تحصیل در جمهوری چک

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل، با توجه به سطح بالای دانشگاه های این کشور علاقه مندان و متقاضیان زیادی میان دانشجویان خارجی دارد. دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته هایی که به زبان چکی تدریس می شوند، شهریه ای نمی گیرند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • حدود 45 هزار دانشجوی خارجی در جمهوری چک مشغول به تحصیل هستند.
 • بیش از 61 موسسه آموزش عالی در جمهوری چک وجود دارند.
 • دانشجویان این امکان را دارند که پس از فارغ التحصیلی به مدت 9 ماه در این کشور اقامت داشته باشند تا بتوانند کار مورد نظر را پیدا یا راه اندازی کنند
 • دانشجویان مجاز به 20 ساعت در هفته کار پاره وقت هستند که برای آن باید مجوز اشتغال به کار دریافت کنند.
 • بعد از فارغ التحصیلی در صورت اشتغال به کار می توان ظرف سه تا پنج سال برای دریافت اقامت دائم اقدام کرد.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل، با توجه به سطح بالای دانشگاه های این کشور علاقه مندان و متقاضیان زیادی میان دانشجویان خارجی دارد. ما در این مقاله ویزای تحصیلی جمهوری چک را مورد بررسی قرار می دهیم و به سوال های مهمی که در این زمینه برای علاقه مندان پیش می آید پاسخ می دهیم.

سوال هایی مانند؛ مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک کدامند؟ آیا تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک رایگان است؟ آیا دانشجو می تواند همزمان با تحصیل در جمهوری چک کار کند؟  بهترین دانشگاه های جمهوری چک کدامند؟ هزینه زندگی در جمهوری چک برای دانشجویان چقدر است؟

 این مقاله به سوال های مذکور و مشابه که ممکن است در ذهن علاقه مندان و متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک وجود داشته باشد، پاسخ می دهد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی جمهوری چک

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان سراسر جهان، جمهوری چک را به دلیل سیستم آموزشی فوق العاده این کشور به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. از میان 311 هزار دانشجوی این کشور حدود 45 هزار نفر آن، دانشجویان بین المللی هستند. دانشگاه های این کشور در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و به ارائه بهترین آموزش با تاکید بر کیفیت، تنوع و دسترسی مشهور هستند.

دانشجویان با توجه به پیش زمینه آموزشی خود می توانند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا مشغول به تحصیل شوند. به طور متوسط، طول دوره کارشناسی بین سه تا چهار سال است، در حالی که دوره کارشناسی ارشد و دکترا از یک تا چهار سال متغیر است. بهترین رشته های دانشگاهی این کشور، رشته های علوم، مهندسی و پزشکی هستند.

شهریه دانشگاه ها در جمهوری چک

 دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته هایی که به زبان چکی تدریس می شوند، شهریه ای نمی گیرند، اما اگر انتخاب دانشجویان تحصیل در رشته هایی باشد که به زبان انگلیسی یا زبان های خارجی دیگر تدریس می شوند، باید شهریه تحصیلی تا 18 هزار و 500 یورو در سال پرداخت کنند.

دانشگاه های خصوصی این کشور، خود شهریه های تحصیلی را تعیین می کنند. به طور کلی، تحصیل در این نوع موسسات آموزش عالی گران تر است و شهریه آن ها بین 3 هزار تا 15 هزار یورو در سال می شود.

   شهریه دانشگاه های برتر جمهوری چک بدین صورت است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دانشگاه چارلز – بین 0 تا 15 هزار و 250 یورو در سال
 • دانشگاه ماساریک – بین 2 هزار تا 12 هزار و 950 یورو در سال

[/gem_list][/gem_textbox]

شرایط پذیرش در دانشگاه های جمهوری چک

   برای اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه های جمهوری چک، شما باید مدرک معتبر پایان تحصیلات خود را ارائه دهید. نکته مهم این است که گواهی پایان تحصیل شما باید به تایید مقامات این کشور برسد و شما باید برای دریافت تاییدیه تحصیلات قبلی درخواست بدهید.

علاوه بر شرایط اولیه پذیرش، چندین مورد خاص دیگر نیز وجود دارد که توسط دانشگاه ها اعمال می شوند، مانند:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • آزمون ورودی یا مصاحبه
 • اثبات مهارت زبان
 • انگیزه نامه
 • نمونه کارها (پورتفولیو)

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • نمونه نوشته ها
 • روزمه  (CV)که اخیراً به روز شده باشد.
 • کپی از سوابق

[/gem_list][/gem_textbox]

   بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه های باید تمامی مدارک لازم ذکر شده فوق را همراه فرم درخواست ویزا آماده کنید. این مدارک به طور معمول، به صورت آنلاین در وب سایت بارگذاری می شوند، اما برای ثبت نام در دانشگاه، ارسال مدارک از طریق پست ضروری است.

مزایای تحصیل در جمهوری چک

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک مناسب و به صرفه است و از این لحاظ دومین کشور در اروپا و هفتمین کشور در جهان به شمار می آید.
 • امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر و سطح بالا
 • وجود تنوع بالای رشته های تحصیلی
 • داشتن مجوز سفر آزادانه در قاره اروپا
 • وجود فرصت های شغلی متعدد به دلیل فعالیت شرکت های مختلف بین المللی
 • زندگی در یک از 10 کشور امن جهان
 • امکان ادامه حضور در جمهوری چک 9 ماه پس از فارغ التحصیلی برای یافتن کار
 • امکان دریافت مجوز اقامت دائم در صورت 3 تا 5 سال اقامت تحصیلی کاری
 • برخورداری همه دانشجویان از 75 درصد تخفیف در پرداخت کرایه ها
 • امکان تحصیل در پراگ و برنو به عنوان 10 شهر برتر دانشجویی جهان

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع ویزای تحصیلی جمهوری چک

   با توجه به ملیت افراد، شرایط لازم برای ویزای تحصیلی جمهوری چک ممکن است تغییر کند، اما به طور کلی اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا، باید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. در بیشتر موارد، در صورتی که مدت اقامت دانشجویان  بیشتر از 90 روز باشد، باید برای ویزای طولانی مدت این کشور درخواست بدهند.

ویزای کوتاه مدت (Visa C)

   اگر  دانشجویان خارجی بخواهند در یک دوره زبان در جمهوری چک شرکت کنند که مدت زمان آن 90 روز است، باید ویزای کوتاه مدت تحصیلی بگیرند. مدارک این نوع ویزا توسط بخش کنسولی سفارت جمهوری چک و مرکز درخواست ویزا جمهوری چک پذیرفته می شود.

برای ویزای کوتاه مدت نیازی نیست که مدارک لازم به زبان چکی ترجمه شوند. مدت زمان لازم برای  بررسی درخواست ویزا هفت تا 10 روز است، اما می تواند تا 30 روز و بیشتر نیز تمدید شود.

ویزای بلند مدت (Visa D)

   دانشجویان خارجی برای تحصیل در دوره های تحصیلی دانشگاهی بلند مدت که بیش از 90 روز طول می کشد، باید برای ویزای بلند مدت درخواست بدهند. بررسی درخواست ویزا از تاریخ ارسال درخواست 60 روز طول می کشد و حداکثر مدت زمان بررسی مدارک 120 روز است که در برخی موارد ممکن است تمدید شود.

   بعد از اخذ ویزای تحصیلی، ویزای بلند مدت که اعتبار آن  12 ماه است، در گذرنامه چسبانده می شود. پس از ورود به این کشور، دانشجو باید شخصاً ظرف سه روز برای ثبت نام به پلیس امور خارجه مراجعه کند. با تمدید اولین ویزا، به دانشجویان اجازه اقامت یک ساله اعطا می شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی

    چنانچه دانشگاه یا موسسه مورد نظر، آزمون ورودی داشته باشد، نتیجه این آزمون و پیشنهاد پذیرش، باید به عنوان بخشی از درخواست ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت ارائه شود. گرفتن وقت مصاحبه در سفارت اتریش، بر حسب نوع درخواست، ممکن است تا شش هفته طول بکشد و فرآیند بررسی درخواست ویزا، ممکن است از یک تا چهار هفته زمان ببرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی از دانشگاه های اتریش عبارتند از:

   قبل از ارسال درخواست ویزای تحصیلی باید بررسی کرد که چه مدارکی مورد نیاز است. برای این کار باید از طریق سفارت یا کنسولگری جمهوری چک در کشور محل اقامت خود که اطلاعات به روزی در اختیار دارند، اقدام کرد. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم درخواست ویزا
 • گواهی اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های جمهوری چک
 • 2 قطعه عکس جدید
 • پاسپورت معتبر که اعتبار آن 90 روز بیشتر از تاریخ انقضای ویزا باشد.
 • کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • کلیه مدارک هویتی
 • گواهی تمکن مالی به شکل صورتحساب بانکی یا اطلاعات مربوط به بورسیه تحصیلی
 • گواهی تضمین محل اقامت
 • بیمه درمانی بین المللی معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

[/gem_list][/gem_textbox]

   توجه داشته باشید که بیشتر مدارک باید توسط مترجم رسمی به زبان چکی ترجمه شوند. با توجه به محدودیت زمانی، شما باید از قبل برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. تمامی مدارک باید به صورت اصل همراه با رونوشت ارائه شوند و نباید قدیمی تر از 180 روز باشند.

   با توجه به پیچیدگی فرآیند مهاجرت استخدام یک وکیل مهاجرت خوب می تواند این فرآیند را تسهیل کند. موسسه حقوقی «همراه» که تیمی از وکلای مهاجرتی زبده را در اختیار دارد، با همکاری موسسات دارای مجوز از وزارت علوم، آماده ارائه انواع خدمات در زمینه مهاجرت به شماست.

10 دانشگاه برتر کشور جمهوری چک

10 دانشگاه برتر چک مطابق جدول زیر قابل بررسی هستند:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

دانشگاه رتبه کیو اس- QS- سال 2020 رتبه بندی THEدر سال 2020 رتبه ARWU در سال 2019
دانشگاه چارلز 291 401 201
دانشگاه شیمی و فناوری پراگ 355 1001 701
دانشگاه فنی پراگ 498 801 701
دانشگاه ماساریک 551 601 601
دانشگاه پالاکی 601 601 501
دانشگاه فناوری برنو 651 1001
دانشگاه فنی لیبریک 751 1001
دانشگاه علوم زیستی پراگ 801 1001 901
دانشگاه اوستراوا 801 1001
دانشگاه مندل برنو 1001

[/gem_table]

سوال های متداول در مورد ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • بیشتر دانشجویان بین المللی با بودجه ای در حدود 330 تا 650 یورو در ماه، می توانند به راحتی زندگی کنند.
 • شهریه ها می تواند از پنج هزار تا 40 هزار یورو در سال باشد. در مورد شهریه مدارس شبانه روزی، این مبلغ می تواند به 60 هزار یا بیشترهم برسد.
 • هزینه محل اقامت به صورت؛ خوابگاه های دانشجویی، حدود 125 یورو در ماه، اتاق خصوصی در یک فلت از 205 یورو در ماه، فلت خصوصی از 370 یورو در ماه. گزینه های خصوصی شامل پرداخت قبوض خدمات رفاهی نمی شود که در این صورت باید 120 تا 170 یورو به هزینه هایتان اضافه کنید.
 • هزینه مواد غذایی: حدود 150 تا 250 یورو در ماه و هر وعده غذایی در سالن غذاخوری دانشگاه 1.90 یورو
 • هزینه حمل و نقل: با توجه به تخفیف های دانشجویی در سیستم حمل و نقل عمومی، در مجموع باید حدود 5 تا 10.50 یورو برای تهیه کارت یک ماهه هزینه کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.