تهران، میدان آرژانتین، خیابان نوزدهم، پلاک 10، واحد 7

سیر تا پیاز مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

انواع ویزای تحصیلی اتریش و مدارک مورد نیاز آن، کدامند؟ شهریه مدارس بین المللی و هزینه دانشگاه های مختلف اتریش چقدر است؟ آیا با ویزای تحصیلی اتریش، امکان کار در این کشور وجود دارد؟ چگونه می توان در اتریش، بورسیه تحصیلی دریافت کرد؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه

جعبه اطلاعات کلیدی!

 • ویزا دانشجویی C اجازه اقامت حداکثر تا ۹۰ روز را فراهم می کند.
 • ویزا دانشجویی D، اجازه اقامت ۹۱ روز تا شش ماه را فراهم می کند.
 • برای اقامت بیش از شش ماه، اخذ اقامت دانشجویی لازم است.
 • پس از اتمام تحصیلات، افراد می توانند اجازه اقامت دانشجویی خود را برای مدت ۱۲ ماه به منظور جست و جوی کار تمدید کنند. اگر موفق به یافتن شغل با در نظر گرفتن حداقل دستمزد و شرایط عمومی شدند و به مدت حداقل ۲۱ ماه در ۲۴ ماه گذشته مشغول به کار بودند، می توانند به مدت نامحدود در اتریش مشغول به کار شوند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه بین ۷۲۷ یورو تا ۳۵ هزار یورو در هر ترم بسته به شرایط متغیر است.
 • شهریه مدارس بین المللی، می تواند از پنج هزار تا ۴۰ هزار یورو در سال باشد.

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای تحصیلی

    مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، یکی از روش های مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت به این کشور اروپایی است؛ زیرا بسیاری از دانشگاه های این کشور، در رتبه بندی دانشگاه های بین المللی جهان، در رده های برتر جای دارند. جهت روشن کردن این مسیر برای علاقه مندان، در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

مزایای تحصیل در اتریش چیست؟ انواع ویزای تحصیلی اتریش و مدارک مورد نیاز آن، کدامند؟ شهریه مدارس بین المللی و هزینه دانشگاه های مختلف اتریش چقدر است؟ آیا با ویزای تحصیلی اتریش، امکان کار در این کشور وجود دارد؟ چگونه می توان در اتریش، بورسیه تحصیلی دریافت کرد؟

در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی اتریش

    تحصیلات در اتریش، از شش تا ۱۵ سالگی اجباری است. تدریس و تحصیل در مدارس دولتی اتریش به زبان آلمانی انجام می شود و دانشگاه برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که تحصیل خود را به موقع به پایان می رسانند، رایگان است. پس از چهار سال تحصیل در دبستان، دان آموزان باید چهار سال دیگر در دوره راهنمایی و پس از آن پنج سال در دبیرستان تحصیل کنند و با آزمون ماتوره، دوره دبیرستان به پایان می رسد.

    سیستم آموزش عالی اتریش، سه جنبه مهم را با هم ادغام می کند: تعداد زیادی موسسه آموزش عالی با کیفیت بالا، سیستم آکادمیک سنتی با فضای آزاد ذهنی، خلاقیت و نوآوری.

  باید توجه داشت که امتیازی که دانشگاه های این کشور به دانشجویان متقاضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می دهد، رایگان بودن شهریه در هر یک از دانشگاه های دولتی است. برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا هم، هزینه ها بسیار معقول و کمتر از برخی کشورهای اروپایی است. اگر چه در دانشگاه های خصوصی، شهریه ها بالاتر از دانشگاه های دولتی است، اما دانشجویان بین المللی انتخاب های مختلفی دارند و می توانند یکی از گزینه های مناسب بودجه و خواسته های تحصیلی خود را پیدا کنند.

    دانشگاه وین، قدیمی ترین دانشگاه در بین دانشگاه های آلمانی زبان است. ۱۵ برنده جایزه نوبل به نوعی با این دانشگاه در ارتباط بوده اند و تقریباً ۲۰۰ رشته مختلف برای انتخاب در اختیار دانشجویان قرار می دهد که بسیاری از آن ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

    محیط آموزشی اتریش، متنوع و چند فرهنگی است. حدود ۱۵ درصد از دانشجویان این کشور، از خارج از کشور می آیند و دانشجویان نیز در ازای سفر، هزینه ورودی و حتی فعالیت های ورزشی تخفیف می گیرند.

    به طور معمول سال تحصیلی در اتریش از اول اکتبر (۱۰ مهر) آغاز می شود و در ۳۰ سپتامبر (۹ مهر) سال بعد به پایان می رسد. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است؛ ترم زمستان از اول اکتبر تا ۳۰ ژانویه (۱۰ مهر تا ۱۱ بهمن)، ترم تابستان از اول مارس تا ۳۰ سپتامبر (۱۱ اسفند تا ۹ مهر).

مزایای تحصیل در اتریش

    زبان تدریس در دانشگاه های اتریش، معمولاً آلمانی است، اما بسیاری از موسسات و دانشگاه ها، دوره هایی را به زبان های دیگر نیز ارائه می دهند؛ زیرا دانشجویان بین المللی، همواره مورد توجه ویژه تمام موسسات آموزش عالی اتریش هستند و درصد بالای این دانشجویان در اتریش، گواه این موضوع است. از این رو، تعداد دوره های تحصیلی در موسسات آموزش عالی اتریش، در حال افزایش است.

    این امکان برای دانشجویان وجود دارد که از بین دوره های درجه یک پژوهش محور در دانشگاه های اتریش، دوره های آموزشی در دانشگاه های هنر این کشور که شهرت جهانی دارند، دوره های آموزشی عملی با کیفیت بالا، در دانشگاه های علوم کاربردی و دوره های آموزشی با روش های تدریس مبتکرانه، در دانشگاه های خصوصی، انتخاب نمایند.

بیشتر دانشگاه های این کشور، دوره های تحصیلی زیر را ارائه می دهند:

 • دوره کارشناسی که شامل ۱۸۰ واحد درسی ECTS)) است.
 • دوره کارشناسی ارشد که نیاز به مدرک کارشناسی دارد و شامل ۱۲۰ واحد درسی ECTS)) است.
 • دوره دکترا: این دوره نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارد و برای نشان دادن توانایی تحقیقات مستقل علمی طراحی شده است. مدت زمان این دوره، حداقل سه سال و واحد درسی تعیین نشده است.
    سیستم آموزش عالی اتریش، ترکیبی است ازسیستم آموزشی سنتی با قدمت طولانی، در کنار پیشرفته ترین و آخرین تحقیقات آموزشی. دانشگاه های اتریش از نظر ساختار تنوع بسیار زیادی دارند. دوره های تحصیل در دانشگاه های جامع سنتی وین، گراتس، اینسبروک، کلاگنفورت، لینز و سالزبورگ طیف گسترده ای از موضوعات دانشگاهی را پوشش می دهند. از طرف دیگر، دانشگاه های فنی و پزشکی اتریش بر روی رشته های نظری و کاربردی بسیار تخصصی تمرکز دارند.

    تحقیق در دانشگاه های اتریش به عنوان بخش جدایی ناپذیر از آموزش است. با حمایت از این اصل، کارهای تحقیقاتی بین رشته ای، باعث ارتقا آموزش دانشگاهی می شود که در جهت توسعه مفاهیم دانشگاهی عمل می کند.

    برخی از رشته های دانشگاهی در این کشور عبارتند از: علوم انسانی، علوم طبیعی، حقوق، علوم اجتماعی و اقتصادی، پزشکی، فناوری، علوم معدنی، منابع طبیعی، علوم کاربردی زندگی و دامپزشکی.

 

دانشگاه های هنر در اتریش تلفیقی است از سنت و مدرنیته. خواه رشته موسیقی باشد یا هنرهای نمایشی، هنرهای زیبا یا هنرهای کاربردی، دانشگاه های هنری اتریش فضایی ایده آل برای بهره گیری از تعامل جذاب هنر و علم و تحصیلات عالی در زمینه های مختلف فراهم می کنند.

انواع ویزای تحصیلی اتریش

   اجازه اقامت (Stay Permit) در اتریش، برای اقامت موقت و محدود در حوزه فدرال و برای هدفی خاص، صادر می شود. یکی از اهداف صدور این اجازه اقامت، تحصیل در اتریش است. به این منظور، دانشجویان جهت دریافت ویزای اتریش، باید قبل از سفر به این کشور، درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری اتریش ارائه دهند.

    متقاضیان تحصیل در اتریش، از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی می توانند تا شش ماه در اتریش تحصیل کنند. ۲ نوع ویزای دانشجویی در اتریش وجود دارد:

 • ویزای نوع C: به دارنده اجازه می دهد تا ۹۰ روزدر اتریش اقامت داشته باشد.
 • ویزای نوع D: به دارنده اجازه می دهد ۹۱ روز تا شش ماه در اتریش اقامت داشته باشد.

    دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که قصد تحصیل بیش از شش ماه در اتریش را دارند، باید برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنند. پس از تایید این امر، آن ها باید برای ورود به این کشور، ابتدا  ویزای D درخواست دهند و سپس اجازه اقامت خود را در اتریش از مرجع مربوطه بگیرند.

    چنانچه دانشگاه یا موسسه مورد نظر، آزمون ورودی داشته باشد، نتیجه این آزمون و پیشنهاد پذیرش، باید به عنوان بخشی از درخواست ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت ارائه شود. گرفتن وقت مصاحبه در سفارت اتریش، بر حسب نوع درخواست، ممکن است تا شش هفته طول بکشد و فرآیند بررسی درخواست ویزا، ممکن است از یک تا چهار هفته زمان ببرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی از دانشگاه های اتریش عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده
 • مدارک تحصیلی
 • ۲ قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک هویتی متقاضی
 • بیمه سلامت و حوادث
 • تاییدیه اعطای بورس تحصیلی توسط دفتر همکاری های بین المللی آموزش علم و پژوهش OeAD))
 • اثبات محل اقامت در اتریش، به عنوان مثال قرارداد اجاره
 • گواهی عدم سوء پیشینه که از صدور آن بیش از سه ماه نگذشته باشد.

لازم به توضیح است که بر حسب مقطع تحصیلی، مدارک می تواند متغیر باشد. مدارک به زبان های دیگر به غیر از آلمانی، باید همراه با ترجمه رسمی آلمانی ارسال شود.

اجازه اقامت برای جست وجو یا شروع کار

   اگر تابعیت کشور ثالثی را دارید و تحصیلات خود را در اتریش با موفقیت به اتمام رسانده اید، می توانید اجازه اقامت دانشجویی خود را برای مدت ۱۲ ماه به منظور جست وجوی کار تمدید کنید، به شرطی که شرایط عمومی مندرج در قانون اقامت اتریش مانند تمکن مالی، پوشش بیمه درمانی و غیره را داشته باشید.

   اگر در طی این ۱۲ ماه، توانستید پیشنهاد کار متناسب با سطح تحصیلتان از کارفرمای مشخص همراه با قرارداد کار دریافت کنید، می توانید بدون آزمون بازار کار، با در نظر گرفتن الزامات زیر برای کارت قرمز – سفید – قرمز اقدام کنید:

 • حداقل دستمزد شما ۲ هزار و ۴۱۶ یورو در ماه باشد و همچنان، شرایط عمومی اقامت اتریش را داشته باشید.
 • اگر به مدت حداقل ۲۱ ماه در ۲۴ ماه گذشته مشغول به کار بوده باشید، می توانید برای کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس اقدام کنید که با این کارت می توانید به مدت نامحدود در اتریش کار کنید.

۱۰ دانشگاه برتر کشور اتریش

۱۰ دانشگاه برتر اتریش مطابق جدول زیر قابل بررسی هستند:

دانشگاهرتبه کیو اس (QS) در سال ۲۰۲۰رتبه بندی در سال ۲۰۲۰رتبه جهانی در سال ۲۰۱۹
دانشگاه وین۱۵۴۱۳۴۱۵۱
دانشگاه صنعتی وین۱۹۲۳۵۱۳۰۱
دانشگاه اینسبروک۲۶۶۴۰۱۲۰۱
دانشگاه صنعتی گراتس۳۱۱۵۰۱۶۰۱
دانشگاه یوهانس کپلر لینز۴۱۲۶۰۱۶۰۱
دانشگاه گراتس۵۴۱۵۰۱۴۰۱
دانشگاه آلپن آدریا کلاگن فورت۶۰۱۳۰۱۸۰۱
دانشگاه سالزبورگ۷۵۱۹۰۱
دانشگاه پزشکی گراتس۲۰۱۵۰۱
دانشگاه پزشکی اینسبورک۲۵۱۴۰۱
سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی اتریش
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا رایگان است و برای دانشجویان دیگر، یک هزار و ۴۵۲ یورو در هر سال تحصیلی است. همه دانشجویان باید هزینه های عضویت اتحادیه دانشجویی و هزینه های بیمه حوادث دانشجویان را که در هر ترم ۲۰ یورو است، پرداخت کنند.
 • دانشگاه های علوم کاربردی (UAS) آزاد هستند که در مورد گرفتن شهریه تصمیم گیری کنند. در بیشتر این دانشگاه ها، دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس ۳۶۳ یورو در هر ترم و دانشجویان دیگر، بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی بین ۷۲۷ تا هفت هزار و ۵۰۰ یورو در هر ترم، شهریه پرداخت می کنند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش بین ۳ هزار تا ۲۳ هزار یورو در سال است. اگر چه، این هزینه ها، در برخی از رشته های خاص، تا ۳۵ هزار یورو در سال هم می رسد.
دانشگاه های رایگان در اتریش برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا آورده شده عبارتند از: دانشگاه کلاگنفورت، دانشگاه یوهانس کپلر لینتز، دانشگاه علوم کاربردی یوهانوم اف اچ  (Joanneum FH)
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا رایگان است و برای دانشجویان دیگر، یک هزار و ۴۵۲ یورو در هر سال تحصیلی است. همه دانشجویان باید هزینه های عضویت اتحادیه دانشجویی و هزینه های بیمه حوادث دانشجویان را که در هر ترم ۲۰ یورو است، پرداخت کنند.
 • دانشگاه های علوم کاربردی (UAS) آزاد هستند که در مورد گرفتن شهریه تصمیم گیری کنند. در بیشتر این دانشگاه ها، دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس ۳۶۳ یورو در هر ترم و دانشجویان دیگر، بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی بین ۷۲۷ تا هفت هزار و ۵۰۰ یورو در هر ترم، شهریه پرداخت می کنند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش بین ۳ هزار تا ۲۳ هزار یورو در سال است. اگر چه، این هزینه ها، در برخی از رشته های خاص، تا ۳۵ هزار یورو در سال هم می رسد.
دانشگاه های رایگان در اتریش برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا آورده شده عبارتند از: دانشگاه کلاگنفورت، دانشگاه یوهانس کپلر لینتز، دانشگاه علوم کاربردی یوهانوم اف اچ  (Joanneum FH)
 • شهریه ها می تواند از پنج هزار تا ۴۰ هزار یورو در سال باشد. در مورد شهریه مدارس شبانه روزی، این مبلغ می تواند به ۶۰ هزار یا بیشترهم برسد.
 • مدرسه بین المللی دانوب (DANUBE) با شهریه تحصیل سالانه ۹ هزار و ۶۰۰ یورو تا ۱۷ هزار و ۳۰۰ یورو
 • مدرسه بین المللی وین (VIS) با شهریه تحصیل سالانه تا ۸ هزار و ۹۰۴ یورو
 • دبستان وین (VES) با شهریه تحصیل سالانه تا ۶ هزار و ۸۳۰ یورو
 • مدرسه دو زبانه بین المللی گراتس (GIBS) که شهریه سالانه را خود اعلام می کند.
 • دبستان دو زبانه (BIPS) که شهریه سالانه را خود اعلام می کند.
 • مدرسه بین المللی سنت گیلگن (ISGILG) با شهریه سالانه، برای دوره های روزانه، ۳۳ هزار و ۵۰۰ یورو تا ۴۲ هزار و ۵۰۰ یورو و برای دوره های شبانه روزی ۵۴ هزار و ۵۰۰ یورو تا ۶۳ هزار و ۵۰۰ یورو
 • مدرسه بین المللی کوله اینسبروک ((COLE با شهریه سالانه تقریباً ۵ هزار و ۳۰۰ یورو
 • بورسیه تحصیلی برای تحصیلات بین المللی در اتریش چگونه است؟
 • برنامه های مختلف بورسیه تحصیلی توسط دفتر همکاری های بین المللی آموزش علم و پژوهش ((OeAD و سایر موسسات در اتریش ارائه می شود که معمولا در وب سایتشان به روز رسانی می شود. علاوه بر برنامه های تحصیلی، الزامات خاص هر برنامه هم باید بررسی شود تا افراد بتوانند برای بورسیه اقدام کنند. مثلا این که در برخی موارد لازم است قبل از پذیرش تحصیلی برای دریافت بورسیه اقدام کرد و در مواردی دیگر ارائه سند دریافت پذیرش تحصیلی برای دریافت بورسیه الزامی است.
دفتر همکاری های بین المللی در آموزش علم و پژوهش  (OeAD) در صورت تمایل متقاضی، تلاش می کند، محل اقامت را هم برای دریافت کنندگان بورسیه فراهم کند که بابت این کار ماهانه ۱۸ یورو دریافت می نماید. هزینه ماهانه این مکان ها جهت اقامت، بین ۲۲۰ تا ۵۵۰ یورو متغیر است.
در چنین مواردی لزوم همراهی با وکلای مهاجرت متخصص بیش از هر زمان احساس می شود؛ چرا که در راستای مسیر مهاجرت، افراد، به داشتن اطلاعات کافی در مورد قوانین مهاجرت، قوانین کشور مقصد و الزامات هر روش نیاز دارند.
موسسه حقوقی «همراه»، با داشتن وکلای متخصص و حرفه ای که به قوانین مهاجرتی کشورها تسلط کافی دارند، با همکاری موسسات معتبر دارای مجوز، می توانند در راستای مهاجرت شما همراهی مطمئن باشند و رویاهای شما را به واقعیت تبدیل کنند.

Related Posts

Leave a comment