تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز کار در دانمارک

آیا با ویزای کاری دانمارک می توان اقامت دائم گرفت؟ شرایط کار در دانمارک برای ایرانیان چگونه است؟ آیا امکان الحاق خانواده وجود دارد؟ کدام نوع ویزای کار دانمارک برای شما مناسب است؟ بهترین ویزای کاری دانمارک برای اخذ اقامت کدام است؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • برای دریافت ویزای کاری دانمارک باید، حتما پیشنهاد کاری داشت.
 • دانمارک در زمینه های خاصی مانند بخش های آموزش، مهندسی، فناوری اطلاعات، پزشکی و بهداشت و درمان با کمبود نیروی کار ماهر روبرو است.
 • از میان انواع ویزای کاری دانمارک سه ویزای فهرست مثبت، محدودیت پرداخت و fast-track پر کاربردترین هستند.
 • دانمارک تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد.
 • اخذ اقامت دائم دانمارک بعد از هشت سال (در برخی موارد چهارسال) کار و زندگی مستمر در این کشور و داشتن برخی شرایط و اخذ تابعیت پس از ۹ سال در صورت تحقق برخی شرایط امکان پذیر است.

مهاجرت به دانمارک از طریق کار

   مهاجرت به دانمارک و اخذ اقامت این کشور، با توجه به شرایط زندگی و سطح بالای رفاه این کشور، همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت بوده است. دولت این کشور در جهت تامین منافع اقتصادی خود برای مهاجرت افراد علاقه مند، گزینه هایی معرفی کرده است. یکی از این گزینه ها، ارائه ویزای کار به متقاضیان کار و اقامت در این کشور است.

در هنگام مهاجرت از طریق ویزای کار باید جوانب زیادی را بررسی کرد که این موضوع می تواند باعث شکل گرفتن سوال های زیادی در ذهن افراد شود.

   سوال هایی از این قبیل: آیا می توان از طریق ویزای کاری اقامت دائم دانمارک را گرفت؟ چگونه می توان برای اخذ ویزای کاری دانمارک اقدام کرد؟ مدارک لازم برای اخذ ویزای کار دانمارک کدامند؟ آیا اخذ تابعیت دانمارک از طریق ویزای کار ممکن است؟ و… در این مقاله به این سوال ها پاسخ داده می شود پس تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

   شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای کاری سوئیس کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری دانمارک

   از آنجا که دانمارک عضو اتحادیه اروپا و شورای شمال اروپاست، قوانین مختلف مهاجرتی برای کارگران خارجی، با توجه به ملیت آن ها اعمال می شود. کارگران خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و کشورهای غیر اسکاندیناوی معمولا قبل از ورود به این کشور مجبور به اخذ اجازه اقامت یا کار هستند.

   مجوزهای کار در دانمارک، معمولاً براساس شرایط فردی و بعضا ملاحظات بازار کار صادر می شوند. دولت در این راستا چندین طرح معرفی کرده است که به متخصصان بسیار ماهر اجازه می دهد تا به سرعت و به راحتی اجازه اقامت و کار در دانمارک را دریافت کنند.

متقاضی کار در دانمارک برای دریافت ویزای کار، بایستی قرارداد کاری کتبی یا پیشنهاد کاری مشخصی که در آن حقوق و شرایط کاری ذکر شده است، ارائه دهد. این اسناد باید مطابق با مقررات و استانداردهای استخدام این کشور تهیه شوند.

یک هفته کاری معمولی در دانمارک از دوشنبه تا جمعه است. دانمارکی ها برای کارآیی و تعادل میان کار و زندگی ارزش زیادی قائل هستند. به همین دلیل، آن ها از ۳۷ ساعت کار رسمی در هفته بیشترین استفاده را می کنند و هر روز حدود ساعت ۱۶:۰۰ دفتر را ترک می کنند.

نرخ تورم۰.۴درصد
میزان مالیات شرکت ها۲۲ درصد
میزان مالیات بر درآمد اشخاص۵۵.۸ درصد
نرخ بیکاری۴.۶ درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای شرکت ها۰ درصد
نرخ تأمین اجتماعی برای کارمندان۸ درصد
سن بازنشستگی زنان۶۵ سال
سن بازنشستگی مردان۶۵ سال
حداقل دستمزد ماهانه۱۰,۳۰۰ کرون

   دانمارکی زبان رسمی این کشور است، اما زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم بسیار پرکاربرد است و بسیاری از مردم با زبان آلمانی، فرانسویی یا سوئدی نیز آشنا هستند. درخواست های شغلی عمدتا به زبان دانمارکی یا انگلیسی ارائه می شوند، در هر صورت برای آگاهی از زبان مورد نیاز، باید با سازمان مورد نظر تماس بگیرید.

   علی رغم این که نیروی کار خارجی بدون تسلط کامل به زبان دانمارکی می تواند، وارد بازار کار این کشور شود، یادگیری زبان برای ادغام با افراد محلی، سازگاری با فرهنگ این کشور و بهره گیری بیشتر از تجربه کار ضروری است. با یادگیری زبان رسمی این کشور، شما همچنین تعهد خود را نسبت به کارفرمایتان نشان می دهید.

   بعد از هشت سال اقامت موقت در دانمارک (در بعضی موارد چهار سال) می توان برای دریافت اقامت دائم اقدام کرد. برای احراز شرایط اقامت دائم، متقاضی باید:

 • دست کم چهارسال به صورت قانونی در دانمارک اقامت داشته باشد.
 • مرتکب جرمی نشده باشد.
 • بدهی عمومی معوقه نداشته باشد.
 • سه سال قبل از ارائه درخواست برای اقامت دائم، هیچ گونه کمکی از امور اجتماعی دریافت نکرده باشد.
 • آزمون زبان دانمارکی تا سطح ۲ یا معادل آن را گذارنده باشد.
 • طی چهار سال گذشته قبل از ارسال درخواست دست کم سه سال و نیم در دانمارک کار کرده باشد.
 • در زمان ارسال درخواست مشغول به کار باشد.

   پس از ۹ سال اقامت مداوم، با نادیده گرفتن عدم حضور یک تا ۲ ساله در دانمارک تحت شرایط خاص (تحصیل، بیماری یکی از اعضای خانواده) و تحقق برخی شرایط می توان برای دریافت تابعیت دانمارک اقدام کرد.

انواع ویزای کاری دانمارک

   دانمارک، با توجه به محل محل اقامت متقاضیان کار و کاری که قصد انجام آن را دارند، ویزاهای کاری متنوعی ارائه می دهد. اتباع کشورهای شمال اروپا، اعضای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی، برای کار و زندگی در این کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند. اتباع بقیه کشورهای جهان برای کار و زندگی باید ویزا و اجازه اقامت بگیرند.

دولت دانمارک چندین طرح برای شرکت ها در نظر گرفته است تا براساس آن، افراد حرفه ای واجد شرایط را برای اخذ اقامت و اجازه کار در دانمارک به کار گیرند. سه نوع ویزای کاری این کشور رایج ترین ویزاهای کار این کشور محسوب می شوند.

 • فهرست مثبت: طرح فهرست مثبت شامل مشاغلی است که در حال حاضر دانمارک با کمبود نیروی کار برای آنها مواجه است. برای ارائه درخواست برای این طرح، متقاضیان باید حداقل شرایط آموزشی ذکر شده در این فهرست را داشته باشند.
 • مدت اعتبار مجوز: چهار سال (برای قرارداد کار نامحدود)، این دوره زمانی قابل تمدید است. برای قراردادهای کاری محدود یا موقت، اعتبار مجوز به اندازه مدت قرارداد به علاوه ۶ ماه اضافی خواهد بود.
 • طرح محدودیت پرداخت: طرح محدودیت پرداخت برای افرادی که درآمد سالانه آن ها از حداقل تعیین شده، بیشتر باشد، طراحی شده است. حداقل مقدار تعیین شده در حال حاضر، ۳۷۵ هزار کرون است.
 • مدت اعتبار مجوز: چهارسال (برای قرارداد کار نامحدود). این دوره زمانی قابل تمدید است. برای قراردادهای کاری محدود یا موقت، اعتبار مجوز به اندازه مدت قرارداد به علاوه ۶ ماه اضافی خواهد بود.
 • طرح Fast-track: برخی از شرکت های دارای گواهینامه از کارگزاری بازار کار و استخدام دانمارک این امکان را دارند که کارکنان بسیار ماهر را تحت طرح Fast-track به کار گیرند. این طرح برای شرکت های بزرگی که نیاز به استخدام کارمندان خارجی متخصص به صورت فوری دارند، در نظر گرفته شده است و شامل شرکت های خصوصی و دولتی از جمله دانشگاه ها می شود.

   مدت اعتبار مجوز: حداکثر چهار سال (برای قراردادهای کاری نامحدود)، مگر این که درخواست برای مدت کوتاه مدت سه ماهه باشد. در این حالت، اجازه اقامت برای یک دوره حداکثر سه ماهه در مدت یک سال قابل اعطاست. با این حال، اعتبار این مجوز نمی تواند بیش از چهار سال باشد. برای قراردادهای کاری محدود یا موقت، مدت اعتبار مجوز به اندازه مدت قرارداد به علاوه ۶ ماه اضافی خواهد بود.

چگونه می توان برای ویزای کار دانمارک اقدام کرد؟

   برخی از شرایط لازم برای انواع ویزاهای کاری مشترک است. به طور معمول ارائه درخواست ویزای کار به صورت آنلاین و به ترتیب مراحل زیر انجام می شود:

مرحله اول :

  هنگامی که نوع ویزا را متناسب با شرایط کاری خود انتخاب کردید، شما باید شناسه سفارش پرونده، ایجاد کنید. در مورد برخی از ویزاها، درخواست توسط کارفرمای شما ارسال می شود. برای این منظور، باید با تکمیل فرم وکالت نامه، باید به کارفرمایتان وکالت بدهید.

مرحله دوم:

   همه درخواست ها به صورت سالانه پردازش می شوند. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در درخواست خود، مطمئن شوید که شناسه سفارش پرونده را ایجاد کرده و هزینه را در همان سال پرداخت می کنید.

مرحله سوم :

   اسناد مورد نیاز را ارسال کنید.

مرحله چهارم:

   فرم درخواست ویزای کار را ارسال کنید. نوع فرم ویزای کار مورد نیاز به نوع استخدام متقاضیان بستگی دارد. متداول ترین آن ها عبارتند از:

 • AR1 به صورت آنلاین: این فرم الکترونیکی توسط کارمند و کارفرما پر می شود. برای این نوع فرم ها، کارفرما باید قسمت اول را پر کند. سپس یک رمز عبور ایجاد می شود که کارفرما باید آن را به متقاضی منتقل کند تا او بتواند قسمت دوم فرم را تکمیل کند.
 • AR6 به صورت آنلاین: این فرم کاملاً توسط کارفرمایی که به او وکالت داده شده است، تکمیل می شود.

مرحله پنجم:

   بایومتریک خود را بگیرید. این کار باید ظرف حداکثر ۱۴ روز بعد از زمان ارسال درخواست انجام شود. باید در یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارک در خارج از کشور عکس خود را گرفته و اثر انگشت را ثبت کنید.

مرحله ششم:

   منتظر پاسخ باشید. معمولاً ظرف ۳۰ روز از نتیجه درخواست خود مطلع خواهید شد. پردازش برخی از انواع ویزای کار، مانند ویزای fast-track، به طور معمول حدود ۱۰ روز زمان می برد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری دانمارک

  بعد از دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرما در دانمارک، یکی از مهم ترین مراحل درخواست ویزای کار آماده کردن مدارک مورد نیاز است. مدارک مورد نیاز را با توجه به معیارهای تعیین شده جمع آوری کنید.

 • ارائه پاسپورت و کپی از تمامی صفحات حاوی اطلاعات آن
 • ۲ قطعه عکس براساس استانداردهای پاسپورت
 • اثبات محل اقامت در دانمارک
 • نامه پیشنهاد شغلی و قرارداد کاری (بیش از ۳۰ روز از صدور آن نگذشته باشد) و شامل اطلاعاتی مانند حقوق، شرایط کاری و شرح وظایف باشد.
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی با ارائه صورت حساب بانکی
 • مدارک و گواهی های تحصیلی مرتبط با شغل مورد نظر
 • ارائه رزومه و سوابق کاری
 • مجوز دانمارکی در صورت نیاز (به عنوان مثال، برای مشاغلی مانند پزشکان، وکلا و غیره)
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست ویزا

   مراجعه به یک وکیل مهاجرت با تجربه و بهره گرفتن از مشاوره و راهنمایی های اصولی او می تواند به افزایش شانس شما جهت اخذ ویزا و مهاجرت موفقیت آمیز منجر شود. موسسه همراه با توجه به حضور وکلا و کارشناسان متخصص حوزه مهاجرت در این موسسه، می تواند بهترین انتخاب شما برای دستیابی به بهترین نتیجه باشد.

سوال های متداول در مورد کار در دانمارک
 • شغلدر آمد ماهانه (کرون)
  جراح ارتوپد۱۶۹,۰۰۰
  مدیر مالی۹۷,۸۰۰
  مدیر ارشد اجرایی۹۰,۷۰۰
  استاد دانشگاه۷۲,۶۰۰
  مدیرتولید۶۹,۶۰۰
  روانشناس۶۶,۵۰۰
  مدیریت پروژه۶۶,۵۰۰
  مدیر تبلیغات۶۴,۷۰۰
  مهندس هوافضا۵۱,۴۰۰
 • آموزش، مهندسی، فناوری اطلاعات، پزشکی و بهداشت و درمان، مهندسی ساختمان، انرژی و برق، مشاوره پزشکی، پزشک بیمارستان، دندانپزشکی و داروسازی
 • حداقل حقوق در دانمارک ۱۰ هزار و ۳۰۰ کرون در هر ماه و حداکثر حقوق ۱۸۱ هزار کرون در هرماه است. میانگین حقوق ماهانه حدود ۳۹ هزار و ۸۰۰ کرون است.

Related Posts

Leave a comment