تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز هزینه زندگی در قبرس

هزینه تحصیل در قبرس چقدر است؟ هزینه های ماهیانه زندگی در قبرس چقدر است؟ بهترین شهرهای قبرس کدام اند؟ اجاره خانه در قبرس چقدر است؟ فاکتورها و موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از هر گونه تصمیم گیری، آن ها را بررسی و ارزیابی کرد.
blank
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • شبکه گاز در سراسر قبرس وجود ندارد. گاز طبیعی (گاز LPG) اغلب برای پخت و پز و گرمایش استفاده می شود که در قوطی های ۱۰ کیلوگرمی در سوپرمارکت ها، پمپ بنزین ها فروخته می شود.
 • خدمات درمانی در قبرس در ۲ بخش خصوصی و دولتی ارائه می شود. خدمات درمانی در این کشور رایگان نیست به جز برای دارندگان کارت A خدمات پزشکی.
 • تحصیل در مدارس و مقطع کارشناسی دانشگاه های قبرس رایگان و برای تحصیل در مقاطع بعدی باید شهریه پرداخت کرد.
 • در قبرس هیچ نوع سیستم ریلی وجود ندارد. گزینه های حمل و نقل عمومی فقط به اتوبوس محدود می شوند.
 • لیماسول گران‌ترین شهر قبرس است.

هزینه زندگی در قبرس

   در هنگام تصمیم گیری در مورد مهاجرت، موضوع ها و مسائل مهمی وجود دارند که باید مورد بررسی دقیق و همه جانبه قرار بگیرند. یکی از موضوع ها که نیاز به بررسی جدی دارد، هزینه زندگی در کشور مقصد است. این هزینه ها شامل مواردی چون هزینه تحصیل، هزینه اجاره یا خرید مسکن، مالیات بر درآمد، هزینه خدمات درمانی و بهداشتی و مانند آن می شود.

   ما در این نوشتار، هزینه های زندگی در قبرس را به صورت جزء به جزء بررسی می کنیم و به این سوال ها پاسخ می‌دهیم: میانگین هزینه زندگی در قبرس چقدر است؟ آیا خدمات درمانی در قبرس رایگان است؟ هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های قبرس چقدر است؟ برای  اجاره یا خرید مسکن در شهرهای مختلف قبرس چقدر باید هزینه کرد؟

    با توجه به این که مهاجرت امری پیچیده است که احتمالا سوال های زیادی را در پی دارد، در صورت داشتن هر سوالی می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در قبرس

    هزینه زندگی در قبرس به صرفه و مناسب است و با کشورهای اروپایی مانند لهستان، مجارستان و رومانی مقایسه می شود. گران ترین شهر این کشور، لیماسول است که در نظرسنجی گران ترین شهرهای جهان مرسر در سال ۲۰۲۰، در میان ۲۰۹ شهر در رده ۱۶۶ قرار گرفت.

    متوسط هزینه زندگی یک فرد مجرد در این کشور ۹۷۷ یورو است که ۱.۶۱ برابر متوسط جهانی است. قبرس در شاخص هزینه‌ های زندگی سایت NUMBO در سال ۲۰۲۰، در میان ۱۳۲ کشور در رده ۳۶ و از نظر شاخص کیفیت زندگی در بین ۸۲ کشور در رده ۳۳ قرار گرفت.

   متوسط درآمد ماهانه پس از کسر مالیات، هزار و ۱۴۸ یورو است. بخش عمده درآمد افراد صرف پرداخت اجاره مسکن (۲۴.۳ درصد)، حمل و نقل (۱۱.۲ درصد)، خریدهای فروشگاهی (۲۹.۳ درصد) و قبوض خدمات رفاهی (۸ درصد) می شود، که در مجموع بیش از ۷۲ درصد آن به این موارد اختصاص دارد.

هزینه خدمات درمانی

   خدمات بهداشتی و درمانی در قبرس از طریق بخش درمانی دولتی و هم از طریق کلینیک های خصوصی و بیمارستان ها ارائه می شود. خدمات درمانی دولتی و خصوصی در این کشورمکمل یکدیگر هستند. هزینه خدمات درمانی دولتی از طریق پرداختی های افراد شاغل در این جزیره تامین می شود.

   به طور معمول کارت های خدمات پزشکی برای اتباع قبرس و اتحادیه اروپا که اقامت دائم این کشور را دارند، صادر می شود. کارت پزشکی A (مراقبت های پزشکی رایگان) برای این افراد صادر می شود:

 • افراد بدون وابسته که درآمد سالانه آن ها از ۱۵ هزار و ۴۰۰ یورو بیشتر نباشد.
 • اعضای خانواده هایی که درآمد سالانه آن ها از ۳۰ هزار و ۷۵۰ یورو بیشتر نیست و برای هر کودک وابسته ۱ هزار و یورو به آن افزوده می شود

   برخی از افراد مهاجر جهت بهره مندی از خدمات درمانی گسترده تر بدون نیاز به انتظارهای طولانی مدت برای نوبت دهی، بیمه درمانی خصوصی می خرند. برای برخورداری از پوشش بیمه خصوصی باید دست کم ۳۰۰ یورو برای هر سال پرداخت کرد که حداکثر پوشش آن ۴۰ هزار یورو در سال است. برای استفاده از طرح های جامع‌تر باید سالیانه هزار و ۵۰۰ یورو پرداخت کرد که پوشش آن تا ۲ میلیون یورو در سال است.

هزینه های تحصیل در قبرس

   آموزش دولتی برای همه دانش آموزان محدوده سنی چهار سال و هشت ماه تا ۱۸ سال رایگان است. کتاب های درسی هم به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار می گیرد. آموزش عالی (سطح غیر دانشگاهی) در موسسات دولتی نیز رایگان است. دولت هزینه های تعیین شده توسط دانشگاه ها را پرداخت می‌کند؛ بنابراین تحصیل در مقطع کارشناسی موسسات دولتی برای اتباع قبرس و اتحادیه اروپا رایگان است.

   دانشجویان مقطع کارشناسی غیر اتحادیه اروپا و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اتباع قبرس یا خارجی، باید شهریه پرداخت کنند. هزینه های تحصیلی با توجه به مقطع، رشته و موسسه دانشگاهی تعیین می شوند. شهریه دوره کارشناسی حدود ۳ هزار و ۵۰۰ یورو در سال است به جز دوره های داروسازی که سالانه ۷ هزار یورو می شود. شهریه مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بین ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ یورو متفاوت است.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت، ...)

   برای اتصال برق و استفاده از آن باید حتما در اداره برق قبرس یا مراکز محلی خدمات مشتری ثبت نام کرد. بعضی اوقات، مالک این کار را انجام می دهد و هزینه آن را با توجه به میزان برق مصرفی، از مستاجر می گیرد.

   شبکه گاز در سراسر این کشور وجود ندارد. گاز طبیعی (گاز LPG) اغلب برای پخت و پز و گرمایش استفاده می شود و به صورت مخازن ۱۰ کیلوگرمی در سوپرمارکت ها و پمپ بنزین ها فروخته می شود. از مخازن بزرگ تر در سیستم های  گرمایش مرکزی خانه ها استفاده می شود.

   به طور معمول، پرداخت هزینه آب بر عهده صاحبخانه است یا هزینه آن به مستاجر پرداخت می شود. سیستم های فاضلاب و زهکشی اصلی فقط در برخی از مناطق موجود است. اکثر خانه ها دارای مخازن سپتیک هستند که هر چند سال یک بار تخلیه می شوند. متوسط هزینه خدمات رفاهی در قبرس به صورت کلی در این جدول آورده شده است:

متوسط هزینه ماهانه (یورو)
خدمات اساسی (برق، آب، گرمایشی، سرمایشی، زباله) برای آپارتمان ۸۵ مترمربعی ۱۳۴.۲۷
اینترنت (سرعت ۶۰ مگابایت، بدون محدودیت) ۳۸.۸۸
هر دقیقه مکالمه تلفن همراه با تعرفه داخلی ۰.۱۲

میانگین اجاره مسکن در قبرس

    یکی از دغدغه های مهم افراد در هنگام مهاجرت، تهیه محل سکونت شان در کشور جدید است، قبرس نیز از این قاعده مستثنی نیست. قیمت مسکن با توجه به چندین فاکتور مانند شهر، منطقه شهری، نوع ملک، امکانات خانه و … متغیر است و به طور کلی میزان اجاره بها در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. میانگین اجاره بها در چند شهر به صورت زیر است:

نام شهر آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه) آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه) آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (یورو در ماه) آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر (یورو در ماه)
لیماسول ۵۸۵ ۴۷۹ ۱,۰۸۵ ۸۳۹
نیکوزیا ۴۳۵ ۳۸۱ ۸۳۴ ۷۰۲
لاراناکا ۴۳۷ ۳۴۶ ۷۹۹ ۶۸۶
پارالمینی ۴۲۵ ۳۳۷ ۶۸۱ ۶۰۸
دالی ۴۲۰ ۳۳۷ ۶۸۵ ۶۱۲
فاماگوستا ۲۴۵ ۱۶۸ ۳۲۶ ۲۳۴

   بهترین سایت های اجاره مسکن در سال ۲۰۲۰:

 • Zillow Rental Manager
 • Avail
 • Apartments.com
 • Cozy
 • Zumper
 • Rentometer

میانگین قیمت خرید مسکن در قبرس

   یکی از گزینه های تهیه مسکن، خرید آن است که در صورت داشتن منابع مالی کافی می تواند گزینه سرمایه گذاری بسیار خوبی باشد که گامی مهم در جهت دریافت اقامت قبرس نیز به حساب می آید. میانگین قیمت خرید ملک در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

نام شهر قیمت هر متر مربع در مرکز شهر(یورو) قیمت هر متر مربع خارج از مرکز شهر (یورو)
لیماسول ۲,۴۱۹ ۱,۸۲۹
نیکوزیا ۱,۵۹۷ ۱,۲۳۴
فاماگوستا ۱,۵۰۱ ۱,۱۹۸
دالی ۱،۴۹۸ ۱,۱۷۹
پارالمینی ۱,۴۸۸ ۱,۱۷۹
لاراناکا ۱,۳۲۵ ۹۸۷

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در قبرس

   در قبرس در هر ماه، حدود ۲۹.۳ درصد درآمد ماهانه افراد به خرید مواد غذایی، پوشاک، محصولات بهداشتی، … اختصاص می یابد. در این جا قیمت برخی از این موارد به همراه هزینه هایی مانند رفتن به رستوران، حق عضویت در باشگاه های ورزشی، مراجعه به پزشک، … آورده شده است:

رستوران

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت ۱۲ یورو
غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط ۴۸ یورو
ساندویچ مک دونالد ۶ یورو
کاپوچینو ۳.۰۵ یورو

فروشگاه

شیر (پاکت یک لیتری) ۱.۳۶ یورو
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی ۱.۵۶ یورو
برنج (یک کیلوگرم) ۱.۶۶ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۲.۷۲ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم) ۸.۵۴ یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم) ۷.۰۹ یورو
گوشت قرمز (یک کیلوگرم) ۹.۱۵ یورو
سیب (یک کیلوگرم) ۱.۹۶ یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم) ۲.۰۴ یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم) ۰.۸۹ یورو
پیاز (یک کیلوگرم) ۰.۹۵ یورو

لباس

شلوار جین ۷۴.۴۳ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای ۳۸.۵۱ یورو
یک جفت کفش نایک ۷۳.۹۴ یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه ۹۵.۴۳ یورو

ورزش و اوقات فراغت

حق عضویت ماهانه باشگاه ورزشی ۵۳.۳۳ یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته) ۲۱.۵۶ یورو
بلیط سینما برای یک نفر ۹ یورو

مراقبت های فردی

یک بسته ۱۲ تایی آنتی بیوتیک ۱۵یورو
ویزیت ۱۵ دقیقه ای پزشک ۴۴ یورو
دئودرانت ۳.۵۳ یورو
شامپوی مو ۳.۹۸ یورو
خمیر دندان ۱.۷۸ یورو
کوتاهی مو مردانه ۱۲ یورو
بسته چهار تایی دستمال توالت ۲.۳۸ یورو

هزینه حمل و نقل در قبرس

   در قبرس هیچ نوع سیستم ریلی وجود ندارد. گزینه های حمل و نقل عمومی فقط به اتوبوس محدود می شوند که تقریبا در همه مکان ها در دسترس هستند و در یک شبکه بین شهری بین المللی فعالیت می کند. وب سایت Cyprus by Bus اطلاعات بسیار مفیدی در مورد مسیرهای اتوبوس در تمام مناطق اصلی کشور ارائه می دهد.

   استفاده از خودروی شخصی یا کرایه ای و همچنین تاکسی های شهری در این کشور متداول است. خدمات تاکسی مشترک و خصوصی وجود دارد که می توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد: تاکسی های فرامنطقه ای برای جابه جایی از شهری به شهر دیگر، تاکسی های روستایی برای جابجایی میان مناطق روستایی و نزدیک ترین شهرها و تاکسی های شهری برای جابجایی درون شهری. میانگین هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به صورت زیر است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) ۱.۵۰ یورو
بلیط ماهانه (قیمت عادی) ۴۰ یورو
ورودی تاکسی ۵ یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی ۱ یورو
انتظار یک ساعته تاکسی ۱۲ یورو
یک لیتر بنزین ۱.۱۸یورو

میزان مالیات بر درآمد در قبرس

   مالیات بر درآمد اشخاص، بر درآمد جهانی افرادی که مقیم مالیاتی این کشور هستند، اعمال می شود در حالی که افرادی که مقیم مالیاتی نیستند، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد کسب شده در این کشور می شوند. نرخ مالیات بر درآمد اشخاص در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

میزان درآمد مشمول مالیات (یورو) نرخ مالیات (درصد) میزان مالیات (یورو)
۰ تا ۱۹,۵۰۰
۱۹,۵۰۱ تا ۲۸,۰۰۰ ۲۰ ۱,۷۰۰
۲۸,۰۰۱ تا ۳۶,۳۰۰ ۲۵ ۳,۷۷۵
۳۶,۳۰۱ تا ۶۰,۰۰۰ ۳۰ ۱۰,۸۵۵
بیش از ۶۰,۰۰۰ ۳۵

گران ترین و ارزان ترین شهرهای قبرس کدامند؟

میانگین هزینه های زندگی با احتساب اجاره مسکن در برخی از شهرهای قبرس به شرح زیر است:

نام شهر هزینه زندگی برای افراد مجرد (ماهانه به یورو) هزینه زندگی برای خانواده چهارنفره (ماهانه به یورو)
لیماسول ۱,۱۰۱ ۲,۵۱۵
نیکوزیا ۹۹۳ ۲,۳۸۳
لاراناکا ۹۳۰ ۲,۲۰۰
دالی ۸۵۰ ۱,۹۷۵
پارالمینی ۸۳۴ ۱,۹۲۶
فاماگوستا ۵۹۳ ۱,۳۶۲

   با توجه به پیچیدگی فرآیند مهاجرت و قوانین آن، وجود یک وکیل مهاجرت مسلط به امور مهاجرت در کنار شما ضروری است. موسسه حقوقی «همراه» با در اختیار داشتن بهترین وکلای مهاجرت می‌تواند بهترین همراه شما در این مسیر باشد.

Related Posts

Leave a comment