تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در دانمارک

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در دانمارک چقدر است؟ کم خطر ترین راه سرمایه گذاری در دانمارک چیست؟ آیا با خرید خانه و املاک در دانمارک می شود اقامت گرفت؟ تاسیس شرکت در دانمارک چقدر سرمایه می خواهد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • دانمارک از طریق برنامه سرمایه گذاری، اجازه اقامت نمی دهد.
 • فقط از طریق ویزای استارت آپ دانمارک است که می توان اجازه اقامت ۲ ساله  این کشور را گرفت.
 • پس از گذشت شش سال یا در صورت تامین برخی شرایط پس از چهار سال می توان اقامت دائم دانمارک را دریافت کرد. اخذ تابعیت این کشور نیز پس از ۹ سال اقامت در دانمارک امکان پذیر است.
 • برای خرید ملک در دانمارک باید ابتدا اقامت دائم دانمارک را گرفت یا برای مدت ۵ سال متوالی در دانمارک اقامت داشت.
 • ثبت شرکت در دانمارک پس از دریافت اجازه اقامت و کار ممکن است.

تجارت و سرمایه گذاری در دانمارک

   دانمارک، با داشتن اقتصادی مدرن که کاملاً در بازار جهانی ادغام شده است، از سال ۱۹۷۳ عضو اتحادیه اروپاست. این کشور به دلیل داشتن بودجه دولتی متعادل، ارز ثابت، نرخ بهره و تورم پایین دارای یکی از قوی ترین اقتصادهای اروپاست. اقتصاد دانمارک، کوچک، باز و بسیار مناسب تجارت با سایر کشورهاست.

آلمان، مهم ترین شریک تجاری دانمارک است؛ اگرچه سوئد، انگلیس و نروژ نیز دارای اهمیت هستند. در خارج از اروپا نیز آمریکا و ژاپن شرکای تجاری مهم دانمارک هستند. این اعتماد به تجارت باعث می شود که دانمارک، مشتاق تجارت آزادانه کالاها و خدمات با سایر کشورها باشد.

   صادرات دانمارک یک تغییر تدریجی را تجربه کرده و کالاهای صنعتی جای محصولات کشاورزی را به عنوان اصلی ترین کالاهای صادراتی گرفته اند؛ به طوری که با رسیدن به اواسط دهه ۱۹۹۰، محصولات صنعتی ۷۵ درصد از کل صادرات را تشکیل دادند؛ در حالی که سهم صادرات محصولات کشاورزی به ۱۵ درصد کاهش یافته بود و این یک تغییر چشمگیر در وضعیت سنتی کشور به شمار می آمد.

   در این مقاله قصد داریم ابتدا در مورد تجارت و سرمایه گذاری در دانمارک و مزایای آن صحبت کنیم سپس به توضیح در مورد انواع روش های سرمایه گذاری در دانمارک و شرایط هر کدام بپردازیم.

شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای سرمایه گذاری در دانمارک کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

   اگر بخواهیم به ویژگی های اقتصادی دانمارک به صورت خلاصه بپردازیم، می توانیم از موارد زیر یاد کنیم:

 • امتیاز آزادی اقتصادی دانمارک ۷۸.۳ است که سبب قرار گرفتن آن در رده هشتم رتبه بندی این شاخص در سال ۲۰۲۰ شده است. امتیاز کلی دانمارک در این رتبه بندی، ۱.۶ افزایش یافته است که منجر به افزایش امتیازات برای سلامت دولت و کارآیی قضایی شد. دانمارک از این نظر در بین ۴۵ کشور منطقه اروپا، در رتبه چهارم قرار دارد و امتیاز کلی آن بسیار بالاتر از میانگین منطقه ای و جهانی است.
 • ارزش کل صادرات و واردات کالاها و خدمات در دانمارک، معادل ۱۰۴ درصد تولید ناخالص داخلی و میانگین نرخ تعرفه اعمال شده با وزن تجاری ۱.۸ درصد است. بخش دولتی حدود ۲۵ درصد از کل میزان اشتغال را تشکیل می دهد.
 • در دانمارک ، بالاترین نرخ مالیات بر درآمد شخصی ۵۶ درصد و بالاترین نرخ مالیات بر شرکت ها ۲۳.۵ درصد است. مالیات های دیگر شامل مالیات بر ارزش افزوده و ارث است. بار مالیاتی کلی معادل ۴۶ درصد از کل درآمد داخلی است. هزینه های دولت طی سه سال گذشته ۵۱.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده و مازاد بودجه نیز به طور متوسط ​​۰.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده است. ضمن این که بدهی عمومی این کشور نیز معادل ۳۴.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی است.

مزایای تجارت و سرمایه گذاری در دانمارک

 • داشتن نیروی کار ماهر و چند زبانه
 • ثبات سیاسی
 • قدرت خرید بالا
 • زیرساخت های پیشرفته و با کیفیت خوب به ویژه در ارتباطات از راه دور
 • انواع منابع انرژی
 • موقعیت مناسب بخش های مختلف اقتصادی برای صادرات
 • نرخ مالیات نسبتاً پایین شرکت ها که حدود ۲۵ درصد است.
 • مزایای مالیاتی ویژه برای مهاجران

انواع روش های سرمایه گذاری در دانمارک

   برای هر کدام از انواع روش های سرمایه گذاری در دانمارک اعم از خود اشتغالی یا راه اندازی شرکت مستقل، باید ابتدا مجوز اقامت و کار را درخواست کنید.

دانمارک از طریق برنامه سرمایه گذاری، ویزای اقامت اعطا نمی کند. این کشور در پذیرش مهاجران تجاری نسبتاً انتخابی عمل می کند و تنها از طریق یک مسیر آن هم ویزای استارت آپ اجازه اقامت ۲ ساله به متقاضیان می دهد. بعد از مدت شش سال یا در صورت برآورده شدن برخی شرایط ، در مدت چهار سال، اقامت دائم دانمارک را می توان دریافت کرد. اخذ تابعیت نیز پس از ۹ سال اقامت در دانمارک امکان پذیر است.

   با این توضیحات اکنون به بررسی انواع روش های سرمایه گذاری در دانمارک می پردازیم:

 • خرید ملک در دانمارک: برای خرید ملک در دانمارک، شما باید ابتدا اقامت دائم دانمارک را داشته باشید یا برای مدت ۵ سال متوالی در دانمارک اقامت داشته باشید. پس از آن می توانید برای خرید ملک در دانمارک اقدام نمایید و در ضمن اخذ اجازه از وزارت دادگستری این کشور نیز مورد نیاز است. پس اخذ اجازه اقامت از طریق خرید ملک در دانمارک امکان پذیر نیست.
 • ویزای استارت آپ دانمارک: این روش تنها روشی است که از طریق سرمایه گذاری در آن می توان اقامت دانمارک را دریافت کرد. استارت آپ دانمارک یک برنامه رسمی دانمارکی است که توسط وزارت صنعت، تجارت و امور مالی و اداره مهاجرت این کشور تهیه شده است.
 • به عبارت دیگر، استارت آپ دانمارک یک طرح ویزا برای کارآفرینان غیر اتحادیه اروپاست که به آنان این امکان را می دهد که اجازه اقامت دانمارک را به منظور تأسیس و اداره یک شرکت نوآور دریافت کنند.

   این مجوز برای مدت زمان حداکثر ۲ سال با امکان یک بار تمدید برای سه سال اعطا می شود. اجازه اقامت و کار بر اساس طرح استارت آپ دانمارک به خانواده شما نیز اجازه می دهد تا با شما به دانمارک بیایند. اجازه اقامت به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال که با شما زندگی می کنند، داده می شود.

   در این طرح ، متقاضیان بر اساس یک طرح تجاری (Business Plan) درخواست خود را ارائه می کنند که توسط یک هیئت متخصص مستقل ارزیابی می شود. اگر این هیئت متخصص مستقل که منتخب اداره تجارت دانمارک (Danish Business Authority) هستند، برنامه تجاری متقاضی را تایید کنند، وی واجد شرایط درخواست اقامت و اجازه کار به عنوان یک کارآفرین خوداشتغال خواهد شد.

   این طرح می تواند توسط افراد و تیم های حداکثر سه نفره که می خواهند از طریق یک طرح تجاری پیوسته در دانمارک یک کار تجاری را شروع کنند، استفاده شود. استارت آپ دانمارک، ویژه مشاغل نوآورانه با پتانسیل رشد است. این بدان معناست که مشاغلی مانند رستوران ها، مغازه های خرده فروشی و شرکت های کوچک واردات و صادرات قبل از ارزیابی به طور کلی رد می شوند و بنابراین به پنل تخصصی استارت آپ دانمارک ارائه نمی شوند.

   نکته قابل توجه این است که استارت آپ دانمارک فقط اجازه اقامت و کار را برای متقاضیان پذیرفته شده ارائه می دهد. اگرچه شرکت های نوپا در دانمارک واجد شرایط درخواست طیف وسیعی از طرح های بودجه دولتی و خصوصی هستند، ولی کارآفرینان در ابتدا خودشان مسئول جمع آوری کل سرمایه موردنیاز هستند و باید بتوانند از نظر اقتصادی خود را تامین کنند.

   همچنین توجه به نکات زیر ضروری است:

 • اگر شما فقط سهم اقتصادی یا مالی در این تجارت داشته باشید (به عنوان مثال، اگر فقط  سهامدار باشید)، براساس این طرح  نمی توانید مجوز دریافت کنید.
 • شما فقط مجاز به کار در تجارتی هستید که به شما اجازه مربوط به آن داده شده است. مورد استثنایی در این بخش کار در مشاغل داوطلبانه بدون حقوق است. چنانچه قصد شروع تجارت جدیدی را داشته باشید یا به شما پیشنهاد شغل با حقوق داده شود، باید درخواست مجوز جدید بدهید.

   مدارک مورد نیاز جهت ویزای استارت آپ دانمارک به شرح زیر می باشد:

 • ضمیمه رسید پرداخت هزینه های مربوطه
 • کپی تمام صفحات گذرنامه شامل تمام صفحات خالی و جلو و پشت گذرنامه
 • تاییدیه هیئت کارشناسان سازمان تجارت دانمارک
 • گواهی تمکن مالی : متقاضی باید مدارکی دال بر داشتن بودجه کافی به منظور تامین هزینه های خود و خانواده اش (در صورت همراهی) در نخستین سال حضور در دانمارک را ارائه دهد.
 • اسناد مالکیت شرکت در صورت وجود
 • ارائه مدارکی دال بر ضرورت حضور متقاضی برای تاسیس تجارت و مشارکت فعال در اداره تجارت

   ثبت شرکت: برای ثبت شرکت در دانمارک، ابتدا باید مجوز اقامت و کار را درخواست کنید. اگر می خواهید تجارت خود را در دانمارک شروع کنید، باید شرکتتان را در آژانس تجارت و شرکت های دانمارک (Danish Commerce and Companies Agency) ثبت کنید. این کار باید حداکثر هشت روز قبل از شروع فعالیت شرکت انجام شود. در ضمن باید تجارت خود را به صورت آنلاین در dk (به زبان دانمارکی) ثبت کنید.

   شرکت ها در دانمارک می توانند با مسئولیت محدود و یا نمایندگی یا شعبه ای از یک شرکت دیگر باشند. هنگامی که تجارت خود را ثبت کردید، شماره ثبت تجارت مرکزی (CVR) دریافت خواهید کرد. CVR شماره شناسایی مشاغل شماست که باید هنگام مکاتبه با مقامات دولتی و نهادهای خصوصی، به عنوان مثال هنگام صدور فاکتور، از آن استفاده کنید. پس از ثبت تجارت خود ، اطلاعات به طور خودکار به مقامات مالیاتی دانمارک (SKAT) ارسال می شود؛ زیرا شرکت باید مالیات بر ارزش افزوده را ثبت کند.

   لازم به ذکر است که تامین کنندگان منابع مالی شرکت می توانند سرمایه گذاران خصوصی، سرمایه گذاران نهادی و بانک ها و غیره باشند. تصمیم گیری در مورد منبع مالی به شرکت و بخش تجاری آن، فعالیت های آن، مدیریت شرکت، مرحله توسعه و مراحل مختلف بستگی دارد.

   در پایان ، ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که فرآیند مهاجرت، فرآیندی تخصصی و نسبتاً پیچیده است و جهت موفقیت و دستیابی به نتیجه مطلوب در این مسیر، قطعا آشنایی کامل و صحیح با مقررات مهاجرتی و اطلاع از مدارک بسیار راهگشا خواهد بود.

   به همین دلیل، طی این مسیر با همراهی وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند با بررسی شرایط و مدارک، متقاضی را تا پایان مسیر راهنمایی کنند، امریست قابل توجه. امتیاز مهم موسسه حقوقی «همراه»، داشتن وکلای متخصص و حرفه ای است که به قوانین مهاجرتی کشورهای مقصد اشراف کامل دارند.

Related Posts

Leave a comment