکت تعاونی که مسئولیت نامحدودی در حوزه سرمایه گذاری مجدد دارد. تعهد نامحدود برای مشارکت باید در دفتر تجارت ثبت شود.
 • سهامدار در سمت مدیریتی یک شرکت با مسئولیت محدود (مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره) یا کار در نوع دیگری از شرکت در یک موقعیت مدیریتی، اگر متقاضی شخصاً دست کم  30 درصد از سهام شرکت یا دست کم  30 درصد از آرا حاصل از سهام شرکت را در اختیار داشته باشد، یا اگر در سمت مدیریتی در نوع دیگری از شرکت با اختیارات مشابه به شرکت مربوطه است.

[/gem_list][/gem_textbox]

   متقاضی به صرف داشتن یک شرکت در فنلاند نمی تواند اجازه اقامت بگیید بلکه باید در آن شرکت مشغول به فعالیت باشد.

   درخواست متقاضی در 2 مرحله پردازش می شود. ابتدا، یک مرکز توسعه اقتصادی، حمل و نقل و محیط زیست در این مورد تصمیماتی خواهد گرفت. پس از این، اداره مهاجرت فنلاند درخواست را پردازش می کند.

   کارهایی که باید برای دریافت ویزای کارآفرینی فنلاند انجام شوند، عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • اطمینان از واجد شرایط لازم بودن برای دریافت ویزای مدنظر
 • اطمینان از در دست داشتن تمامی مدارک مورد نیاز و در صورت لزوم، ترجمه رسمی آن ها
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه درخواست در سرویس آنلاین
 • مراجعه به سفارت یا کنسولگری فنلاند در صورت حضور در خارج از این کشور
 • انتظار برای تماس اداره مهاجرت فنلاند
 • کسب اطلاعات در مورد روند مراحل پی از ثبت درخواست و مدت زمان مورد نیاز برای پردازش اطلاعات

[/gem_list][/gem_textbox]

   شرایط عمومی ورود به فنلاند را نیز می توان این گونه فهرست کرد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • نداشتن مشکل برای ورود به فنلاند
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • گواهی سلامت جسمانی
 • عدم ایجاد خطر برای روابط بین الملل فنلاند

[/gem_list][/gem_textbox]

   وقتی که متقاضی موفق به دریافت اجازه اقامت کارآفرینی فنلاند شد، حق  کار کردن برای کارفرمای دیگری را نیز خواهد داشت. با این حال، وی باید هزینه های زندگی خود را در وهله اول از طریق کسب و کار خود تأمین کند؛ زیرا مجوز اقامت برای یک کارآفرین جهت انجام فعالیت های تجاری صادر می شود.

   مدارک عمومی مورد نیاز برای اخذ ویزای کارآفرینی فنلاند عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • پاسپورت معتبر که هنگام ارائه درخواست اجازه اقامت باید ارائه شود.
 • عکس پاسپورتی
 • کپی رنگی از صفحات پاسپورت که حاوی اطلاعات شخصی و دیگر اطلاعات هستند.
 • اثبات اقامت قانونی در کشوری که درخواست توسط متقاضی ثبت شده است.

[/gem_list][/gem_textbox]

   به همین دلیل، طی این مسیر با همراهی وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند با بررسی شرایط و مدارک، متقاضی را تا پایان مسیر راهنمایی کنند، بسیار مهم است. امتیاز مهم موسسه حقوقی «همراه»، داشتن وکلای متخصص و حرفه ای است که به قوانین مهاجرتی کشورهای مقصد اشراف کامل دارند. بهترین وکیل مهاجرت را از ما بخواهید.

   در پایان باید این نکته را خاطر نشان ساخت که فرآیند مهاجرت، فرآیندی تخصصی و نسبتا پیچیده است که  موفقیت و دستیابی به نتیجه مطلوب در این مسیر، تنها از طریق آشنایی کامل و صحیح  با مقررات مهاجرتی و اطلاع از مدارک لازم، امکان پذیر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.