تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز تحصیل در دانمارک

آیا تحصیل در دانمارک رایگان است؟ دانشگاه های برتر دانمارک کدامند؟ مهاجرت تحصیلی به دانمارک چقدر هزینه دارد؟ شهریه دانشگاه های دانمارک چقدر است؟ آیا همزمان با تحصیل در دانمارک می توان کار کرد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • ویزای دانشجویی در دانمارک، اجازه اقامت (Residence Permit) نامیده می شود.
 • قبل از درخواست اجازه اقامت، باید از موسسه آموزشی معتبر، پذیرش دریافت کنید.
 • با داشتن هشت سال اجازه اقامت موقت، اشتغال به کار و گذراندن آزمون زبان دانمارکی، می توان درخواست اجازه اقامت دائم داد.
 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های دانمارک، بین شش هزار تا ۱۶ هزار یورو در هر سال تحصیلی است.
 • دانشجویان بین المللی، ۲۰ ساعت در هفته، از سپتامبر تا می و ۳۷ ساعت در هفته از ژوئن تا آگوست، مجاز به کار در دانمارک هستند.

مهاجرت به دانمارک از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل، به دلیل شناخته بودن این کشور به عنوان یکی از صلح طلب ترین کشورهای جهان، گزینه پرطرفداری برای مهاجرت است. این طبیعت صلح جو، به عنوان یک ویژگی فرهنگی در سیستم آموزشی این کشور نیز انعکاس یافته است.

   ما در این مقاله قصد داریم به سوالاتی که در ذهن علاقه مندان به مهاجرت، به ویژه مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل، ایجاد می شود، پاسخ دهیم. این سوال ها عبارتند از: مزایای تحصیل در دانمارک چیست؟ مراحل دریافت ویزای تحصیلی دانمارک و مدارک لازم برای این ویزا، کدامند؟ اخذ اقامت دائم این کشور، پس از تحصیل چگونه امکان پذیر است؟ شرایط کار حین تحصیل و پس از تحصیل در دانمارک چگونه است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های دانمارک چقدر است؟ بورسیه های تحصیلی دانمارک چگونه اعطا می شود؟ دانشگاه های برتر دانمارک کدامند؟

    در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی دانمارک

   تحصیل در دانمارک، از روش های مهاجرتی مورد توجه است؛ چرا که موسسات آموزش عالی دانمارک، فرصت های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند و در این کشور، بیش از ۶۰۰ دوره آموزشی به زبان انگلیسی تدریس می شود که همه آن ها در سطح بین المللی شناخته شده و دارای کیفیت بالا هستند.

 • موسسات آموزش عالی هنری: این موسسات، شامل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تحقیقاتی یا هنری هستند.
 • دانشگاه ها: شامل دوره های های کارشناسی و کارشناسی ارشد مبتنی بر تحقیق است.
 • کالج های دانشگاهی: شامل حرفه هایی است که در آکادمی تدریس می شود و دوره های کارشناسی حرفه ای را نیز در بر می گیرد.
 • آکادمی های بازرگانی: شامل موسسات آموزش عالی با دوره های کوتاه مدت است.
 • آموزش بزرگسالان: فرصت های یادگیری مادام العمر برای آموزش بزرگسالان بسیار است و در همه سطوح ارائه می شود.

   دانشگاه های دانمارک، سه نوع مدرک تحصیلی ارائه می دهند: مدرک کارشناسی که به مدت سه سال، کارشناسی ارشد که ۲ سال و دکترا که سه سال به طول می انجامد. همچنین، این دانشگاه ها، از آموزش عالی دانمارک، مجوز دریافت می کنند.

مزایای تحصیل در دانمارک

   در دانمارک، مدارس بین المللی انگلیسی زبان و مدارس فرانسوی و آلمانی زبان نیز در دسترس هستند که برای این مدارس باید شهریه پرداخت کرد. مانند مدارس دولتی و خصوصی، مدارس بین المللی هم ملزم به رعایت الزامات اساسی و ملی دولت، برای آموزش ابتدایی هستند.

   گزینه های متعددی برای علاقه مندان به تحصیل در دوره های آموزشی تحقیق محور و کاربردی محور در دانمارک وجود دارد. علاوه بر این، دانشگاه ها و کالج های دانمارک طیف متنوعی از موضوعات درسی را ارائه می دهند و توجه ویژه ای به نوآوری، تجربه عملی و تحقیقات دارند.

   نکته ویژه دیگر در مورد تحصیل در دانمارک این است که سیستم آموزش عالی این کشور، بین المللی گرا است و آموزش و تحقیق را ترکیب می کند و دانشجو می تواند از طریق مشارکت دانشگاه محل تحصیل با موسسات تحقیقاتی، مهارت های عملی کسب کرده و برای شغل آینده با موسسات تحقیقاتی ارتباط برقرار کند.

   دانمارک به دلیل هزینه های پایین تحصیل، مقاطع کارشناسی ارشد با کیفیت عالی به زبان انگلیسی و روش های ابتکاری تدریس، یکی از پرطرفدارترین مقاصد بین المللی تحصیل در اروپاست. دانشجویان بین المللی نیز به دلیل سطح بالای زندگی و تنوع زیادی که در رشته های تحصیلی در دانشگاه های دانمارک وجود دارد، این کشور را انتخاب می کنند.

   همچنین، مشارکت جهانی دانمارک با موسسات آموزش عالی، مشاغل بین المللی، پارک های علمی و موسسات تحقیقات عمومی سایر کشورها، تضمین می کند که مطالعه و تحقیق در این کشور منعکس کننده به روزترین دانش ها و پاسخگویی به نیازهای بازار کار جهانی است.

   تحصیلات در دانمارک، متمرکز بر فراهم آوردن مهارت های زندگی واقعی است که می توانند در محیط کار اعمال شوند. سیستم آموزشی این کشور، جهت تشویق و پرورش خلاقیت و نوآوری و آماده سازی دانشجویان برای تقاضاهای بازار کار جهانی طراحی شده است.

انواع ویزای تحصیلی دانمارک

   مدرکی که به شهروندان خارجی، اجازه تحصیل در دانمارک را می دهد، به جای ویزای دانشجویی، اجازه اقامت (Residence Permit) نامیده می شود و شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، نیازی به درخواست اجازه اقامت ندارند.

   شهروندان خارج از اتحادیه اروپا یا خارج از منطقه اقتصادی اروپا و خارج از سوئیس باید برای درخواست اجازه اقامت، اقدام نمایند. متقاضی باید قبل از ارائه درخواست اجازه اقامت، برای یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی دانمارک، از موسسه آموزشی معتبری در این کشور، پذیرش دریافت کند.

بهترین زمان برای شروع درخواست اقامت سه ماه قبل از تاریخ ورود است.  مدارکی که باید در هنگام درخواست مجوز اقامت ارائه شود:

 • اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • نامه تمکن مالی (حدود هزار یورو در ماه)
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • فرم درخواست امضا و تکمیل شده
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه سفر
 • اطلاعات دقیق در مورد برنامه تحصیلی
 • اثبات تهیه محل اقامت برای طول تحصیل

   متقاضی باید پس از ثبت درخواست و تحویل کلیه مدارک، جهت مصاحبه در سفارت دانمارک یا کنسولگری کشور محل اقامت خود حاضر شود. پس از طی این مراحل، وی می تواند ویزای دانشجویی دانمارک را دریافت کند.

   توجه داشته باشید که متقاضی باید ظرف سه ماه پس از ورود به دانمارک، با در دست داشتن مدارک زیر، برای دریافت اجازه اقامت ثبت نام کند:

 • پاسپورت
 • ۲ عدد عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه

   اجازه اقامت، به اندازه مدت زمان دوره تحصیلی اعطا می شود و دارنده آن می تواند اجازه اقامت خود را برای یک سال تمدید کند.

 • اخذ اجازه اقامت دائم دانمارک: چنانچه فردی به مدت هشت سال اجازه اقامت موقت داشته باشد، مشغول به کار باشد و آزمون زبان دانمارکی را با موفقیت بگذراند، می تواند درخواست اجازه اقامت دائم دهد. در برخی موارد و با داشتن شرایط خاصی، ممکن است مدت زمان هشت سال به چهار سال، تقلیل یابد.

۱۰ دانشگاه برتر کشور دانمارک

   نام ۱۶ دانشگاه در دانمارک، در ۱۲ رتبه بندی مختلف دانشگاه ها و همچنین سه رتبه بندی بر حسب رشته دانشگاهی، ذکر شده است.

   در جدول زیر، ۱۰ دانشگاه برتر لیست شده است:

نام دانشگاهشهررتبه در دانمارکرتبه جهانی
دانشگاه کپنهاگکپنهاگ۱۸۴
دانشگاه ارهوسارهوس۲۱۰۶
دانشگاه فنی دانمارکلینگبی۳۱۸۷
دانشگاه آلبورگآلبورگ۲۰۱-۲۵۰
دانشکده تجارت کپنهاگکپنهاگ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه جنوب دانمارکاودنس۶۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه روسکیلدروسکیلد۷۶۰۱-۸۰۰
دانشکده رسانه و روزنامه نگاری دانمارکارهوس
آکادمی موسیقی سلطنتی دانمارککپنهاگ
دانشکده معماری ارهوسارهوس
سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی دانمارک

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا، هزینه های تحصیل بین ۶ هزار تا ۱۶ هزار یورو در هر سال تحصیلی است. برخی از برنامه های تخصصی ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

 • دانشگاه آلبورگ (AAU)
 • دانشکده معماری ارهوس
 • دانشگاه ارهوس (AU)
 • دانشکده تجارت کپنهاگ (CBS)
 • آکادمی دانیا
 • آکادمی ملی موسیقی دانمارک
 • دانشکده رسانه و روزنامه نگاری دانمارک (DMJX)
 • مدرسه طراحی کولدینگ
اقتصاد، IT و زیست شناسی، پرطرفدارترین رشته ها هستند. پس از این رشته ها، در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، می توان به رشته های کشاورزی، معماری، مهندسی عمران، طراحی مد، مهندسی مکانیک، توسعه وب، تجارت بین المللی و بازار یابی نیز اشاره کرد.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، غیر منطقه اقتصادی اروپا و غیر اسکاندیناوی، فقط  ۲۰ ساعت در هفته، از سپتامبر تا می و ۳۷ ساعت در هفته از ژوئن تا آگوست، مجاز به کار در دانمارک هستند.

اجازه این میزان کار، به طور خودکار با اجازه اقامت داده می شود و نیازی به درخواست اجازه کار به صورت جداگانه نیست.

اکثر موسسات آموزشی دانمارک، توافق نامه های دوجانبه ای با موسسات آموزش عالی خارجی دارند. این توافق نامه ها معمولاً برای تبادل متقابل دانشجویان، محققان و معلمان طراحی می شود.

موسسات آموزش عالی دانمارک (فقط دانشگاه ها) هر ساله تعداد محدودی بورسیه دولتی برای تامین بودجه دانشجویان نخبه و برتر علمی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا، غیر منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس اعطا می کنند.

بورسیه های تحصیلی دولت دانمارک، تحت توافق نامه های فرهنگی نیز، برای دانشجویان و پژوهشگران جوان کشورهای خاصی است که مایل هستند در مطالعات زبان و فرهنگ دانمارکی یا سایر زمینه های تحصیلی مربوط به دانمارک مانند طراحی، معماری، مطالعات محیطی و سایر زمینه های مرتبط، فعالیت گسترده و پژوهش داشته باشند. ظاهرا به زودی این نوع بورسیه و شرایط آن تغییر خواهد کرد.

Related Posts

Leave a comment