تحصیل در استرالیا

یکی از جذابیت های تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی، دسترسی آسان اکثر دانشگاه های بزرگ این کشور به سواحل، پارک ها و مسیرهای پیاده روی است. دانش آموزان بعد از یک روز، مطالعه سخت، گزینه های زیادی برای آرامش خود پیدا می کنند.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″]

جعبه اطلاعات کلیدی!

[gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • ویزای همراه دانش آموز، برای پدر و مادر یا سرپرست دانش آموز ارائه می شود.
 • ویزای دانشجویی، جهت تحصیل در مدرسه و دانشگاه
 • ویزای موقت فارغ التحصیلان و ویزای تحصیلات تکمیلی موقت برای کار پس از تحصیل در نظر گرفته شده است.
 • اخذ اقامت دائم استرالیا از طریق ویزای تحصیلی، به طور مستقیم امکان پذیر نیست.
 • هزینه دوره های کارشناسی ارشد از 20 هزار دلارتا 37 هزار دلار و هزینه دوره های دکترا به طور متوسط ​​از 14 هزار دلار تا 37 هزار دلار در سال است.

[/gem_list][/gem_textbox]

مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تحصیلی

   مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، به دلیل چند فرهنگی بودن جامعه این کشور و پذیرش افراد با ملیت های مختلف، توجه علاقه مندان به مهاجرت و تحصیل در کشوری دیگر را به خود جلب کرده است. جهت تامین اطلاعات کافی برای این دسته از علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

   سیستم آموزشی مدارس و دانشگاه های استرالیا چگونه است؟ مزایای ویزای تحصیلی استرالیا چیست؟ انواع ویزای تحصیلی این کشور کدامند و مدارک لازم جهت اخذ این ویزا چیست؟ هزینه های تحصیل در مدارس و دانشگاه های استرالیا چقدر است؟ بورسیه های تحصیلی در این کشور به چه صورت است؟ شرایط کار در هنگام تحصیل و پس از تحصیل در این کشور چیست؟ دانشگاه های برتر استرالیا و رتبه آن ها چگونه است؟

   در صورت داشتن هر سوالی در هر زمینه مربوط به مهاجرت می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید؛ همینطور می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید(مدت محدود!).

ویزای تحصیلی استرالیا

   سیستم آموزشی مدارس استرالیا، الگو گرفته از سیستم آموزشی انگلیس که با آموزش پیش دبستانی آغاز می شود. آموزش اجباری رسمی از پنج یا شش سالگی شروع می شود و با دوره ابتدایی و متوسطه، حداقل تا سن 16 سالگی ادامه می یابد. کسانی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه هستند، 2 سال دیگر به دبیرستان می روند.

   سیستم آموزشی دانشگاه های استرالیا، مشابه سیستم نیوزلند و انگلیس است. بر این اساس، دانشجویان قادر به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند و رشته های مختلفی، از علوم انسانی گرفته تا حقوق و مدیریت، مهندسی و پزشکی در دانشگاه های این کشور تدریس می شود.

یکی از جذابیت های تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی، دسترسی آسان اکثر دانشگاه های بزرگ این کشور به سواحل، پارک ها و مسیرهای پیاده روی است. دانش آموزان بعد از یک روز، مطالعه سخت، گزینه های زیادی برای آرامش خود پیدا می کنند.

مزایای تحصیل در استرالیا

   در استرالیا، تعداد زیادی مدرسه دولتی و خصوصی وجود دارد اما تمامی ارائه دهندگان آموزش، باید از دولت مجوز داشته باشند و موظف به پیروی از یک برنامه درسی ملی هستند که برای همه دانش آموزان به کمک فن آوری اطلاعات، در نظر گرفته شده است.

   در دانشگاه های این کشور، سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود که در زیر در مورد هر کدام به صورت مختصر توضیح داده می شود:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • دوره کارشناسی: طول دوره کارشناسی در استرالیا به طور معمول سه سال است. حداقل شرط برای پذیرش در این دوره، ارائه مدرک دیپلم دبیرستان، داشتن مهارت زبانی و برای برخی از دوره های عملی یا حرفه ای، نمونه کار عملی یا نتیجه موفق آزمون ورودی است.
 • دوره کارشناسی ارشد: دوره کارشناسی ارشد به طور معمول یک یا 2 سال طول می کشد. شرایط مورد نیاز بین دانشگاه ها متفاوت است، اما بیشتر آن ها نیاز به مدرک کارشناسی دارند.
 • دوره دکترا: اتمام دوره دکترا معمولاً سه سال طول می کشد و برای این دوره، مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز است. مانند کشورهای دیگر، ارائه پایان نامه کتبی در پایان دوره لازم است.

[/gem_list][/gem_textbox]

   در زیر به برخی از مزایای تحصیل در استرالیا اشاره می کنیم:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • استرالیا یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان را دارد.
 • دولت استرالیا بیش از 300 میلیون دلار استرالیا برای بورسیه دانشجویان بین المللی سرمایه گذاری کرده است.
 •  برنده جایزه نوبل، از دانشگاه های این کشوربوده اند.
 • دوره های تحصیلی کوتاه تر از دوره های کشورهای دیگر: این بدان معنی است که تحصیل در استرالیا با مدت زمان کم تر، در مقایسه با دیگر کشورها، می تواند کم هزینه تر باشد.
 • نتایج بهتر در همه دروس، به دلیل این که دوره های آموزشی معلمان و مطالب درسی از استانداردهای بالایی برخوردارند.
 • بر طبق نظرسنجی انجام شده از دانشجویان بین المللی، در سال 2018، 90 درصد دانشجویان بین المللی از زندگی و تحصیل در این کشور رضایت داشته اند.

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع ویزای تحصیلی استرالیا

   در این بخش به توضیح در مورد انواع ویزای تحصیلی استرالیا خواهیم پرداخت، اما پیش از آن، در نظر داشته باشید که قبل از اقدام برای دریافت هر نوع ویزا، لازم است از مدرسه یا دانشگاه مورد نظر، پذیرش تحصیلی دریافت نمایید.

ویزای همراه دانش آموز (ساب کلس 590)

  ویزای VISA  STUDENT GUARDIAN به شما امکان می دهد تا پنج سال در استرالیا، به عنوان سرپرست دانش آموز بین المللی دارای ویزای دانشجویی و زیر 18 سال، اقامت داشته باشید.

   جهت واجد شرایط بودن لازم است؛ پدر و مادر، سرپرست قانونی یا خویشاوند دانش آموز باشید، حداقل 21 سال سن داشته باشید و تمکن مالی، برای تأمین هزینه های خود و دانش آموز، در طول اقامت را داشته باشید.
جهت دریافت ویزای همراه دانش آموز (ساب کلس 590)، مدارک زیر لازم است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ content_background_style=”cover” rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • مدارک هویتی
 • مدارک سرپرستی
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه

[/gem_list][/gem_textbox]

ویزای دانشجویی (ساب کلس 500)

   این ویزا هم برای تحصیل در مدرسه و هم برای تحصیل در دانشگاه به کار می رود و به شما امکان می دهد، حداکثر تا 5 سال، به منظور تحصیل تمام وقت در یک موسسه آموزش عالی یا مدرسه، متناسب با پذیرش تحصیلی خود، به همراه همسر و فرزندان وابسته، در استرالیا بمانید. جهت دریافت این ویزا لازم است مدارک زبان و نامه تمکن مالی ارائه دهید.

   توجه داشته باشید، اگر از خارج از استرالیا برای دریافت ویزا اقدام می کنید، باید شش هفته قبل از شروع دوره ای که برای آن پذیرش گرفته اید، اقدام کرده و مدارک را تحویل دهید.
ارائه مدارک مورد نیاز زیر، برای دریافت ویزای دانشجویی (ساب کلس ۵۰۰)، ضروری است:

[gem_textbox content_background_color=”#ffd0a8″ rectangle_corner=”rt,lb” border_radius=”20″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • نامه پذیرش
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدرک مهارت زبانی
 • گواهی سلامت
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدرک تحصیلی و کارنامه
 • چهار قطعه عکس

[/gem_list][/gem_textbox]

   در مورد کار دانشجویان بین المللی در حین تحصیل، توجه داشته باشید که این دانشجویان، در طول مدت  تحصیل می توانند تا 20 ساعت در هفته و در تعطیلات ترم به صورت تمام وقت کار کنند. به این صورت، برای دانشجویان این امکان فراهم می شود که سابقه کار مرتبط با شغل خود را جمع کرده و از طرف دیگر، بخشی ازهزینه های زندگیشان در استرالیا را تامین کنند.

   اما اگر قصد دارید بعد از فارغ التحصیلی هم در استرالیا بمانید و مشغول به کار شوید، لازم است که برای دریافت ویزا اقدام کنید. برای این کار 2 نوع ویزا وجود دارد:

ویزای موقت فارغ التحصیلان (ساب کلس 485)

   این ویزا مختص دانشجویان بین المللی زیر 50 سال است که به تازگی فارغ التحصیل شده اند و مهارت ها و مدارک دانشگاهی آن ها، مرتبط با مشاغل خاص مورد نیاز در استرالیاست. از طریق این ویزا، فارغ التحصیلان می توانند به طور موقت و تا 18 ماه، در استرالیا زندگی، کار و تحصیل کنند و همسر و فرزندان وابسته خود را هم به همراه داشته باشند.

   توجه به یک نکته مهم در مورد این نوع ویزا ضروری است؛ این ویزا قابل تمدید نیست و پس از انقضا، باید برای ویزای دیگری اقدام کرد.

ویزای تحصیلات تکمیلی موقت (ساب کلس 485)

   این ویزا، بسته به مدرک تحصیلی، امکان اقامت بین 2 تا چهار سال و زندگی، کار و تحصیل را می دهد و افراد می توانند به همراه همسر و فرزندان وابسته خود، در استرالیا باشند.

   این ویزا هم، ویژه فارغ التحصیلان خارجی زیر 50 سال است که به تازگی فارغ التحصیل شده اند و رشته تحصیلی آن ها در فهرست رشته های CRICOS است. جهت اطلاع از فهرست رشته های CRICOS باید به وب سایت اداره مهاجرت استرالیا مراجعه کرد.

   ضروری است در نظر داشته باشید، این ویزا قابل تمدید نیست.

اخذ اقامت دائم

   اخذ اقامت دائم استرالیا از طریق ویزای تحصیلی، به طور مستقیم امکان پذیر نیست. همان طور که در بالا توضیح داده شد، دانشجویان پس از فارغ التحصیلی فرصت دارند برای دریافت ویزای کار اقدام نمایند و در صورتی که موفق به کار کردن در استرالیا شوند، این امکان برایشان فراهم می شود که پس از چهار سال اقامت مداوم در این کشور، برای دریافت اقامت دائم، درخواست دهند.

10 دانشگاه برتر کشور استرالیا

   43 دانشگاه در استرالیا وجود دارد که از میان آن ها 15 دانشگاه در رتبه بندی جهانی دانشگاه های برترQS در سال 2020، در بین 250 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند. در زیر نام 10 دانشگاه آمده است:

[gem_table deactivate_responsive=”1″]

نام دانشگاه رتبه در استرالیا رتبه جهانی
دانشگاه ملی استرالیا (ANU) 1 29
دانشگاه ملبورن 2 38
دانشگاه سیدنی 3 42
دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW) 4 43
دانشگاه کوئینزلند (UQ) 5 47
دانشگاه موناش 6 58
دانشگاه استرالیای غربی (UWA) 7 86
دانشگاه آدلاید 8 106
دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) 9 140
دانشگاه نیوکاسل استرالیا (UON) 10 207

[/gem_table]

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی استرالیا

هزینه دوره های کارشناسی ارشد از 20 هزار دلار تا 37 هزار دلار و هزینه دوره های دکترا به طور متوسط ​​از 14 هزار دلار تا 37 هزار دلار در سال است.

 • بورسیه های تحصیلی می تواند شامل کمک های مالی زیر باشد:

  • شهریه
  • هزینه های محل اقامت و زندگی
  • هم شهریه و هم هزینه های زندگی

  برخی از بورسیه ها کل هزینه ها را برای کل مدت تحصیل پوشش می دهند، در حالی که برخی دیگر، بخشی از کل هزینه ها را پوشش می دهند یا هزینه های یک ساله را پوشش می دهند یا برای کمک مالی، فقط  یکبار پرداخت می شوند.

  توجه داشته باشید، بیشتر بورسیه ها براساس شایستگی های علمی، به دانشجویان با سطح علمی بالا تعلق می گیرد، نوع دیگر بورسیه ها، به دانشجویان کشورهای در حال توسعه که نیاز مالی دارند، اختصاص پیدا می کند. برخی از بورسیه های تحصیلی، فقط به دانشجویان کشورهای خاصی محدود می شود و بعضی دیگر، صرفا مربوط به یک دوره خاص یا رشته تحصیلی خاص است.

هزینه تقریبی تحصیل در مدارس این کشور، سالانه بین 7 هزار و 800 دلار تا 30 هزار دلار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.