تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در چک

هزینه تحصیل در چک چقدر است؟ خرج ماهیانه زندگی در چک چقدر است؟ گران ترین و ارزان ترین شهرهای چک کدامند؟ اجاره خانه در چک چقدر است؟
blank
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

  • خدمات درمانی در جمهوری چک به ۲ صورت خصوصی و دولتی ارائه می شود. خرید بیمه درمانی خصوصی برای افرادی که مشمول بیمه درمانی دولتی نمی شوند، اجباری است.
  • متوسط درآمد ماهیانه پس از کسر مالیات، ۲۵ هزار و ۴۷۷ کرونا است و حدود ۷۹ درصد آن صرف اجاره مسکن، خریدهای فروشگاهی، حمل و نقل و خدمات رفاهی می شود.
  • تحصیل در مدارس و موسسات دانشگاهی دولتی با زبان آموزشی چکی رایگان است.
  • جهت گرفتن وام خرید مسکن در جمهوری چک باید اقامت دائم این کشور را داشت.
  • گران‌ترین شهرهای جمهوری چک، پراگ، برنو و الوموک هستند.

هزینه زندگی در جمهوری چک

   یکی از کارهایی که در هنگام مهاجرت باید انجام داد، بررسی کامل و دقیق شرایط زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید. یکی از موضوع هایی که باید به آن توجهی ویژه داشت، برآورد هزینه های زندگی در آن کشور است. این هزینه ها شامل مواردی چون هزینه تحصیل، هزینه اجاره یا خرید مسکن، مالیات بر درآمد، هزینه خدمات درمانی و بهداشتی و مانند آن می شود.

   ما در این مقاله، هزینه های زندگی در جمهوری چک را بررسی می‌کنیم و به این سوال ها پاسخ می‌دهیم: میانگین هزینه زندگی در جمهوری چک چقدر است؟ آیا خدمات درمانی برای عموم مردم در جمهوری چک رایگان است؟ هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های جمهوری چک چقدر است؟ برای  اجاره یا خرید مسکن در شهرهای مختلف جمهوری چک چقدر باید هزینه کرد؟

    به طور معمول در مسیر مهاجرت، متقاضیان با سوال ها و ابهام های زیادی مواجه می شوند؛ در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در جمهوری چک

   میانگین هزینه های زندگی در جمهوری چک و حتی پراگ به عنوان پایتخت، نسبتا کمتر از سایر کشورها و شهرهای مهم اروپایی است؛ با این حال، در برخی از زمینه ها مانند هزینه تفریح و سرگرمی و خدمات درمانی همانند دیگر کشورهای اروپایی است و نه ارزان تر. پراگ، در نظرسنجی گران ترین شهرهای جهان مرسر در سال ۲۰۲۰، در میان ۲۰۹ شهر در رده ۹۷ قرار گرفت.

متوسط هزینه زندگی یک فرد مجرد در این کشور ۱۹ هزار و ۹۴۰ کرونا است که ۱.۲۴ برابر متوسط جهانی است. جمهوری چک در شاخص هزینه‌ های زندگی سایت NUMBO در سال ۲۰۲۰، در میان ۱۳۲ کشور در رده ۶۱ و از نظر شاخص کیفیت زندگی در بین ۸۰ کشور در رده ۲۵ قرار گرفت.

متوسط درآمد ماهانه پس از کسر مالیات، ۲۵ هزار و ۴۷۷ کرونا است. بخش عمده درآمد افراد صرف پرداخت اجاره مسکن (۲۶.۸ درصد)، حمل و نقل (۱۱.۷ درصد)، خرید های فروشگاهی (۳۰.۷ درصد) و قبوض خدمات رفاهی (۹.۸ درصد) می شود.

 لازم است بدانید که واحد پول این کشور، کرونا (CZK) و ۲۱.۸۰ کرونا معادل یک دلار آمریکاست.

هزینه خدمات درمانی

   سیستم خدمات درمانی جمهوری چک متشکل از زیر ساخت های فوق العاده عالی در بخش های خصوصی و دولتی است. بیمه خدمات درمانی نیز به ۲ صورت دولتی و خصوصی در این کشور ارائه می شود. بهره گرفتن از منافع خدمات بیمه درمانی دولتی به صورت رایگان یا به صورت یارانه، در صورتی امکان پذیر است که:

  • در جمهوری چک شاغل باشید (برای اتباع اتحادیه اروپا و دارندگان کارت های اشتغال یا آبی)
  • فعالیت به صورت خود اشتغالی (برای اتباع اتحادیه اروپا و چند کشور که با جمهوری چک توافق نامه دوجانبه بهداشت و درمان دارند)

   گروه های دیگر که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در این کشور را دارند، باید اقدام به خرید بیمه درمانی خصوصی کنند. به دلیل ارائه بهترین خدمات درمانی در مراکز درمانی خصوصی سطح بالا، اکثر افراد مهاجر تمایل به خرید بیمه درمانی بین المللی دارند. قیمت بیمه درمانی از حدود ۶ هزار کرونا در سال شروع می شود و بسته به شرکت و پوشش انتخابی تا ۴۰ هزار کرونا افزایش می یابد.

هزینه های تحصیل در جمهوری چک

   تحصیل در مدارس دولتی جمهوری چک برای عموم رایگان است، اما از آنجایی که زبان آموزشی این مدارس، زبان چکی است، افراد مهاجر ترجیح می دهند که فرزندان خود را به مدارس خصوصی و بین المللی ۲ زبانه بفرستند. بیشتر مدارس بین المللی در شهر پراگ یا حومه آن قرار دارند که برای تحصیل در این مدارس باید شهریه پرداخت.

   تحصیل به زبان رسمی این کشور در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی برای عموم رایگان است و فقط شامل پرداخت هزینه هایی مانند هزینه های اداری، طولانی شدن دوران تحصیل و … می شود. شهریه تحصیلی موسسات و دانشگاه های خصوصی نیز توسط خودشان تعیین می شود.

   برای تحصیل به زبان های دیگر باید شهریه پرداخت که با توجه به موسسه آموزش عالی، رشته و مقطع تحصیلی تغییر می کند، اما به طور کلی می توان گفت حداکثر شهریه سالانه ۴۸۸ هزار کرونا (۲۲ هزار و ۳۵۰ دلار آمریکا) است.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت، ...)

   یکی از مواردی که باید در هنگام سکونت در خانه جدید به آن توجه داشت، صورتحساب های خدمات رفاهی است که براساس فاکتورهاتی مختلفی مانند تعداد اعضای خانواده، متراژ خانه و سبک زندگی متغیر است. در خانه های اجاره ای، پرداخت صورت حساب آب و سیستم گرمایش در ابتدا براساس تعداد افراد خانوار و… تخمین زده و در مبلغ اجاره بها گنجانده می شود. متوسط هزینه خدمات رفاهی در جمهوری چک به صورت کلی در این جدول آورده شده است:

نام شهر هزینه زندگی برای افراد مجرد (ماهانه به درام) هزینه زندگی برای خانواده چهارنفره (ماهانه به درام)
آشتاراک ۳۲۹,۴۰۰ ۷۸۱,۹۴۳
ایروان ۳۰۳,۸۷۰ ۷۸۲,۰۹۳
کاپان ۲۶۵,۸۸۶ ۶۲۴,۵۵۴
گوریس ۲۶۵,۸۸۶ ۶۲۵,۷۹۹
اسپیتاک ۲۶۵,۲۶۴ ۶۲۲,۶۸۵
گیومری ۲۵۹,۶۶۰ ۵۸۵,۹۴۷

میانگین اجاره مسکن در جمهوری چک

   تهیه مسکن از دغدغه های اولیه و اصلی افرادی است که به جمهوری چک مهاجرت می کنند. در این کشور، گزینه های زیادی برای انتخاب مسکن وجود دارد از آپارتمان گرفته تا خانه های نوساز یا قدیمی.

   آپارتمان یا خانه به صورت مبله، نیمه مبله و غیر مبله در دسترس هستند. جستجوی مسکن از طریق روزنامه، به صورت آنلاین یا مراجعه حضوری به آژانس های املاک میسر است. میانگین اجاره بها در شهرهای مهم به صورت زیر است:

نام شهر آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (کرونا در ماه) آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (کرونا در ماه) آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (کرونا در ماه) آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (کرونا در ماه)
پراگ ۱۹,۴۸۳ ۱۵,۰۰۰ ۳۳,۸۸۰ ۲۳,۴۰۲
زلین ۱۳,۷۵۰ ۹,۲۵۰ ۳۶,۶۶۶ ۲۱,۰۰۰
برنو ۱۱,۴۳۹ ۹,۱۶۲ ۱۷,۸۷۴ ۱۴,۰۶۱
لیبرتس ۱۰,۰۵۰ ۷,۸۷۵ ۱۷,۶۶۶ ۱۴,۰۰۰
اوستراوا ۹,۰۴۱ ۵,۶,۸۱۳ ۱۵,۲۸۵ ۱۱,۵۷۱
هاویرژو ۶,۰۰۰ ۵,۱۰۰ ۱۰,۵۰۰ ۹,۰۰۰

میانگین قیمت خرید مسکن در جمهوری چک

   برای خرید مسکن در جمهوری چک، از طرف دولت محدودیت خاصی اعمال نمی شود. به عنوان یک قاعده کلی، قیمت ملک در منطقه تاریخی مشهور شهر پراگ بالاست. افرادی که قصد خرید خانه در مناطق نوساز حومه شهر را دارند، باید به فاصله آن با مراکز درمانی و مدارس، فضای سبز و مراکز شهر در کنار فاکتورهای دیگر توجه کنند.

   بیشتر املاک با قیمتی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بیش از قیمت واقعی آن ها آگهی می شوند که باید در هنگام خرید به آن توجه کافی داشت. برای خرید مسکن می توان از بانک های این کشور وام گرفت که البته پیش شرط لازم برای اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا، داشتن اقامت دائم این کشور است. میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف بدین صورت است:

نام شهر قیمت هر متر مربع در مرکز شهر(کرونا) قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر (کرونا)
پراگ ۱۳۵,۶۷۲ ۹۱,۱۹۷
زلین ۸۳,۵۴۲ ۴۴,۶۶۶
برنو ۶۷,۲۳۵ ۵۴,۷۰۹
هاوبرژو ۴۱,۶۴۱ ۳۰,۴۸۹
لیبرتس ۴۰,۰۰۰ ۳۵,۵۰۰
اوستراوا ۳۱,۰۰۰ ۲۵,۶۶۶

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در جمهوری چک

   در جمهوری چک بخش عمده درآمد ماهانه افراد یعنی حدود ۳۰.۷ درصد برای خرید مایحتاج روزانه (مواد غذایی، پوشاک، محصولات بهداشتی، …) هزینه می‌شود. در این جا قیمت برخی از این موارد به همراه هزینه هایی مانند رفتن به رستوران، حق عضویت در باشگاه های ورزشی، مراجعه به پزشک، … آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت ۱۴۰ کرونا
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط ۶۵۰ کرونا
ساندویچ مک دونالد ۱۴۰ کرونا
کاپوچینو ۴۸.۳۴کرونا

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری) ۱۹.۰۹ کرونا
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی ۲۴.۲۳ کرونا
برنج (یک کیلوگرم) ۳۷.۳۴ کرونا
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۴۲.۲۰ کرونا
پنیر محلی (یک کیلوگرم) ۲۰۹.۷۹ کرونا
فیله مرغ (یک کیلوگرم) ۱۴۳.۲۴ کرونا
گوشت قرمز (یک کیلوگرم) ۲۳۷.۸۳ کرونا
سیب (یک کیلوگرم) ۳۴.۳۰کرونا
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم) ۵۰.۶۶ کرونا
سیب زمینی (یک کیلوگرم) ۲۱.۳۱ کرونا
پیاز (یک کیلوگرم) ۲۰.۰۵ کرونا

لباس

شلوار جین ۱,۶۵۲ کرونا
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای ۸۲۴.۵۸ کرونا
یک جفت کفش نایک ۱,۸۳۵ کرونا
یک جفت کفش چرمی مردانه ۲,۲۴۷کرونا

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهانه باشگاه ورزشی ۸۳۹.۲۵ کرونا
اجاره زمین تنیس ۲۸۲.۱۲ کرونا
بلیط سینما برای یک نفر ۱۸۰ کرونا

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک ۱۵۰کرونا
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک ۱,۱۳۰ کرونا
دئودرانت ۹۴کرونا
شامپوی مو ۸۶ کرونا
خمیر دندان ۵۶کرونا
کوتاهی مو مردانه ۴۴۴کرونا
بسته چهار تایی دستمال توالت ۴۰کرونا

هزینه حمل و نقل در جمهوری چک

   جمهوری چک از سیستم حمل و نقل عمومی خوبی برخوردار است و جا به جایی در شهرهای این کشور به راحتی امکان پذیر است. پراگ، پایتخت، تنها شهری است که حمل و نقل زیر زمینی دارد، اما تراموا، واگن برقی و اتوبوس در شهرهای دیگر در دسترس هستند. برنو -دومین شهر بزرگ- به دلیل برخورداری از سیستم تراموا مشهور است.

   هرچند، نرخ کرایه ها در سال های اخیر به سرعت افزایش یافته است، اما هنوز هم در مقایسه با سایر شهرهای اروپایی به صرفه و مناسب است و در مقایسه با تاکسی صرفه جویی چشمگیری محسوب می شود. میانگین هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به صورت زیر است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) ۲۴ کرونا
بلیط ماهانه (قیمت عادی) ۵۰۰ کرونا
ورودی تاکسی ۴۰ کرونا
هر کیلومتر استفاده از تاکسی ۲۸ کرونا
انتظار یک ساعته تاکسی ۳۰۰ کرونا
یک لیتر بنزین ۳۰.۹۰کرونا

میزان مالیات بر درآمد در جمهوری چک

   افرادی که مقیم مالیاتی جمهوری چک هستند، مشمول پرداخت مالیات با نرخ ثابت ۱۵ درصد از درآمد فوق العاده ناخالص می شوند و برای افراد با درآمد سالانه بیش از ۴۸ برابر متوسط ​​حقوق ماهانه در سال تقویمی، ۷ درصد برای فعالیت های همبستگی. غیر مقیمان مالیاتی فقط برای درآمد کسب شده در این کشور، مالیات پرداخت می کنند. درآمد مشمول مالیات شامل درآمد حاصل از اشتغال، کارآفرینی، سرمایه (سود، سود سهام و غیره)، اجاره و انواع دیگر درآمد است.

   حداقل نرخ سهم بیمه در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

  • ۱هزار ۹۷۱ کرونا در هر ماه برای کارمندان
  • ۲هزار و ۳۵۲ کرونا در هر ماه برای افراد خوداشتغال
  • ۹۷۱ کرونا در هر ماه برای افرادی که هیچ درآمد مشمول مالیاتی ندارند.

گران ترین و ارزان ترین شهرهای جمهوری چک کدامند؟

میانگین هزینه های زندگی با احتساب اجاره مسکن در برخی از شهرهای جمهوری چک به شرح زیر است:

 

نام شهر هزینه زندگی برای افراد مجرد (ماهانه به کرونا) هزینه زندگی برای خانواده چهارنفره (ماهانه به کرونا)
پراگ ۲۶,۰۳۵ ۵۹،۵۵۵
برنو ۲۰,۸۴۰ ۴۶,۴۷۳
زلین ۲۰,۷۵۷ ۶۰,۵۳۵
لیبرتس ۱۷,۵۰۹ ۴۲,۳۳۰
اوستراوا ۱۵,۹۴۶ ۳۸,۰۱۲
هاویرژو ۱۳,۴۲۵ ۳۳,۶۸۳

   مهاجرت فرآیندی نسبتا پیچیده است که با همراهی و کمک یک وکیل مهاجرت مسلط به این امر، به راحتی و با موفقیت می توان این مرحله را پشت سر گذاشت. موسسه حقوقی «همراه» با در اختیار داشتن بهترین وکلای مهاجرت می‌تواند بهترین انتخاب برای کسب بهترین نتیجه باشد.

Related Posts

Leave a comment