سرمایه گذاری در قبرس

اقتصاد قبرس بیشتر مبتنی بر بخش خدمات است که ۷۲.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و ۸۱ درصد نیروی کار در آن مشغول به کار هستند. گردشگری و حمل و نقل دریایی به عنوان دو رکن اقتصاد قبرس در نظر گرفته می شوند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • اخذ تابعیت قبرس بعد از 7 سال اقامت در این کشور
 • کسب مستقیم تابعیت قبرس از طریق سرمایه گذاری دست کم 2 میلیون یورو
 • اخذ اقامت دائم قبرس با خرید ملک به ارزش 300 هزار یورو
 • زمان لازم برای اخذ اقامت دائم قبرس 4-2 ماه است
 • زمان لازم برای اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس 9-6 ماه است

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری

   قبرس پس از بحران های مالی چند سال گذشته به یک قطب سرمایه گذاری محبوب تبدیل شده است. عواملی مانند اقتصاد قدرتمند، موقعیت جغرافیایی استراتژیک، برخورداری از نیروی کار جوان و خلاق، سیاست های تشویقی دولت برای سرمایه گذاران خارجی، بوروکراسی ساده، بانکداری حرفه ای، زیر ساخت های مدرن و پیشرفته، کیفیت بالای زندگی و عضویت در اتحادیه اروپا، این کشور را به مکانی مطلوب برای سرمایه گذاری و زندگی تبدیل کرده است.

   ما در این مقاله، ابتدا اطلاعات لازم در مورد موقعیت اقتصادی قبرس را به شما ارائه می دهیم تا به شناختی اجمالی از وضعیت اقتصادی این کشور دست یابید، بعد از آن به مزایای سرمایه گذاری در این کشور خواهیم پرداخت و سپس، در مورد گزینه های مختلف سرمایه گذاری و اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور صحبت می کنیم تا بتوانیم به شما در کسب اطلاعات لازم در این زمینه کمک کنیم.

   متقاضیان و علاقمندان دریافت اقامت و تابعیت قبرس با خواندن این مقاله در مورد ویزای سرمایه گذاری و شرایط لازم برای آنها، اطلاعات جامعی کسب می کنند. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

تجارت و سرمایه گذاری در قبرس

   مهاجرت از طریق سرمایه گذاری فرایندی است که نیاز به بررسی های همه جانبه و زیادی دارد و بدون آشنایی کامل با شرایط اقتصادی کشور مورد نظر و آگاهی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری، نمی توان تصمیم منطقی و متناسب با شرایط خود گرفت. سرمایه گذاری در قبرس هم از این قاعده مستثنی نیست و آشنایی با موقعیت اقتصادی آن ضروری است. بدین منظور ما در اینجا به بخشی از واقعیت های مربوط به اقتصاد قبرس می پردازیم .

قبرس شاخص توسعه انسانی –HDI- بالایی دارد و در سال 2019 در میان 189 کشور در رده 31 جهان قرار گرفت. سرانه تولید ناخالص داخلی- برابری قدرت خرید- قبرس در سال 2019، 39 هزار و 544 دلار بود که 223 درصد بالاتر از متوسط جهانی است.

   قبرس با تولید ناخالص داخلی 24.56 میلیارد دلار آمریکا در سال 2019 و داشتن0.02 درصد اقتصاد جهان در رده 105 قرار گرفت. ضمناً این کشور در زمینه «شروع یک تجارت» در سال 2019 در بین 190 کشور جهان در رتبه 54 و از نظر شاخص رفاه درسال 2019، در رتبه هشتم جهان قرار گرفت.

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • شاخص فساد اداری: طبق آمار منتشرشده در سال 2019، قبرس در میان 180کشور جهان از نظر کمترین نرخ فساد اداری، رتبه 41 را کسب کرد.
 • قبرس در سال 2019 در میان 140 کشور جهان به لحاظ داشتن اقتصادی رقابتی در رده 44 قرار گرفت.
 • نرخ تورم در قبرس در سال 2019  به میزان 0.25 درصد گزارش شده است.
 • نرخ بیکاری در قبرس طبق آمار بانک جهانی در سال 2020،  7.23 درصد گزارش شده است.
 • میزان مالیات بر درآمد شرکت ها که فاکتور بسیار مهمی برای سرمایه گذاری محسوب می شود، در قبرس 12.50 درصد و میزان مالیات بر درآمد اشخاص 35 درصد است.
 • نرخ بهره بانکی در قبرس توسط بانک مرکزی اروپا تعیین می شود که در سال 2020 میزان آن صفر درصد و بالاترین آن 4.75 درصد گزارش شده است.
 • قبرس در زمینه «سهولت شروع یک تجارت» طبق رتبه بندی سالیانه بانک جهانی در سال 2019، در بین 190 کشور جهان، در رده 54 قرار گرفت.

[/gem_list][/gem_textbox]

   قبرس یک اقتصاد باز و آزاد دارد که عمدتا مبتنی بر خدمات است. پس از یک دوره بحران مالی، اقتصاد کشور در سالهای اخیر به لطف تقاضای داخلی و صنعت گردشگری بهبود یافته است.

   در 2 دهه گذشته، اساس اقتصاد قبرس از کشاورزی به تولید سبک و از همه مهمتر به خدمات رسیده است. درآمدهای حاصل از بخش کشاورزی حدود 2 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند و 2 درصد از جمعیت نیروی کار در این بخش شاغل هستند. بخش کشاورزی سنتی از آب و هوای بسیار خشک رنج می برد  و تنها 9 درصد اراضی قابل کشت و محصولات اصلی انگور، سیب زمینی و میوه هستند. این کشور منابع معدنی محدودی دارد که شامل مس، پیریت، کروم، آزبست و گچ است.

   بخش تولید (به طور عمده فرآوری مواد غذایی، کاغذ، محصولات شیمیایی، منسوجات، فرآورده های فلزی و پالایش نفت) 12.2 درصدتولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و 17 درصد نیروی کار را در استخدام خود دارد.

   اقتصاد قبرس بیشتر مبتنی بر بخش خدمات است که 72.2 درصد  از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و 81 درصد نیروی کار در آن مشغول به کار هستند. گردشگری و حمل و نقل دریایی به عنوان دو رکن اقتصاد قبرس در نظر گرفته می شوند. در سال 2019،حضور تقریبا 4 میلیون گردشگر در این کشور ثبت شده است. یازدهمین ناوگان حمل و نقل بزرگ جهان و سومین ناوگان حمل و نقل دریایی در اتحادیه اروپا در اختیار این کشور است. با این حال، فعالیت های دریایی اغلب توسط شرکت های سرمایه گذار خارجی مستقر در قبرس مدیریت می شوند و فعالیت های تجاری این شرکت ها در خارج از کشور انجام می شود. این سیستم به آنها این اجازه را می دهد تا از مزایای مالیاتی قابل توجهی برخوردار شوند. امور مالی و املاک به طور سنتی از مهمترین فعالیت های بخش خدمات هستند.

مزایای سرمایه گذاری در قبرس

   قبرس با برخورداری از فرهنگی غنی و متنوع، آب و هوای معتدل مدیترانه ای و محیطی ایمن و پایدار، مکانی ایده آل برای زندگی به همراه خانواده است. سرمایه گذاران همچنین با توجه به  فرصت های بی شمار سرمایه گذاری، علاقه مند به سرمایه گذاری در این کشور هستند. برخی از مزایای سرمایه گذاری عبارتند از:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • تصویب تقاضای تابعیت ظرف مدت شش تا 9 ماه
 • ارسال همزمان درخواست های اقامت و تابعیت
 • عدم نیاز به تسلط به زبان خاصی و البته کاربرد بالای زبان انگلیسی در این کشور
 • پذیرش تابعیت مضاعف در این کشور و عدم نیاز به ترک تابعیت فعلی
 • نرخ مالیات پایین و تجارت آزاد در داخل اتحادیه اروپا (نرخ ثابت 12.5 درصد برای شرکت ها)
 • زندگی، کار و تحصیل بدون محدویت در اروپا
 • حق مالکیت در هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • داشتن موقعیت جغرافیایی استراتژیک که به منزله پل ارتباطی میان اتحادیه اروپا، آسیا و شمال آفریقا از طریق دسترسی مستقیم به دریای مدیترانه عمل می کند
 • استانداردهای بالای سیستم آموزشی و همچنین مراقبت های بهداشتی و درمانی درجه یک
 • کیفیت بالای زندگی با توجه به زیر ساخت های مدرن و امنیت بالا

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع سرمایه گذاری در قبرس

   دولت قبرس در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی و کمک به توسعه اقتصادی این کشور، دو نوع ویزای طلایی از طریق سرمایه گذاری در املاک به علاقمندان و متقاضیان سرمایه گذاری اعطا می کند که یکی از آنها به اقامت دائم منجر می شود و دیگری به کسب تابعیت.

گزینه های سرمایه گذاری در قبرس به شرح ذیل هستند:

سرمایه گذاری در پروژه های املاک، توسعه ارضی و زیرساخت ها

   متقاضیان می توانند دست کم 2 میلیون یورو برای خرید یا ساخت ساختمان یا ساخت سایر پروژه های توسعه ارضی از جمله توسعه مسکونی یا تجاری، ایجاد تحول در بخش گردشگری یا سایر پروژه های زیربنایی سرمایه گذاری کنند.

خرید، تاسیس یا مشارکت در شرکت ها یا کسب و کارهای فعال در قبرس

   متقاضیان می توانند دست کم 2 میلیون یورو برای خرید یا مشارکت در شرکتها یا سازمانهای فعال در قبرس سرمایه گذاری کنند. اثبات حضور فیزیکی در این کشور، استخدام دست کم پنج تبعه قبرس یا اتباع هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا الزامی است.

   سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری جایگزین یا دارایی های مالی شرکت ها یا سازمان های قبرسی

متقاضیان می توانند دست کم 2 میلیون یورو در صندوق های سرمایه گذاری جایگزین یا صندوق های سرمایه گذاری جایگزین ثبت شده یا دارایی های مالی شرکت ها یا سازمان های این کشور که دارای مجوز از کمیسیون بورس و اوراق بهادار هستند، سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری ترکیبی

   متقاضیان می توانند به صورت ترکیبی از گزینه های فوق سرمایه گذاری کنند. مجموع سرمایه گذاری ها باید دست کم 2 میلیون یورو باشد.

کمک های مالی

   علاوه بر گزینه های سرمایه گذاری بالا، متقاضیان باید 200 هزار یورو به شرح زیر اهدا کنند:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • اهدای دست کم 100 هزار یورو به شرکت توسعه زمین برای تامین مالی طرح های مسکن برای تهیه مسکن ارزان قیمت
 • اهدای دست کم 100 هزار یورو به بنیاد تحقیق و نوآوری؛ یا خدمات صنعت و فناوری؛ یا صندوق منابع انرژی تجدیدپذیر و صرفه جویی در انرژی؛ یا صندوق همبستگی ملی

[/gem_list][/gem_textbox]

   اقامت دائم قبرس: افراد سرمایه گذار با سرمایه گذاری در بخش املاک و به طور مشخص با خرید ملک می توانند اقامت دائم این کشور را کسب کنند. این برنامه یکی از سریعترین و ساده ترین برنامه های ویزای سرمایه گذار در اروپاست. سرمایه لازم برای خرید ملک و کسب اجازه اقامت فقط 300 هزار  یورو است.

   ویزای اقامت دائم را می توان طی 2 تا چهار ماه گرفت که شامل تمامی اعضای خانواده یعنی والدین متقاضی، همسر و فرزندان زیر 25 سال او نیز می شود. اعتبار ویزای اقامت دائم، مادام العمر و قابل انتقال به همسر و فرزندان نیز است. بعد از هفت سال اقامت، می توانید برای دریافت تابعیت اقدام کنید.

   متقاضی اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری بایستی واجد این شرایط باشد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • خریداری ملک غیرمنقول که ارزش آن دست کم 300 هزار یورو به علاوه مالیات بر ارزش افزوده باشد
 • متقاضی باید نامه ای از یک بانک قبرسی ارائه دهد که واریز دست کم 30 هزار یورو به حساب متقاضی از خارج کشور را نشان دهد. این مبلغ به مدت سه سال قابل برداشت نخواهد بود.
 • متقاضی باید ثابت کند که درآمد سالیانه ای بالغ بر 30 هزار یورو با منشا خارج از مرزهای این کشور دارد. به این مبلغ برای همسر و هر فرزند 5 هزار یورو و برای هر یک از والدین وابسته 8 هزار یورو افزایش می یابد.

[/gem_list][/gem_textbox]

   کسب تابعیت قبرس از طریق سرمایه گذاری: یکی از سریعترین و مطمئن ترین مسیرها برای دریافت تابعیت یک کشور اروپایی، اخذ تابعیت قبرس از طریق سرمایه گذاری دست کم 2 میلیون یورو است. پس از سرمایه گذاری، تابعیت این کشور ظرف مدت 9-6  ماه به فرد سرمایه گذار اعطا می شود. با دریافت تابعیت شما امکان کار، مسافرت، زندگی و تحصیل در هر نقطه از اتحادیه اروپا مانند کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس را خواهید داشت. سرمایه لازم برای سرمایه گذاری پس ازپنج سال کاهش می یابد و به 500 هزار یورو می رسد.

   مراجعه به موسسات حقوقی و استفاده از خدمات یک وکیل مهاجرت زبده، احتمال بروز مشکلات ناشی از عدم آگاهی و تسلط نسبت قوانین مهاجرتی کشور مبدا و مقصد را کاهش می دهد؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم که حتما یک وکیل مهاجرت در کنار خود داشته باشید. موسسه حقوقی «همراه»، با وکلای متخصص و کارآمدی که در اختیار دارد، آماده ارائه انواع خدمات مشاوره ای و اجرایی به شما علاقمندان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.