مهاجرت به اتریش

آن چه که مهاجرت به اتریش را برای متقاضیان جذاب می کند، سطح بالای رفاه و خدمات اجتماعی است که سطح بالای کیفیت زندگی و افزایش نرخ امید به زندگی را به دنبال دارد.

[gem_fullwidth background_style=”cover” background_position_vertical=”center” video_background_acpect_ratio=””]
Immigration to Austria

مهاجرت به اتریش و بررسی شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور

مهاجرت به «اتریش» و اخذ ویزا و اقامت این کشور که از جمله پر بازدیدترین کشورهای اروپایی محسوب می شود، از نگاهی تخصصی و علمی در مجموعه مقاله های این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.
[/gem_fullwidth]
[gem_divider margin_bottom=”1″]

مهاجرت به «اتریش» و اخذ ویزا و اقامت این کشور که از جمله پر بازدیدترین کشورهای اروپایی محسوب می شود، از نگاهی تخصصی و علمی در مجموعه مقاله های این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.

[gem_divider margin_bottom=”1″]

16.2  درصد جمعیت اتریش را مهاجران تشکیل می دهند که با احتساب شهروندان خارجی این کشور، رقمی معادل 23.3 درصد می شود.
آن چه که مهاجرت به اتریش را برای متقاضیان جذاب می کند، سطح بالای رفاه و خدمات اجتماعی است که سطح بالای کیفیت زندگی و افزایش نرخ امید به زندگی را به دنبال دارد. امنیت بالا، دانشگاه های معتبر و سطح بالای آموزشی، نرخ بیکاری پایین به موازات وجود موقعیت های شغلی خوب، دیگر فاکتورهای مثبتی هستند که مهاجران را به سمت مهاجرت به اتریش سوق می دهند.

روش های مهاجرت به اتریش، چگونگی اخذ اقامت و تابعیت اتریش، انواع ویزای اتریش، هزینه مهاجرت به اتریش، شرایط اخذ ویزای اتریش و سوال هایی مانند این ها، در سال های اخیر که مهاجرت به اتریش متقاضیان بیشتری داشته، مرتبا مطرح و پرسیده می شوند.

برای پاسخ به این سوال ها، کارشناسان موسسه حقوقی – مهاجرتی «همراه»، با بررسی آخرین تغییرات قانونی و بر مبنای معتبرترین منابع خارجی، مجموعه مقالاتی را تهیه کرده اند. مطالعه کامل این مقاله ها، قطعا می تواند اطلاعات مفید و کاملی را در مورد مهاجرت به اتریش و اخذ ویزای این کشور در اختیار علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به این کشور قرار دهد.

ضمن این که امکان ثبت سوال های مختلف در مورد مهاجرت به اتریش و اخذ ویزا و اقامت این کشور، در بخش «سوال از شما؛ پاسخ از ما» در سایت و تماس تلفنی با کارشناسان موسسه، فراهم شده که در کوتاه ترین زمان ممکن، پاسخ سوال های علاقه مندان و متقاضیان را به صورت دقیق و کارشناسی شده ارائه می دهد.

در مجموعه مقاله هایی که در مورد مهاجرت به اتریش و شرایط اخذ ویزا و اقامت آن تهیه شده، به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

 • اتریش کجاست؟
 • راه های مهاجرت به اتریش کدامند؟
 • شرایط مهاجرت به اتریش از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد و ازدواج چیست؟
 • هزینه مهاجرت به اتریش چقدر است؟
 • انواع ویزای اتریش کدامند؟
 • برای دریافت هر کدام از انواع ویزای اتریش چه مدارکی نیاز است؟
 • آیا امکان اخذ تابعیت اتریش وجود دارد؟
 • شرایط اخذ تابعیت اتریش چیست؟
 • هزینه زندگی و اقامت در اتریش چقدر است؟

توجه داشته باشید که پروسه مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت، کاری تخصصی و نسبتا پیچیده است که موثر بودنش به آشنایی گسترده با قوانین و مقررات مهاجرتی نیاز دارد. به همین خاطر، مشورت با وکلای متخصص در این زمینه که بتوانند با بررسی شرایط و مدارک متقاضیان مهاجرت، راهنمایی های کاربردی و لازم را در این زمینه ارائه کنند، ضروری است. امتیاز مهم موسسه حقوقی- مهاجرتی «همراه» در اختیار داشتن وکلای متخصص و مشرف به قوانین و مقررات مهاجرتی و مسائل موثر در زمینه مهاجرت، در ایران و کشورهای مقصد است.

نگاه اجمالی به اتریش
[gem_divider margin_bottom=”1″]

«اتریش»، یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و واقع در کنار رشته کوه آلپ، در قسمت جنوبی اروپای مرکزی قرار گرفته است. معنای کلمه اتریش، قلمرو شرقی است که ریشه ای آلمانی دارد. آلمان، چک، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی، ایتالیا، سوئیس و لیختن اشتاین، همسایگان اتریش هستند. این کشور ثروتمند و دارای جاذبه های غنی گردشگری، سالانه میزبان حدود 40 میلیون گردشگر است.

اتریش به پایتختی وین، از 9 ایالت تشکیل شده است. به جز وین، گراس، لینتس، سالزبورگ، اینسبروک و کلاگن فورت، بقیه شهرهای اتریش زیر 100 هزار نفر جمعیت دارند.

ساختار سیاسی این کشور، پارلمانی است. رییس جمهور این کشور که توسط مردم انتخاب می شود، صدراعظم را برای ریاست کابینه انتخاب می کند. اتریش در سال 1955 بی طرفی دائمی خود در سیاست خارجی را اعلام کرد. با این حال، این کشورِ عضو سازمان ملل و اتحادیه اروپا، میزبان و عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا و سازمان اوپک است. ضمن این که عضو موسس اینترپل نیز محسوب می شود.

جالب است بدانید وین که به تنهایی یک چهارم جمعیت اتریش را در خود جای داده، در سال های اخیر براساس معیارهای بین المللی، همواره برترین شهر جهان از نظر کیفیت شاخص های زندگی بوده است. اتریش به عنوان زادگاه بسیاری از آهنگسازان مشهور، دارای محیط فرهنگی غنی بوده و سهم گسترده ای در رشد هنر در قاره سبز ایفا کرده است. آب و هوای اتریش در تابستان ها گرم و در زمستان ها سرد و پر بارش است.

20

جز 20 کشور ثروتمند جهان

2

جایگاه جهانی پاسپورت اتریش

118

یکصد و هجدهمین کشور از نظر مساحت

97

نود و هفتمین کشور پر جمعیت جهان

مساحت

83878 کیلومتر مربع

جمعیت

8 میلیون و 859 هزار و 992 نفر

پایتخت

بزرگ ترین شهرهای اتریش

گراس، لینتس، سالزبورگ، اینسبورگ

زبان رسمی

آلمانی

رایج ترین زبان های غیر رسمی

تُرکی، صربی، کرواتی، انگلیسی، مجارستانی، بوسنیایی، لهستانی، آلبانیایی، اسلوونیایی، چکی، عربی، رومانیایی

واحد پول

یورو

مذهب رسمی

مسیحیت

سایر مذاهب

اسلام، بودایی

شاخصه مهم فرهنگی

موسیقی، اوپرا، معماری، سینما، تئاتر، فلسفه، ادبیات

مهم ترین منابع درآمد

گردشگری، صنعت

تولید ناخالص داخلی در سال های 2019 و 2020: 446 میلیار دلار و 430 میلیارد دلار

جمعیت مهاجر اتریش: حدود 20 درصد کل جمعیت

انواع ویزای اتریش

ورود مسافران خارجی به خاک اتریش به عنوان یک عضو پیمان «شینگن» از سال 1997 از طریق اخذ یکی از انواع ویزای شینگن ممکن است.

انواع ویزای شینگن عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • ویزای اعتبار محدود منطقه ای یا Limited territorial validity visa (LTV): ویزای موقت به دلایل ویژه و اضطراری و در شرایط خاص صادر می شود. این نوع ویزا که عمدتا به دلایل انسان دوستانه صادر می شود، برای دارنده ویزا اجازه ورود محدود به کشورهای منطقه شینگن را فراهم می کند. ویزای اعتبار محدود منطقه ای شینگن، به دو شکل ترانزیت یا کوتاه مدت صادر می شود. البته مدت زمان آن بسته به قوانین مهاجرتی کشور مقصد، متفاوت است.
 • ویزای ملی یا National Visa: هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن می توانند این ویزا را که با نام ویزای نوع D نیز شناخته می شود، صادر کنند. از جمله مدارک لازم برای دریافت این نوع ویزا، دارا بودن شرایط اخذ ویزا، ارائه مدارک نشان دهنده تمکن مالی و گردش حساب، سابقه سفر به کشورهای عضو پیمان شینگن، شرایط سنی متقاضی و پرداخت هزینه ویزا است.

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV): این ویزا که در واقع ویزای گردشگردی اروپاست، به سه نوع A، B و C تقسیم می شود.
ویزای نوع A تنها برای استفاده از فرودگاه های منطقه شینگن صادر می شود و دارنده آن که شهروند یکی از 19 کشور افغانستان، بنگلادش، کنگو، اریتره، اتیوپی، غنا، هند، ایران، عراق، اردن، میانمار، لبنان، نیجریه، پاکستان، سومالی، سریلانکا، سودان، سوریه و ترکیه است، اجازه ترک فرودگاه را ندارد. البته سیاستمداران و دیپلمات ها، دارندگان پاسپورت خدمت، دارندگان کارت سبز، دارندگان ویزاهای دابل و مولتیپل کشور ترانزیت، دارندگان مجوز اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا، دارندگان ویزای آمریکا، همسر و فرزندان زیر 18 سال شهروندان اتحادیه اروپا و اعضای خدمه پرواز، نیازی به ویزای شینگن نوع  A ندارند.

ویزای نوع B نیز نوع دیگری از ویزای ترانزیتی است که دارنده اش اجازه دارد ظرف حداکثر 5 روز با خودرو یا قطار از خاک چند کشور منطقه شینگن عبور کرده و از این منطقه خارج شود. این نوع ویزا می تواند برای یک، 2 یا چند دور ترانزیت صادر شود. اما هر دوره نباید از 5 روز فراتر برود.
ویزای نوع C یا ویزای کوتاه مدت سفر به کشورهای عضو منطقه شینگن برای سفرهایی با هدف گردشگری، رویدادهای ورزشی و فرهنگی، ملاقات اقوام در سه نوع یک بار ورود، دو بار ورود یا مولتیپل صادر می شود.

[/gem_list][/gem_textbox]

براساس اطلاعات فوق می توان انواع ویزای اتریش را این گونه نام برد:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • ویزای فرودگاهی اتریش
 • ویزای سرمایه گذاری اتریش
 • اخذ ویزای اتریش از طریق تولد
 • اخذ ویزای اتریش از طریق ازدواج
 • ویزای کارآفرینی و ثبت شرکت اتریش
 • ویزای توریستی اتریش
 • ویزای دیدار خانواده و دوستان اتریش
 • ویزای تجاری اتریش
 • ویزای بازدید رسمی اتریش
 • ویزای درمانی اتریش
 • ویزای تحصیلی اتریش
 • ویزای گروه هنری، ورزشی و فیلمبرداری اتریش

[/gem_list][/gem_textbox]

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اتریش
صدور ویزای اتریش در شرایط عادی معمولا 15 روز به طول می انجامد. اما در فصل اوج سفرها، این مدت ممکن است تا 30 روز افزایش پیدا کند. متقاضیان و علاقه مندان سفر یا مهاجرت به اتریش باید دقت داشته باشند که برای درخواست هر نوع ویزای این کشور، مدارک متفاوتی مورد نیاز است. اما مدارک تقریبا مشترک در تمام انواع ویزاهای اتریش عبارتند از:
[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • پاسپورت معتبری که در 10 سال گذشته صادر شده و باید دستکم 3 ماه پس از تاریخ خروج متقاضی از این کشور اعتبار داشته باشد.
 • 2 قطعه عکس پرسنلی براساس معیارهای پاسپورت
 • ویزاهای قبلی در صورت وجود
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی

[/gem_list][/gem_textbox]

ویزای کار اتریش

کم هزینه بودن و امکان بالای دریافت ویزای کار اتریش سبب شده تا این نوع ویزا برای شمار زیادی از افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند، ویزایی محبوب باشد. البته این نکته نیز قابل اهمیت است که 6 سال کار در اتریش و پرداخت مالیات، به اخذ اقامت دائم این کشور منجر می شود. برای دریافت این نوع ویزا دو مسیر وجود دارد:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مهاجرت کاری به اتریش از طریق پیشنهاد کار (Job Offer): برای دریافت این نوع ویزا که فرصت اقامت و کار یک ساله در اتریش را ممکن می کند، متقاضی باید یک دعوتنامه یا پیشنهاد کاری از کارفرمای مستقر در اتریش داشته باشد. از دیگر مدارک مورد نیاز برای درخواست این نوع ویزا، مدرک تحصیلی کارشناسی، تجربه کاری، مهارت زبان آلمانی، مهارت زبان انگلیسی و شرط سنی است. توجه داشته باشید که اخذ این نوع ویزا کمی دشوار است؛ زیرا کارفرمای اتریشی در صورتی می تواند برای جذب متخصص خارجی که امتیازش براساس معیارهای ذکر شده تا سقف 100، به 70 نرسیده است، اقدام کند که پس از 3 ماه آگهی این شغل در اتریش و 3 ماه در اتحادیه اروپا، فرد مورد نظر پیدا نشود.
 • مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای جست و جوی کار (Job Seeker): این نوع ویزا که فرصت اقامت و جست و جوی کار به مدت 6 ماه را برای متقاضی ایجاد می کند، نیز معیارهای متعددی دارد که در مجموع به 100 امتیاز می رسد. متقاضی که امتیاز 70 را به دست بیاورد، در فرصت 6 ماهه اقامت در اتریش باید یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کند تا مجوز اقامت کاری این کشور را به دست بیاورد. داشتن جوایز علمی، فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر دولتی، مدرک کارشناسی یا دکترا در رشته های ریاضیات، رایانه، علوم پایه و تکنولوژی، دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مدیریتی مشروط به داشتن بورس اوراق بهادار یا کار در شرکتی در اتریش که مورد تایید اداره بازرگانی این کشور باشد، فعالیت های پژوهشی و ثبت اختراع، تجربه کاری، مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی، شرط سنی و سابقه تحصیل در اتریش از دیگر فاکتورهایی هستند که می توانند امتیاز متقاضی را افزایش دهند.

[/gem_list][/gem_textbox]

در مجموع باید گفت که انواع ویزای کار در اتریش از نظر مدت اعتباز به محدود یا یک ساله، نامحدود یا پنج ساله و استاندارد یا 2 ساله تقسیم می شوند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار اتریش عبارتند از:
[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار
 • 2  قطعه عکس براساس استانداردهای پاسپورت که در 6 ماه اخیر گرفته شده اند.
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر دارای دستکم 3 ماه اعتبار پس از زمان خروج متقاضی از اتریش
 • کپی ویزاهای قبلی در صورت وجود
 • ترجمه شناسنامه
 • بیمه نامه مسافرتی
 • گواهی تمکن مالی
 • تاییدیه عدم سوء پیشینه کیفری با ترجمه رسمی
 • اصل تمام مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن ها
 • رزومه معتبر
 • اجاره نامه 6 ماهه در اتریش
 • تاییدیه اشتغال به کار
 • پرینت حساب بانکی جهت اثبات تمکن مالی (متعلق به 3 ماه گذشته به همراه مهر و امضاء بانک(
 • ارائه مدرک زبان آلمانی A2 یا زبان انگلیسی آیلتس 5
 • گواهی اشتغال به کار
 • فیش حقوقی

[/gem_list][/gem_textbox]

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.