مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به «استرالیا»، کشوری که براساس بررسی های سازمان ملل، در رده هشتم کشورهای دارای «دوستانه ترین رفتار با مهاجران» قرار دارد، در سال های اخیر به شکلی گسترده مورد توجه علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت قرار گرفته است.

[gem_fullwidth background_style=”cover” background_position_vertical=”center” video_background_acpect_ratio=””]
Immigration to Australia

مهاجرت به استرالیا و بررسی شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور

مهاجرت به «استرالیا»، کشوری که براساس بررسی های سازمان ملل، در رده هشتم کشورهای دارای «دوستانه ترین رفتار با مهاجران» قرار دارد، در سال های اخیر به شکلی گسترده مورد توجه علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت قرار گرفته است.
[/gem_fullwidth]
[gem_divider margin_bottom=”1″]

مهاجرت به «استرالیا»، کشوری که براساس بررسی های سازمان ملل، در رده هشتم کشورهای دارای «دوستانه ترین رفتار با مهاجران» قرار دارد، در سال های اخیر به شکلی گسترده مورد توجه علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت قرار گرفته است.

[gem_divider margin_bottom=”1″]
در واقع باید گفت که این مقصد عالی و محبوب مهاجران، بخش عمده جمعیت خود را مدیون مهاجرانی است که از نیمه دوم قرن نوزدهم وارد این کشور شدند؛ روندی که با اندکی تغییر همچنان ادامه دارد.
مهم ترین دلایل استقبال متقاضیان مهاجرت از مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزا و اقامت این کشور را می توان به صورت خلاصه این طور تعریف کرد؛ تنوع فرهنگی بالا، تمایل دولت استرالیا برای جذب مهاجر، موقعیت فوق العاده شاخص توسعه انسانی، کیفیت بالای زندگی، بهداشت، آموزش و آزادی اقتصادی، شرایط اقلیمی مناسب، اقتصاد پویا و مهم تر از همه انگلیسی زبان بودن.
پرتکرارترین سوال ها در مورد مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزا و اقامت این کشور شامل انواع ویزای استرالیا، هزینه اخذ ویزای استرالیا، ویزای 189 استرالیا، ویزای 190 استرالیا، چگونگی اخذ اقامت از طریق انواع ویزای استرالیا و البته شرایط اخذ ویزای کار استرالیا است.
کارشناسان موسسه حقوقی – مهاجرتی «همراه»، با تهیه مجموعه مقاله های علمی و تخصصی، فرصتی مناسب برای دست یافتن به پاسخ این سوال ها را برای علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به استرالیا فراهم کرده اند. این مقاله های علمی می توانند خلاصه ترین و دقیق ترین پاسخ را به سوال های مطرح شده در این مورد بدهند.
البته علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزا و اقامت این کشور، می توانند با ثبت سوال های خود در این زمینه، در بخش «سوال از شما؛ پاسخ از ما» در سایت موسسه حقوقی – مهاجرتی «همراه» یا تماس تلفنی با کارشناسان موسسه، در کوتاه ترین زمان ممکن، پاسخ سوال های خود را به صورت دقیق از کارشناسان موسسه دریافت کنند.
در مجموعه مقاله های تهیه شده در مورد مهاجرت به استرالیا و بررسی شرایط اخذ ویزا و اقامت این کشور، به سوال های زیر پاسخ داده شده است؟
● استرالیا کجاست؟
● راه های مهاجرت به استرالیا کدامند؟
● شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد و ازدواج چیست؟
● هزینه مهاجرت به استرالیا چقدر است؟
● انواع ویزای استرالیا کدامند؟
● برای دریافت هر کدام از انواع ویزای استرالیا به چه مدارکی نیاز است؟
● آیا امکان اخذ تابعیت استرالیا وجود دارد؟
● شرایط اخذ تابعیت استرالیا چیست؟
● هزینه زندگی و اقامت در استرالیا چقدر است؟

نکته مهم در مسیر مهاجرت، آگاهی از این نکته است که انجام پروسه مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت، کاری تخصصی و نسبتا پیچیده است که نیازمند آشنایی گسترده با قوانین و مقررات مهاجرتی است. به همین دلیل، مشورت و کمک وکلای متخصص در این زمینه که با بررسی شرایط و مدارک متقاضیان مهاجرت، راهنمایی های کاربردی و لازم را در این زمینه به آن ها ارائه کنند، ضروری است. امتیاز مهم موسسه حقوقی- مهاجرتی «همراه»، در اختیار داشتن وکلای متخصص و مشرف به قوانین و مقررات مهاجرتی و مسائل موثر در زمینه مهاجرت، در ایران و کشورهای مقصد است.

نگاه اجمالی به استرالیا
[gem_divider margin_bottom=”1″]

«استرالیا»، کشوری شامل سرزمین اصلی استرالیا و چند جزیره، در قاره اقیانوسیه واقع شده و قدیمی ترین، مسطح ترین و خشک ترین قاره کره زمین است. وسعت زیاد این کشور سبب شده تا تنوع اقلیمی و گیاهی متنوعی داشته باشد. این کشور که در ابتدا با نام «هلند جدید»، شناخته می شد، دارای القابی مانند سرزمین بزرگ جنوبی، کشور خوش شانس، کشور آفتابگردان و سرزمین گسترده قهوه ای است. این کشور به شکل قابل توجهی از کمبود آب رنج می برد.

استرالیا دارای 6 ایالت و 10 قلمرو است. سلطنت مشروطه این کشور در ساختار پارلمانی آن تعریف شده است. عمده جمعیت این کشور شهرنشین هستند و در سواحل جنوبی متمرکز شده اند. میانگین سنی استرالیا بالاست و این کشور در حال حرکت به سمت سالخوردگی است.

سرزمین کانگوروها، در سازمان ها و بلوک های متعددی مانند سازمان ملل، گروه 20، کشورهای مشترک المنافع، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه و چند سازمان و گروه دیگر منطقه ای و فرامنطقه ای عضو است.

بیشترین جمعیت مهاجر این کشور که نیروی کار ماهر هستند، از کشورهای انگلیس، ویتنام، چین، آفریقای جنوبی، هند، ایتالیا، نیوزیلند، مالزی، فیلیپین و اسکاتلند هستند. ترکیب مهاجران در استرالیا با ترکیب مهاجران در کانادا جز در مورد نخست، بسیار به هم شبیه است؛ علت این امر شباهت قوانین مهاجرتی دو کشور است.

فرهنگ این کشور که از نیمه قرن نوزدهم، مقصد نهایی شمار زیادی از مهاجران بوده، به شکل قابل توجهی تحت تاثیر فرهنگ های بومی، غربی و آسیایی شکل گرفته است و موزائیکی فرهنگی محسوب می شود.

15

جز 15 اقتصاد برتر دنیا

2

جایگاه جهانی پاسپورت استرالیا

6

ششمین کشور وسیع جهان

53

پنجاه و سومین کشور پر جمعیت جهان

مساحت

7692024 کیلومتر مربع

جمعیت

25 میلیون و 638 هزار و 900 نفر

پایتخت

کانبرا

بزرگ ترین شهرهای استرالیا

سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت، آدلاید

جز کشورهای ثروتمند جهان و دارای نرخ فقر پایین

زبان

زبان رسمی: ندارد

زبان های رایج: انگلیسی، ماندارین، عربی، ایتالیایی و 250 زبان و گویش بومی

واحد پول

دلار استرالیا

مذهب

مذهب رسمی: ندارد

مذاهب رایج: مسیحیت، اسلامی، بودایی، هندو، یهودیت

مهم ترین منابع درآمد

منابع طبیعی، محصولات کشاورزی، مواد معدنی

تولید ناخالص داخلی در سال های 2019 و 2020

1.392 تریلیون دلار و 1.423 تریلیون دلار

جمعیت مهاجر

حدود 30 درصد کل جمعیت

انواع ویزای استرالیا

استرالیا به 2 دلیل اصلی وسعت زیاد و تراکم جمعیت اندک، از جمله کشورهای مهاجرپذیر است که انواع مختلفی از ویزاها را برای متقاضیان سفر و مهاجرت به این کشور، تعریف کرده است. البته افزایش تعداد درخواست های مهاجرت به این کشور در سال های اخیر، سبب سخت تر شدن مقررات مهاجرتی و در نتیجه دشوار شدن روند صدور ویزای آن شده است. این امر همچنین سبب لغو بیش از 40 نوع ویزای این کشور شده است.

نکته جالب در مورد سیستم مهاجرپذیری استرالیا، شباهت زیاد آن به سیستم مهاجرپذیری کانادا است. این کشور در حال حاضر در رده نهم کشورهای دارای بالاترین میزان مهاجر قرار دارد و حدود یک سوم جمعیت آن را مهاجران تشکیل می دهند.

گذشته از دو نوع ویزای بشر دوستانه ای که استرالیا در قالب 5 شکل برای پناهجویان در نظر گرفته است، این کشور اکنون حدود 6 نوع ویزای مختلف با انواع زیرمجموعه های گسترده صادر می کند که با عنوان Sub Class شناخته می شوند. انواع ویزای پرکاربرد استرالیا عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • ویزای کار استرالیا (24 نوع که مهم ترینشان 189 Sub Class،190 Sub Class هستند.)
 • ویزای خانوداگی استرالیا (23 نوع)
 • ویزای تحصیلی استرالیا (3 نوع)
 • ویزای سرمایه گذاری استرالیا
 • اخذ ویزای استرالیا از طریق ازدواج

[/gem_list][/gem_textbox]

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″ effects_enabled=”1″]

 • اخذ ویزای استرالیا از طریق تولد
 • ویزای توریستی یا بازدید کننده استرالیا (6 نوع)
 • ویزای درمانی استرالیا
 • ویزای کار و تعطیلات استرالیا
 • ویزای ترانزیت استرالیا

[/gem_list][/gem_textbox]

توجه به این نکته ضروری است که از میان انواع متنوع ویزای استرالیا، چهار ویزای کار، تحصیلی، الحاق به خانواده و سرمایه گذاری، بالاترین میزان درخواست را دارند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای استرالیا

کلیه مسافران خارجی که قصد ورود به استرالیا را دارند، باید مدارکی را جهت اخذ ویزای این کشور ارائه کنند. اما مدارک تقریبا مشترک برای دریافت انواع ویزای استرالیا، عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • پاسپورت معتبری که در 10 سال گذشته صادر شده و دستکم 3 ماه پس از تاریخ خروج متقاضی از استرالیا اعتبار داشته باشد.
 • کپی ویزاهای قبلی در صورت وجود
 • 2 قطعه عکس براساس استانداردهای پاسپورت
 • کپی بلیط رفت و برگشت
 • گواهی پرداخت مالیات بر درآمد در 3 سال گذشته
 • تاییدیه گردش حساب بانکی در 6 ماه گذشته
 • رزور هتل
 • گواهی تمکن مالی

[/gem_list][/gem_textbox]

ویزای کار استرالیا

ویزای کار استرالیا 24 زیرمجموعه یا Sub Class دارد که نشان دهنده نیاز جدی این کشور به نیروی کار ماهر، آموزش دیده و متخصص است. این ویزاها عبارتند از:

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

Sub Class 888          188 Sub Class          890 Sub Class
132 Sub Class          124 Sub Class          858 Sub Class
186 Sub Class          891 Sub Class          191 Sub Class
187 Sub Class          494 Sub Class          189 Sub Class
190 Sub Class          476 Sub Class          489 Sub Class
887 Sub Class          491 Sub Class          892 Sub Class
893 Sub Class          408 Sub Class          458 Sub Class
403 Sub Class          400 Sub Class          482 Sub Class

[/gem_list][/gem_textbox]

انواع ویزای کار استرالیا که برخی از آن ها منجر به اقامت دائم در این کشور می شود، براساس استانداردهای متفاوتی مانند تحصیلات، مهارت های فردی، تجربه کاری و دارا بودن مدرک زبان انگلیسی تعریف شده اند. اگرچه ویزای کار استرالیا، از آسان ترین مسیرهای مهاجرت به این کشور است، توجه به این نکته ضروری است که مدت زمان دریافت ویزاهای کار استرالیا، عموما طولانی و بین 2 تا 14 ماه است.

دو نوع اصلی ویزای کار استرالیا که منجر به دریافت اقامت دائم این کشور و در نهایت اخذ تابعیت و پاسپورت استرالیا می شوند، در زیر به شکل مختصر مورد بررسی قرار گرفته اند:

الف) ویزای Sub Class 189: این نوع ویزا که با عنوان ویزای مهارتی مستقل نیز شناخته می شود، مخصوص افراد ماهر و متخصصی است که خواهان کار در استرالیا از طریق دریافت دعوتنامه نبوده و مشمول حمایت از طرف خانواده، دوستان یا کارفرمای استرالیایی نمی شوند. متقاضیان دریافت این نوع ویزا، پس از ارائه درخواست به اداره مهاجرت استرالیا، باید 5 تا 14 ماه منتظر تایید درخواست خود بمانند.

نکات قابل توجه برای درخواست این نوع ویزا، نخست، نیاز دولت استرالیا به نیروی کار در شغل مورد نظر، دو، شرط سنی 18 تا 45 سال، سه، دارا بودن تجربه کاری در رشته شغلی مورد نظر، چهار، داشتن تحصیلات مرتبط با شغل مورد نظر و نهایتا پنج، ارائه مدرک زبان انگلیسی است.

کسب حداقل 65 امتیاز از 100 امتیاز در نظر گرفته شده توسط اداره مهاجرت استرالیا، برای کسب این نوع ویزا ضروری است. دارنده ویزای 198 می تواند اجازه اقامت دائم خود و خانواده اش را نیز به دست بیاورد.

ب) ویزای Sub Class 190: این نوع ویزا برای افراد متخصص و ماهری در نظر گرفته شده که قصد دارند در ایالت خاصی از استرالیا کار کنند. برای دریافت این نوع ویزا، متقاضی پس از کسب امتیازات لازم باید از امتیاز حامی ایالتی نیز برخوردار باشد تا بتواند وارد جریان نوبت دهی دعوتنامه شود. امتیازات مورد نظر در این نوع ویزا، مشابه سیستم امتیازدهی ویزای 189 است.

در مورد این دو نوع ویزا دانستن این نکات نیز لازم است؛

[gem_textbox centered=”1″][gem_list type=”disc-style-2″ color=”1″]

 • افراد بین 25 تا 35 سال شانس بالاتری برای دریافت ویزا دارند.
 • مدارک تحصیلی بالاتر یا گذراندن یکی از دوره های تحصیلی در استرالیا، امتیاز بیشتری دارند.
 • سابقه زندگی در استرالیا بر امتیاز متقاضی تاثیر خواهد داشت.
 • مدت صدور این نوع ویزا 5 تا 6 ماه است.
مدارکی که علاوه بر مدارک عمومی مورد نیاز برای اخذ ویزای استرالیا، برای درخواست ویزای کار این کشور لازم هستند، نیز عبارتند از:
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه اخذ ویزا
 • مدرک زبان
 • بیمه سلامت
 • ارائه مدارک تحصیلی و اشتغال

[/gem_list][/gem_textbox]

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.