تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز کار در اتریش

مهاجرت از طریق اخذ ویزای کاری اتریش به دلیل هزینه پایین و امکان بالای دریافت، از جمله ویزاهای کاری محبوب اروپایی محسوب می شود.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • اتریش ۲ نوع ویزای کاری جاب آفر و جاب سیکر دارد.
 • ۶ سال کار و پرداخت مالیات می تواند به اخذ اقامت دائم اتریش منجر شود.
 • کارت قرمز – سفید – قرمز، برنامه مهاجرت کاری خاص کشور اتریش است.
 • ویزای کاری اتریش قابل تمدید است.
 • اقامت در اتریش برای اتباع برخی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، برای حداکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روزه بدون ویزا امکان پذیر است.

مهاجرت به اتریش از طریق کار

   مهاجرت به اتریش از طریق ویزای کاری، روش مهاجرتی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم و پاسخ هایی کامل برای سوال های زیر که ذهن علاقه مندان و متقاضیان ویزای کاری اتریش را درگیر می کند، ارائه دهیم:

شرایط اخذ ویزای کاری اتریش چیست؟ آیا می توان با مهاجرت کاری به اتریش، اقامت دائم این کشور را کسب کرد؟ انواع ویزای کاری اتریش کدامند؟ چگونه می توان برای ویزای کاری اتریش اقدام کرد؟ مراحل اخذ ویزا و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری اتریش چیست؟

   مقاله پیش رو، اطلاعات کامل و جامعی در مورد ویزای کاری اتریش در اختیار شما قرار می دهد. در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای کاری اتریش

    اتریش، به عنوان یک کشور اروپایی که زندگی در آن به دلایل متعددی مانند، زیبایی های طبیعی، تمیزی و نظافت، امنیت، داشتن وجوه متمایز فرهنگی و پایتخت موسیقی اروپا بودن، یکی از بهترین گزینه های زندگی در اروپا محسوب می شود، به دلیل اقتصاد اجتماعی پایدار و ممتاز خود از ثروتمندترین کشورهای اروپایی است. اتریش همچنین از حیث سرانه تولید ناخالص داخلی یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.

   دلایل فوق سبب شده تا سالانه شمار زیادی از افراد که در فکر بهبود کیفیت زندگی خود و خانواده شان هستند، این کشور را برای اقامت و زندگی انتخاب کنند. یکی از شیوه های مهاجرت به اتریش، مهاجرت از طریق اخذ ویزای کاری است که به دلیل هزینه پایین و امکان بالای دریافت، از جمله ویزاهای کاری محبوب اروپایی محسوب می شود. از سوی دیگر، این کشور اروپایی سیستمی مبتنی بر امتیازبندی مهاجران برای کار در اتریش تعریف کرده است.

   اگرچه دارندگان پاسپورت اتحادیه اروپا و سوئیس می توانند بدون نیاز به مجوز در اتریش، زندگی و کار کنند، شرایط برای اتباع سایر کشورها متفاوت و اندکی پیچیده تر است. آسان ترین و سریع ترین راه برای اخذ ویزای کار اتریش، داشتن کارت قرمز – سفید – قرمز (کارت اقامت اتریش) است.

   نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که اعتبار ویزاهای کاری اتریش براساس نوع، متفاوت هستند. اما این ویزاها معمولا برای دوره های ۶ ماه تا ۱۲ ماهه صادر می شوند.

انواع ویزای کاری اتریش

   پیش از آغاز بررسی انواع ویزای اتریش، به تعریف و بررسی کارت قرمز – سفید – قرمز اتریش که به نوعی کارت اقامت در این کشور است، می پردازیم. این نوع کارت یک نوع برنامه مهاجرتی را معرفی می کند که برای کار کارگران بسیار ماهر غیر اتحادیه اروپا در اتریش در نظر گرفته شده است.

   شرایط اخذ این نوع کارت متنوع است و متقاضیان دریافت آن باید ۷۰ امتیاز در جدول امتیازبندی ۱۰۰ نمره ای براساس سابقه کار، سن، مدرک تخصصی، شرایط حرفه ای، توانایی زبانی و سطح حقوق را به دست بیاورند.

   مدارک لازم برای درخواست این نوع کارت عبارتند از: گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در اتریش، پوشش بیمه درمانی، قرارداد اجاره یا خرید محل سکونت و گواهی عدم سوءپیشینه.

در صورت کسب امتیاز لازم، کارت قرمز – سفید – قرمز برای متقاضی با حداکثر اعتبار ۲۴ ماهه صادر می شود. این مدت اعتبار قابل تمدید است. ضمن این که این کارت قابل جایگزینی با کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس که به دارنده اش اجازه کار در هر شرکتی در اتریش را می دهد، نیز است. البته کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس با اعتبار سه ساله مزیت های دیگری مانند تسهیل روند اقامت دائم در اتریش را دارد. دارندگان این کارت می توانند برای اخذ ویزای اعضای خانواده خود نیز اقدام کنند.

از جمله افرادی که می توانند برای این نوع کارت اقدام کنند، می توان به؛

 • کارگران با مهارت بالا
 • کارگران در مشاغل مواجه با کمبود نیرو
 • فارغ التحصیلان دانشگاه ها و کالج های آموزش عالی اتریش
 • متقاضیان خوداشتغالی
 • و کارآفرینان اشاره کرد

   البته باید توجه داشت که اتریش برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا را نیز به اجرا در می آورد. این برنامه با هدف جذب کارگران بسیار ماهر اهل کشورهای غیر اتحادیه اروپاست که براساس توانمندی و صلاحیت کاری آنان طراحی شده است.

   دارندگان این کارت، برای یافتن کار در اتریش، مسیر ساده تری را طی می کنند. کارت آبی اتحادیه اروپا مانند کارت قرمز – سفید – قرمز اتریش، برای کار در یک شرکت یا سازمان خاص صادر می شود. فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای مهارت و صلاحیت بالا از جمله افرادی هستند که امکان درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا برای آنان فراهم است.

   اکنون به بررسی انواع ویزای کاری اتریش می پردازیم. این کشور مانند شمار دیگری از کشورهای اروپایی، دارای ۲ نوع ویزای کاری با عناوین جاب آفر (پیشنهاد کاری) و جاب سیکر (جست و جوی کار) است.

   در مورد ویزای جاب سیکر اتریش باید گفت که این نوع ویزا شش ماه اعتبار دارد و به دارنده اش اجازه می دهد در این مدت به طور قانونی در جست و جوی کار در اتریش باشد. جوایز علمی، فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر دولتی، مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته های ریاضیات، رایانه، علوم پایه و تکنولوژی، مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مدیریتی مشروط به داشتن سهام در بورس اوراق بهادار یا کار در شرکتی در اتریش که مورد تایید اداره بازرگانی این کشور باشد، فعالیت های پژوهشی و ثبت اختراع، تجربه کاری، مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی، شرط سنی و سابقه تحصیل در اتریش از دیگر فاکتورهایی هستند که می توانند امتیاز متقاضی را افزایش دهند. متقاضی پس از دریافت پیشنهاد شغلی ملزم به درخواست مجوز کار یا همان کارت قرمز – سفید – قرمز است.

   در مورد ویزای جاب آفر که فرصت اقامت یک ساله در اتریش را برای دارنده اش فراهم می کند، باید گفت که اخذ این نوع ویزا، وابسته به دریافت دعوتنامه یا پیشنهاد کاری از کارفرمای مستقر در اتریش است.

   از جمله شرایط دریافت این نوع ویزا، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی، تجربه کاری، مهارت زبان آلمانی، مهارت زبان انگلیسی و شرط سنی است. البته دریافت این نوع ویزا به دلیل شرایط سخت جذب نیروی خارجی، اندکی دشوار است؛ زیرا براساس رویه معمول  کارفرمای اتریشی در صورتی برای جذب متخصص خارجی که ۷۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز لازم در جدول امتیازبندی را کسب کرده، اقدام می کند که پس از ۳ ماه آگهی شغل مورد نظر در اتریش و اتحادیه اروپا، فرد دارای شرایط پیدا نشود.

   توجه به چند نکته برای متقاضیان ویزای کاری اتریش ضروری است. نخست، ۶ سال کار در اتریش و پرداخت مالیات، به اخذ اقامت دائم این کشور منجر می شود. دو، انواع ویزای کار در اتریش برای شهروندان غیراتحادیه اروپا، از نظر مدت اعتبار، به سه نوع محدود یا یک ساله، نامحدود یا پنج ساله و استاندارد یا ۲ ساله تقسیم می شوند. سه، در صورتی که دارنده ویزای کاری، قبل از مدت انقضای ویزای خود، اقدام به تعویض کارفرما کند، باید درخواست جدیدی برای الحاق شغل جدید به ویزای خود را ارائه کند.

چگونه می توان برای ویزای کار اتریش اقدام کرد؟

   پس از انتخاب نوع ویزای درخواستی کشور اتریش، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای موردنظر باید فراهم شود. از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری اتریش، پیشنهاد کاری معتبر است.

از جمله رشته های مورد نیاز شغلی در اتریش عبارتند از:

 • مهندس برق
 • مهندس مکانیک
 • پزشک
 • مهندس بخش مدیریت اجرایی
 • مهندس مخابرات
 • مهندس آی تی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری اتریش

   مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری اتریش را می توان این گونه فهرست کرد:

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی بیمه درمانی
 • گواهی محل اقامت مناسب
 • پاسپورت
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار
 • ۲   قطعه عکس براساس استانداردهای پاسپورت که در ۶ ماه اخیر گرفته شده اند.
 • کپی شناسنامه
 • گواهی پیشنهاد کاری معتبر
 • ارائه مدارکی مانند گواهینامه های مدارک تحصیلی، اظهارنامه مالیاتی، رزومه کاری، گواهی مهارت زبانی و مدارکی مانند این ها برای اثبات هرگونه ارعای مطرح شده در درخواست ویزای ضروری هستند.

   در پایان یادآوری این نکته ضروری است که قوانین بین المللی و داخلی کشورها و روابط بین آن ها، که تاثیرات مهم و قابل توجهی بر برنامه های مهاجرتی نیز دارند، دارای پیچیدگی هایی است که اطلاع از آن ها، می تواند دلیل موفقیت و رسیدن به نتیجه مطلوب در مسیر مهاجرت باشد.

از این رو، همراهی وکلای متخصص کمک خواهد کرد تا تهیه مدارک و طی مسیر مهاجرت به درستی انجام شود. موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای، می تواند بهترین همراه شما تا رسیدن به موفقیت در مهاجرت باشد.

سوال های متداول در مورد ویزای کاری اتریش

Related Posts

Leave a comment