هزینه زندگی در اتریش

هزینه خوراک در این کشور تقریبا ۳۲ درصد از کل مخارج را به خود اختصاص می دهد. پس از آن، هزینه تامین مسکن بیشترین هزینه را در بر می گیرد. در مرتبه های بعدی، هزینه های رستوران، حمل و نقل، خدمات رفاهی، ورزشی و پوشاک قرار می گیرند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

هزینه زندگی در اتریش

   به طور معمول، افراد قبل از اقدام به مهاجرت به بررسی جوانب مختلف کشور مقصد می پردازند. یکی از مهم ترین مسائلی که توسط افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد، هزینه زندگی در کشور مورد نظر است.

   در این نوشتار قصد داریم به توضیح در مورد هزینه های زندگی در اتریش بپردازیم و جهت کسب اطلاعات شما عزیزان، به سوال های زیر پاسخ دهیم: هزینه های زندگی در اتریش شامل چه هزینه هایی است؟ بیمه خدمات درمانی در اتریش چگونه است؟ هزینه تحصیل در این کشور چقدر است؟ برای خدمات رفاهی در اتریش چه مقدار هزینه می شود؟ میانگین هزینه اجاره و خرید مسکن در این کشور چقدر است؟ برای تامین مایحتاج روزانه و حمل و نقل عمومی چه مقدار باید هزینه کرد؟ ارزان ترین و گران ترین شهر های اتریش کدامند؟

   ضمن این که مطالعه این مقاله، اطلاعات کاملی در مورد هزینه های زندگی در اتریش در اختیار شما عزیزان قرار می دهد، در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

میانگین هزینه های زندگی در اتریش

   اگرچه در ابتدا برخی از هزینه های زندگی در اتریش، ممکن است بالا به نظر برسد، ولی در مقابل کیفیت بالای زندگی در این کشور، در مقایسه با سایر شهر های اروپایی قابل قبول خواهد بود.

   میانگین هزینه زندگی در این کشور، بین ایالت ها و شهرهای مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. همچنین سبک زندگی و تعداد اعضای خانواده نیز بر روی میانگین هزینه های زندگی تاثیرگذار خواهد بود.

   هزینه خوراک در این کشور تقریبا 32 درصد از کل مخارج را به خود اختصاص می دهد. پس از آن، هزینه تامین مسکن بیشترین هزینه را در بر می گیرد. در مرتبه های بعدی، هزینه های رستوران، حمل و نقل، خدمات رفاهی، ورزشی و پوشاک قرار می گیرند.

بیمه خدمات درمانی

   بیمه درمانی در اتریش اجباری است و به افراد زیر تعلق می گیرد:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

  • همه کسانی که مشغول به کار هستند و حقوق دریافت می کنند.
  • افراد خود اشتغال
  • افرادی که مزایای بیکاری دریافت می کنند.
  • بازنشستگان
  • افراد وابسته به همه گروه های بالا

[/gem_list][/gem_textbox]

   همه افراد به محض اشتغال به کار همراه حقوق، در طی هفت روز از تاریخ شروع کار خود در سیستم بیمه سلامت عمومی اتریش، توسط کارفرما ثبت نام می شوند. میزان پرداخت یک فرد در بیمه سلامت عمومی، به نوع استخدام و حقوق و دستمزد وی بستگی دارد. همچنین کارفرما ملزم به پرداخت بخشی از این هزینه می باشد. افراد تحت تکفل مانند فرزندان و همسران شخص بیمه شده هم، تحت بیمه درمانی  قرار می گیرند.

   با استفاده از این نوع بیمه خدمات درمانی، بیماران هزینه های کمی را پرداخت می کنند و در درمان توسط پزشکان خصوصی، در بیمارستان های خصوصی، درمان های ارتودنسی و … هم بخشی از هزینه ها توسط صندوق بیمه درمانی آن ها (Krankenkasse) جبران می شود.

   هزینه متوسط ​​بیمه درمانی خصوصی در اتریش تقریباً 220 یورو در ماه است. اگر چه، قیمت ها بسته به عواملی مانند سن و ویژگی های موجود در هر طرح بیمه درمانی به طور قابل توجهی متفاوت هستند و هزینه های 3 هزار و 300 تا 4 هزار و 200 یورویی هم برای بیمه های خصوصی وجود دارد.

هزینه های تحصیل در اتریش

   اتریش دارای سیستم آموزش عمومی رایگان است، به این معنی که تحصیل در 9 سال اول در اتریش اجباری و در مدارس دولتی، رایگان است. حدود 90 درصد کودکان اتریشی به مدارس دولتی می روند. از طرف دیگر، مدارس متوسطه خصوصی می توانند در صورت شبانه روزی بودن 55 هزار یورو و برای تحصیل در کلاس های استاندارد دوشنبه تا جمعه حدود 35 هزار یورو هزینه داشته باشند.

   هزینه تحصیل در یک مدرسه بین المللی ابتدایی می تواند 13 هزار یورو در سال باشد، اما مدارسی هم وجود دارد که کمتر از 5 هزار یورو در سال هزینه می گیرند. تحصیل در مدرسه بین المللی شبانه روزی، برای یک سال 64 هزار یورو هزینه دارد.

   در دانشگاه های دولتی اتریش، تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، در دوره های تمام وقت، رایگان است. آن ها فقط باید 20 یورو در هر ترم بابت هزینه عضویت اتحادیه دانشجویی و بیمه حوادث دانشجویی بپردازند.

   دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا، در دانشگاه های دولتی، علاوه بر 20 یورو در هر ترم، باید به طور متوسط ​​726 یورو شهریه پرداخت کنند.

   در دانشگاه های علمی کاربردی، دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، معمولاً 363 یورو در هر ترم شهریه پرداخت می کنند. برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا، هزینه ها بین 727 تا 7 هزار و 500 یورو در هر ترم است.

   شهریه دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی است. اگرچه هزینه های تحصیل از یک رشته تحصیلی به رشته دیگر متفاوت است، ولی سالانه بین 3 هزار تا 23 هزار یورو متغیر خواهد بود. شهریه برخی از رشته های تخصصی، می تواند 35 هزار یورو در سال یا بیشتر هم باشد.

هزینه های خدمات رفاهی (آب، برق، اینترنت و..)

   صورتحساب های آب و برق در اتریش بیشتر بر اساس اندازه خانه محاسبه می شود تا میزان مصرف. همچنین نرخ خدمات شهری از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. در این کشور، برای یک واحد آپارتمان مسکونی، قبض های آب و برق (Betriebskosten) در هر ماه، از 2.50 تا 3.50 یورو در هر مترمربع در نظر گرفته می شود.

   این مبلغ شامل مالیات زمین، هزینه های جمع آوری زباله و هزینه های آب و فاضلاب و همچنین شارژ ماهیانه جهت تعمیر و نگهداری ساختمان، بیمه ساختمان و هزینه های مدیریت در یک ساختمان مسکونی مشترک است. به عنوان مثال، یک آپارتمان با متراژ 70 مترمربع در وین ماهیانه 150 یورو هزینه ثابت و 80 یورو دیگر برای گرمایش و برق هزینه خواهد داشت.

   در جدول زیر نیز میزان متوسط برخی هزینه ها نشان داده شده است:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

متوسط هزینه ماهیانه (یورو)
خدمات اساسی (برق، گاز و آب) 193.13
اینترنت 31.9
یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه 0.6

[/gem_table]

میانگین اجاره مسکن در اتریش

   اجاره بها در شهر ها و مناطق مختلف و برحسب نوع ملک و اندازه آن متغیر است. در زیر به طور نمونه به برخی موارد و شهر ها اشاره شده است.

   اجاره ماهانه به طور متوسط ​​برای آپارتمان های یک خوابه و سه خوابه در اتریش به شرح زیر است:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

مشخصات آپارتمان اجاره ماهیانه بر حسب یورو اجاره ماهیانه بر حسب دلار
یک خوابه 641 708
سه خوابه 1168 1290

[/gem_table]

   متوسط اجاره ماهانه ​​آپارتمان های یک خوابه در شهرهای بزرگ اتریش به شرح زیر است:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

شهر اجاره ماهیانه بر حسب یورو اجاره ماهیانه بر حسب دلار
وین 729 805
زالتسبورگ 677 748
گراتس 506 559

[/gem_table]

   متوسط اجاره ماهانه ​​آپارتمان های سه خوابه در شهرهای بزرگ اتریش عبارت است:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

شهر اجاره ماهیانه بر حسب یورو اجاره ماهیانه بر حسب دلار
وین 1338 1478
زالتسبورگ 1307 1444
گراتس 919 1015

[/gem_table]

   به عبارت دیگر می توان گفت، اجاره آپارتمان برای هر متر مربع در وین، حدود 12 تا 20 یورو، هر متر مربع در زالتسبورگ 13 تا 17 یورو و در گراتس به ازای هر مترمربع 10 تا 13.50 یورو است.

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

شهر میانگین اجاره بهای ماهیانه(یورو)
گراتس 1094-432
لینتس 1401-555
وین 1618-641
اینسبروک 1518-648
زالتسبورگ 1641-670

[/gem_table]

میانگین قیمت خرید مسکن در اتریش

   در گراتس، دومین شهر بزرگ اتریش بعد از وین، قیمت املاک در هر متر مربع، به طور متوسط ​​3 هزار تا 4 هزار یورو است، در حالی که در زالتسبورگ برای هر متر مربع 5 تا 7 هزار یورو است.

   قیمت خانه های نزدیک دریاچه های اتریش و مراکز تفریحی اسکی آلپ، بیشتر از یک میلیون یورو است. در در شهر زل آم سی Zell am See))، گران ترین استراحتگاه، قیمت املاک، در هر متر مربع به بیش از 10 هزار یورو می رسد.

   به عنوان نمونه، در جدول زیرهم برخی از شهر ها آمده است:

متوسط هزینه خرید مایحتاج روزانه در اتریش

   متوسط خرید مایحتاج روزانه برای افراد مختلف و برحسب محل زندگی شان می تواند متفاوت باشد. جدول زیر به برخی از این اقلام ضروری مانند رستوران، مواد غذایی، تهیه پوشاک و تفریح و مانند این ها اشاره دارد.

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

شهر قیمت هر متر مربع (یورو)
بورگن لند 2853
وین 5624
اتریش بالا 3781
زالتسبورگ 6006
کارینتیا 2864
اتریش پایین 2638
تیرول 6204
فورآرلبرگ 4612

[/gem_table]

رستوران

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

غذا برای یک نفر در رستوران ارزان 12 یورو
غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط 50 یورو
ساندویچ مک دونالد 8 یورو
کاپوچینو 3.15 یورو

[/gem_table]

فروشگاه

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

شیر (پاکت یک لیتری) 1.1 یورو
یک قرص نان 500 گرمی 1.90 یورو
برنج (یک کیلوگرم) 1.82 یورو
تخم مرغ (12 عدد) 2.83 یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم) 11.64 یورو
فیله مرغ (یک کیلوگرم) 10.32 یورو
یک کیلوگرم گوشت قرمز 15.73 یورو
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم) 2.38 یورو
سیب زمینی (یک کیلوگرم) 1.37 یورو
پیاز (یک کیلوگرم) 1.39 یورو

[/gem_table]

لباس

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

شلوار جین 84.89 یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای 33.85 یورو
یک جفت کفش دو نایک 82.43 یورو
یک جفت کفش چرمی مردانه 112.31 یورو

[/gem_table]

ورزش و اوقات فراغت

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی 34.05 یورو
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته) 18.85 یورو
بلیط سینما برای یک نفر 11.00 یورو

[/gem_table]

بهداشت فردی

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

یک بسته 12 تایی آنتی بیوتیک 7 یورو
ویزیت 15 دقیقه ای پزشک 102 یورو
دئودرانت 2.63 یورو
شامپوی مو 2.85 یورو
خمیر دندان 1.85 یورو
کوتاهی مو مردانه در مناطق مهاجر نشین 25 یورو
بسته چهار تایی دستمال توالت 1.24یورو

[/gem_table]

هزینه حمل و نقل در اتریش

   هزینه یک سفر با حمل و نقل عمومی در اتریش بین 1.80 تا 2.20 یورو است. هزینه سفر با اتوبوس  و قطار در مناطق روستایی به طور متوسط ​​2 یورو به ازای هر پنج کیلومتر است.

   اگر قصد رانندگی با وسیله نقلیه شخصی را داشته باشید، برای استفاده از بزرگراه ها باید عوارض پرداخت کنید. همچنین به برچسب بزرگراه (Autobahnvignette) نیاز خواهید داشت که می توانید از دفاتر پست و ایستگاه های خدمات خریداری کنید.

   هزینه استفاده از حمل و نقل عمومی در اتریش مطابق جدول زیر است:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) 2.4 یورو
بلیط ماهیانه (قیمت عادی) 48 یورو
ورودی تاکسی 4.4 یورو
هر کیلومتر استفاده از تاکسی 1.8 یورو
انتظار یک ساعته تاکسی 27.8 یورو
یک لیتر بنزین 1.23 یورو

[/gem_table]

گران ترین و ارزان ترین شهرهای اتریش کدامند؟

   برای این که بتوانید از متوسط ​​هزینه های زندگی در اتریش تصوری داشته باشید، می توانید مثال هایی از هزینه های ماهانه در گران ترین و مقرون به صرفه ترین شهرها را در جدول زیر ببینید:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

نام شهر میانگین هزینه های زندگی به طور ماهیانه(یورو)
اینسبروک 1686
وین 1500
زالتسبورگ 1408
گراتس 1222

[/gem_table]

   گراتس دومین شهر بزرگ اتریش، اما یکی از مقرون به صرفه ترین مکان ها برای زندگی در این کشور است. وین، به عنوان پایتخت، بعد از اینسبروک گران تر از شهرهای دیگر است، اما هزینه زندگی در این شهر باز هم ارزان تر از سایر شهرهای بزرگ اروپا است.

میزان مالیات در اتریش

   برای رسیدن به موفقیت در امر مهاجرت آگاهی از قوانین مهاجرتی ضروری است. این امر میسر نخواهد شد، مگر با همراهی وکلای متخصص و آگاه به قوانین مهاجرتی.

   موسسه حقوقی «همراه»، فرصتی را ایجاد می کند تا وکلای حرفه ای و متخصص این موسسه، از شروع کار تا پایان، همراه مطمئن متقاضیان باشند.

   در اتریش، افرادی که سالانه کمتر از 11 هزار یورو درآمد دارند، هیچ مالیاتی پرداخت نمی کنند. بالاترین نرخ مالیات 55 درصد برای افرادی است که درآمد سالانه آن ها از یک میلیون یورو بیشتر است. این مالیات به صورت ماهیانه پرداخت می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.