کار در جمهوری چک

چک از جمله کشورهایی است کمترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا را دارند. همچنین این کشور، ارزان ترین کالاهای مصرفی در اتحادیه اروپا را دارد که سبب می شود هزینه زندگی در این کشور اروپایی، پایین باشد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • قبل از درخواست ویزای کار جمهوری چک باید شغل پیدا کرد و قرارداد بست.
 • 2 نوع ویزای کار وجود دارد: کارت کارمندی و بلو کارت
 • هر 2 ویزای کار جمهوری چک، با اعتبار اولیه 2 ساله صادر می شود و قابل تمدید است.
 • بلو کارت برای مشاغل با تحصیلات بالا و کارت کارمندی برای سایر مشاغل به کار می رود.
 • با داشتن ویزای بلند مدت کار، شغل و پرداخت مالیات، پس از پنج سال می توان برای اقامت دائم اقدام کرد.
 • متوسط دستمزد ماهیانه در جمهوری چک، 15 هزار و 400 کرون چک تا 272 هزار کرون چک است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به جمهوری چک از طریق ویزای کاری

   مهاجرت به جمهوری چک از طریق کار، به دلایل متعددی برای علاقه مندان و متقاضیان کار در کشورهای اروپایی مورد توجه است. قرار گرفتن این کشور در مرکز اروپا و جذابیت آن برای شرکت های بین المللی، از جمله این دلایل است. در این مقاله قصد داریم با پاسخ به سوال های زیر، مسیر مهاجرت کاری به چک را برای علاقه مندان به مهاجرت به جمهوری چک روشن کنیم.

مزایای کار در جمهوری چک چیست؟ انواع ویزای کاری چک کدامند؟ اخذ ویزای کاری جمهوری چک، چگونه امکان پذیر است؟ مراحل و مدارک مورد نیاز ویزای کار جمهوری چک کدامند؟ اخذ اقامت دائم این کشور، از طریق ویزای کار چگونه امکان پذیر می شود؟ متوسط دستمزد ماهیانه در جمهوری چک چقدر است؟ مشاغل پرطرفدار بین اتباع خارجی کدامند؟

    شما عزیزان با مطالعه مقاله پیش رو، اطلاعات جامعی در مورد ویزای کاری چک کسب خواهید کرد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری جمهوری چک

   جمهوری چک، از متفاوت ترین کشورهای اتحادیه اروپا، با کلان شهرهای بسیار است. بسیاری از شرکت های بین المللی در این کشور فعالیت و از زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی خود استفاده می کنند؛ بنابراین متقاضیان کار در این کشور، با داشتن دانش زبان انگلیسی، می توانند شانس بالایی برای پیدا کردن کار در این کشور داشته باشند.

   جمهوری چک دارای مراکز صنعتی و فنی قوی مانند، صنعت خودرو که 28 درصد از تولیدات چک را تشکیل می دهد، صنعت آی تی، مهندسی برق و ساخت و ساز است.
تقریباً 38 درصد از کل نیروی کار جمهوری چک، در بخش صنایع مشغول به کار هستند. این صنایع به بالا بردن سطح زندگی در کشور کمک کرده و اکنون بسیاری از شرکت های هوافضا و اتومبیل سازی با گسترش کار خود، به دنبال نیروی کار هستند. همچنین این صنایع، سرمایه گذاران بسیاری را از کشورهای دیگر به جمهوری چک جذب کرده اند.

   به لطف کار سخت و تلاش های اقتصادی در دهه گذشته که باعث پیشرفت اقتصادی جمهوی چک شده است، اکنون این کشور، از جمله کشورهایی است کمترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا را دارند. همچنین این کشور، ارزان ترین کالاهای مصرفی در اتحادیه اروپا را دارد که سبب می شود هزینه زندگی در این کشور اروپایی، پایین باشد.

   در سال 2018، جمهوری چک با پشت سر گذاشتن آمریکا، انگلیس و فرانسه در مجمع جهانی اقتصادی، رتبه پانزدهمین کشور برتر در شاخص کیفیت زندگی را به دست آورد. به علاوه، این کشور یکی از امن ترین کشورهای جهان است.

   متقاضیان کار در جمهوری چک باید به این نکات توجه داشته باشند که؛

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • برای استخدام در این کشور، نیازی به دانستن زبان چک نیست.
 • ویزای کار جمهوری چک، امکان سفر آزادانه در داخل اتحادیه اروپا را فراهم می کند.
 • سطح دستمزدها در این کشور بسیار متناسب است.

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع ویزای کاری جمهوری چک

   متقاضی کار در جمهوری چک که از اتباع خارج از اتحادیه اروپاست، پیش از درخواست ویزا، باید در جمهوری چک شغل پیدا کند. از آن جا که الویت مقامات کار جمهوری چک این است که هر جای خالی شغلی، ابتدا با اتباع بیکار چک پر شود، کارفرما با دادن آگهی، باید نشان دهد که نیروی کار واجد شرایط در این کشور را پیدا نکرده تا بتواند نیروی کار خارجی را در اداره کار ثبت نماید. پس از ثبت و تایید، متقاضی می تواند برای اخذ ویزای کار جمهوری چک اقدام نماید.

   برای این که متقاضی، اجازه کار در جمهوری چک را داشته باشد، باید کارت کارمندی یا کارت آبی دریافت کند. مراحل صدور کارت مذکور حدود 2 ماه طول می کشد.

کارت کارمندی (Employee Card)

   کارت کارمندی نوعی مجوز است که برای اتباع خارجی خارج از اتحادیه اروپا صادر می شود و به آن ها اجازه اقامت طولانی مدت و اشتغال بیش از سه ماه، در جمهوری چک را می دهد. نیروی کار با داشتن این کارت، می تواند در همان شغلی که کارت برای آن صادر شده، مشغول به کار شود.

   این کارت با اعتبار اولیه 2 سال صادر می شود و قابل تمدید است.

کارت آبی (Blue Card)

   کارت آبی یا بلو کارت هم مجوزی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا، جهت اقامت و اشتغال بیش از سه ماه در جمهوری چک است. برای دریافت کارت آبی یا بلو کارت، متقاضی باید مدرک دانشگاهی یا کالج، از یک دوره آموزشی حداقل سه ساله، داشته باشد.

   بلو کارت برای شغلی که در ابتدا تایید شده، صادر شده و تغییر شغل نیروی کار خارجی فقط با شرایط خاصی امکان پذیر است. معمولا دریافت بلو کارت برای مشاغل مورد نیاز در جمهوری چک ممکن است.

   به طور کلی، بلو کارت برای مشاغلی صادر می شود که انجام آن شغل، نیازمند افراد دارای تحصیلات بالاست و معمولا دستمزد این مشاغل، بالاتر از میانگین دستمزد است ولی کارت کارمندی برای انواع دیگر مشاغل قانونی صادر می گردد.

چگونه می توان برای ویزای کار جمهوری چک اقدام کرد؟

   همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا فقط می توانند در موقعیت های شغلی استخدام شوند که در جمهوری چک یا سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نامزد مناسبی برای آن شغل ها یافت نشود. از این رو، موقعیت شغلی خالی باید به اداره کار جمهوری چک گزارش و مشخصات کار، کاملا بیان شود تا متناسب با آن، یک کارمند بالقوه با همین مشخصات جست و جو شود.

   پس از این که نیروی کار در جمهوری چک یا کشورهای اتحادیه اروپا، برای شغل مورد نظر پیدا نشد، در این مرحله، کارمند خارجی باید از اداره کار، مجوز کار درخواست کند. کلیه مدارک باید به صورت اصل یا کپی های رسمی تایید شده و به همراه ترجمه تایید شده ارائه شود. اجازه کار فقط برای شغل و کارفرمای مشخص شده در تقاضا قابل صدور است. این مجوز غیرقابل انتقال بوده و فقط به مدت 2 سال اعتبار دارد و پس از انقضا باید درخواست جدیدی ارسال شود. اگر هر یک از شرایط مشخص شده در پروانه کار، قبل از انقضا تغییر کند، کارمند باید برای مورد جدید درخواست کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری جمهوری چک

   مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری جمهوری چک، به تابعیت متقاضی، وضعیت اقامت در جمهوری چک و حتی به تحصیلات وی بستگی دارد.

   در چنین موقعیتی، بیش از هر زمان دیگر نیاز به همراهی با وکیل مهاجرتی احساس می شود تا با آگاهی از تمامی قوانین مهاجرت و مدارک مورد نیاز آن، بتواند شما را با موفقیت به هدفتان برساند. موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای که به طور کامل، با قوانین مهاجرتی آشنایی دارند، می تواند در چنین شرایطی بهترین همراه شما باشد.

   به طور کلی، مدارک زیر برای همه متقاضیان مورد نیاز است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • پاسپورت
 • 2 قطعه عکس براساس استانداردهای پاسپورت
 • رزومه
 • گواهی و مدارک تحصیلی
 • فرم درخواست تکمیل شده

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • گواهی معاینات پزشکی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • قرارداد کاری

[/gem_list][/gem_textbox]

سوالات متداول در مورد کار در جمهوری چک
 • به طور کلی متوسط دامنه حقوق در جمهوری چک، از 15 هزار و 400 کرون چک تا 272 هزار کرون چک است که معمولا حداکثر حقوق واقعی، از این عدد بیشتر است. میزان افزایش دستمزد، تابع عوامل مختلفی است که مدرک تحصیلی و سابقه کار از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

   

 • شهروندان غیر اتحادیه اروپا، می توانند پس از پنج سال اقامت مداوم در جمهوری چک، درخواست اجازه اقامت دائم نمایند. علاوه بر این، متقاضی در طول این مدت باید اجازه اقامت طولانی مدت داشته باشد؛ بنابراین افراد با داشتن ویزای بلند مدت کار، شغل و پرداخت مالیات، پس از پنج سال می توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

   

افراد برای بالا بردن موفقیت برای چند شغل، همزمان درخواست می دهند ولی درخواست فقط برای یک شغل خاص که قرارداد کار برای آن منعقد کرده اید، امکان پذیر است. شما می توانید با چندین کارفرما ارتباط برقرار کنید اما در نهایت فقط باید یک قرارداد کاری ارائه دهید.

 • در زیر به برخی از مشاغل پر درآمد در جمهوری چک، اشاره شده است:
 • مدیر ارشد بازرگانی در فروش و بازاریابی در حوزه IT، با دستمزد ماهانه حداقل 240 هزار کرون چک و حداکثر دستمزد 325 هزار کرون چک
 • کارشناسان ارتباطات، با دستمزد ماهانه حداکثر 220 هزار کرون چک
 • رئیس بخش بانکداری با دستمزد ماهانه بین 260 هزار کرون چک تا 290 هزار کرون چک
 • مدیران مالی با حداکثر دستمزد ماهانه 250 هزار کرون چک
 • مدیران فروش با دستمزد ماهانه 260 هزار کرون چک
 • اگرقرارداد شما در طول اعتبار ویزای کارفسخ شد، ابتدا موظفید، پایان کار یا تغییر موقعیت شغلی خود را به مقامات مربوطه اطلاع دهید. سپس می توانید به دنبال شغل جدید باشید و برای تصویب تغییر کارفرما یا موقعیت شغلی خود به اداره مهاجرت درخواست دهید.
 • توجه داشته باشید، اگر بیش از سه ماه متوالی بیکار باشید و همچنین اگر در طول اعتبار ویزای کار خود، به طور مکرر بیکار شوید، ویزای کار شما لغو می شود.
 • تولید: نزدیک به 168 هزار تبعه خارجی، دراین بخش فعالیت دارند.
 • خدمات اداری و پشتیبانی: 100 هزار خارجی در این بخش ها استخدام شده اند.
 • عمده فروشی و خرده فروشی: 56 هزار نیروی کار در این مشاغل هستند.
 • ساخت و ساز: بیش از 52 هزار نفر در این بخش مشغول به کار هستند.
 • فعالیت های حرفه ای، علمی و فنی: در مجموع 33 هزار نفر در این حرفه ها مشغول به کار هستند.
 • برای خارجی هایی که به دنبال کار در پراگ یا جمهوری چک هستند، سه وب سایت اصلی جست و جوی کار وجود دارد:
 • jobs.cz
 • profesia.cz
 • expats.cz/jobs
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.