تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در دانمارک

هزینه تحصیل در دانمارک چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در دانمارک چقدر است؟ بهترین شهرهای دانمارک کدام اند؟ اجاره خانه در دانمارک چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

  • خدمات درمانی در دانمارک برای اتباع و دارندگان اقامت رایگان است و بیمه درمانی خصوصی اجباری نیست.
  • تحصیل در مدارس و موسسات دانشگاهی دولتی برای اتباع و دارندگان اقامت رایگان است.
  • برای خرید ملک در دانمارک بایستی پنح سال در این کشور اقامت داشت و از وزارت دادگستری مجوز گرفت.
  • برای استفاده از خدمات درمانی رایگان، بایستی کارت خدمات درمانی داشت که به کارت زرد (Yellow Card) معروف است.
  • گران‌ترین شهرهای دانمارک، کپنهاگ و آرهوس هستند.

هزینه زندگی در دانمارک

   معمولا افراد قبل از انتخاب مقصد مهاجرت خود، موضوعات و مسائل مختلفی را به طور کامل بررسی می کنند تا در نهایت تصمیمی بگیرند که در آینده با مشکلات کمتری مواجه شوند. یکی از این موضوع هایی که باید به آن توجهی خاص داشت، هزینه زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید. این هزینه ها شامل مواردی چون هزینه تحصیل، هزینه اجاره یا خرید مسکن، میزان مالیات بر درآمد، هزینه خدمات درمانی و بهداشتی و مانند آن می شود.

   ما در این مقاله، هزینه های زندگی در دانمارک را بررسی می کنیم و فهرست هزینه های مهم را در اینجا ارائه داده و به این سوال ها پاسخ می‌دهیم: میانگین هزینه زندگی در دانمارک چقدر است؟ آیا خرید بیمه درمانی در دانمارک اجباری است؟ هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های دانمارک چقدر است؟ برای اجاره یا خرید مسکن در شهرهای مختلف دانمارک چقدر باید هزینه کرد؟

شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد هزینه های زندگی در دانمارک کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در دانمارک

   میانگین هزینه های زندگی در دانمارک بسیار بالاست حتی در مقایسه با استانداردهای موجود در اروپا، هرچند با توجه به اینکه متوسط حقوق پرداختی در این کشور نیز بالاست می توان گفت میان مخارج و درآمد، توازن خوبی وجود دارد.

متوسط هزینه زندگی یک فرد مجرد در این کشور ۱۰ هزار و ۶۴۸ کرون است که ۲.۳۸ برابر متوسط جهانی است. دانمارک از نظر شاخص هزینه‌ های زندگی سایت NUMBO در سال ۲۰۲۰، در میان ۱۳۲ کشور در رده پنجم و از نظر شاخص کیفیت زندگی در بین ۸۲ کشور در رده نخست قرار گرفت. لازم است بدانید که واحد پول این کشور، کرون (DDK) و ۶.۱۳ کرون معادل یک دلار آمریکاست.

   متوسط درآمد ماهانه پس از کسر مالیات، ۲۲ هزار و ۹۶۴ کرون است و بیش از ۶۴ درصد از درآمد افراد صرف پرداخت اجاره مسکن (۲۶.۴ درصد)، حمل و نقل (۱۳.۳ درصد)، خرید های فروشگاهی (۲۸.۱ درصد) و قبوض خدمات رفاهی (۷ درصد) می شود.

هزینه خدمات درمانی

   دانمارک دارای یک سیستم خدمات بهداشتی درمانی ترکیبی متشکل از موسسات درمانی دولتی و خصوصی است. خدمات درمانی وبهداشتی دولتی برای اتباع و دارندگان اقامت این کشور رایگان است و تحت نظارت دولت مرکزی قرار دارد.

   بخش خدمات درمانی دولتی کلیه کمک های پزشکی و اقامت در بیمارستان را پوشش می دهد، اما برخی خدمات درمانی نیز تحت پوشش نیستند، مواردی مانند: تهیه داروها، مراجعه به دندانپزشک، جراحی زیبایی انتخابی، درمان های باروری، فیزیوتراپی، روانشناسی و…. لازم است بدانید که برخی از این خدمات، به صورت یارانه ارائه می شوند، به عنوان مثال دارو، که شما باید ۲۵ تا ۵۰ درصد آن را بپردازید و مابقی آن توسط دولت تامین می شود.

   جهت بهره مندی از خدمات درمانی رایگان در دانمارک، گرینلند و جزایر فارو باید کارت بیمه خدمات درمانی داشته باشید که به کارت زرد (Yellow Card) معروف است.

   در صورت داشتن حق اقامت و شماره (Personal Identification Number) CPR، نیازی به بیمه درمانی خصوصی نیست و کلیه خدمات پزشکی اورژانسی و غیر اضطراری توسط بخش دولتی ارائه می شوند. با این حال چون در برخی موارد مانند خدمات دندانپزشکی باید خودتان هزینه کنید یا به دلیل طولانی بودن مدت انتظار برای نوبت دهی، ممکن است ترجیح دهید که از بیمه خدمات درمانی خصوصی استفاده کنید.

   هزینه های بیمه درمانی در دانمارک برای بزرگسالان ماهانه حدود ۱۳۰ کرون و سالیانه هزار و ۵۶۰ کرون است. با این حال، ممکن است با افزایش سن، قیمت بسته بیمه افزایش یابد و حتی برخی از بیمه ها از ارائه خدمات به افراد ۶۵ ساله یا بالاتر خودداری کنند.

هزینه های تحصیل در دانمارک

   سیستم آموزشی دانمارک از ۲ بخش دولتی و خصوصی تشکیل شده است. تحصیل در تمامی مقاطع آموزشی در موسسات دولتی رایگان است.

   هزینه مهد کودک با توجه به منطقه شهری، سن کودک و نوع مراقبت از کودک متفاوت است. بودجه مراکز شهرداری بیشتر توسط ایالت تامین می شود، اما والدین نیز باید حدود ۳۰ درصد هزینه ها را پرداخت کنند.

   تحصیل در folkeskole رایگان است. اما اگر انتخاب افراد، مدرسه خصوصی باشد، با توجه به نوع مدرسه باید به طور ماهیانه حدود هزار تا ۲ هزار کرون شهریه پرداخت کنند.

   بیشتر مدارس بین المللی در سراسر جهان خصوصی هستند، اما در دانمارک مدارس دولتی و خصوصی بین المللی نیز وجود دارد. درست مانند مدارس دولتی عادی، حضور در یک مدرسه بین المللی دولتی کاملا رایگان است. شهریه سالانه برای مدارس بین المللی خصوصی از ۲۰ هزار کرون شروع می شود، اما ممکن است به ۱۰۰ هزار کرون نیز برسد.

   تحصیل در دانشگاه های دانمارک در صورت داشتن اقامت موقت یا دائم، برای دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس کاملا رایگان است. برای سایر دانشجویان، هزینه تحصیل از ۴۴ هزار کرون شروع می‌شود و به ۱۲۰ هزار کرون در سال نیز می‌رسد.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت، ...)

   نحوه پرداخت قبض های آب و برق ممکن است با آنچه شما به آن عادت کرده اید، متفاوت باشد. هزینه خدمات رفاهی معمولا در قیمت اجاره منظور نمی شود. پرداخت برخی قبوض بر عهده مالک و برخی بر عهده مستاجر است.

   به طور معمول مستاجر هر ماه هزینه تقریبی قبض های گاز و آب را به همراه اجاره به مالک پرداخت می‌کند. قبض‌های برق و اینترنت را مستاجر پرداخت می‌کند. برای استفاده از تلویزیون، لپ تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند، بایستی هزینه اخذ مجوز رسانه را پرداخت کرد.

   این هزینه مستقیما به صدا و سیمای دولتی پرداخت می شود. متوسط هزینه خدمات رفاهی در دانمارک به صورت کلی در این جدول آورده شده است:

متوسط هزینه ماهانه(کرون)
خدمات اساسی (برق، آب، گرمایشی، سرمایشی، زباله) برای آپارتمان ۸۵ مترمربعی۱,۲۵۹.۱۶
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت)۲۴۹.۲۶
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی۰.۹۶

میانگین اجاره مسکن در دانمارک

   به طور کلی یکی از اولویتهای افراد مهاجر، مسئله محل اقامت آن ها در کشور جدید است. در هنگام اجاره مسکن باید به شهر و منطقه محل اقامت توجه داشت؛ چون منطقه محل زندگی تاثیر قابل توجهی در قیمت اجاره دارد. در شهرهایی مانند کپنهاگ و آرهوس قیمت اجاره بالاست و یافتن آپارتمان های اجاره ای دشوارتر است.

   خانه های اجاره ای به ۲ صورت مبله و غیرمبله عرضه می شوند. در برخی موارد، خانه‌های غیر مبله دارای یک آشپزخانه نیمه مبله با اجاق گاز، فرگاز و یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرف‌شویی هستند. میانگین اجاره بها در چند شهر به صورت زیر است:

نام شهرآپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (کرون در ماه)آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (کرون در ماه)آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (کرون در ماه)آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (کرون در ماه)
کپنهاگ۱۰,۱۰۹۷,۹۰۸۱۷,۷۴۷۱۳,۵۲۴
آرهوس۷,۰۵۰۴,۶۲۵۱۲,۴۴۷۹,۲۸۱
هلیسنگور۷,۰۰۰۵,۰۰۰۱۰,۰۰۰۸,۵۰۰
راسکیله۶,۲۵۰۴,۵۰۰۱۱,۵۰۰۸,۲۵۰
آلبورگ۵,۲۶۹۳,۸۶۹۹,۱۸۶۷,۲۹۱
اسبیرگ۴,۸۰۰۳,۳۳۳۸,۰۰۰۵,۵۰۰
اسنز۲,۱۰۰۲,۰۰۰۵,۰۰۰۴,۰۰۰

میانگین قیمت خرید مسکن در دانمارک

   یکی از گزینه های افراد مهاجر برای محل اقامتشان خرید خانه است، اما برای اینکه افراد خارجی بتوانند خانه خریداری کنند، باید دست کم به مدت پنج سال در این کشور ساکن باشند. علاوه بر این افراد خارجی غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، بایستی برای خرید ملک از وزارت دادگستری مجوز بگیرند.

   بازار املاک کاملاً رقابتی است، خصوصاً اگر مایل به خرید ملک های سطح پایین هستید. ارزان ترین خانه ها (بین یک تا سه میلیون کرون) بسیار مورد توجه هستند. میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف دانمارک به شرح زیر است:

نام شهرقیمت هر متر مربع در مرکز شهر(کرون)قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر(کرون)
کپنهاگ۴۷,۵۵۵۳۳,۲۰۹
آرهوس۳۷,۵۰۰۲۵,۴۷۲
راسکیله۳۳,۳۳۳۲۱,۰۰۰
آلبورگ۳۰,۷۳۳۲۲,۳۴۰
هلیسنگور۲۴,۰۰۰۲۰,۰۰۰
اودنسه۲۰,۳۷۵۱۵,۰۰۰
اسنز۱۰,۵۰۰۸,۰۰۰

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در دانمارک

   در دانمارک حدود ۲۸.۱ درصد درآمد ماهانه افراد به خرید مواد غذایی، پوشاک، محصولات بهداشتی و… اختصاص می یابد. در اینجا قیمت برخی از این موارد به همراه هزینه هایی مانند رفتن به رستوران، حق عضویت در باشگاه های ورزشی، مراجعه به پزشک، … آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت۱۲۲ کرون
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط۶۰۰ کرون
ساندویچ مک دونالد۷۹ کرون
کاپوچینو۳۷.۹۲ کرون

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری)۹.۱۸ کرون
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی۱۸ کرون
برنج (یک کیلوگرم)۱۴.۸۲ کرون
تخم مرغ (۱۲ عدد)۲۴.۷۸ کرون
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۸۰.۸۶ کرون
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۶۳.۸۲ کرون
گوشت قرمز (یک کیلوگرم)۹۴.۲۴ کرون
سیب (یک کیلوگرم)۱۸.۴۵ کرون
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم)۲۴.۹۲ کرون
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۱۲.۲۹ کرون
پیاز (یک کیلوگرم)۱۰.۲۶ کرون

لباس

شلوار جین۷۱۸.۵۴ کرون
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای۲۹۳.۶۵ کرون
یک جفت کفش نایک۷۳۸.۴۹ کرون
یک جفت کفش چرمی مردانه۱,۰۱۸ کرون

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهانه باشگاه ورزشی۲۴۲.۲۳ کرون
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)۱۸۶.۰۴ کرون
بلیط سینما برای یک نفر۱۱۰ کرون

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک۹۸ کرون
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک۳۷۲ کرون
دئودرانت۲۰ کرون
شامپوی مو۲۹ کرون
خمیر دندان۱۹ کرون
کوتاهی مو مردانه۱۷۷ کرون
بسته چهار تایی دستمال توالت۱۳ کرون

هزینه حمل و نقل در دانمارک

   شبکه حمل و نقل عمومی دانمارک بسیارگسترده و کارآمد است. در شهرهای بزرگ، این سیستم حمل و نقل شامل اتوبوس و قطار، مترو در کپنهاگ و تعدادی کشتی برای ارتباط جزایر اصلی این کشور می شود.

   در شهرهای بزرگ، می توان از یک بلیط حمل و نقل عمومی برای چندین وسیله حمل و نقل مانند اتوبوس، قطار یا مترو استفاده کرد. استفاده از دوچرخه برای رفت وآمدهای روزانه در میان مردم این کشور متداول است. میانگین هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به صورت زیر است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی)۲۴ کرون
بلیط ماهانه (قیمت عادی)۴۵۰ کرون
ورودی تاکسی۵۰ کرون
هر کیلومتر استفاده از تاکسی۱۵ کرون
انتظار یک ساعته تاکسی۴۰۰ کرون
یک لیتر بنزین۱۰.۷۳ کرون

میزان مالیات بر درآمد در دانمارک

   به طور کلی، افراد مشمول مالیات بر درآمد ملی، مالیات شهرداری، مالیات منطقه ای، مالیات بازار کار و مالیات کلیسا می شوند. درآمدهای مشمول مالیات به شرح زیر هستند:

  • درآمد شخصی (حقوق، مزایا، درآمد خود اشتغالی، درآمد بازنشستگی و غیره)
  • درآمد حاصل از سرمایه
  • درآمد مشمول مالیات
  • درآمد حاصل از سهام
  • ارزش املاک

   نرخ مالیات بر درآمد اشخاص در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

میزان درآمد مشمول مالیات (کرون)نرخ مالیات شامل مالیات بازار کار (درصد)
۰ تا ۵۰,۵۴۳۸
۵۰,۵۴۳ تا ۵۷۷,۱۷۴۳۸.۹
بیش از ۵۷۷,۱۷۴۵۶.۵

گران ترین و ارزان ترین شهرهای دانمارک کدامند؟

   کپنهاگ (پایتخت) یکی از گران‌ترین شهرهای جهان است و در نظر سنجی گران‌ترین شهرهای جهان مرسر در سال ۲۰۲۰، در میان ۲۰۹ شهر در رده ۲۵ قرار گرفت. میمیمیانگین هزینه های زندگی با احتساب اجاره مسکن در برخی از شهرهای دانمارک به شرح زیر است:

نام شهرهزینه زندگی برای افراد مجرد (ماهانه به کرون)هزینه زندگی برای خانواده چهارنفره (ماهانه به کرون)
کپنهاگ۱۳,۸۲۰۳۰,۶۶۰
آرهوس۱۰,۷۳۴۲۶,۳۹۶
راسکلیه۹,۷۵۸۲۴,۳۵۸
آلبورگ۹,۲۴۸۲۳,۲۱۱
اودنسه۸,۶۵۳۲۱,۸۹۱
هولستبرو۷,۸۱۸۱۹,۸۷۲

   آگاهی نسبت به مقررات مهاجرتی نقش تعیین کننده و مهمی در افزایش شانس موفقیت شما دارد؛ بنابراین توصیه ما به شما این است که در صورت امکان حتما از خدمات یک وکیل مهاجرت استفاده کنید. موسسه حقوقی «همراه» با در اختیار داشتن بهترین وکلای مهاجرت می‌تواند بهترین همراه شما در این مسیر باشد.

Related Posts

Leave a comment